Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Úvod do poradenskej psychológie

4,76 €

Stanislav Hvozdík 

Predložený vysokoškolský učebný text „ Úvod do poradenskej psychológie „ poskytuje študentovi jednak komplexnejší pohľad na disciplínu poradenskej psychológie, ale zároveň obsahuje kapitoly, ktoré mu približujú konkrétnejšie samotný proces poradenstva a problematiku pomáhajúcich spôsobilosti v poradenstve. Okrem toho publikácia obsahuje kapitolu, ktorá prináša niektoré paradigmy poradenskej psychológie. Dôležitou časťou publikácie je kapitola v ktorej sa aplikuje vývin do poradenstva. Táto časť práce obsahuje pod kapitoly: poradenstvo deťom, proaktívne poradenstvo adolescentom a poradenstvo starším dospelým. Súčasťou publikácie je kapitola o etike , ktorá súvisí s poradenskou psychológiou. Predložené učebné texty sa opierajú o relevantné teoretické pramene a sprístupňujú ich študentovi. Možno povedať, že predložená práca s inými prispieva svojim dielom k zaplneniu veľkej medzery, ktorá v tejto aplikovanej oblasti psychológie vznikla v posledných dvoch desaťročiach.

Množstvo

978-80-7097-796-5

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
Tlačená publikácia
Autor:
Stanislav Hvozdík
Typ dokumentu:
vysokoškolský učebný text (skriptá)
Počet strán:
228
Rok vydania:
2011
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Filozofická fakulta
Licencia:
Copyright

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Rodový aspekt v slovenskej literatúre na...

E-kniha

E-kniha

Ivica Hajdučeková

Druhé (doplnené a rozšírené) vydanie bilingválnej učebnice Rodový aspekt v slovenskej literatúre na prelome 19. a 20. storočia (Interpretačné etudy)/Gender Perspectives in Slovak Literature of the late 19th and early 20th Centuries (Interpretation Studies) ponúka širšiemu okruhu príjemcov – študentom učiteľstva akademických predmetov aj učiteľom v praxi – didaktickú transformáciu aktuálnej výskumnej problematiky (s podporou e-gramotnosti využitím online prístupov a QR kódov), ktorá vznikla v spolupráci so Školou úžitkového výtvarníctva v Košiciach (od roku 2019/20 s názvom Škola umeleckého priemyslu) v akademickom roku 2018/2019.

Odborná spolupráca v rámci projektu KEGA č. 008UPJŠ-4/ 2017 – Veda bez bariér (Interdisciplinárne inšpirácie súčasnej literárnej vedy a jazykovedy v edukačnej praxi na VŠ) s vyučujúcou slovenského jazyka a literatúry PaedDr. Janou Valicovou a vyučujúcou fotografického dizajnu Mgr. Renátou Novotnou Markovičovou zo ŠUP prebiehala v rámci projektového vyučovania. Priniesla výsledky v dvoch interdisciplinárnych výstupoch:

1. vytvorenie Literárneho salónika v študentskej kaviarni Minerva v areáli Filozofickej fakulty UPJŠ,

2. ilustrácie 2. vydania učebnice

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Ako nájsť zmysel života v sociálnej práci s...

E-kniha

E-kniha

Eva Žiaková (ed.)

Zborník príspevkov z vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou v rámci projektu VEGA č. 1/0282/12 Interdisciplinárna analýza zmyslu života a jeho komponentov v sociálne významných skupinách adolescentov z hľadiska jeho formovania a možnej intervencie.

Úvodné slovo je veľmi dobrý priestor na to, aby sme spoločne zhodnotili, čo sa nám podarilo uskutočniť pri riešení našej spoločnej vedeckovýskumnej úlohy zameranej na výskum zmyslu života v sociálnej rizikových skupinách adolescentov. Predovšetkým sme si položili otázku, čo sme o zmysle života doteraz zistili, teda, čo o ňom vieme. Druhou otázkou, ktorú sme si položili, je: čo nás na doterajších výsledkoch prekvapilo. Obsahom tretej otázky bola myšlienka, čo chceme urobiť preto, aby sme rozpor toho, čo sme zistili a toho, čo chceme dosiahnuť, odstránili. Poslednou otázkou v hodnotení riešenia vedeckovýskumnej úlohy bola otázka: čo o zmysle života adolescentov (ne)vieme a chceme vedieť v budúcnosti, resp. na čo sa sústrediť, aby sme vedeli vypracovať čo najefektívnejšie logoterapeutické a socioterapeutické metódy k práci sociálnych pracovníkov so sociálne rizikovými skupinami adolescentov.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Pohyb ku kognitívnym adaptačným štúdiám....

E-kniha

E-kniha

Peter Getlík

Hlavným cieľom monografie „Pohyb ku kognitívnym adaptačným štúdiám: adaptácia ako hra“ bolo orientovať súčasný výskum adaptačných štúdií vektorom empiricky zodpovednej kognitívnej vetvy neradikálneho konštruktivizmu. Tento zámer vyplýva z prudkej progresívnej diferenciácie výskumu adaptačných štúdií, ktorá sa v tejto oblasti prejavila hlavne v posledných dvoch dekádach. Modelom adaptácie ako hry v kognitívnovednej perspektíve sa poskytuje možnosť predikcie charakteru (aj v širšom zmysle) zážitku experientov adaptácií. Keďže podoba tohto zážitku výrazne formuje produkty adaptačného procesu do ich výslednej podoby, model adaptácie ako hry možno aplikovať aj v štandardnom umenovednom úsilí pri interpretácii jednotlivých adaptácií. Model adaptácie ako hry sa v monografii syntetizuje na základe poznatkov rozmanitých disciplín. V okruhu kognitívnych vied pomáhajú východiská filozofie, lingvistiky, informatiky, psychológie, antropológie, biológie či neurovedy – obzvlášť afektívnej neurovedy, ktorá sa zaoberá aj emočným rozmerom hry. V prieniku s podstatnými interdisciplinárnymi zložkami výskumu adaptácií sa vo veľkej miere využívali aj poznatky klasických i kognitívnovedných variácií literárnej vedy, filmovej vedy (miestami aj teatrológie) či mediálnych štúdií. Konzistentne s inými podobnými výsledkami kognitívnych vied sa dokazuje, že aj zdanlivo seriózne adaptácie, podobne ako je to v mnohých aspektoch našej kultúry, majú ludický základ.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Školský systém na Slovensku v medzivojnovej...

E-kniha

E-kniha

Soňa Gabzdilová

Vzdelávací systém (školstvo) je jedným z najúčinnejších nástrojov formovania mladej generácie v každej vyspelej spoločnosti. V školách sa utvára nielen vzdelanostná báza nutná pre plnenie požiadaviek v hospodárstve a v spoločenskej sfére, ale taktiež sa formuje národná a ideová identita každého člena spoločnosti. Škola má určujúci podiel na tvorbe pozitívnych hodnôt, ale môže byť aj živnou pôdou xenofóbie a rasistických postojov.

Nezastupiteľnú úlohu má škola vo vytváraní národného povedomia, stotožnenia sa s vlastným národom, jeho históriou, hrdinskými činmi predkov a so zmyslom existencie.

Po rozpade Rakúsko-Uhorska došlo v strednej Európe k fundamentálnym geopolitickým zmenám. Jednou z nich bol vznik Československa, štátu založeného na radikálne odlišných princípoch než bolo predvojnové Uhorsko. Zakladatelia Československej republiky (ČSR), osobnosti, ktoré rozhodujúcim spôsobom určili charakter politického zriadenia v novovzniknutej republike, nepatrili k privilegovaným vrstvám predošlého režimu. Na rozdiel od Uhorska, kde takmer bez výnimky kontrolovala politickú moc šľachta, elitu v Československu tvorili muži, ktorí boli radikálnymi kritikmi Rakúsko-Uhorska. Výstižným príkladom bola najvplyvnejšia osobnosť medzivojnového Československa, prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Napriek svojmu pôvodu Masaryk bol Čechmi i Slovákmi vnímaný ako zakladateľ štátu, legendárna postava, ktorá politickým a spoločenským vplyvom ďaleko presahovala právomoci prezidentského úradu. Protikladom ku konzervatívnemu Uhorsku bolo Československo štátom, kde najmä v prvých rokoch dominovali ľavicové idey. Nemenej hlboké boli zmeny v politickej a národnostnej rovine. Československo sa stalo parlamentnou demokraciou, v rámci ktorej pôsobili politické zoskupenia organizované na ideovom, konfesionálnom i etnickom princípe. Mocenským, politickým a spoločenským centrom republiky sa stal tzv. československý národ, súručenstvo Čechov a Slovákov. Česi a Slováci, vnímaní ako „vetvy“ jednotného národného celku, boli definovaní ako „štátotvorný národ“, ipso facto, oprávnení k určujúcej úlohe v štáte. Československá republika sa takto stala národným štátom, napriek skutočnosti, že obyvateľstvo tvorili aj početné komunity Nemcov a Maďarov. Na Slovensku v dôsledku maďarizácie, t. j. transformácie mnohonárodnostného Uhorska na etnicky homogénny štát, nezohrávala inteligencia tak významnú úlohu ako tomu bolo v Čechách. Štátne orgány preto úsilie zacielili predovšetkým na „poslovenčenie“ 5 Slovenska. Významná, vari najvýznamnejšia úloha v uvedenom procese pripadala výstavbe školského systému, ktorý by dokázal vychovávať mladú generáciu v súlade s ideologickými cieľmi a hospodárskymi potrebami republiky.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Sociálne a politické analýzy 1-2011

E-kniha

E-časopis

Juraj Schenk a kol.

Vedecký časopis Sociálne a politické analýzy je interaktívnou elektronickou platformou pre komunikáciu a prezentáciu (publikovanie) odborníkov a ich práce z oblasti základného a aplikovaného výskumu a analýz v sociologických, psychologických, politologických a metodologických kontextoch. Ide o médium, zamerané na intenzívnu podporu výskumných aktivít a analýz v interdisciplinárnom rámci, výmenu skúseností, rozvoj spolupráce a vitalizáciu produkcie v tejto oblasti vedeckej práce.
Publikačná časť časopisu ponúka priestor pre uverejňovanie prác ako sú:
- pôvodné výskumné sociologické, psychologické, politologické štúdie a analýzy v ľubovoľných oblastiach sociálneho života
- metodologické štúdie
- výskumné správy
- štúdie z kvalifikačných prác
- projekty výskumov a analýz
- rezenzie

Stiahnite si e-časopis zadarmo (pdf)

Výchova a vzdelávanie 2018: Pedagóg 21....

E-kniha

E-kniha

Renáta OrosováLucia DiheneščíkováKatarína PetríkováLívia Nemcová

Zborník abstraktov z medzinárodnej vedeckej konferencie: Výchova a vzdelávanie 2018: Pedagóg 21. storočia a jeho perspektívy v edukačnej praxi.

Medzinárodná vedecká konferencia je zameraná na problematiku vzdelávania a výchovy v oblasti základného, stredného a vysokého školstva a školských zariadení z pohľadu pedagóga.

Zreteľ kladie na súčasný stav a perspektívy pedagóga 21. storočia v edukačnej praxi, pedagogické a sociologické aspekty výchovy v základných vzdelávacích a výchovných inštitúciách, ako aj aktuálne aspekty pregraduálnej prípravy pedagógov.

Je určená vedeckým pracovníkom, mladým vysokoškolským učiteľom, doktorandom, ako aj odborným a pedagogickým pracovníkom, s cieľom prezentovať pedagóga – učiteľa, sociálneho pedagóga, špeciálneho pedagóga v súčasnej perspektíve, poukázať na ich nevyhnutnú súčinnosť vo vzťahu k edukácii, a vyvolať diskusiu k aktuálnym otázkam prezentovaných oblastí výchovy a vzdelávania v kontexte súčasnej situácie v školstve.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Hovorové lexémy v publicistických textoch

E-kniha

E-kniha

Lucia Jasinská

Predkladaná monografia Hovorové lexémy v publicistických textoch predstavuje originálny pohľad na analýzu a opis lexikálnych i gramatických výrazových prostriedkov v skúmanej komunikačnej oblasti.

Hlavným výskumným problémom je kolokvializácia výrazových prostriedkov ako príznaková vlastnosť vo verejne publikovaných publicistických textoch. Východiskom samotného výskumu bolo vyhľadanie lexikálnych jednotiek so štylistickým kvalifikátorom hovorovosti v Krátkom slovníku slovenského jazyka. Ich prítomnosť a frekvencia, ako aj prípadné významové posuny boli overované vo verejne prístupných mediálnych komunikátoch.

Keďže ide o výskum „živého jazyka“, pramenným materiálom sú publicistické texty v datábaze Slovenského národného korpusu.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Sociálne a politické analýzy 1-2008

E-kniha

E-časopis

Juraj Schenk a kol.

Vedecký časopis Sociálne a politické analýzy je interaktívnou elektronickou platformou pre komunikáciu a prezentáciu (publikovanie) odborníkov a ich práce z oblasti základného a aplikovaného výskumu a analýz v sociologických, psychologických, politologických a metodologických kontextoch. Ide o médium, zamerané na intenzívnu podporu výskumných aktivít a analýz v interdisciplinárnom rámci, výmenu skúseností, rozvoj spolupráce a vitalizáciu produkcie v tejto oblasti vedeckej práce.
Publikačná časť časopisu ponúka priestor pre uverejňovanie prác ako sú:
- pôvodné výskumné sociologické, psychologické, politologické štúdie a analýzy v ľubovoľných oblastiach sociálneho života
- metodologické štúdie
- výskumné správy
- štúdie z kvalifikačných prác
- projekty výskumov a analýz
- rezenzie

Stiahnite si e-časopis zadarmo (pdf)

Poznanie, spoločnosť, dejiny. Stretnutie...

E-kniha

E-kniha

Miriama Filčáková (ed.)

Zborník príspevkov z 11. vedeckej konferencie mladých historikov, ktorú organizovala Katedra histórie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach spolu so Slovenskou historickou spoločnosťou pri SAV v dňoch 19. – 20. októbra 2021

V súčasnosti sú tieto dejiny často prezentované ako rozšírenie dejín vedy. História poznania nielen rozširuje hranice dejín vedy, ale skúma hranice medzi rôznymi formami poznania a nepoznania. Rovnako ako sa štúdie historickej pamäti rozšírili a doplnili svoj záujem o výskum zabúdania, dejiny vedomosti zahŕňajú štúdie nevedomosti. Upriamujú pozornosť na zmenu, ktorá prebehla v posledných desaťročiach: od sakralizácie vedy a úcty k odborným znalostiam, po vypovedanie vedy a neustále spochybňovanie odborných znalostí, na ktoré musí história znalostí rovnako reagovať. Poznatky ako produkt, tvoria základ ľudských interakcií a majú aj svoju minulosť. Aký bol význam vedomostí a poznania v rôznych historických obdobiach? Ako štátna moc ovplyvňovala rozvoj poznania a vedomostí? Čo možno v určitej historickej epoche alebo kultúre považovať za poznanie? Napokon, existuje nejaká ľudská činnosť, ktorú nemožno považovať za poznanie? V súčasnosti možno v oblasti dejín poznania pozorovať veľký rozmach výskumu, publikačnej činnosti, ako aj vznik nových inštitúcií.

Príspevkom rozširujúcim spôsob nazerania na minulosť vedomostí a poznania bude venovaný v poradí jedenásty ročník doktorandskej konferencie–Stretnutie mladých historikov XI. organizovaný Katedrou histórieFFUPJŠvspoluprácisoSlovenskouhistorickouspoločnosťoupriSAV.Cieľom konferencie, určenej slovenským a zahraničným doktorandom, je poskytnúť priestor na prezentáciu najnovších výsledkov vedeckého výskumu, odbornú diskusiu, nadviazanie kontaktov, rozvíjanie spolupráce a vzájomnú výmenu skúseností širšej historickej komunity. Východiskom konferencie je recenzovaný zborník, ktorý pozostáva z publikačných výstupov aktívnych účastníkov.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Prvý dotyk so slobodou. Sprítomňovanie...

E-kniha

E-kniha

Mikuláš JančuraAlžbeta Śnieżko 

V súvislosti s 30. výročím Nežnej revolúcie, ktoré si spoločnosť v Čechách a na Slovensku pripomenula v roku 2019, bola pod záštitou Košického samosprávneho kraja v spolupráci s Verejnou knižnicou Jána Bocatia v Košiciach, Univerzitou Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Ústavom pamäti národa a Rozhlasom a televíziou Slovenska v priestoroch Verejnej knižnice Jána Bocatia usporiadaná interaktívna výstava s názvom Prvý dotyk so slobodou. Výstava, okrem pripomenutia si novembrových udalostí z roka 1989, akcentovala práve uvedený kultúrno-spoločenský rozmer a dosah, pričom sa konceptuálne zamerala na rozvíjanie piatich dimenzií historického vedomia.

Je to koncept rozvíjaný hlavne v oblasti súčasnej predmetovej didaktiky dejepisu, pričom ide o dimenzie identity, historicity, pamäti, vedomia o priestore a vedomia o čase.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Edukácia, roč. 7, č. 1/2024

E-kniha

Renáta Orosová (výkonný redaktor)

Stránka časopisu >>>

Vedecký recenzovaný časopis Edukácia je zameraný na problematiku vzdelávania a výchovy v oblasti základného, stredného a vysokého školstva. Zreteľ kladie na súčasný stav a perspektívy edukačnej praxe, aktuálne aspekty pregraduálnej prípravy učiteľov, sociálnej pedagogiky, špeciálnej pedagogiky, ako aj pedagogické a psychologické aspekty výchovy v základných výchovných inštitúciách z pohľadu širokej pedagogickej verejnosti. Je určený vedeckým pracovníkom, mladým vysokoškolským učiteľom, doktorandom, ako aj odborným a pedagogickým pracovníkom s cieľom prezentovať trendy v edukácii a vyvolať diskusiu k aktuálnym otázkam prezentovaných oblastí výchovy a vzdelávania.

Ciele vedeckého časopisu Edukácia:

  • • prezentovať súčasné postavenie a funkciu pedagóga v edukačnej praxi a jeho perspektívy,
  • • prezentovať aktuálne otázky vzdelávania a výchovy z pohľadu učiteľov, sociálnych pedagógov, špeciálnych pedagógov a psychológov,
  • • prezentovať inovácie v edukačnej praxi; analyzovať stav a problémy prepájania teórie a praxe výchovy a vzdelávania vo vzťahu k moderným
       vyučovacím koncepciám,
  • • prezentovať aktuálne trendy v pregraduálnej príprave pedagógov,
  • • prezentovať výsledky empirických výskumov z oblasti pedagogiky, sociálnej pedagogiky, špeciálnej pedagogiky a psychológie v prostredí
       rodiny, školy a mimoškolských výchovných inštitúcií.

Stiahnite si e-časopis zadarmo (pdf)

Hegel v kontextoch Heideggerovej a Patočkovej...

E-kniha

E-kniha

Vladimír Leško - Pavol Tholt (eds.)

Zborník z III. medzinárodnej filozofickej konferencie Hegel v kontextoch Heideggerovej a Patočkovej filozofie,  ktorá sa uskutočnila v dňoch 1. - 2. októbra 2009.

Filozofický zborník je prezentáciou výsledkov práce bádateľských kolektívov výskumných projektov VEGA 1/0650/08 - Heidegger a dejiny filozofie a VEGA 1/4679/07 - Asubjektívna fenomenológia Jana Patočku a dejiny filozofie riešených na katedre filozofie a dejín filozofie FF UPJŠ v Košiciach.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

ON THE REPRESENTATION OF AN INTERNATIONAL EVENT...

E-kniha

E-kniha

Karin Sabolíková

Predkladaná monografia stručne nahliadne do teórie novinových štruktúr v tlači a následne aplikuje teoretický rámec kritickej analýzy diskurzu na preskúmanie novinových štruktúr. Aplikovaná kritická analýza  diskurzu vychádza z teórie a metodológie ktorej autorom je Teun van Dijk. Analýza je použitá na preskúmanie toho, ako je pracovný spor Štrajk baníkov v rokoch 1984-85 v UK vyobrazený v československom denníku Pravda.

Cieľom predloženej monografie je preskúmať konkrétne spôsoby, akými je jedna  novinová správa zaoberajúca sa medzinárodnou udalosťou prezentovaná v národnom denníku s ideologickým pozadím. Predložená analýza nezahŕňa všetky možné aspekty van Dijkovej kritickej analýzy diskurzu. Ponecháva niekoľko aspektov nepreskúmaných, ktorých preskúmanie by viedlo k obsahovo bohatšej a komplexnejšej analýze štruktúr textu. Zároveň, monografia sa snaží poukázať na to, že kritická analýza diskurzu môže po stránke kvality dopĺňať tradičnú metódu kvantitatívnej obsahovej analýzy.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Občianstvo a občianska spoločnosť (Stav -...

E-kniha

E-kniha

Gabriel Eštok - Renáta Bzdilová - Jakub Bardovič

Zborník príspevkov z IV. ročníka Vedeckej konferencie študentov a mladých vedeckých pracovníkov konanej 14. a 15. mája 2015 Katedrou politológie Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach v spolupráci s občianskym združením Res Publica je súčasťou riešenia projektu VVGS-2014-214. Názov: Volebný cenzus v 21. storočí.

Zborník je výsledkom v poradí už 4. konferencie tohto druhu, ktorá dáva priestor mladej vedeckej komunite stretnúť sa a diskutovať o politických problémoch Slovenskej republiky i medzinárodnej politickej scény. Navyše, opätovne možno konštatovať, že diskusia bola podnetná a na kvalitatívne vysokej úrovni. Výber tém reflektuje záujmy mladej vedeckej obce. Vo výslednej publikácii je rozoberané a analyzované veľké množstvo rôznorodých problémov a problematík, ktoré mladá vedecká komunita v stredoeurópskom priestore rieši v súvislosti s občianstvom a občianskou spoločnosťou. Témy ako občianska spoločnosť; vzťah medzi občanom a štátom; hypersieťová spoločnosť; potenciál občianskej spoločnosti pri znižovaní korupcie vo verejnej správe v podmienkach Slovenskej republiky; bariéry politickej participácie – volebný cenzus a jeho historický kontext v slovenských podmienkach; dvojité občianstvo; ochrana ľudských práv v demokratickej spoločnosti; materstvo; postavenie žien v islame či postavenie židovských žien; ochrana obetí trestných činov; ženy v revolúciách či rola ženských občianskych združení v kontexte ukrajinskej krízy; záujmy Číňanov v Arktíde či problematika pracovných táborov a porušovanie práv obohacujú túto publikáciu o perspektívy a analýzy mladých ľudí so silným vedeckým potenciálom. Naším spoločným cieľom je podnecovať záujem o štúdium širokého okruhu celospoločenských problémov a prispieť svojim pohľadom k pokusom o riešenie nastoľovaných tém.

Stiahnite si e-knihu zadarmo(pdf)

Rodová rovnosť na univerzite – kontexty a...

E-kniha

E-kniha

Adriana Jesenková (ed.)

Téma rodovej rovnosti v univerzitnom a akademickom prostredí je v slovenskom kontexte stále vo veľmi ambivalentnej pozícii – často prehliadaná a marginalizovaná, inštrumentalizovaná a vnímaná ako cudzorodý prvok či formálna nevyhnutnosť, no snáď najčastejšie je vystavená mnohým nedorozumeniam a dezinterpretáciám.

Zámerom predkladanej publikácie a jej autorského kolektívu je prispieť k formovaniu a kultivácii prostredia, v ktorom je možné vecne diskutovať o otázkach rodových vzťahov v akademickom prostredí, rozvíjať skúmanie z rodovej perspektívy, a najmä uskutočňovať politiku rodovej rovnosti ako jeden z nástrojov demokratizácie akademickej sféry a univerzity. Zborník vznikol v rámci realizácie projektu VVGS-2018-749 Tvorba Plánu pre rodovú rovnosť na UPJŠ v Košiciach a predstavuje rôzne kontexty a perspektívy, z ktorých možno o otázkach rodovej rovnosti na univerzite uvažovať. Jednotlivé autorky a autor sa vo svojich textoch sústreďujú na tému rodovej rovnosti z filozofického, filozoficko-právneho a právneho pohľadu.

Záverečný text predstavuje zistenia kvalitatívneho skúmania, ktoré bolo súčasťou uvedeného projektu, ich interpretáciu a závery z perspektívy ďalšieho uskutočňovania politiky rodovej rovnosti na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Publikáciu chápeme ako pozvanie k diskusii, kritickému premýšľaniu a skúmaniu, a tým k tvorbe univerzity, akou môžeme byť.

Adriana Jesenková

Recenzovaný zborník vedeckých prác je šírený pod licenciou Creative Commons 4,0 – Atribution CC BY-NC, ktorá umožňuje nekomerčné používanie diela za predpokladu uvedenia mien autorov.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Úvod do psychológie rozhodovania

E-kniha

E-kniha

Jozef Bavoľár

Rozhodovanie sa je našou každodennou činnosťou, či už ide o rozhodnutie o takých bežných záležitostiach, ako čo si dáme na raňajky alebo o tom, pre akú prácu sa rozhodneme po skončení školy. Práve kvôli ďalekosiahlym dôsledkom, ktoré môže mať jedno rozhodnutie na celý náš život, ide o oblasť, ktorej bola v psychológii venovaná veľká pozornosť. Veď klasické ciele psychológie ako popísanie, vysvetlenie či predvídanie ľudského správania sú vlastne pokusmi o vysvetlenie rozhodovania, snahou o nájdenie a popísanie faktorov, ktoré naň pôsobia. Snažia sa o to základné psychologické disciplíny ako psychológia emócií a motivácie, kognitívna psychológia, sociálna psychológia či psychológia osobnosti. V predkladanom texte prevláda najmä kognitívny prístup, sústreďujúci sa na proces spracovania a využívania informácií. Keďže je len veľmi málo skutočností, ktorých výskytom v budúcnosti si môžeme byť úplne istí, základnými pojmami sú slová vyjadrujúce neurčitosť smerom do budúcnosti, ako sú neistota, riziko, objektívna a subjektívna pravdepodobnosť. Hlavnou otázkou je teda spracovanie informácií prichádzajúcich z prostredia a proces ich využitia v procese tvorby rozhodnutí. Sú popísané faktory, ktoré vplývajú na formovanie úsudkov i na tvorbu konečného rozhodnutia. Keď sa pozrieme napr. na príčiny finančnej a následnej ekonomickej krízy, začínajúcej v roku 2008, vidíme že jedným z hlavných faktorov jej vzniku bolo nesprávne vnímanie pravdepodobností, považovanie rizikových investícií za veľmi bezpečné. Dúfam, že predkladaný text napomôže k efektívnejšiemu usudzovaniu a rozhodovaniu, aby sa vám podobné osobné krízy, ktoré by mohli byť následkom nesprávneho úsudku, vyhli. Istým opodstatnením vydania učebného textu je aj nedostatok pôvodnej literatúry venujúcej sa prezentovanej problematike, aj keď už aj v našich podmienkach je psychológia rozhodovania oblasťou záujmu stále väčšieho počtu výskumníčok a výskumníkov.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.