0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Umelá inteligencia z pohľadu práva

E-kniha

Valéria Ružičková (ed.)

Zborník zo XIV. študentského sympózia z medzinárodného práva a európskeho práva.

V rámci XIV. ročníka študentského sympózia z medzinárodného práva a európskeho práva na tému „Umelá inteligencia z pohľadu práva“ si študenti Právnickej fakulty a Prírodovedeckej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach pripravili niekoľko príspevkov venujúcich sa aktuálnym otázkam v súvislosti s neustálym rozvojom umelej inteligencie. Z právneho hľadiska sa publikované príspevky zaoberajú významom umelej inteligencie v kozmickej činnosti ľudstva, jej vplyvom na základné práva, vývojom nových ľudských práv v súvislosti s jej aplikáciou v zdravotnej a ošetrovateľskej starostlivosti či ochranou osobných údajov pri jej využívaní.

Okrem časti príspevkov skúmajúcich tieto otázky z právneho hľadiska sa dva z publikovaných príspevkov zaoberajú umelou inteligenciou z pohľadu prírodných vied, približujúc význam umelej inteligencie pri lokalizácii vo vnútornom prostredí ako aj jej význam v predikcii nákladov zdravotnej starostlivosti.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-574-0037-0

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Zostavovateľ:
Valéria Ružičková
Typ dokumentu:
zborník príspevkov
Počet strán:
81
Dostupné od:
9.11.2021
Rok vydania:
2021
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Právnická fakulta
Poznámka:
Publikácia je výstupom projektu VEGA č. 1/0643/20 „Umelá inteligencia z pohľadu práva a etiky“.
Licencia:
Creative Commons BY NC (Uveďte autora - Nepoužívajte komerčne)
DOI:
https://doi.org/10.33542/UIP2021-0037-0
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Diverzné a inkluzívne pracoviská - legislatívne...

E-kniha

E-kniha

Jana Žuľová, Denisa Rudžiková

V prostredí slovenských zamestnávateľov sa dostáva do popredia aktívny prístup k diverzite a inklúzii na pracoviskách. Cielené programy diverzity a inklúzie pomáhajú zatraktívniť zamestnávateľov na trhu práce a prilákať viac záujemcov o zamestnanie. Proaktívne sa vytvárajú lepšie pracovné podmienky pre zamestnancov s povinnosťami k rodine (vo väčšine prípadov stále vo vzťahu k matkám), zamestnávajú sa aj skupiny ľudí, ktoré doteraz stáli na okraji záujmu (starší, zdravotne znevýhodnení, LGBT skupiny, menšiny, absolventi stredných a vysokých škôl). Na načrtnuté skutočnosti reaguje predložený zborník abstraktov, ktorý je zoskupením východiskových motívov a záverov príspevkov prezentovaných na vedeckej konferencii Diverzné a inkluzívne pracoviská - legislatívne východiská organizovanej katedrou pracovného práva a práva sociálneho zabezpečenia Právnickej fakulty Univerzity P. J. Šafárika, ktorá sa uskutočnila dňa 29. septembra 2023 hybridnou formou. Autori svojimi abstraktami poukazujú na paletu problematických oblastí, ktoré sú nielen odrazom akademických úvah, ale aj tých právnych otázok, s ktorými sa je v bežnej právnej praxi treba vysporiadať. Cieľom je využitím analýzy a explikácie vymedziť existujúce pracovnoprávne opatrenia/nástroje použiteľné na implementáciu diverzity a inklúzie na pracovisku podľa súčasného slovenského právneho rámca a právneho rámca EÚ a zdôrazniť tak východiskový stav akejkoľvek snahy o budovanie diverzity a implementácie inklúzie na pracovisku.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Liber Amicorum Ján Klučka

E-kniha

E-kniha

Dominika Becková (ed.)

Pri príležitosti životného jubilea profesora Jána Klučku sme sa na Ústave medzinárodného práva a európskeho práva rozhodli pripraviť zborník Liber Amicorum. Prostredníctvom príspevkov sa tak môžeme v tomto zborníku stretnúť s jeho kolegyňami a kolegami z akademického prostredia, spolupracovníkmi z oblasti súdnictva, z Ústavného súdu Slovenskej republiky, zo Súdneho dvora Európskej únie, so súčasnými kolegyňami a kolegami z fakulty a v neposlednom rade aj s jeho doktorandkami a doktorandom. Ich príspevky sa venujú vybraným otázkam medzinárodného práva verejného, medzinárodného práva súkromného a procesného, práva Európskej únie a ústavného práva Slovenskej republiky. Príspevky sú popretkávané odkazmi na spomienky viažuce sa s profesorom Jánom Klučkom.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Európska prokuratúra v Slovenskej republike

E-kniha

E-kniha

Martina Jánošíková - Dominika Marčoková Becková (eds.)

Recenzovaný zborník vedeckých prác je venovaný problematike Európskej prokuratúry a je výsledkom riešenia projektu podporeného Agentúrou na podporu výskumu a vývoja č. APVV-18-0421 Európska prokuratúra v súradniciach ústavného poriadku Slovenskej republiky ako posilnenie európskej integrácie prostredníctvom práva. Autori vedeckých prác sa vo svojich prácach venujú problematike Európskej prokuratúry v kontexte práva Európskej únie a trestného práva, ako aj vzťahu Európskej prokuratúry s vnútroštátnou prokuratúrou a orgánmi činnými v trestnom konaní. Vedecké práce uverejnené v zborníku sa zaoberajú témami dôvodov vzniku Európskej prokuratúry,  postavenia Európskej prokuratúry v inštitucionálnom systéme EÚ a SR, vzťahov kooperácie a koordinácie medzi Európskou prokuratúrou a prokuratúrou Slovenskej republiky, ochrany ústavnosti a zákonnosti postupov a rozhodnutí Európskej prokuratúry s osobitným zreteľom na ochranu základných práv, ako i prvým výsledkom a hodnoteniam pôsobenia Európskej prokuratúry v SR. Vďaka obsahovému spracovaniu príspevkov môže čitateľ získať ucelenejšiu predstavu o tomto novom orgáne Európskej únie, ktorý pôsobí v oblasti tradične spájanou so suverenitou štátu a predstavuje tak ďalší posun v integračných procesoch reprezentovaných Európskou úniou.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Právny štát, spravodlivosť a budúcnosť demokracie

E-kniha

E-kniha

Alexander Bröstl - Marta Breichová Lapčáková (eds.)

Zborník príspevkov zo Zasadnutia slovenskej sekcie IVR pred 31. svetovým kongresom

Zborník sa v súlade so svojím pomenovaním venuje trom rámcovým okruhom v podobe  právneho štátu, spravodlivosti a budúcnosti demokracie, ktoré zrkadlia obsahové zameranie 31. Svetového kongresu Medzinárodného združenia pre právnu filozofiu a sociálnu filozofiu (IVR). Publikované príspevky slovenskej sekcie IVR sa venujú aktuálnym otázkam právneho štátu v konotáciách demokratického právneho štátu. Princípy právneho štátu a aktuálne otázky spojené s demokratickým charakterom Slovenskej republiky, vrátane demokratických procedúr na lokálnej úrovni, sú pertraktované s posunmi na medzinárodnej a globálnej scéne. Jednotlivé príspevky sú tak venované technickým a biotechnologickým výzvam súčasnej demokracie, prejavom teórie hier pri hľadaní konsenzu v kolegiálnych súdnych orgánoch, či konceptu lojálnej opozície v prebiehajúcom súdnom dialógu aplikácie práva v európskom právnom priestore.  Priestor je venovaný aj univerzálnym otázkam charakteru právnej vedy, či prítomnosti a budúcnosti právneho štátu. Zborník tak prekračuje hranice slovenského právneho priestoru a svojim zameraním siaha k pochopeniu súčasných trendov v širších súvislostiach.  

STIAHNITE SI E-KNIHU ZADARMO (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.