Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Umelá inteligencia z pohľadu práva

E-kniha

Valéria Ružičková (ed.)

Zborník zo XIV. študentského sympózia z medzinárodného práva a európskeho práva.

V rámci XIV. ročníka študentského sympózia z medzinárodného práva a európskeho práva na tému „Umelá inteligencia z pohľadu práva“ si študenti Právnickej fakulty a Prírodovedeckej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach pripravili niekoľko príspevkov venujúcich sa aktuálnym otázkam v súvislosti s neustálym rozvojom umelej inteligencie. Z právneho hľadiska sa publikované príspevky zaoberajú významom umelej inteligencie v kozmickej činnosti ľudstva, jej vplyvom na základné práva, vývojom nových ľudských práv v súvislosti s jej aplikáciou v zdravotnej a ošetrovateľskej starostlivosti či ochranou osobných údajov pri jej využívaní.

Okrem časti príspevkov skúmajúcich tieto otázky z právneho hľadiska sa dva z publikovaných príspevkov zaoberajú umelou inteligenciou z pohľadu prírodných vied, približujúc význam umelej inteligencie pri lokalizácii vo vnútornom prostredí ako aj jej význam v predikcii nákladov zdravotnej starostlivosti.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-574-0037-0

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Zostavovateľ:
Valéria Ružičková
Typ dokumentu:
zborník príspevkov
Počet strán:
81
Dostupné od:
9.11.2021
Rok vydania:
2021
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Právnická fakulta
Poznámka:
Publikácia je výstupom projektu VEGA č. 1/0643/20 „Umelá inteligencia z pohľadu práva a etiky“.
Licencia:
Creative Commons BY NC (Uveďte autora - Nepoužívajte komerčne)
DOI:
https://doi.org/10.33542/UIP2021-0037-0
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Ústava Slovenskej republiky a jej perspektívy

E-kniha

E-kniha

Ladislav OroszDiana HorňákováPatrik Mário Čerňanský

Tento vedecký zborník plní funkciu záverečného spoločného publikačného výstupu v zásade celého riešiteľského kolektívu spomínaného vedeckého projektu. Tvoria ho príspevky, ktoré odzneli na vedeckom seminári Ústava Slovenskej republiky a jej perspektívy. Skvalitňovanie ústavného textu a zvyšovanie autority slovenskej ústavy – reálna možnosť, alebo naivná ilúzia (?), uskutočneného v dňoch 23. – 25. novembra 2022 v učebno-výcvikovom zariadení UPJŠ v Košiciach v Danišovciach. Finálna podoba príspevkov vzišla z konštruktívneho vedeckého diskurzu, ktorý sprevádzal celý priebeh tohto vedeckého seminára.

Obsah vedeckého zborníka, ktorý ponúkame nielen širokej (zvlášť právnopolitologickej) odbornej verejnosti, ale aj a najmä slovenským ústavodarcom, tvoria popri príspevkoch členov riešiteľského kolektívu a pozvaných hostí, aj literárne prvotiny doktorandov organizátorskej Katedry ústavného práva a správneho práva Právnickej fakulty UPJŠ a Katedry verejnoprávnych disciplín Fakulty verejnej správy UPJŠ v Košiciach, ktoré tematicky korešpondujú úlohám riešeným v rámci už spomínaného vedeckého projektu „„Ústavodarná činnosť Národnej rady Slovenskej republiky (právno-politologická analýza – hodnotenie – perspektívy).“

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Finančné právo a daňové právo v 21. storočí -...

E-kniha

E-kniha

Adrián Popovič - Jozef Sábo - Anna Vartašová

Recenzovaný zborník príspevkov z III. ročníka študentského sympózia

V dňoch 5. až 6. júna 2023 sa na pôde Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach uskutočnila medzinárodná vedecká konferencia V. slovensko-české dni daňového práva zameraná na tému Daňové právo a nové javy v ekonomike. Pri tejto príležitosti bolo dňa 7. júna 2023 pre študentky a študentov Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach zorganizované študentské sympózium na tému: ,,Finančné právo a daňové právo v 21. storočí". Zameranie sympózia bolo zvolené vzhľadom na obsahovú nadväznosť s grantovým projektom VEGAč.1/0485/21: „Súčasnosť a východiská reformovania systému vlastných zdrojov rozpočtu EÚ (právne a ekonomické aspekty aj v kontexte dôsledkov pandémie ochorenia COVID-19)", s grantovým projektom VEGA č. 1/0214/21: ,,Daň z nehnuteľností -právny stav a potenciál" a grantovým projektom APVV-19-0124 pod názvom „Daňové právo a nové javy v ekonomike (digitálne služby, zdieľaná ekonomika, virtuálne meny)", ktorých riešenie v tomto čase prebieha na Katedre finančného práva, daňového práva a ekonómie Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach.

Výstupom z tohto sympózia je predkladaný recenzovaný zborník príspevkov, v rámci ktorého sa študenti zameriavajú na skúmanie problematiky nových javov v digitálnej ekonomike (virtuálne meny a zdieľaná ekonomika), no i problematiky rozpočtového procesu, rozhodovacej činnosti Súdneho dvora EÚ a teoreticko-právnych otázok daňovej spravodlivosti s ohľadom na vývoj daňového práva.

Autori sa tiež podrobne venujú vo svojich príspevkoch posúdeniu aktuálnej situácie v skúmanej oblasti a prezentujú aj návrhy de lege ferenda, ktoré by mohli prispieť k rozvoju a zlepšovaniu viacerých aspektov zdaňovania, čím je predložené dielo prínosom nielen pre právnu vedu, ale aj pre aplikačnú prax.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Kúpna zmluva – história a súčasnosť II.

E-kniha

E-kniha

Erik Štenpien (ed.)

Zborník príspevkov z medzinárodnej vedeckej konferencie konanej dňa 26. – 27. septembra 2014 na Právnickej fakulte UPJŠ v Košiciach

V súčasnosti, v modernom 21. storočí však už máme omnoho zložitejšiu spoločnosť, akou bola tá staroveká. Vyžaduje si právnu úpravu rôznych typov kúpnej zmluvy, kde síce zen základný znak platí, je ho však potrebné bližšie špecifikovať a prostú vetu "ja predám, ty kúpiš" je potrebné doplniť aj o podmienky "ako, kde, kedy, za akých podmienok?" To všetko je úlohou moderného občianskeho práva. Súčasná rekodifikácia občianskeho práva v niektorých európskych krajinách už prebehla, u nás práve prebieha. Je preto dôležité vedieť sa stretnúť na konferenciách s kolegami z týchto krajín a vymeniť si poznatky, aby sme diskutovali o ich skúsenostiach, zlého sa vyvarovali a dobré akceptovali, či upravili podľa našich podmienok.
Tento zborník je výstupnou publikáciu z konferencie, ktorá sa konala v dňoch 26. a 27. septembra 2014 v Košiciach. Bola to už druhá konferencia s účasťou najvýznamnejších právnych romanistov, právnych historikov i civilistov z domova i zo zahraničia. Zborník je výsledkom unikátnej spolupráce odborníkov z viacerých oblastí právnej vedy. Verím, že publikované výstupy pomôžu spoznať inštitút kúpnej zmluvy zo všetkých jeho stránok a stanú sa inšpiráciou pre odborníkov i laikov.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Ochrana (duševného) zdravia zamestnanca

E-kniha

E-kniha

Milena Barinková (ed.)

Komplex právnych noriem ochrany práce, sledujúcich zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci je rozsahom veľmi široký, presahujúci hranice Zákonníka práce v celom rade ďalších osobitných právnych predpisov zákonmi počnúc, kolektívnymi zmluvami a vykonávacími právnymi predpismi pokračujúc a vnútropodnikovými normatívnymi aktami končiac.

Ochrana zdravia zamestnancov pri práci pred rizikovými vplyvmi pracovného prostredia je ústrednou požiadavkou, z ktorej vychádzajú základné ľudské práva garantované Ústavou Slovenskej republiky a v záujme jej univerzálneho zabezpečenia vo všetkých zamestnávateľských subjektoch súkromného i verejného sektora je jej prísna regulácia kogentnými normami plne opodstatnená. Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov o strategickom rámci EÚ v oblasti ochrany zdravia a bezpečnosti pri práci na obdobie rokov 2014 – 2020 (COM (2014) 332 final) reaguje na potrebu zohľadnenia zmien na trhu práce vyplývajúcich z demografického vývoja, starnutia pracovnej populácie a technologického vývoja.

Požiadavky na pracovné tempo sa znásobujú, novým technológiám a zmenám v organizácii práce a v štruktúre pracovných miest sa musia prispôsobiť všetky vekové kategórie zamestnancov. S tým stúpajú i nároky na zdravotnú spôsobilosť ľudí, ktorú je potrebné si udržať počas celej profesijnej kariéry. Imanentnou súčasťou požiadaviek na zabezpečenie zdravotnej spôsobilosti je i spôsobilosť v rovine duševného zdravia, ktorého kvalite nie je špecificky venovaná osobitná pozornosť. Práve pri ochrane duševného zdravia zohráva významnú úlohu prevencia.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Pracovnoprávne elementy výkonu (závislej)...

E-kniha

E-kniha

Jana Žuľová (ed.)

Zborník vedeckých prác

Ústava Slovenskej republiky garantuje v článku 35 právo každého na slobodnú voľbu povolania a prípravu naň, ako aj právo podnikať a uskutočňovať inú zárobkovú činnosť. Každý má právo slobodne sa rozhodnúť, či si prostriedky na živobytie zabezpečí prácou ako samostatne zárobkovo činná osoba so všetkými dôsledkami a rizikami z toho vyplývajúcimi, alebo ako zamestnanec v pracovnoprávnych vzťahoch výkonom závislej práce.

Mantinely a pravidlá výkonu uvedených práv sú regulované predovšetkým predpismi pracovného, obchodného aj daňového práva, s korpusom práv a povinností patriacich osobitne podnikateľom a osobitne zamestnancom. Neustály tlak konkurencie i dôsledky ekonomickej krízy privádzajú zamestnávateľov k hľadaniu cestičiek ako od vykonávateľov práce dosiahnuť čo najviac, za optimalizácie čo najnižších poistných, administratívnych i daňových nákladov. Pracovné pomery so zamestnancami sú ukončované a pod tlakom straty prostriedkov na živobytie sa „dobrovoľne“ menia na vzťahy obchodnoprávne.

Nielen táto, ale aj ďalšie deformácie trhu práce konfrontujú subjekty práva na prácu s neférovými praktikami zamestnávateľov, čím minimalizujú možnosť realizácie slobody pri uplatňovaní tohto základného práva.

Stiahnite si e-knihu zadarmo(pdf)

Liber Amicorum Ján Klučka

E-kniha

E-kniha

Dominika Becková (ed.)

Pri príležitosti životného jubilea profesora Jána Klučku sme sa na Ústave medzinárodného práva a európskeho práva rozhodli pripraviť zborník Liber Amicorum. Prostredníctvom príspevkov sa tak môžeme v tomto zborníku stretnúť s jeho kolegyňami a kolegami z akademického prostredia, spolupracovníkmi z oblasti súdnictva, z Ústavného súdu Slovenskej republiky, zo Súdneho dvora Európskej únie, so súčasnými kolegyňami a kolegami z fakulty a v neposlednom rade aj s jeho doktorandkami a doktorandom. Ich príspevky sa venujú vybraným otázkam medzinárodného práva verejného, medzinárodného práva súkromného a procesného, práva Európskej únie a ústavného práva Slovenskej republiky. Príspevky sú popretkávané odkazmi na spomienky viažuce sa s profesorom Jánom Klučkom.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Vybrané otázky sociálneho práva Európskej únie
  • -50%

Vybrané otázky sociálneho práva Európskej únie

20,76 € 10,38 € -50%
Dostupnosť: 39 Na sklade

 Marcel Dolobáč a kol. 

Učebnica s názvom Vybrané otázky sociálneho práva Európskej únie prierezovo spracúva najzásadnejšie otázky pracovného práva a práva sociálneho zabezpečenia v Európskej únii. V úvodných statiach učebnice sa autori zamerali na objasnenie základnej terminológie a stručne poukazujú na vývoj sociálneho práva v Únii. Ďalšie kapitoly práce postupne vysvetľujú vybranú problematiku ktorá celkovo dotvára sociálne právo Európskej únie, konkrétne – voľný pohyb zamestnancov, zákaz diskriminácie, flexibilitu pracovných vzťahov prostredníctvom atypických pracovných pomerov, dočasné pridelenie zamestnancov, ochranu osobitných kategórií zamestnancov, ochranu osobných údajov, oblasť bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, ochranu práv zamestnancov pri prevode, prechode zamestnávateľa a jeho platobnej neschopnosti, kolektívnu ochranu práv zamestnancov a napokon uplatňovanie systémov sociálneho zabezpečenia. Učebnica analyzuje predovšetkým úniovú úpravu s akcentom na rozhodnú judikatúru Súdneho dvora Európskej únie, vnútroštátny právny poriadok objasňuje iba vo vybraných problematických oblastiach. 

Autori

100 rokov Trianonskej zmluvy - diplomacia, štát...

E-kniha

E-kniha

Erik ŠtenpienIvan Svatuška (eds.)

Zborník vedeckých príspevkov z medzinárodnej vedeckej konferencie: 100 rokov Trianonskej zmluvy – diplomacia, štát a právo na prelome storočí.

Predkladaná publikácia je prvým zo série zborníkov vydaných v rámci riešenia grantu APVV-19-0419. Konferencia sa konala v dňoch 14. – 15. 10. 2021 za účasti odborníkov zo Slovenska, Maďarska a Poľska. Ambíciou riešiteľského kolektívu zloženého z právnych historikov a pozitívnych právnikov z troch krajín, je poskytnúť komplexný, nezaujatý pohľad na mierové rokovania, ktorých výsledkom bola Trianonská zmluva s Maďarskom. Konferencia, ktorej výsledkom je predkladaný zborník bola venovaná príčinám možných sporov v Európe – so zameraním na diplomaciu a štátoprávny vývoj krajín strednej Európy na prelome 19. a 20. storočia, teda v období, ktoré bezprostredne predchádzalo vypuknutiu prvej svetovej vojny.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Mierové rokovania po roku 1918 a ich vplyv na...

E-kniha

E-kniha

Erik Štenpien - Lucia Pištejová  - Ivan Svatuška (eds.)

Zborník vedeckých prác z medzinárodnej vedeckej konferencie konajúcej sa v dňoch 13. – 14. 4. 2023 organizovanej Katedrou dejín štátu a práva, Právnickej fakulty, Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Predkladaný zborník prináša súhrn vedeckých prác z doposiaľ poslednej medzinárodnej konferencie zaoberajúcej sa problematikou Trianonskej mierovej zmluvy a rokovaniami v priebehu mierovej konferencie po r.1918. V zborníku sú zoskupené vedecké príspevky, členov riešiteľského kolektívu projektu APVV 19-0419 ale aj ďalších odborníkov z oblasti právnej histórie. Prostredníctvom svojich príspevkov ponúkajú náhľad na zložité procesy formovania sa Európy po 1. svetovej vojne. Približujú zásadné a pomerne komplikované procesy rokovanií o dôležitých otázkach povojnového usporiadania a ďalšieho smerovania jednotlivých krajín.

Podnetným prínosom v zborníku sú príspevky zahraničných právnych historikov, ktoré prinášajú alternatívny náhľad na skúmanú problematiku. Zborník v sebe zahŕňa vedecké štúdie súvisiace so skúmanou problematikou, častokrát s presahom na súčasnosť. Súčasťou zborníka sú taktiež vedecké príspevky s pozitívno-právnou tematikou.

Zborník v predkladanej forme je tak primárne určený pre čitateľov z oblasti odbornej verejnosti. V neposlednom rade však môže zaujať aj laickú verejnosť zaujímajúcu sa o problematiku povojnového usporiadania a slovensko-maďarských vzťahov.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Ako správne pracovať s prameňmi práva Európskej...

E-kniha

E-kniha

Dominika Becková - Radoslav BenkoValéria Ružičková

Štúdium práva Európskej únie sa len sotva zaobíde bez práce s jeho prameňmi. Množstvo typov právnych predpisov, viacero foriem súdnych rozhodnutí ako aj široké spektrum kritérií pri vyhľadávaní právnych aktov Európskej únie a judikatúry jej súdov vo vyhľadávacích formulároch na oficiálnych webových portáloch Európskej únie však môže pôsobiť na prvý pohľad mätúco a tým prácu s prameňmi práva Európskej únie skomplikovať a predĺžiť.

Metodická príručka „Ako správne pracovať s prameňmi práva Európskej únie“ má za cieľ pomôcť študentom zorientovať sa v systéme prameňov práva Európskej únie ako aj v prameňoch samotných, ponúknuť im tipy a rady užitočné pri ich vyhľadávaní a prispieť tak k osvojeniu si základných postupov pri práci s nimi.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

10 rokov v EÚ: Vzťahy, otázky, problémy

E-kniha

E-kniha

Ján Klučka(ed.)

Zborník príspevkov z medzinárodnej vedeckej konferencie konanej 29. – 30. mája 2014 na pôde Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

V prvom polroku tohto roka sa v Košiciach uskutočnila vedecká konferencia 10 rokov v EÚ: Vzťahy, otázky problémy, príspevky z ktorej tvoria obsah predkladaného rovnomenného zborníka.

Zámerom jej organizátorov, t.j. Slovenskej asociácie európskeho práva, Zastúpenia Európskej komisie v Slovenskej republike a Ústavu európskeho a oddelenia medzinárodného práva Právnickej fakulty UPJŠ bolo nielen (čo aj voľne) nadviazať na predošlú konferenciu z r. 2009 Komunitárne právo na Slovensku - päť rokov „po“, ale po piatich rokoch pokračovať v jej hlavnom zámere, t.j. poskytnúť účastníkom ako akademickej, tak aj mimoakademickej obce priestor na ďalšiu analýzu a výmenu názorov na právne problémy späté s členstvom Slovenskej republiky v Európskej únii a viacerými aktuálnymi problémami právneho poriadku Únie.

Z naznačeného hľadiska však možno zaznamenať posun v celkovom zameraní príspevkov na konferencii v r. 2009 a 2014. Zatiaľ čo príspevky z prvej konferencie sa sústreďovali predovšetkým na rôzne aspekty pôsobenia unijného práva v slovenskom právnom poriadku a na aplikačné problémy s tým spojené predovšetkým pred súdnymi a inými orgánmi, základné zameranie príspevkov z druhej konferencie je už odlišné. Aj predkladaný zborník potvrdzuje zameranie príspevkov predovšetkým na aktuálne problémy európskeho právneho poriadku a tiež na niektoré aspekty vonkajšej politiky Únie, pričom vzťahom unijného práva k slovenskému právnemu poriadku už nie je venovaná prvoradá pozornosť.

Viaceré príspevky sa zameriavajú na oblasti charakteristické určitým prienikom či „kohabitáciou“ unijného práva s medzinárodným právom verejným, medzinárodným právom súkromným, prípadne medzinárodnými vzťahmi v širšom slova zmysle.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Verejná správa a spoločnosť 1/2024 (časopis)

E-kniha

E-časopis

Michal Jesenko (vedecký redaktor) - Eva MihalíkováDarina Koreňová

Verejná správa a spoločnosť je vedecký časopis fakulty, ktorý uverejňuje vedecké príspevky, príspevky do diskusie a recenzie obsahovo orientované na teóriu a prax verejnej správy. Poslaním časopisu je publikovať významné výsledky vedeckého výskumu z oblasti verejnej správy a príbuzných disciplín súvisiacich so študijným profilom a vedeckým zameraním fakulty. Časopis vychádza v elektronickej verzii.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Ochrana zamestnanca perspektívou priemyselnej...

E-kniha

E-kniha

Milena Barinková (ed.)

Zborník príspevkov zo IV. ročníka študentského sympózia z pracovného práva konaného v dňoch 5. – 6. apríla 2019 v Danišovciach

Pojem priemyselná revolúcia 4.0 je v súčasnosti veľmi frekventovaný, pre väčšinu ľudí dosť tajomný a jeho obsah neznámy. Nepasujeme sa do roviny vševediacich, no v rámci pedagogického procesu na Právnickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach i vedeckého bádania členov katedry pracovného práva a práva sociálního zabezpečenia sme sa zakusli do skúmania sprievodných znakov a možných očakávaných javov tejto novodobej priemyselnej revolúcie.

S veľkou istotou sa dá povedať, že sa už dotýka a bude dotýkať tak výrobných procesov, radikálnych zmien ich štruktúry, nástupu prevratných technologických a komunikačných zariadení, ale celkom iste ovplyvní pracovnoprávne vzťahy. Nárast nových foriem a spôsobov práce založených na automatizácii, digitalizácii, uplatňovaných aj v nových modeloch pracovných vzťahov začína už pomaly ohrozovať pracovné miesta v niektorých segmentoch hospodárstva. Zvyšujú sa požiadavky na osobitné kvalifikácie a zručnosti ľudí najmä v oblasti informačných technológií s dôrazom na digitalizáciu procesov, spracovanie dát a vytváranie kominikačných sietí, ktorými sú prepojené objekty a ľudia. Tento inteligentný priemysel, pochopiteľne, diskvalifikuje množstvo pracovných miest bez potreby ich udržania v doterajšej štruktúre, čím u mnohých zamestnancoch zapríčiní stratu práce. Analytici otvorene hovoria, že do roku 2030 roboty na svete nahradia až 20 miliónov pracovných miest v priemysle.

Predstava, ktorých zamestnaní či povolaní alebo pracovných podmienok v nich sa to dotkne, začína byť už pomaly konkrétna. Radikálna zmena bude vyžadovať radikálne riešenia, ale i dosiaľ nepoznané pohyby a nové prvky i opatrenia na trhu práce.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

1. svetová vojna a jej dôsledky v štátoprávnej...

E-kniha

E-book

Erik ŠtenpienLucia PištejováIvan Svatuška

Predkladaná publikácia je zborníkom z medzinárodnej konferencie konanej v dňoch 29. – 30. 9. 2022 v Košiciach ako výstup riešenia grantového projektu APVV-19-0419.

Ambíciou projektu je pokúsiť sa o zmier medzi právnymi i všeobecnými historikmi zo Slovenska i Maďarska v náročnej téme nazerania na Trianonskú mierovú zmluvu z roku 1920. Konferencia, konaná v dňoch 29. – 30. 9. 2022 bola treťou v rade konferencií, ktoré si dali za cieľ napomôcť pri dosiahnutí uvedeného cieľa. Zúčastnili sa jej právni historici i pozitívni právnici z viacerých krajín strednej Európy. Nech teda zborník poslúži ako ďalší stupienok k porozumeniu medzi národmi.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Slovenské a české obchodné právo v roku 2015:...

E-kniha

E-kniha

Jozef Čorba(ed.)

Zborník príspevkov z konferencie

V dňoch 11. a 12. júna 2015 zorganizovala Katedra obchodného práva a hospodárskeho práva Právnickej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach už v poradí 13. stretnutie katedier obchodného práva Právnických fakúlt univerzít Českej republiky a Slovenskej republiky, čo len dokumentuje, že myšlienka každoročného stretávania sa predstaviteľov katedier obchodného práva, ktorú incioval prof. Bejček z Právnickej fakulty Masarykovej univerzity Brno, padla na úrodnú pôdu a verme, že takéto stretnutia budú pokračovať aj naďalej. Nielen pre zachovanie tradície ale hlavne pre osožnosť takýchto stretnutí a záujem ich účastníkov stretávať sa.

Tradičnou súčasťou týchto stretnutí, okrem výmeny poznatkov a informácií z realizácie pedagogického procesu a výmeny skúseností je aj vedecká konferencia zameraná na aktuálne otázky obchodného práva. Tohtoročná konferencia sa uskutočnila pod názvom Slovenské a české obchodné právo v roku 2015 – Vybrané problémy. Z jednotlivých katedier je do zborníka z konferencie zaradených celkom 17 príspevkov, ktoré sú rozdelené do troch problémových okruhov. Prvý okruh príspevkov tvoria príspevky tematicky zamerané na vybrané problémy právnej úpravy obchodných spoločností a jej praktickej realizácie. Do druhého okruhu sú zaradené príspevky orientované na oblasť rozhodcovského konania a na konkurzné právo.

Do ostatného okruhu sú zaradené príspevky zamerané na výklad novelizovanej úpravy úrokov z omeškania v obchodných záväzkových vzťahoch a na problémy pri aplikácii tejto úpravy, na problematiku výkladu právnych úkonov úpravy obsiahnutej v novom českom Občianskom zákonníku. Súčasťou tejto časti je tiež informatívny príspevok o vývoji slovinského obchodného práva a jeho súčasnej podobe.

Ján Husár, Kristián Csach

Stiahnite si e-knihu zadarmo(pdf)

Zdravotná spôsobilosť zamestnancov

E-kniha

E-kniha

Monika Minčičová - Marcel Dolobáč - Jana Žuľová (eds.)

Recenzovaný zborník príspevkov z vedeckej konferencie

Zdravie podmieňuje život človeka vo všetkých jeho činnostiach a záujmoch, vrátane možnosti a schopnosti pracovať. Práca a zdravie sú vo vzájomnej interakcii. Prácou dochádza k sociálnemu začleneniu, finančnej sebestačnosti, nájdeniu potvrdenia vlastnej užitočnosti či dosiahnutiu osobných ambícií.

Práca môže mať terapeutické účinky, ale súčasne môže na zdravie pôsobiť nepriaznivo. Prelínajúce sa faktory pracovného prostredia samy o sebe, alebo v kombinácii s mimopracovnými vplyvmi môžu viesť k vzniku chorôb, ktoré dočasne alebo trvale vyradia zamestnanca z jeho dosiaľ vykonávanej profesie. Z týchto dôvodov požíva zdravie ako jedna z najdôležitejších hodnôt nielen v pracovnoprávnych vzťahoch zásadnú právnu ochranu.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.