0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Antické paradigmy a Trianonská zmluva

E-kniha

Ľuboš Dobrovič - Vladimír Vrana

Svet diplomacie, či už antickej alebo modernej, je prirodzene náchylný na problémy spojené so stretom kultúr a nezriedka slúži ako akési neozbrojené bojisko kultúrnych koncepcií. Medzinárodná diplomacia však stojí na predpoklade vojny, keďže nedorozumenia a diskrepancie kultúr vedú k zmätku. Stret kultúr poskytuje aj veľa príležitostí na voľbu nedorozumenia: na voľbu považovať čin za urážku, hoci nebola zamýšľaná, alebo na voľbu ignorovať najjasnejšiu úmyselnú urážku, a to všetko podľa momentálnej výhodnosti.

Rímsky historik Livius uvádza anekdotu o bránach Janusovho chrámu, ktoré, keď boli otvorené, znamenali, že Rím je vo vojne. Dvere antického Janusovho chrámu sa však zatvorili od začiatku 7. stor. pred Kr. do konca 1. stor. pred Kr. len dvakrát. Mohli by sme sa pýtať, koľkokrát a na ako dlho od prijatia Trianonskej mierovej zmluvy boli dvere pomyselného európskeho (či svetového) Janusovho chrámu zatvorené?

Publikácia, ktorú čitateľ berie do rúk sa nesnaží vyčerpávajúco zodpovedať všetky otázky antickej a novodobej medzinárodnej diplomacie. To nie je ani možné, a ani cieľom tejto vedeckej monografie. Autori hľadajúc prieniky medzi diplomaciou antiky, stredoveku a začiatku 20. storočia narazili na zopár podnetných myšlienok a kontroverzných polemík. Veď aké iné závery môže priniesť téma Trianonskej zmluvy a nekonečného stretu kultúr v oblasti antického Stredomoria a stredovekej Európy?

Veríme, že téma antickej a modernej diplomacie nadchne laického čitateľa, a odbornú verejnosť podnieti k novým myšlienkam, úvahám a vedeckej činnosti.

Vedecká monografia bola spracovaná ako výstup projektu Agentúry pre podporu výskumu a vývoja č. APVV-19-0419: „100 rokov Trianonskej zmluvy.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-574-0317-3

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Autori:
Ľuboš Dobrovič - Vladimír Vrana
Typ dokumentu:
monografia
Počet strán:
123
Dostupné od:
21.05.2024
Rok vydania:
2024
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Právnická fakulta
Poznámka:
Publikácia vznikla v rámci riešenia grantového projektu podporeného Agentúrou na podporu výskumu a vývoja č. APVV-19-0419: „100 rokov Trianonskej zmluvy“.
DOI:
https://doi.org/10.33542/APT-0317-3
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Svetové dejiny štátu a práva

E-kniha

E-kniha

Erik Štenpien

Vysokoškolský učebný text Svetové dejiny štátu a práva má slúžiť študentom 1. ročníka právnickej fakulty. Mapuje dejiny štátu práva orientálnych despocií i vybraných štátov starovekého Grécka. Pomerne podrobne sa venuje právnym dejinám stredovekých a feudálnych štátov a miest a inštitútom stredovekého práva s dôrazom na súkromné právo. Ďalej je venovaný dejinám ústav krajín Európy (Nizozemsko, Poľsko, V. Británia, Francúzsko, Nemecko, Taliansko) a USA. Venuje sa modernému právu 19. storočia. V osobitnej kapitole sa venuje parížskej mierovej konferencií v roku 1919 a systému zmlúv, ktoré boli počas nej prijaté.

V závere sa venuje právnym dejinám vybraných štátov Európy a USA v 20. storočí a ich štátnemu zriadeniu s dôrazom na typ režimu – demokracia, diktatúra.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

III. SLOVENSKO-ČESKÉ DNI DAŇOVÉHO PRÁVA....

E-kniha

E-kniha

Vladimír BabčákAdrián PopovičJozef Sábo (eds.)

V rámci projektu APVV-16-0160 „Daňové úniky a vyhýbanie sa daňovým povinnostiam (motivačné faktory, vznik a eliminácia)" bola zorganizovaná konferencia pod názvom III. SLOVENSKO-ČESKÉ DNI DAŇOVÉHO PRÁVA „Pozitívna a negatívna stimulácia štátu v oblasti zdaňovania". Z tejto konferencie bol pripravený rovnomenný výstup vo forme recenzovaného zborníka vedeckých prác.

V rámci tejto publikácie sú uverejnené· príspevky viacerých významných osobností vedy daňového práva na Slovensku a v Českej republike. Jednotlivé príspevky mapujú daňovoprávnu legislatívu a aj zmeny podmienené vývojom daňovo-právnej regulácide, a to najmä pod vplyvom práva Európskej únie. Tieto zmeny sú priblížené v kontexte ich konkrétnych ekonomických dopadov a ich vplyvu na postavenie a právne vzťahy v podnikateľskej a spoločenskej oblasti. Nosnými témami spracovanými v rámci jednotlivých príspevkov sú predovšetkým: aktivity EÚ vo vzťahu k daňovým podvodom, daňovým únikom, vplyv konštrukcie dane na konanie adresátov daňovo-právnych noriem a daňová politika štátu a: jej ekonomické dopady.

Publikácia prezentuje jednu z najaktuálnejších tém v súčasnom právnom a ekonomickom prostredí.

Prof. h.c. prof. JUDr. Vladimír Babčák, CSc.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Vatican diplomacy around Trianon from a...

E-kniha

E-kniha

Nándor Birher-Péter Tamás Bertalan

Dokument s názvom „Vatikánska diplomacia okolo Trianonu z maďarskej perspektívy“ je vedeckou prácou, ktorá skúma geopolitické a cirkevné zmeny vo východnej a strednej Európe po Trianonskej zmluve v roku 1920 so zameraním na úlohu Vatikánu. Kniha skúma interakcie medzi Vatikánom a pretvorenou geopolitickou krajinou, pričom zdôrazňuje vplyv náboženských a cirkevných otázok na medzinárodné vzťahy. Monografia predpokladá, že stredná Európa nie je iba geografickým alebo ekonomickým pojmom, ale aj „duchovným kráľovstvom“ so spoločným osudom formovaným vzájomnou závislosťou a kultúrnymi výdobytkami, a to aj napriek svojej histórii konfliktov. Bohaté intelektuálne a kultúrne dedičstvo strednej Európy, hlboko ovplyvnené náboženským presvedčením a vatikánskou diplomaciou, naďalej ovplyvňuje identitu a jednotu regiónu. Kniha naznačuje, že poučenia zo začiatku 20. storočia, vrátane Trianonskej mierovej zmluvy a následných geopolitických posunov, sú stále aktuálne pre pochopenie súčasnej politickej a kultúrnej dynamiky strednej Európy. Autori nabádajú čitateľov, aby sa zamysleli nad minulosťou a zamysleli sa nad tým, ako historické udalosti a rozhodnutia formovali súčasnú strednú Európu. Cieľom knihy je poskytnúť pohľad na komplexnú históriu regiónu a jeho pretrvávajúci boj o nájdenie svojho miesta v širšom európskom a svetovom kontexte.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Mierové rokovania po roku 1918 a ich vplyv na...

E-kniha

E-kniha

Erik Štenpien - Lucia Pištejová Ivan Svatuška (eds.)

Zborník vedeckých prác z medzinárodnej vedeckej konferencie konajúcej sa v dňoch 13. – 14. 4. 2023 organizovanej Katedrou dejín štátu a práva, Právnickej fakulty, Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Predkladaný zborník prináša súhrn vedeckých prác z doposiaľ poslednej medzinárodnej konferencie zaoberajúcej sa problematikou Trianonskej mierovej zmluvy a rokovaniami v priebehu mierovej konferencie po r.1918. V zborníku sú zoskupené vedecké príspevky, členov riešiteľského kolektívu projektu APVV 19-0419 ale aj ďalších odborníkov z oblasti právnej histórie. Prostredníctvom svojich príspevkov ponúkajú náhľad na zložité procesy formovania sa Európy po 1. svetovej vojne. Približujú zásadné a pomerne komplikované procesy rokovanií o dôležitých otázkach povojnového usporiadania a ďalšieho smerovania jednotlivých krajín. Podnetným prínosom v zborníku sú príspevky zahraničných právnych historikov, ktoré prinášajú alternatívny náhľad na skúmanú problematiku. Zborník v sebe zahŕňa vedecké štúdie súvisiace so skúmanou problematikou, častokrát s presahom na súčasnosť. Súčasťou zborníka sú taktiež vedecké príspevky s pozitívno-právnou tematikou. Zborník v predkladanej forme je tak primárne určený pre čitateľov z oblasti odbornej verejnosti. V neposlednom rade však môže zaujať aj laickú verejnosť zaujímajúcu sa o problematiku povojnového usporiadania a slovensko-maďarských vzťahov.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Pracovnoprávne elementy výkonu (závislej)...

E-kniha

E-kniha

Jana Žuľová (ed.)

Zborník vedeckých prác

Ústava Slovenskej republiky garantuje v článku 35 právo každého na slobodnú voľbu povolania a prípravu naň, ako aj právo podnikať a uskutočňovať inú zárobkovú činnosť. Každý má právo slobodne sa rozhodnúť, či si prostriedky na živobytie zabezpečí prácou ako samostatne zárobkovo činná osoba so všetkými dôsledkami a rizikami z toho vyplývajúcimi, alebo ako zamestnanec v pracovnoprávnych vzťahoch výkonom závislej práce.

Mantinely a pravidlá výkonu uvedených práv sú regulované predovšetkým predpismi pracovného, obchodného aj daňového práva, s korpusom práv a povinností patriacich osobitne podnikateľom a osobitne zamestnancom. Neustály tlak konkurencie i dôsledky ekonomickej krízy privádzajú zamestnávateľov k hľadaniu cestičiek ako od vykonávateľov práce dosiahnuť čo najviac, za optimalizácie čo najnižších poistných, administratívnych i daňových nákladov. Pracovné pomery so zamestnancami sú ukončované a pod tlakom straty prostriedkov na živobytie sa „dobrovoľne“ menia na vzťahy obchodnoprávne.

Nielen táto, ale aj ďalšie deformácie trhu práce konfrontujú subjekty práva na prácu s neférovými praktikami zamestnávateľov, čím minimalizujú možnosť realizácie slobody pri uplatňovaní tohto základného práva.

Stiahnite si e-knihu zadarmo(pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.