0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Dotazník úrovne starostlivosti o seba u adolescentov

E-kniha

Františka Petriková  - Vladimír LichnerEva Žiaková

Predkladaná metodická príručka sa orientuje na dotazník starostlivosti o seba v cieľovej skupine adolescentov. Východiskom pre tvorbu tejto metodiky bola jej absencia v podmienkach Slovenskej republiky. Metodická príručka je tvorená teoretickou i empirickou časťou. V teoretickej časti autori predkladajú teoretické východiská predkladanej metodiky -starostlivosti o seba u adolescentov.

Taktiež sú v prvej časti predložené teoretické vymedzenia zložiek starostlivosti o seba v cieľovej skupine adolescentov. Druhá, empirická časť, metodickej príručky je venovaná validizačným metódam, ktoré boli použité pri overovaní dotazníka. Empirická časť metodickej príručky predkladá i výsledky skúmania rozdielov či súvislosti v predkladanej problematike.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-8152-968-9

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Autori:
Františka Petriková - Vladimír Lichner - Eva Žiaková
Typ dokumentu:
komentár
príručka
Počet strán:
30
Dostupné od:
17.02.2021
Rok vydania:
2021
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Filozofická fakulta
Poznámka:
Metodická príručka je výstupom z projektu VVGS-2020-1414 „Tvorba dotazníka pre meranie úrovne starostlivosti o seba u adolescentov“.
Licencia:
CC BY NC (Uveďte autora - Nepoužívajte komerčne)
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Moc v dejinách ľudskej spoločnosti. Stretnutie...

E-kniha

E-kniha

Simona Bilecová-Monika Tresová

Zborník príspevkov z 13. vedeckej konferencie mladých historikov, ktorú zorganizovala Katedra histórie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v spolupráci so Štátnym archívom v Košiciach a Slovenskou historickou spoločnosťou pri SAV 24. októbra 2023 Ústrednou témou konferenčného zborníka z vedeckej konferencie doktorandov je problematika moci, ako inštancie, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou ľudského bytia a je prítomná v spoločnosti de facto od jej počiatku. Nakoľko je moc a túžba po moci prítomná aj v súčasnosti, možno viac ako inokedy v histórii ľudskej spoločnosti, zborník predostiera adekvátne odpovede na otázky: Kde sa moc rodí a z čoho pramení? Ako nazerajú spoločenskovedné disciplíny na tie sociálne skupiny, ktoré moc v rukách nemajú? Publikáciu tvorí osem príspevkov od autorov pôsobiacich na slovenských i českých univerzitách. Zborník otvára príspevok Dávida Nykodýma o moci ve městě stříbra v éře Jiřího z Poděbrad. Správe panstiev v rukách vdovy v 17. storočí (na príklade Judity Balassovej) sa venovala Sabina Danková. Problematiku roly univerzitného veľmajstra v monopolizácii vzdelávania za prvého cisárstva 1808 – 1815 vo Francúzsku skúmal Michael Dudzik. Obdobie medzi dvoma svetovými vojnami na území Československa zmapovali vo svojich príspevkoch dvaja autori: Simona Bilecová, ktorá charakterizovala vznik a kreovanie politickej elity na príklade regiónu Rožňava a Dominik Šípoš, ktorý hodnotil moc strany ako ideologický problém Československej národnej demokracie. V tejto línii pokračoval Patrik Beňuš, ktorý podrobne analyzoval krízu v železničnej doprave na južnom území Slovenska po roku 1938. Monika Tresová sa zaoberala činnosťou katolíckych spolkov v Košiciach a ich zánikom pod nátlakom komunistickej moci po roku 1948. Moci a jej legitimite, súdnym rehabilitáciám obetí komunistického režimu na východnom Slovensku v rokoch 1968 – 1971 sa venovala Miriama Balvirčáková.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Mediácia v systéme sociálnej práce

E-kniha

E-kniha

Dušan ŠlosárVladimír Lichner

Táto vysokoškolská učebnica má za cieľ ponúknúť čitateľovi poznanie filozofických východísk, zmyslu, a cieľa mediácie, a to na základe výskumu a rozboru činností mediátorov. V krajinách, kde pôsobia mediačné služby, sú jej pracovníkmi často absolventi odboru sociálna práca.

Individuálny prístup k páchateľovi trestného činu, ale i k obeti trestného činu, si vyžaduje vedomosti a zručnosti práve z odboru sociálnej práce, psychológie, sociológie, komunikácie a ďalšie, ktoré sa viažu na odbor sociálna práca. Princípy sociálnej práce sa uplatňujú nielen vo sfére sociálnej politiky a sociálnej starostlivosti, ale aj v justícii. Poslaním mediátora je sprostredkovanie alternatívneho riešenia protiprávnych činov pri zachovaní účelu právneho konania, tak ako je definovaný platnými právnymi normami. Svoje poslanie napĺňa prostredníctvom špecifických metód individuálnej sociálnej práce, aplikovaných v oblasti justície. V strede záujmu mediátora nestojí len aktuálny konflikt, ale tiež snaha odhaľovať súvisiace problémy. Zároveň aktivizovať strany sporu k riešeniu sporu a súčasne predchádzať novým konfliktom.

Osobitnú pozornosť venujeme filozofickým východiskám mediácie na Slovensku. Ponúkame prehľad základných činností mediátora a druhy mediácií, ktoré sú používané pri napĺňaní spravodlivosti na Slovensku. Analyzujeme ciele mediácie, postavenie jednotlivých strán a postup pri vykonávaní mediácie. V oblasti uplatnenia mediácie sa zaobráme jej možnosťami a uplatnením ako v práve, tak aj v sociálnej práci.

Ako vyplýva z uvedeného, mediáciu nemožno chápať iba ako špecifickú činnosť realizovanú v oblasti trestnej činnosti, pretože môže mať široké uplatnenie i v inom mimosúdnom riešení sporov, napríklad v oblasti práce s rodinou, komunitami, a pod., čo býva často verejnosťou opomínané. Špecifickosť prístupu mediátora k rôznym cieľovým skupinám ponúkame z rôznych teoretických východísk. Z tohto rámca vyvodzujeme aktivity, ktoré predpokladáme u mediátorov v budúcnosti. Rozšírenie aktivít vyplýva z konkrétnych situácií prinášaných výkonom mediácie.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Študentská vedecká a odborná činnosť v...

E-kniha

E-kniha

Magdaléna Halachová - Vladimír Lichner - Katarína Šiňanská (eds.)

Zborník príspevkov z vedeckej konferencie konanej dňa 25.4.2013 v Košiciach

Zborník príspevkov z vedeckej konferencie vznikol v rámci celoslovenského kola podujatia  Študentskej vedeckej a odbornej činnosti v študijnom odbore 3.1.14 Sociálna práca, ktoré sa konalo dňa 25.4.2013 v Košiciach.

Ústrednou témou zborníka je rozpracovanie rôznych problémových okruhov z oblasti sociálnej práce ako vednej disciplíny i praktickej činnosti študentmi, mladými vedeckými pracovníkmi pod gesciou skúsených odborníkov. Príspevky v zborníku pojednávajú napríklad o tematike sociálnych služieb, terénnej sociálnej práce, školskej sociálnej práce a podobne. Taktiež upozorňujú na nebezpečenstvo sociálno-patologických javov, ako napríklad záškoláctvo, drogové závislosti, chudoba, šikanovania a podobne.

Prezentované výsledky jednoznačne poukazujú na význam sociálnej práce a iných  pomáhajúcich profesií pri práci s jednotlivými klientskými skupinami.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Sociálna opora ako významná súčasť života...

E-kniha

E-kniha

Magdaléna Hovanová

Monografia sa venuje sociálnej opore, zasadenej do prostredia adolescenta. Sociálnu oporu možno označiť aj ako vzťahovú oporu od prostredia, v ktorom jedinec žije a tým sa zvyšuje jeho odolnosť voči stresu a chuť zdolať aj životné neúspechy a krízy. Práve z tohto dôvodu bola sociálna opora vymedzená aj v súvislosti sociálno-ekologickej teórie. Inováciou vo vzťahu so sociálnou oporou bola teória „Push-pull“, orientujúca sa na motiváciu jedinca. Definičné ukotvenie sociálnej opory bolo postavené na jej najznámejších teóriách. Najväčšia pozornosť bola však zameraná na možnosti merania sociálnej opory, pretože jej viacdimenziové meranie je nevyhnutné pre určenie mechanizmu, akým funguje. Monografia preto ponúkla autorské validizačné spracovanie a overovanie psychometrických vlastností dvoch samostatných metodík Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS) - (Zimet, Dahlem, Zimet, Farley 1988) a Social Support Survey (MOS) – (Sherbourne, Stewart 1991). Výsledkom monografie sú dve validizačne overené samostatné metodiky pre meranie druhov a zdrojov sociálnej opory, ktoré sú spoľahlivé pre používanie v skupine slovenských adolescentov (MOS-SK a MSPSS-SK).

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Research Into Correlations Between Deformations...

E-kniha

E-kniha

Marcela Gbúrová-Daniel Dobiaš-Jana Šutajová-Gabriel Eštok-Ján Ruman-Tomáš Dvorský

Research Into Correlations Between Deformations of Political Awareness and the Increase of Political Extremism Among Secondary School Students in the Košice Self-governing Region and the Prešov Self-governing Region The issue of political extremism has a relatively long research period, and it should be emphasised that, especially in the recent period, it has received increased attention in the political science community not just in Slovakia but also abroad. Given the specifics of this anti-democratic form of political discourse, which has not only explicit forms, but also highly sophisticated manifestations against democracy (extremism of the centre, or centrist extremism), it is also addressed by experts of other humanities and social disciplines: history, psychology, anthropology, sociology, etc. The common interest of this professional community is both to analyse different forms of extremist discourses and narratives, to search for national specificities of extremism that are anchored in their historical, social and cultural contexts, but at the same time to reveal transnational extremist influences within a globalizing world and to propose evidence-based strategies to counter extremist discourses.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.