0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Prípady z medzinárodného práva verejného

E-kniha

Ľudmila ElbertĽubica Gregová Širicová (eds.)

V rámci úspešného štúdia medzinárodného práva verejného, prípadne predmetov, ktoré sú s ním úzko prepojené, je nevyhnutné, okrem osvojenia si teoretických vedomostí, študovať a analyzovať rozhodnutia medzinárodných súdnych a arbitrážnych orgánov.

Nakoľko slovenská odborná spisba medzinárodného práva verejného neobsahuje elektronický učebný text vybraných rozhodnutí medzinárodných súdnych a arbitrážnych orgánov, autori chcú túto medzeru odstrániť publikovaním „Prípadov z medzinárodného práva verejného“, ktorá bude predovšetkým určená pregraduálnym študentom právnických fakúlt v Slovenskej a Českej republike.

Predmetnou publikáciou sa autori snažia zatraktívniť štúdium medzinárodného práva prostredníctvom publikácie, ktorá priblíži študentom rozhodnutia v preklade do slovenského jazyka a pre dnešnú dobu vo veľmi obľúbenej elektronickej forme.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-8152-824-8

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Autori:
Lucia Bakošová - Ľudmila Elbert - Ľubica Gregová Širicová - Tímea Lazorčáková - Lukáš Mareček
Zostavovatelia:
Ľudmila Elbert - Ľubica Gregová Širicová
Typ dokumentu:
vysokoškolský učebný text (skriptá)
Počet strán:
145
Dostupné od:
19.12.2019
Rok vydania:
2019
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Právnická fakulta
Poznámka:
Publikácia je výstupom z projektu VVGS-2019-1310
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Aktuálne otázky migrácie z pohľadu...

E-kniha

E-kniha

Adam Giertl (ed.)

Zborník príspevkov z IX. ročníka študentského Sympózia z medzinárodného a európskeho práva konaného dňa 22. apríla 2016 na pôde Právnickej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach

Ako vyplýva zo samotného názvu IX. ročníka študentského sympózia z medzinárodného a európskeho práva: „Aktuálne otázky migrácie z pohľadu medzinárodného práva s osobitným zreteľom na Chartu základných práv Európskej únie“, jeho účastníci sa zamerali na mimoriadne aktuálnu tému európskej migrácie, ktorú skúmali z rôznych aspektov ako medzinárodného, tak aj úniového práva (celkom 9 príspevkov).

Pri posudzovaní úlohy jednotlivých aktérov podieľajúcich sa hlavnou mierou na riešení problémov vznikajúcich v dôsledku migrácie do Európy bola zdôraznená predovšetkým úloha medzinárodných špecializovaných organizácií, ktoré často priamo v „teréne“ pomáhajú migrantom s ich neľahkým údelom prostredníctvom humanitárnej, prípadne lekárskej pomoci. Táto však netvorí jedinú reagenciu medzinárodného spoločenstva, nakoľko ju dotvára ako činnosť dotknutých štátov, tak aj rôznych nevládnych organizácií a dobrovoľníkov.

V súvislosti s hodnotením činnosti Európskej únie sa účastníci sympózia zhodli na tom, že masová migračná vlna ju zasiahla pomerne nepripravenú a to ako po inštitucionálnej, legislatívnej a technickej stránke sprevádzanej neujasnenosťou v zaujatí základného prístupu k tejto skutočnosti. Bolo tiež zdôraznené, že k týmto pochybeniam došlo napriek tomu, že vývoj v predošlom období jasne signalizoval možnosť prerastania postupnej migrácie do Európskej únie do masovej podoby. Dodatočné ex post a niekedy aj oneskorené opatrenia prijímané ako reakcia na už prebiehajúci migračný proces podľa názoru účastníkov sympózia prispeli k celkovému zvýšeniu politického napätia v EÚ a rozdelili jej členské štáty do protikladných táborov.

V rámci analýzy legislatívnych nástrojov EÚ na regulovanie migrácie bola detailnejšia pozornosť venovaná tzv. nariadeniu Dublin III, ako aj vplyvu Charty základných práv Európskej únie na spoločný azylový systém (vo svetle vybraných rozhodnutí Európskeho súdneho dvora).

Účastníci sympózia sa tiež oboznámili so základnými zásadami migračnej politiky Austrálie, ktorá v súčasnosti predstavuje celkovo úspešný model riešenia hromadnej migrácie. V rámci diskusie účastníci došli k spoločnému názoru, že austrálsky migračný model môže predstavovať určitú „inšpiráciu“ aj pre Európu a to najmä vo včasnej reagencii na migračné toky aj prostredníctvom osobitných dohovorov Úvodom 9 o spolupráci s krajinami, odkiaľ migranti prichádzajú, ako aj v určitej „flexibilite“ azylového systému. Táto sa môže prejaviť v zavedení dočasného azylového režimu pre azylantov (napríklad 2-3 roky) sprevádzaného monitoringom politickej a bezpečnostnej situácie v jeho domovskom štáte. V prípade, že sa situácia v tomto štáte upokojí azylantovi nebude predĺžený poskytnutý azyl a umožní sa mu odchod do domovského štátu.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Zborník príspevkov z X. ročníka študentského...

E-kniha

E-kniha

Adam Giertl (ed.)

Zborník príspevkov študentského Sympózia z medzinárodného práva a európskeho práva konaného dňa 28. apríla 2017 na pôde Právnickej fakulty UPJŠ Košiciach

Študentské sympózium je pravidelne poriadané Ústavom medzinárodného práva a európskeho práva a v roku 2017 je konané už jubilejná desiata edícia študentského sympózia, ktoré postupom času záber záujmu rozšírilo aj do oblasti európskeho práva. S tradíciou konania študentských sympózií je spojený aj dobrý zvyk prípravy zborníka príspevkov z každého podujatia.

Desiaty ročník pochopiteľne nie je výnimkou a tak sa čitateľom dostáva „do rúk“ desiata edícia zborníka príspevkov študentského sympózia. Po minulé roky bolo sympózium vždy zamerané na konkrétnu oblasť právnej úpravy medzinárodného a európskeho práva. Tak sa predmetom skúmania účastníkov sympózií stali otázky migrácie (2016), ochrany kultúrnych hodnôt (2015) alebo problematike kyberpriestoru (2013).

Tento rok sa vzhľadom na to, že ide o jubilejný desiaty ročník organizátori sympózia poňať zameranie sympózia prierezovo a pripomenúť si niektoré významné míľniky vývoja medzinárodného práva, ktoré sa udiali v rokoch ukončených číslom sedem.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Medzinárodné a európske právo v kinematografii II.

E-kniha

E-kniha

Dominika Becková (ed.)

Zborník príspevkov z XIII. ročníka študentského sympózia z medzinárodného a európskeho práva konaného dňa 6. marca 2020 na pôde Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach.

Študentské sympózium z medzinárodného a európskeho práva má už v kalendári podujatí na Právnickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach svoje tradičné miesto. Aj v akademickom roku 2019/2020 sa Ústav medzinárodného práva a európskeho práva rozhodol v tradícií pokračovať a ponúknuť študentkám a študentom práva možnosť prezentovať ich odborné názory na vybrané témy a problematické otázky medzinárodného a európskeho práva.

V poradí už XIII. ročník študentského sympózia nadviazal na jeho predchádzajúci ročník, a opätovne upriamil pozornosť študentiek a študentov práva na inštitúty medzinárodného a európskeho práva zachytené vo filmoch. Filmy, spracované účastníčkami a účastníkmi sympózia, ponúkajú širokú škálu inštitútov medzinárodného a európskeho práva.

Vo svojich príspevkoch sa účastníčky a účastníci sympózia venujú problematike diplomatického práva, terorizmu, ozbrojených konfliktov, používania robotov, téme ochrany životného prostredia či otázkam právneho režimu kozmického priestoru.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Municipálne zákonodarstvo Uhorska ako predobraz...

E-kniha

E-kniha

Erik Štenpien

Predkladaná monografia sa venuje reformám miestnej správy v druhej polovici 19. storočia, ktoré na našom území znamenali zavedenie municipalizmu – zoštátnenia miestnej správy. Práca sa podrobne venuje rozboru rozdielov medzi zákonnými článkami 42/1870 a 21/1884, z ktorých druhý bol doteraz vnímaný slovenskými právnymi historikmi ako novelizácia. Rozborom rozdielov v texte oboch noriem, ako aj poukázaním na prejavy praktickej aplikácie oboch noriem v miestnej praxi na Above a v Turni, sa snaží dokázať, že zákonný článok 21/1884 je rekodifikáciou a po vzniku ČSR bol recipovaný ako základ miestnej správy na Slovensku a platil aj v čase uzavretia Trianonskej mierovej zmluvy.   

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Transteritoriálne správne akty v podmienkach...

E-kniha

E-kniha

Radomír JakabTibor SemanLukáš Jančát

Pojem transteritoriálny správny akt je vo vede správneho práva relatívne novým, a to najmä v podmienkach Slovenskej republiky. Svoju praktickú uplatniteľnosť má v súvislosti s uplatňovaním práva Európskej únie (aj medzinárodného práva). Jeho podstata spočíva v tom, že účinky takéhoto správneho aktu vydaného v rámci jedného členského štátu presahujú územie tohto členského štátu, t.j. majú účinky aj v iných členských štátoch, resp. vo všetkých členských štátoch Európskej únie bez toho, aby podliehali procesu jeho uznania.

Cieľom monografie je zhrnutie výsledkov skúmania tohto typu správnych aktov, vymedzenie jeho charakteristických znakov a jeho účinkov, skúmanie možností procesnej obrany pred pôsobením jeho účinkov zo strany dotknutého štátu, prípadne posúdenie možností unifikácie postupu členských štátov Európskej únie v prípade potreby procesnej obrany voči účinkom transteritoriálnych správnych aktov. V rámci monografie sú taktiež analyzované jednotlivý typy transteritoriálnych správnych aktov aplikujúcich sa v podmienkach Európskej únie a Slovenskej republiky, ktoré sú kategorizované podľa stanovených kritérií.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.