0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Návrh metodického postupu medzinárodných mimovládych organizácií pri reakcii na katastrofy

Lucia BakošováĽudmila ElbertĽubica Gregová Širicová 

Katastrofy, či už prírodnej alebo priemyselnej povahy, závažným spôsobom zasahujú do fungovania spoločnosti a predstavujú negatívny fenomén, ktorý s narastajúcim vplyvom klimatických zmien má čoraz väčší vplyv na udržateľný rozvoj a prosperitu štátov. Ich rastúca pravidelnosť a intenzita ovplyvňujú súčasný vývoj nie len spoločenského života, ale i právnych debát o nevyhnutnosti reakcie medzinárodného a vnútroštátneho práva na katastrofy, odstraňovanie ich negatívnych dôsledkov a ochranu obetí. Žiadny štát nie je imúnny voči výskytu katastrof, a to platí aj v prípade Slovenskej republiky, ktorá je z hľadiska druhu katastrof najvýraznejšie ovplyvnená náhlymi prírodnými katastrofami, konkrétne prívalovými povodňami, zosuvmi pôdy, suchom, požiarmi, veternými smršťami a snehovými kalamitami. V prípade výskytu katastrofy zohrávajú primárnu úlohu pri ochrane osôb a koordinácii záchranných operácií štátne orgány Slovenskej republiky. V prípade, že následky katastrof zjavne prekročia dostupné kapacity, predstavitelia štátu sú povinní vyhľadať pomoc u iných štátov, Organizácie Spojených národov, Európskej únie, Organizácie Severoatlantickej zmluvy (ďalej aj „NATO“) a ďalších aktérov, ktorých počet v posledných rokoch výrazne narastá. Významné miesto medzi aktérmi zapájajúcimi sa do medzinárodnej reakcie na katastrofy zastáva Medzinárodné hnutie Červeného kríža a Červeného polmesiaca, ktoré spolu s národnými spoločnosťami Červeného kríža a Červeného polmesiaca pôsobí v takmer každom štáte sveta, čoho výsledkom je ich pravidelné participovanie na záchranných operáciách. Do záchranných a humanitárnych akcií sa zapájajú i mimovládne organizácie, ktoré predstavujú kľúčového poskytovateľa humanitárnej pomoci. Ich činnosť však nie je predmetom žiadneho uceleného právneho dokumentu, ktorý by ju reguloval. Predmetom predkladaného diela je návrh metodického postupu, ktorý upravuje činnosť mimovládnych organizácií pri katastrofách, ako aj ich spoluprácu so štátom postihnutým katastrofou, či slovník termínov nevyhnutný pre jednotné používanie pojmov v spojitosti s katastrofami. Slovenská i anglická verzia návrhu je predpokladom pre jeho využiteľnosť nie je len pre orgány Slovenskej republiky a slovenské mimovládne organizácie, ale aj zahraničné mimovládne organizácie. Návrh metodického postupu je výsledkom riešenia projektu VVGS-PCOV 2018-459: Návrh metodického postupu mimovládnych organizácií v prípade katastrofy v podmienkach Slovenskej republiky.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-8152-823-1

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Autori:
Lucia Bakošová • Ľudmila Elbert • Ľubica Gregová Širicová
Typ dokumentu:
odborná publikácia
Počet strán:
71
Dostupné od:
19.12.2019
Rok vydania:
2019
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina, angličtina
Fakulta UPJŠ:
Právnická fakulta
Poznámka:
Publikácia vznikla v rámci riešenia projektu VVGS-2018-945: Návrh metodického postupu mimovládnych organizácií v prípade katastrofy v podmienkach Slovenskej republiky
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Svetové dejiny štátu a práva

E-kniha

E-kniha

Erik Štenpien

Vysokoškolský učebný text Svetové dejiny štátu a práva má slúžiť študentom 1. ročníka právnickej fakulty. Mapuje dejiny štátu práva orientálnych despocií i vybraných štátov starovekého Grécka. Pomerne podrobne sa venuje právnym dejinám stredovekých a feudálnych štátov a miest a inštitútom stredovekého práva s dôrazom na súkromné právo. Ďalej je venovaný dejinám ústav krajín Európy (Nizozemsko, Poľsko, V. Británia, Francúzsko, Nemecko, Taliansko) a USA. Venuje sa modernému právu 19. storočia. V osobitnej kapitole sa venuje parížskej mierovej konferencií v roku 1919 a systému zmlúv, ktoré boli počas nej prijaté.

V závere sa venuje právnym dejinám vybraných štátov Európy a USA v 20. storočí a ich štátnemu zriadeniu s dôrazom na typ režimu – demokracia, diktatúra.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Stav a perspektívy finančného práva a daňového...

E-kniha

E-kniha

Adrián PopovičJozef SáboAnna Vartašová (eds.)

V dňoch 2. až 3. júna 2022 sa na pôde Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach uskutočnila medzinárodná vedecká konferencia s názvom Stav a perspektívy verejných financií v EÚ zameraná na témy Rozpočet EÚ a Nehnuteľnosti v zdaňovaní. Pri tejto príležitosti bolo dňa 1. júna 2022 pre študentky a študentov Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach zorganizované študentské sympózium na tému: „Stav a perspektívy finančného práva a daňového práva“. Zameranie sympózia bolo zvolené vzhľadom na obsahovú nadväznosť s grantovým projektom VEGA č. 1/0485/21: „Súčasnosť a východiská reformovania systému vlastných zdrojov rozpočtu EÚ (právne a ekonomické aspekty aj v kontexte dôsledkov pandémie ochorenia COVID-19)“, s grantovým projektom VEGA č. 1/0214/21: „Daň z nehnuteľností – právny stav a potenciál“ a grantovým projektom APVV-19-0124 pod názvom „Daňové právo a nové javy v ekonomike (digitálne služby, zdieľaná ekonomika, virtuálne meny)“, ktorých riešenie v tomto čase prebieha na Katedre finančného práva, daňového práva a ekonómie Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach.

Výstupom z tohto sympózia je predkladaný recenzovaný zborník príspevkov, v rámci ktorého sa študenti zameriavajú na skúmanie aktuálnych výziev finančného práva a daňového práva. V tomto kontexte sa študenti venujú skúmaniu nielen problematiky aktuálnych výziev v oblasti dane z nehnuteľností a zavedenia zdaňovania na základe ich trhovej hodnoty nehnuteľností a inštitútu opravných prostriedkov v daňovom práve procesnom, ale i aktuálnej problematike rozpočtového práva EÚ so zameraním na príjmovú stránku rozpočtu EÚ.

Autori sa tiež podrobne venujú vo svojich príspevkoch posúdeniu aktuálnej situácie v skúmanej oblasti a prezentujú aj návrhy de lege ferenda, ktoré by mohli prispieť k rozvoju a zlepšovaniu viacerých aspektov zdaňovania, čím je predložené dielo prínosom nielen pre právnu vedu, ale aj pre aplikačnú prax.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

PRÁVO – OBCHOD – EKONOMIKA XI.

E-kniha

E-kniha

Jozef Suchoža, Ján Husár, Regina Hučková

V rokoch 2020 a 2021 bola tradícia konania konferencie Právo – obchod – ekonomika kvôli bezprecedentnej situácií spojenej so šírením ochorenia Covid-19 mimoriadne pretrhnutá. V tomto roku nám situácia umožňuje obnoviť tradíciu konania našej tatranskej konferencie a po dvoch rokoch sa opätovne fyzicky stretnúť s tradičnými domácimi i zahraničnými účastníkmi. Zároveň sa však tešíme na účastníkov, ktorí na našu konferenciu zavítajú po prvýkrát (no veríme, že nie naposledy).

Do rúk sa vám dostáva zborník vedeckých prác, ktorý je vydaný v nadväznosti na riešenie vedeckých projektov na vedeckom pracovisku - katedre obchodného práva a hospodárskeho práva ako hlavného organizátora vedeckej konferencie, ale zároveň i na ďalších katedrách Právnickej fakulty UPJŠ či mnohých akademických pracoviskách v tuzemsku i zahraničí. Zborník je vydaný s podporou Agentúry na podporu výskumu a vývoja. Editori ďakujú všetkým, ktorí do neho prispeli svojimi vedeckými článkami a zároveň i recenzentom za ich cenné pripomienky a odporúčania.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Aktuálne výzvy daňového práva

E-kniha

E-kniha

Adrián Popovič  - Jozef Sábo

Recenzovaný zborník príspevkov zo Študentského sympózia organizovaného pri príležitosti IV. slovensko-českých dní daňového práva

V dňoch 16. až 18. júna 2021 sa na pôde Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach uskutočnila medzinárodná vedecká konferencia IV. Slovensko-české dni daňového práva. Pri tejto príležitosti bolo dňa 15.06.2021 pre študentky a študentov Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach zorganizované študentské sympózium na tému: „Aktuálne výzvy daňového práva“. Zameranie sympózia bolo zvolené vzhľadom na obsahovú nadväznosť s grantovým projektom APVV-19-0124 pod názvom „Daňové právo a nové javy v ekonomike (digitálne služby, zdieľaná ekonomika, virtuálne meny)“, ktorého riešenie v tomto čase prebieha na Katedre finančného práva, daňového práva a ekonómie Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach. Výstupom z tohto sympózia je predkladaný recenzovaný zborník príspevkov, v rámci ktorého sa študenti zameriavajú na skúmanie aktuálnych výziev daňového práva. V tomto kontexte sa študenti venujú skúmaniu nielen problematiky aktuálnych výziev v oblasti dane z nehnuteľností a zavedenia zdaňovania na základe ich trhovej hodnoty nehnuteľností, rozhodovacej činnosti Súdneho dvora EÚ v oblasti daní v oblasti priameho zdaňovania a nepriameho zdaňovania, ale aj novej a mimoriadne aktuálnej problematike zdaňovania kryptoaktív (virtuálnych platidiel), a to nielen na území Slovenskej republiky, ale aj vo svete. Autori sa tiež podrobne venujú vo svojich príspevkoch posúdeniu aktuálnej situácie v skúmanej oblasti a prezentujú aj návrhy de lege ferenda, ktoré by mohli prispieť k rozvoju a zlepšovaniu viacerých aspektov zdaňovania, čím je predložené dielo prínosom nielen pre právnu vedu, ale aj pre aplikačnú prax.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Ochrana práv veriteľov v obchodných záväzkových...

E-kniha

Žofia Mrázová (ed.)

Zborník príspevkov z V. študentského sympózia z obchodného práva

Zborník je výsledkom študentských prác prezentovaných na piatom ročníku študentského sympózia organizovaného Katedrou obchodného práva a hospodárskeho práva, Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach, ktoré sa uskutočnilo v dňoch 30. novembra – 1. decembra 2017 v učebno-výcvikovom zaradení UPJŠ v Danišovciach. Téma tohtoročného sympózia bola zameraná na problematické otázky spojené s ochranou práv veriteľov v obchodných záväzkových vzťahoch. Účelom každoročne organizovaných sympózií je vytvoriť pre študentov priestor na prezentáciu vlastných názorov a zdokonaľovanie si analytických a argumentačných schopností.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.