0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Stav a perspektívy finančného práva a daňového práva

E-kniha

Adrián PopovičJozef SáboAnna Vartašová (eds.)

V dňoch 2. až 3. júna 2022 sa na pôde Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach uskutočnila medzinárodná vedecká konferencia s názvom Stav a perspektívy verejných financií v EÚ zameraná na témy Rozpočet EÚ a Nehnuteľnosti v zdaňovaní. Pri tejto príležitosti bolo dňa 1. júna 2022 pre študentky a študentov Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach zorganizované študentské sympózium na tému: „Stav a perspektívy finančného práva a daňového práva“. Zameranie sympózia bolo zvolené vzhľadom na obsahovú nadväznosť s grantovým projektom VEGA č. 1/0485/21: „Súčasnosť a východiská reformovania systému vlastných zdrojov rozpočtu EÚ (právne a ekonomické aspekty aj v kontexte dôsledkov pandémie ochorenia COVID-19)“, s grantovým projektom VEGA č. 1/0214/21: „Daň z nehnuteľností – právny stav a potenciál“ a grantovým projektom APVV-19-0124 pod názvom „Daňové právo a nové javy v ekonomike (digitálne služby, zdieľaná ekonomika, virtuálne meny)“, ktorých riešenie v tomto čase prebieha na Katedre finančného práva, daňového práva a ekonómie Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach.

Výstupom z tohto sympózia je predkladaný recenzovaný zborník príspevkov, v rámci ktorého sa študenti zameriavajú na skúmanie aktuálnych výziev finančného práva a daňového práva. V tomto kontexte sa študenti venujú skúmaniu nielen problematiky aktuálnych výziev v oblasti dane z nehnuteľností a zavedenia zdaňovania na základe ich trhovej hodnoty nehnuteľností a inštitútu opravných prostriedkov v daňovom práve procesnom, ale i aktuálnej problematike rozpočtového práva EÚ so zameraním na príjmovú stránku rozpočtu EÚ.

Autori sa tiež podrobne venujú vo svojich príspevkoch posúdeniu aktuálnej situácie v skúmanej oblasti a prezentujú aj návrhy de lege ferenda, ktoré by mohli prispieť k rozvoju a zlepšovaniu viacerých aspektov zdaňovania, čím je predložené dielo prínosom nielen pre právnu vedu, ale aj pre aplikačnú prax.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-574-0170-4

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Zostavovatelia:
Adrián Popovič - Jozef Sábo - Anna Vartašová
Typ dokumentu:
zborník príspevkov
Počet strán:
37
Dostupné od:
19.12.2022
Rok vydania:
2022
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina, angličtina
Fakulta UPJŠ:
Právnická fakulta
Poznámka:
VEGA č. 1/0485/21 a VEGA č. 1/0214/21 a v rámci projektu APVV-19-0124 Daňové právo a nové javy v ekonomike (digitálne služby, zdieľaná ekonomika, virtuálne meny)
Licencia:
Creative Commons BY NC (Uveďte autora - Nepoužívajte komerčne)
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Prípady z medzinárodného práva verejného

E-kniha

E-kniha

Ľudmila ElbertĽubica Gregová Širicová (eds.)

V rámci úspešného štúdia medzinárodného práva verejného, prípadne predmetov, ktoré sú s ním úzko prepojené, je nevyhnutné, okrem osvojenia si teoretických vedomostí, študovať a analyzovať rozhodnutia medzinárodných súdnych a arbitrážnych orgánov.

Nakoľko slovenská odborná spisba medzinárodného práva verejného neobsahuje elektronický učebný text vybraných rozhodnutí medzinárodných súdnych a arbitrážnych orgánov, autori chcú túto medzeru odstrániť publikovaním „Prípadov z medzinárodného práva verejného“, ktorá bude predovšetkým určená pregraduálnym študentom právnických fakúlt v Slovenskej a Českej republike.

Predmetnou publikáciou sa autori snažia zatraktívniť štúdium medzinárodného práva prostredníctvom publikácie, ktorá priblíži študentom rozhodnutia v preklade do slovenského jazyka a pre dnešnú dobu vo veľmi obľúbenej elektronickej forme.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Extrateritoriálne účinky cudzích správnych...

E-kniha

E-kniha

Radomír Jakab - Diana Repiščáková (eds.)

Zborník vedeckých prác vznikol v rámci vedeckého seminára s názvom „Extrate-ritoriálne účinky cudzích správnych rozhodnutí v podmienkach Európskej únie – východiská a súčasný stav“ konaného v dňoch 23. – 25. novembra 2022 v učebno-výcvikovom zariadení v Danišovciach v súvislosti s riešením vedeckého projektu s názvom „Extrateritoriálne účinky cudzích správnych rozhodnutí v podmienkach Európskej únie“ podporeného grantom Vedeckej grantovej agentúry pod č. 01/187/2022.

Cieľom uvedeného projektu je vedecké skúmanie extrateritoriality, resp. extrateritoriálneho pôsobenia administratívnych rozhodnutí členských štátov Európskej únie na území iných členských štátov za účelom posúdenia potreby, možností, ako aj žiadúceho rozsahu harmonizácie právnej regulácie členských štátov Európskej únie v záujme zvyšovania úrovne voľného pohybu administratívnych rozhodnutí v rámci Európskej únie.

V rámci riešenia výskumného projektu sa uskutočnil úvodný vedecký seminár s názvom „Extrateritoriálne účinky cudzích správnych rozhodnutí v podmienkach Európskej únie – východiská a súčasný stav“. Na tomto vedeckom seminári boli účastní členovia riešiteľského kolektívu, ktorí sú zároveň i členmi Katedry ústavného práva a správneho práva Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Na danom vedeckom seminári boli prezentované príspevky, predmetom ktorých bolo predovšetkým zhrnutie súčasného stavu poznania v oblasti extrateritoriálnych účinkov cudzích správnych rozhodnutí v podmienkach Európskej únie, z ktorého budú členovia riešiteľského kolektívu vychádzať pri svojom ďalšom vedeckom skúmaní danej problematiky. Z týchto príspevkov boli následne vytvorené vedecké práce, ktoré sú obsiahnuté v tomto zborníku.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Miesto a význam regionálnych súdnych orgánov v...

E-kniha

E-kniha

Ján Klučka a kol.

Cieľom vedeckej monografie je poskytnúť ucelený pohľad na postavenie regionálnych súdnych orgánov v súčasných podmienkach regionalizmu. Na základe vybraných problémov, ktoré sú predmetom jednotlivých kapitol, kolektív autorov poskytuje komplexnú štúdiu zameranú na objasnenie miesta a významu regionálnych súdnych orgánov v podmienkach nového regionalizmu.

Na základe skúmania úlohy regionálnych súdov v systéme pokojného riešenia sporov je preukázaná úloha regionálnych súdov pri posilňovaní rule of law, regionálnej integrácie, či pri zabezpečovaní právnej istoty v rámci systému vynucovania rozhodnutí regionálnych súdov. Výsledkom skúmania možností prístupu jednotlivca k regionálnym súdnym orgánom je komparatívne zhodnotenie regionálnych možností jednotlivca brániť svoje práva pred regionálnymi súdmi rôznych regiónov. Osobitnou časťou tejto oblasti skúmania je i právo na účinný prostriedok nápravy a spravodlivý proces ako základné práva v konaniach pred regionálnymi súdnymi orgánmi. Pri skúmaní konania o prejudiciálnej otázke pred medzinárodnými regionálnymi súdmi rôznych regiónov bola predmetom skúmania i úloha tohto konania v procese efektívneho uplatňovania Rule of Law.

Pre efektívne fungovanie regionálnych súdnych orgánov, ich nezávislosť a právnu istotu v medzinárodnom práve, sú významné i etické pravidlá medzinárodných súdnych orgánov a tribunálov, ktoré sú predmetom poslednej kapitoly monografie.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Správne právo bez hraníc

E-kniha

E-kniha

Radomír Jakab-Diana Repiščáková-Eva Berníková

Zborník príspevkov z medzinárodnej vedeckej konferencie vznikol v rámci medzinárodnej vedeckej konferencie pod názvom „Správne právo bez hraníc“ konanej v dňoch 19. a 20. októbra 2023 na Tokaji v súvislosti s riešením vedeckého projektu s názvom „Extrateritoriálne účinky cudzích správnych rozhodnutí v podmienkach Európskej únie“ podporeného grantom Vedeckej grantovej agentúry pod č. 01/187/2022. Hlavným cieľom uvedeného projektu je vedecké skúmanie extrateritoriálneho pôsobenia správnych rozhodnutí členských štátov Európskej únie na území iných členských štátov za účelom poznania ako i následného posúdenia potreby a rozsahu harmonizácie právnej úpravy členských štátov Európskej únie, vnímajúc narastajúcu nevyhnutnosť zvyšovania miery voľného pohybu administratívnych rozhodnutí v podmienkach Európskej únie. V rámci riešenia výskumného projektu sa uskutočnila medzinárodná vedecká konferencia pod názvom ,,Správne právo bez hraníc“. Na konferencii boli prezentované príspevky členov riešiteľského kolektívu, ktorí sú zároveň členmi Katedry ústavného práva a správneho práva Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, ako aj ich kolegov z celého Slovenska, Českej republiky a Maďarska. Hlavným cieľom konferencie bola prezentácia a konfrontácia poznatkov v oblasti cezhraničných účinkov správnych aktov (predovšetkým v podmienkach Európskej únie), vnímajúc čoraz väčšiu narastajúcu globalizáciu práva, v dôsledku ktorej už nie je možné vnímať vnútroštátne právo oddelene, ale vo vzájomných súvislostiach s právnymi poriadkami iných štátov, príp. s právom nadnárodných, resp. medzinárodných organizácií, ako aj záväzkami, vyplývajúcimi pre jednotlivé štáty z uzatvorených medzinárodných zmlúv. Tomuto cieľu zodpovedali i jednotlivé sekcie a bloky konferencie, v rámci ktorých odzneli nielen poznatky z pozitívno-právnych disciplín, ale i poznatky teoreticko-právneho a historicko-právneho charakteru.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Prí(r)učka právneho feminizmu. Pojem,...

E-kniha

E-kniha

Dominik Šoltys

Vedecká monografia s názvom Prí(r)učka právneho feminizmu, ktorá má podtitul Pojem, charakteristika, znaky, vývoj a podoby právneho feminizmu predstavuje po prvýkrát v prostredí slovenskej právnej vedy problematiku právneho feminizmu komplexným spôsobom. Autor v jej obsahu analyzuje právny feminizmus ako osobitný právno-filozofický a právno-teoretický smer, ktorý zasadzuje do širšieho rámca všeobecného feminizmu.

Vnútorná ideologická a vývojová diverzita právneho feminizmu privádza autora pred snahu o jeho systematizáciu do ideologických podôb, teoretických pozícií a vývojových vĺn tak, aby sa tým sledoval ideový vývoj všeobecného feminizmu. Za týmto účelom predstavuje jednotlivé podoby feminizmu a právneho feminizmu vrátane ich najvýznamnejších predstaviteliek a najvýznamnejších predstaviteľov. Zvýšený ohľad pritom autor kladie na anglo-americké prostredie od konca šesťdesiatych rokov 20. storočia do súčasnosti, teda na obdobie, od kedy vzniká právny feminizmus ako koncepčný a kriticky smer právneho myslenia.

Autor analyzuje ustálené poznatky právneho feminizmu o práve a právnej politike a z nich abstrahuje základné teoretické znaky feministického prístupu k právu. V tomto smere autor venuje pozornosť základným pojmom, kategóriám, ideologickým predpokladom či metodickým a metodologickým východiskám feministickej právnej vedy. Okrem toho, že tým podáva komplexný prehľad o vývoji diverzitných podôb právneho feminizmu, sústreďuje sa aj na normatívnu stránku právno-feministických prístupov, ktorej účelom je zmeniť podobu súčasnej modernej právnej vedy tak, aby sa z právneho myslenia eliminovali pohlavie a rod ako právne relevantné kritéria.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.