0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Cursus Latinus - cvičebnica

E-kniha

Jana Balegová

Vysokoškolský učebný text „Cursus Latinus – cvičebnica“ je paralelným študijným materiálom k učebnici „Cursus Latinus – učebnica“. Je určený na precvičovanie gramatického učiva v domácich podmienkach. Obsah cvičení zodpovedá svojím zameraním jednotlivým lekciám uvedenej učebnice tak pokiaľ ide o preberané gramatické javy, ako aj slovnú zásobu. Z toho dôvodu sa v rámci cvičení uvádza len slovná zásoba, ktorá nebola súčasťou prebratých lekcií učebnice. Latinsko-slovenský slovník na konci cvičebnice obsahuje celú slovnú zásobu z cvičebnice a učebnice. Súčasťou cvičebnice je kľúč, ktorý umožňuje študentom bezprostredne si overiť správnosť svojich vypracovaní. Učebný text „Cursus Latinus – cvičebnica“ je prístupný elektronicky vo formáte PDF.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-574-0148-3

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Autor:
Jana Balegová
Typ dokumentu:
vysokoškolský učebný text (skriptá)
Počet strán:
364
Dostupné od:
21.12.2022
Rok vydania:
2022
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
latinčina
Fakulta UPJŠ:
Filozofická fakulta
Poznámka:
Učebný text Cursus Latinus – cvičebnica je výstupom grantového projektu KEGA Cursus Latinus - vysokoškolské učebné texty latinského jazyka pre študijný program latinský jazyk 009UPJŠ-4/2020.
Licencia:
Creative Commons BY NC ND (Uveďte autora - Nepoužívajte komerčne - Nespracovávajte)
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

e-Slovenčina pre zubárov v praxi – kazuistiky

E-kniha

E-kniha

Beáta JurečkováLívia Barnišinová

Učebnica e-Slovenčina pre zubárov v praxi – kazuistiky je určená zahraničným študentom zubného lekárstva. Prioritne je určená pre študentov slovenského jazyka ako cudzieho jazyka, avšak predpokladá znalosť gramatických a lexikálnych základov slovenského jazyka na úrovni A1, A2.

Učebnicu tvorí osem lekcií, ktoré sú obsahovo zamerané na rozvoj porozumenia (audionahrávky), rozšírenie slovnej zásoby, systematizovanie gramatických javov a rozvoj rečových schopností (kazuistiky). Dve lekcie tvoria opakujúce, zhrňujúce cvičenia. Primárnym cieľom učebnice je prepojenie jazykovej prípravy s odbornou zubárskou praxou.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Jazyková kultúra nielen pre lingvistov (vybrané...

E-kniha

E-kniha

Iveta BónováLucia Jasinská

Jazyková kultúra nielen pre lingvistov je odbornou publikáciou, vhodnou aj ako učebný text, v ktorom sa snažíme inovatívnym spôsobom opísať a vysvetliť najfrekventovanejšie javy z rečovej praxe.

Ide o javy vypozorované nielen z mediálneho, ale aj z akademického prostredia, ktoré sa s ohľadom na komunikačnú sféru (masmediálna komunikácia, vedeckovýskumná oblasť) nekorektne používajú, a tým podprahovo prenikajú do jazykového vedomia všetkých používateľov jazyka.

Teda aj tých, pre ktorých je jazyk pracovným nástrojom s primárne reprezentatívnou funkciou (učiteľov na všetkých stupňoch škôl či rozhlasových a televíznych pracovníkov).

Stiahnite si e-knihu zadarmo

Školský systém na Slovensku v medzivojnovej...

E-kniha

E-kniha

Soňa Gabzdilová

Vzdelávací systém (školstvo) je jedným z najúčinnejších nástrojov formovania mladej generácie v každej vyspelej spoločnosti. V školách sa utvára nielen vzdelanostná báza nutná pre plnenie požiadaviek v hospodárstve a v spoločenskej sfére, ale taktiež sa formuje národná a ideová identita každého člena spoločnosti. Škola má určujúci podiel na tvorbe pozitívnych hodnôt, ale môže byť aj živnou pôdou xenofóbie a rasistických postojov.

Nezastupiteľnú úlohu má škola vo vytváraní národného povedomia, stotožnenia sa s vlastným národom, jeho históriou, hrdinskými činmi predkov a so zmyslom existencie.

Po rozpade Rakúsko-Uhorska došlo v strednej Európe k fundamentálnym geopolitickým zmenám. Jednou z nich bol vznik Československa, štátu založeného na radikálne odlišných princípoch než bolo predvojnové Uhorsko. Zakladatelia Československej republiky (ČSR), osobnosti, ktoré rozhodujúcim spôsobom určili charakter politického zriadenia v novovzniknutej republike, nepatrili k privilegovaným vrstvám predošlého režimu. Na rozdiel od Uhorska, kde takmer bez výnimky kontrolovala politickú moc šľachta, elitu v Československu tvorili muži, ktorí boli radikálnymi kritikmi Rakúsko-Uhorska. Výstižným príkladom bola najvplyvnejšia osobnosť medzivojnového Československa, prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Napriek svojmu pôvodu Masaryk bol Čechmi i Slovákmi vnímaný ako zakladateľ štátu, legendárna postava, ktorá politickým a spoločenským vplyvom ďaleko presahovala právomoci prezidentského úradu. Protikladom ku konzervatívnemu Uhorsku bolo Československo štátom, kde najmä v prvých rokoch dominovali ľavicové idey. Nemenej hlboké boli zmeny v politickej a národnostnej rovine. Československo sa stalo parlamentnou demokraciou, v rámci ktorej pôsobili politické zoskupenia organizované na ideovom, konfesionálnom i etnickom princípe. Mocenským, politickým a spoločenským centrom republiky sa stal tzv. československý národ, súručenstvo Čechov a Slovákov. Česi a Slováci, vnímaní ako „vetvy“ jednotného národného celku, boli definovaní ako „štátotvorný národ“, ipso facto, oprávnení k určujúcej úlohe v štáte. Československá republika sa takto stala národným štátom, napriek skutočnosti, že obyvateľstvo tvorili aj početné komunity Nemcov a Maďarov. Na Slovensku v dôsledku maďarizácie, t. j. transformácie mnohonárodnostného Uhorska na etnicky homogénny štát, nezohrávala inteligencia tak významnú úlohu ako tomu bolo v Čechách. Štátne orgány preto úsilie zacielili predovšetkým na „poslovenčenie“ 5 Slovenska. Významná, vari najvýznamnejšia úloha v uvedenom procese pripadala výstavbe školského systému, ktorý by dokázal vychovávať mladú generáciu v súlade s ideologickými cieľmi a hospodárskymi potrebami republiky.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Pedagogická prax študentov učiteľstva...

E-kniha

E-kniha

Silvia Kontírová a kol.

Pedagogická prax je organizačná forma vysokoškolskej prípravy nastávajúcich učiteľov, ktorá sa realizuje prostredníctvom povinných predmetov pedagogickej praxe.

Predmety pedagogickej praxe majú integračný a prakticko-výcvikový charakter, nadväzujú na teoreticko-praktickú výučbu študentov na fakulte a realizujú sa v rozsahu vymedzenom učebnými plánmi v podmienkach odborného pracoviska (cvičnej školy) a pod vedením kvalifikovaných odborníkov (cvičných učiteľov/iek). Od ostatných predmetov vysokoškolskej výučby sa odlišujú najmä tým, že študentom vytvárajú priestor pre samostatné tvorivé vyučovanie v reálnej školskej praxi.

Praktická činnosť študentov/tiek v cvičných školách má charakter riadených, dozorovaných a poverenými subjektmi vyhodnocovaných aktivít.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Edukácia, roč. 6, č. 2/2023

E-kniha

E-časopis

Renáta Orosová (výkonný redaktor)

Stránka časopisu  >>>

Vedecko-odborný časopis Edukácia je zameraný na problematiku vzdelávania a výchovy v oblasti základného, stredného a vysokého školstva. Zreteľ kladie na súčasný stav a perspektívy edukačnej praxe, aktuálne aspekty pregraduálnej prípravy učiteľov, sociálnej pedagogiky, špeciálnej pedagogiky, ako aj pedagogické a psychologické aspekty výchovy v základných výchovných inštitúciách z pohľadu širokej pedagogickej verejnosti. Je určený vedeckým pracovníkom, mladým vysokoškolským učiteľom, doktorandom, ako aj odborným a pedagogickým pracovníkom, s cieľom prezentovať trendy v edukácii a vyvolať diskusiu k aktuálnym otázkam prezentovaných oblastí výchovy a vzdelávania.

Stiahnite si e-časopis zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.