0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Transformation of Central European Cities in Historical Development

E-kniha

Henrich Hrehor - Martin Pekár (eds.)

(Košice, Kraków, Miskolc, Opava) : From the Middle Ages to the End of the 18th Century.

Zborník príspevkov z medzinárodnej vedeckej konferencie Košice, 28.-29. jún 2012

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-8152-007-5

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Zostavovatelia:
Henrich Hrehor - Martin Pekár
Typ dokumentu:
zborník príspevkov
Počet strán:
159
Dostupné od:
15.06.2013
Rok vydania:
2013
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
angličtina
Fakulta UPJŠ:
Filozofická fakulta
Poznámka:
Publikácia je spolufinancovaná Medzinárodným vyšehradským fondom v rámci projektu číslo 31110003: Transformation of central European cities in historical development (Kosice, Miskolc, Opava, Krakow).
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Na výskumných dátach založená prevencia...

E-kniha

E-kniha

Oľga OrosováMarcela ŠtefaňákováMária BačíkováBeáta GajdošováAnna Janovská

Monografia ponúka ucelený pohľad na efektívnosť programu Unplugged realizovaného na základných školách v rámci celého Slovenska.

Práca prispieva k stavu vedeckého poznania v oblasti prevencie užívania návykových látok prostredníctvom výsledkov analýz dvoch veľkých databáz opakovaných meraní skúmania protektívnych a rizikových faktorov, vývinových trendov fajčenia tabakových cigariet a konzumácie alkoholu, ako aj efektívnosti programu prevencie Unpugged, jeho vplyvu na psychologické a behaviorálne indikátory so zdravím súvisiaceho správania.

Vzhľadom na náročnosť analýz realizovaných použitím dvoch databáz s piatimi vlnami zberu dát je každá kapitola prezentovaná ako samostatná štúdia. Získané výskumné výsledky umožňujú formulovanie odporúčaní rodičom a učiteľom, školskému manažmentu na základných školách, ktoré podporujú efektívnosť školskej politiky zameranej na prevenciu a podporu zdravia školákov.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Pravdou proti praude „Nie je to pravda, ale...

E-kniha

E-kniha

Michaela Ružičková - Patrik Furik - Lukáš Jakabovič (eds.)

Zborník príspevkov z XI. ročníka Medzinárodnej vedeckej konferencie študentov a mladých vedeckých pracovníkov organizovanej 20. mája 2022 Katedrou politológie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, OZ Res Publica, Katedrou bezpečnostných štúdií Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, Inštitútom politických vied a verejnej správy Fakulty politológie a žurnalistiky Univerzita Marie Curie-Sklodowskej v Lubline, Ústavom sociálnych štúdií Fakulty regionálneho rozvoja a medzinárodných štúdií Mendelovej univerzity v Brne a Katedrou politológie Filozofickej fakulty Univerzity v Miškovci.

Cieľom predkladanej publikácie s názvom Pravdou proti praude: „Nie je to pravda, ale mohla by byť!” je poukázať na hrozby vyplývajúce z problematiky šírenia dezinformácií, konšpirácií či hoaxov v dnešnej dobe, s reflexiou nielen domácej situácie, ale aj vplyvu týchto elementov v medzinárodnom prostredí.

Zborník pozostáva z 12 článkov, ktoré sú písané v slovenskom jazyku a anglickom jazyku. Jednotlivé príspevky sa zaoberajú vybranými témami a aspektami šírenia dezinformácií, konšpiračných teórií alebo hoaxov, okrem iného v kontexte volieb, mediálneho priestoru a politiky.

Témami príspevkov zborníka sú hranice slobody prejavu, sloboda médií a regulácia v mediálnom priestore, otázka propagandy či informačnej vojny. Predkladaný zborník obsahuje tiež príspevky zamerané na témy v oblasti politických ideológií či problematiku klamlivých naratívov o ochorení COVID-19.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Negatívne dôsledky vykonávania pomáhajúcich...

E-kniha

E-kniha

Jana NezkusilováMargita Mesárošová (eds.)

Zborník rozšírených abstraktov z interdisciplinárnej vedeckej konferencie

Zborník rozšírených abstraktov je zostavený z príspevkov konferencie Negatívne dôsledky vykonávania pomáhajúcich profesií II – Psychologické, sociálne a zdravotné aspekty vykonávania pomáhajúcich profesií, ktorá sa konala 12. júna 2019 v Košiciach.

Konferencia bola organizovaná ako jeden z výstupov výskumného projektu APVV 14-0921 Starostlivosť o seba ako faktor vyrovnávania sa s negatívnymi dôsledkami vykonávania pomáhajúcich profesií. Jednotlivé príspevky prinášajú jednak pôvodný výskum autorov, ale aj sumarizáciu zistení autorov v priebehu svojej niekoľkoročnej výskumnej činnosti orientovanej na pomáhajúce profesie. Jednou z ašpirácií konferencie bolo vytvorenie priestoru pre dialóg medzi akademickými pracovníkmi a profesionálmi z praxe, ktorí pracujú v pomáhajúcich profesiách. Interdisciplinárny charakter konferencie priniesol mnohé náhľady na problematiku, čo sa prejavilo aj na bohatej odozve v diskusiách. Konferencie sa aktívne a pasívne zúčastnili pracovníci z oblasti psychológie, sociálnej práce, ale aj pracovného lekárstva či behaviorálnej medicíny.

Obohacujúcim aspektom výsledného zborníka je teda prepojenie aplikačnej a teoretickej roviny vo výskume starostlivosti o seba v širokej palete pomáhajúcich povolaní.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Úvod do dejín stredovekej židovskej filozofie

E-kniha

E-kniha

Mária Mičaninová

Učenci, ktorých diela tvoria stredovekú filozofiu, pôsobili ako teológovia, právnici, lekári, niekedy aj básnici. Nenájdeme medzi nimi snáď nikoho, koho by sme mohli označiť výlučne za filozofa.2 Pre teológov a (náboženských) právnikov bola určujúcim prameňom ich filozofovania Biblia alebo Korán. Tým druhým prameňom bolo filozofické dedičstvo predchádzajúceho staroveku, v ktorom dominovala postava Aristotela s jeho komentátormi. Peripatetické dedičstvo dopĺňali nasledovníci Platóna v dlhej línii tzv. novoplatónskej filozofie (napr. Plotinos, Iamblichos a Proklos), ktorá sa vo svojich počiatkoch rozvíjala v prostredí helenistických škôl. Preto neprekvapuje, že hlavným filozofickým problémom pre stredovekých učencov bol vzťah teológie a filozofie, resp. viery a rozumu, a na to nadväzujúci vzťah teológie a metafyziky. V prostredí kresťanského myslenia sa o ňom diskutovalo už v 2. storočí, keď niektorí Cirkevní otcovia spochybnili hodnotu sekulárneho učenia pre tých, ktorým bola pravda zjavená Bohom...

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Fonologická ontogenéza detskej reči

E-kniha

E-kniha

Iveta Bónová

Východiská predkladanej práce vznikali súbežne s rodiacim sa výskumom detskej reči na Slovensku. Zanietený tím ľudí z niekoľkých vedných odborov: psychológie (Marína Mikulajová), logopédie (Svetlana Kapalková) a lingvistiky (Daniela Slančová, Jana Kesselová, Zuzana Ondráčková, Stanislava Zajacová, Iveta Bónová) sa pravidelne stretával, diskutoval a hľadal spôsob, ako zmobilizovať sily pri napĺňaní vytýčených cieľov – realizovať výskum detskej reči intaktných (zdravo sa vyvíjajúcich) jedincov a pritom vychádzať z reálneho longitudinálneho sledovania detí.

Som veľmi rada a zároveň vďačná, že som mohla byť súčasťou tímu na začiatku systematického výskumu v oblasti osvojovania detskej reči na Slovensku. Ako členka tohto tímu a spoluriešiteľka viacerých projektov v danej oblasti som mala možnosť participovať na výskume detskej reči, ktorá už dnes nie je „na chvoste“ vedeckého záujmu. Ide o seriózny, exaktný kvantitatívnymi a kvalitatívnymi údajmi podložený výskum, realizovaný systematicky, „na vynikajíci vědecké úrovni“ (Průcha, 2011, s. 14).

Samotnému bádaniu prirodzene predchádzal zber dát. Technológie konca 20. storočia umožnili uplatniť už prekonanú metódu denníkových zápiskov a nahradiť ju v súčasnosti najčastejšie aplikovaným spôsobom získavania materiálu – audiovizuálnymi nahrávkami. Syntéza analyzovaných v časovej následnosti získavaných dát, ich explanácia, generalizácia a včlenenie do širšieho interdisciplinárneho bádateľského kontextu je o to zaujímavejšia a prínosnejšia, že ústi do logopedickej praxe. Práve vďaka výsledkom najnovších výskumov sa v logopédii rozširujú intervenčné možnosti, rozvíjajú sa a rozpracovávajú metódy (aj ranej) diagnostiky a stimulácie.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.