0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

ANGLIČTINA V AKADEMICKOM PROSTREDÍ (cvičebnica). ENGLISH FOR DOCTORAL STUDENTS

E-kniha

Zuzana KolaříkováHelena PetruňováRenáta Timková

Predkladaná publikácia prispeje k aktívnemu osvojovaniu a rozvíjaniu jazykových zručností v oblasti akademickej angličtiny. Jednotlivé lekcie obsahujú úlohy, v ktorých používateľ nájde množstvo užitočnej slovnej zásoby v podobe slovných spojení, fráz a viet, ktoré môže aplikovať v praxi. Úlohy sú zamerané aj na oblasť anglickej výslovnosti, gramatiky, slovotvorby, rozširovania slovnej zásoby, zvyšovania komunikatívnych kompetencií v písomnej a verbálnej komunikácii, zlepšovania zručností odborného prezentovania, akademického písania a i.

Publikácia poskytuje priestor pre dopĺňanie a tvorbu vlastnej databázy slovnej zásoby (topic pages).

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-574-0044-8

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Autori:
Zuzana Kolaříková - Helena Petruňová - Renáta Timková
Typ dokumentu:
učebnica
Počet strán:
100
Dostupné od:
12.11.2021
Rok vydania:
2021
Vydanie:
2. vydanie - doplnené
Jazyk publikácie:
slovenčina, angličtina
Fakulta UPJŠ:
Filozofická fakulta
Poznámka:
Odborná publikácia vznikla v rámci projektu SOFOS - Rozvoj vedomostí a zručností zamestnancov a študentov UPJŠ s akcentom na medziodborové kompetencie a integráciu do medzinárodných výskumných centier (Kód ITMS Projektu 26110230088)
Licencia:
Creative Commons BY NC ND (Uveďte autora - Nepoužívajte komerčne - Nespracovávajte)
DOI:
https://doi.org/10.33542/AAP-0042-4
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Možné svety z pohľadu logickej sémantiky a...

E-kniha

E-kniha

Eugen Andreanský

Predložená monografia si kladie za cieľ kriticky zmapovať chápanie pojmu možných svetov.

Prvá kapitola opisuje formovanie sémantiky možných svetov, spolu s naznačením niektorých problémov, ktoré so sebou prináša a ktoré prenikavým spôsobom odhaľoval predovšetkým W. V. O. Quine. V ďalších dvoch kapitolách sa práca zameriava na modernejšie názory na povahu možných svetov, pričom hlavná pozornosť je venovaná dichotómii medzi posibilistickým a aktualistickým prístupom k otázke modalít, popri ktorom je nevyhnutné posúdiť aj iné rozlíšenia (esencializmus - antiesencializmus, realizmus - redukcionizmus (príp. ersatzimus či fikcionalizmus), naturalizmus - nenaturalizmus a pod.). Zvýšená pozornosť je v práci špeciálne venovaná posibilizmu D. Lewisa a aktualistickým koncepciám S. Kripkeho, A. Plantingu, R. M. Adamsa, N. Reschera, D. Armstronga a J. Hintikku.

Neštandardný prístup k problematike možných svetov je zachytený vo štvrtej kapitole. Tá je predovšetkým venovaná významnej koncepcii Jaaka Hintikku, ktorá pracuje s pojmom epistemických možných svetov a dokumentuje príklon k modifikácii a relativizácii modálneho diskurzu.

Záver poskytuje zhodnotenie diskusie, ktorá sa dotýka hlavných problémov spätých s úvahami o možných svetoch.

V predkladanej monografii sú objasnené niektoré reprezentatívne koncepcie možných svetov, resp. možných indivíduí a je v nej naznačený celkový postup od posudzovania možných svetov ako ideálnych logických konštruktov cez ich relativizáciu prostredníctvom oddelených oblastí indivíduí pre jednotlivé svety a ďalej prostredníctvom vzťahu dosiahnuteľnosti až k finančným, nemožným a neštandardným možným svetom.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Mentor a mentee v profesijnej praktickej...

E-kniha

E-kniha

Renáta Orosová - Michal Novocký - Katarína Petríková

Dôležitou súčasťou procesu stávania sa učiteľom je mentoring študenta učiteľstva cvičným učiteľom ako poradenstvo a podpora budúcich učiteľov. Mentorské spôsobilosti a rozvoj reflexívnej mentorskej praxe sú prostriedkom zefektívňovania praktickej prípravy študenta učiteľstva, jeho profesijného rozvoja a skvalitňovania jeho budúcej edukačnej praxe. Základom mentorského vzťahu cvičného učiteľa ako mentora a študenta učiteľstva ako menteeho nie je študenta hodnotiť, ale analyzovať jeho učenie a vyučovanie a uvažovať, akým spôsobom možno tieto procesy skvalitniť. Vysokoškolská učebnica predstavuje kreatívnu textovú pomôcku zameranú na inovácie v stratégiách podpory rozvoja mentorských spôsobilostí mentora a menteeho v profesijnej praktickej príprave. Vysokoškolská učebnica pre študentov učiteľstva v role menteeho a cvičných učiteľov v role mentora systematizuje teoretické východiská mentoringu, poskytuje návody a usmernenia pri mentorovaní v profesijnej praktickej príprave. Zároveň poskytuje vysokoškolskému učiteľovi v role supervízora pedagogickej praxe študenta prehľad o technikách a metódach mentorského vzťahu mentora a menteeho. Je využiteľná ako vysokoškolská učebnica pre študentov učiteľstva, študentov doplňujúceho pedagogického štúdia, rozširujúceho štúdia, ale rovnako aj pre cvičných učiteľov zo základných a stredných škôl a vysokoškolských pedagógov profesijnej praktickej prípravy. Jej anglická verzia ponúka možnosti využitia v rámci študijných pobytov študentov učiteľstva v zahraničí a zahraničných študentov na Slovensku.

Stiahnite si e-časopis zadarmo (pdf)

Psychológia práce a organizácie 2023

E-kniha

E-kniha

Jozef Bavoľár

V dňoch 8. a 9.6.2023 sa na pôde Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach uskutočnil 22. ročník konferencie Psychológia práce a organizácie. Program konferencie bol rozdelený do šiestich blokov a jednej posterovej sekcie a doplnený tromi pozvanými prednáškami. Tento zborník obsahuje vybrané príspevky z tejto konferencie, pričom najprv sú radené príspevky v anglickom, následne v slovenskom jazyku. Rôznorodosť príspevkov odráža rôznorodosť tém v oblasti psychológie práce a organizácie, pričom najviac zastúpenými témami sú kvalita života a záťaž v práci, aspekty práce školského psychológa, faktory ovplyvňujúce dosahovanie pracovných cieľov v nastupujúcej dospelosti a predstavenie nových metodík s možnou aplikáciou v pracovnom prostredí.

Stiahnite si e-knihu zadarmo(pdf)

Výchova a vzdelávanie 2014: Kontexty...

E-kniha

E-kniha

Ján Juščák - Renáta OrosováZuzana Nováková

Zborník abstraktov z medzinárodnej vedeckej konferencie 5. - 6. február 2014

Zborník abstraktov je jedným z výstupov medzinárodnej vedeckej konferencie s názvom Výchova a vzdelávanie 2014: Kontexty vzdelávania a výchovy v súčasnej perspektíve, ktorá sa uskutočnila 5. – 6. februára 2014 na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Táto konferencia bola zameraná na problematiku vzdelávania a výchovy a kládla dôraz na súčasný stav a perspektívy edukačnej praxe, aktuálne aspekty pregraduálnej prípravy učiteľov, psychológiu zdravia v edukačnej praxi, ako aj pedagogické a psychologické aspekty výchovy v základných výchovných inštitúciách z pohľadu širokej pedagogickej verejnosti. Bola určená vedeckým pracovníkom, mladým vysokoškolským učiteľom, doktorandom, ako aj odborným a pedagogickým pracovníkom, s cieľom prezentovať trendy v edukácii a vyvolať diskusiu k aktuálnym otázkam prezentovaných oblastí výchovy a vzdelávania. 

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Základy metodológie pedagogicko-psychologického...

E-kniha

E-kniha

Mária BačíkováAnna Janovská

Učebnica Základy metodológie pedagogicko-psychologického výskumu je primárne určená študentom učiteľstva akademických predmetov, ale obohatí každého, kto sa potrebuje oboznámiť s metodológiou výskumu so zameraním na psychologické a pedagogické vedy. V učebnici sa študenti zoznámia so základnými princípmi realizácie výskumu, s postupom realizácie výskumu a so základnými metódami kvantitatívneho či kvalitatívneho prístupu. Príklady použité v učebnici sú zamerané zväčša na výskum realizovaný v prostredí školy. Osvojením si základných poznatkov uvedených v učebnici bude čitateľ schopný zrealizovať jednoduchý výskum v podmienkach školy. Zároveň však porozumenie princípom metodológie výskumu napomáha kritickému hodnoteniu informácií z rôznych zdrojov.

Pri príprave učebnice sme využili naše dlhoročné skúsenosti s vyučovaním predmetu metodológia výskumu, ako i s realizovaním mnohých výskumných projektov. Veríme, že jednoduchý jazyk učebnice a množstvo praktických ukážok a príkladov pomôžu študentom porozumieť základom takej komplikovanej problematiky, akou je metodológia výskumu.

Radi by sme na tomto mieste poďakovali študentkám a študentom Filozofickej a Prírodovedeckej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach, ktorí v minulom akademickom roku navštevovali predmet základy metodológie pedagogicko-psychologického výskumu, za inšpiráciu, podnetné pripomienky k predchádzajúcim verziám textu a nápady (či omyly), z ktorých v učebnici čerpáme. Zároveň ďakujeme i ďalším študentkám, ktoré nám umožnili použiť v učebnici príklady z ich záverečných prác.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.