0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Právny štát, spravodlivosť a budúcnosť demokracie

E-kniha

Alexander Bröstl - Marta Breichová Lapčáková (eds.)

Zborník príspevkov zo Zasadnutia slovenskej sekcie IVR pred 31. svetovým kongresom

Zborník sa v súlade so svojím pomenovaním venuje trom rámcovým okruhom v podobe  právneho štátu, spravodlivosti a budúcnosti demokracie, ktoré zrkadlia obsahové zameranie 31. Svetového kongresu Medzinárodného združenia pre právnu filozofiu a sociálnu filozofiu (IVR). Publikované príspevky slovenskej sekcie IVR sa venujú aktuálnym otázkam právneho štátu v konotáciách demokratického právneho štátu. Princípy právneho štátu a aktuálne otázky spojené s demokratickým charakterom Slovenskej republiky, vrátane demokratických procedúr na lokálnej úrovni, sú pertraktované s posunmi na medzinárodnej a globálnej scéne. Jednotlivé príspevky sú tak venované technickým a biotechnologickým výzvam súčasnej demokracie, prejavom teórie hier pri hľadaní konsenzu v kolegiálnych súdnych orgánoch, či konceptu lojálnej opozície v prebiehajúcom súdnom dialógu aplikácie práva v európskom právnom priestore.  Priestor je venovaný aj univerzálnym otázkam charakteru právnej vedy, či prítomnosti a budúcnosti právneho štátu. Zborník tak prekračuje hranice slovenského právneho priestoru a svojim zameraním siaha k pochopeniu súčasných trendov v širších súvislostiach.  

STIAHNITE SI E-KNIHU ZADARMO (pdf)

Množstvo

978-80-574-0376-0

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Zostavovatelia:
Alexander Bröstl - Marta Breichová Lapčáková
Typ dokumentu:
zborník príspevkov
Počet strán:
177
Dostupné od:
23.12.2024
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Právnická fakulta
Poznámka:
Zborník vedeckých prác vznikol v rámci riešenia projektu APVV-21-0336 – „Analýza súdnych rozhodnutí metódami umelej inteligencie“
Licencia:
CC BY NC ND (Uveďte autora - Nepoužívajte komerčne - Nespracovávajte)
DOI:
https://doi.org/10.33542/PSB-0376-0
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

PRÁVO – OBCHOD – EKONOMIKA X.

E-kniha

E-kniha

Jozef Suchoža - Ján Husár - Regina Hučková

Zborník odborných príspevkov medzinárodného vedeckého sympózia

Zborník Právo-Obchod-Ekonomika X. je publikáciou obsahujúcou odborné príspevkov autorov predovšetkým so zreteľom na obchodné právo, civilné právo, pracovné právo, právo duševného vlastníctva, ale rovnako aj právo digitálnych technológii. Tematické zameranie medzinárodného vedeckého sympózia bolo sústredené do troch okruhov predstavujúcich otvorené problémy obchodného práva so zreteľom na riešenie ekonomickej a sociálnej krízy vyvolanej tzv. pandémiou (koronakrízou), aktuálne otázky korporačného práva v EÚ, umelá inteligencia a právo: vplyv umelej inteligencie na normotvornú činnosť štátu a rozhodovanie súdov. S ohľadom na obsahovú orientáciu výstupov je publikácia vhodná nielen pre čitateľov z akademického prostredia, ale aj z aplikačnej praxe.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Municipálne zákonodarstvo Uhorska ako predobraz...

E-kniha

E-kniha

Erik Štenpien

Predkladaná monografia sa venuje reformám miestnej správy v druhej polovici 19. storočia, ktoré na našom území znamenali zavedenie municipalizmu – zoštátnenia miestnej správy. Práca sa podrobne venuje rozboru rozdielov medzi zákonnými článkami 42/1870 a 21/1884, z ktorých druhý bol doteraz vnímaný slovenskými právnymi historikmi ako novelizácia. Rozborom rozdielov v texte oboch noriem, ako aj poukázaním na prejavy praktickej aplikácie oboch noriem v miestnej praxi na Above a v Turni, sa snaží dokázať, že zákonný článok 21/1884 je rekodifikáciou a po vzniku ČSR bol recipovaný ako základ miestnej správy na Slovensku a platil aj v čase uzavretia Trianonskej mierovej zmluvy.   

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Obchodné záväzky: Všeobecná časť

E-kniha

E-kniha

Dominika Zavadová(ed.)

Zborník z III. študentského sympózia z obchodného práva

V novembri 2015 sa v univerzitnom účelovom zariadení v Danišovciach uskutočnil už tretí ročník študentského sympózia z obchodného práva. Po dvoch rokoch sympózií zameraných na právo obchodných spoločností bola strešnou témou tretieho ročníka všeobecná časť obchodného záväzkového práva. Aj v tomto roku ostalo cieľom študentského sympózia vytvoriť väčší priestor formulovať vlastný pohľad na určitú aktuálnu právnu problematiku a prezentovať výsledky vlastnej práce.
Strešná problematika umožnila zadať viaceré aktuálne témy a študenti tak mohli spracovať problémy, s ktorými sa pravdepodobne budú boriť aj v budúcej praxi. Zvolené témy nepatria medzi témy jednohlasne vnímané právnou doktrínou, resp. ustálenou judikatúrou. Práve naopak, zámerne boli zvolené témy, o ktorých niet mnoho tuzemských literárnych zdrojov. Na spracovanie jednotlivých tém tak nepostačovali bežné učebnicové či komentárové znalosti.
Zapojení členovia katedry, tak z radov učiteľov, ako aj doktorandov, pôsobili aj v tomto roku skôr ako kontaktné osoby, než ako konzultanti či vedúci práce študentov.
Primárnym účelom sympózii na fakulte je umožniť študentom prejavujúcim záujem o obchodné právo rozvinúť analytické či argumentačné schopnosti, ale aj prejavenie osobnosti študenta. Chceme, aby poslucháči rozvíjali nielen odborné znalosti, ale aj osobné schopnosti, tzv. soft skills, umenie prezentovať vlastný názor a presvedčivo argumentovať.
Výsledky práce študentov môžete vidieť v tomto zborníku.
Nám ostáva dúfať, že aj iní poslucháči budú mať záujem prehĺbiť svoje poznatky a prezentovať výsledky vlastnej práce na nasledujúcich sympóziách. Veríme, že školské kurikulum sa už nadlho podarilo rozšíriť o ďalšie fakultatívne podujatie.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Aktuálne otázky migrácie z pohľadu...

E-kniha

E-kniha

Adam Giertl (ed.)

Zborník príspevkov z IX. ročníka študentského Sympózia z medzinárodného a európskeho práva konaného dňa 22. apríla 2016 na pôde Právnickej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach

Ako vyplýva zo samotného názvu IX. ročníka študentského sympózia z medzinárodného a európskeho práva: „Aktuálne otázky migrácie z pohľadu medzinárodného práva s osobitným zreteľom na Chartu základných práv Európskej únie“, jeho účastníci sa zamerali na mimoriadne aktuálnu tému európskej migrácie, ktorú skúmali z rôznych aspektov ako medzinárodného, tak aj úniového práva (celkom 9 príspevkov).

Pri posudzovaní úlohy jednotlivých aktérov podieľajúcich sa hlavnou mierou na riešení problémov vznikajúcich v dôsledku migrácie do Európy bola zdôraznená predovšetkým úloha medzinárodných špecializovaných organizácií, ktoré často priamo v „teréne“ pomáhajú migrantom s ich neľahkým údelom prostredníctvom humanitárnej, prípadne lekárskej pomoci. Táto však netvorí jedinú reagenciu medzinárodného spoločenstva, nakoľko ju dotvára ako činnosť dotknutých štátov, tak aj rôznych nevládnych organizácií a dobrovoľníkov.

V súvislosti s hodnotením činnosti Európskej únie sa účastníci sympózia zhodli na tom, že masová migračná vlna ju zasiahla pomerne nepripravenú a to ako po inštitucionálnej, legislatívnej a technickej stránke sprevádzanej neujasnenosťou v zaujatí základného prístupu k tejto skutočnosti. Bolo tiež zdôraznené, že k týmto pochybeniam došlo napriek tomu, že vývoj v predošlom období jasne signalizoval možnosť prerastania postupnej migrácie do Európskej únie do masovej podoby. Dodatočné ex post a niekedy aj oneskorené opatrenia prijímané ako reakcia na už prebiehajúci migračný proces podľa názoru účastníkov sympózia prispeli k celkovému zvýšeniu politického napätia v EÚ a rozdelili jej členské štáty do protikladných táborov.

V rámci analýzy legislatívnych nástrojov EÚ na regulovanie migrácie bola detailnejšia pozornosť venovaná tzv. nariadeniu Dublin III, ako aj vplyvu Charty základných práv Európskej únie na spoločný azylový systém (vo svetle vybraných rozhodnutí Európskeho súdneho dvora).

Účastníci sympózia sa tiež oboznámili so základnými zásadami migračnej politiky Austrálie, ktorá v súčasnosti predstavuje celkovo úspešný model riešenia hromadnej migrácie. V rámci diskusie účastníci došli k spoločnému názoru, že austrálsky migračný model môže predstavovať určitú „inšpiráciu“ aj pre Európu a to najmä vo včasnej reagencii na migračné toky aj prostredníctvom osobitných dohovorov Úvodom 9 o spolupráci s krajinami, odkiaľ migranti prichádzajú, ako aj v určitej „flexibilite“ azylového systému. Táto sa môže prejaviť v zavedení dočasného azylového režimu pre azylantov (napríklad 2-3 roky) sprevádzaného monitoringom politickej a bezpečnostnej situácie v jeho domovskom štáte. V prípade, že sa situácia v tomto štáte upokojí azylantovi nebude predĺžený poskytnutý azyl a umožní sa mu odchod do domovského štátu.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

ODKAZ 105. VÝROČIA PARÍŽSKEJ MIEROVEJ KONFERENCIE

E-kniha

E-kniha

Laura Gazdagová (ed.)

Téma, ktorej sa študenti venovali v rámci Zborníka príspevkov z XVIII. ročníka študentského sympózia z medzinárodného a európskeho práva konaného dňa 15. novembra 2024 bola zamerané na odkaz 105. výročia Parížskej mierovej konferencie. Zborník, ktorý obsahuje príspevky študentov, reflektuje kľúčovú úlohu tejto konferencie pri formovaní povojnovej geopolitickej stability a redefinovaní vzťahov medzi štátmi. Odborné analýzy zahrnuté v zborníku sa sústreďujú na podmienky, ktoré mali zabezpečiť trvalý mier, no zároveň vytvorili kontroverzné aspekty, ktoré vyústili do sporov a vytvorili základ pre budúce napätia. Študenti sa zaoberali aj dopadmi rozhodnutí konferencie na politické a sociálne štruktúry, ktoré výrazne ovplyvnili globálny vývoj v 20. storočí. Okrem deklarovaných celkov sa študenti v rámcoch zborníka písomne vyjadrili aj o potrebe posilnenia medzinárodnej spolupráce a vytvárania inštitúcií na prevenciu vojenských konfliktov, čo si zachováva svoju aktuálnosť aj v súčasnosti, keďže tieto rozhodnutia stále formujú dynamiku súčasných medzinárodných vzťahov.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.