0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

KOŠICKÉ DNI TRESTNÉHO PRÁVA 2024

Sergej Romža - Dávid Priščák - Matej Biroš (eds.)

,,Rekodifikácia trestných kódexov - aktuálne výzvy a perspektívy. Eliminácia rasizmu, xenofóbie a ostatných foriem intolerancie prostriedkami trestného práva." 

Zborník vedeckých príspevkov „Eliminácia rasizmu, xenofóbie a ostatných foriem intolerancie prostriedkami trestného práva. Rekodifikácia trestných kódexov - aktuálne výzvy a perspektívy.“ je výstupom z celoštátnej interdisciplinárnej vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou, usporiadanej Katedrou trestného práva Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach. Zborník obsahuje príspevky zamerané na otázky eliminácie rasizmu, xenofóbie a ostatných foriem intolerancie prostriedkami trestného práva a na otázky rekodifikácie trestných kódexov, ich aktuálne výzvy a perspektívy, a to tak z oblasti hmotného, ako aj procesného práva. Ide o problematiku vysoko aktuálnu, nakoľko potreba eliminácie rasizmu, xenofóbie a ostatných foriem intolerancie prostriedkami trestného práva je s ohľadom na spoločenskú situáciu významnou tématikou. Rekodifikácia trestných kódexov v roku 2024 významným spôsobom ovplyvnila tak hmotnoprávnu, ako aj procesnoprávnu oblasť trestného práva, ktoré je prostriedkom ultima ratio. Vzhľadom na spoločenské dianie a posledné novelizácie trestných kódexov považujeme tému konferencie a názov zborníka za vysoko aktuálne, obsahujúce výrazný priestor pre vedecké bádanie. Účastníci celoštátnej interdisciplinárnej vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou sa vo svojich príspevkoch venovali aj úvahám de lege ferenda a zároveň ponúkajú riešenia aplikačných problémov v danej oblasti. Cieľom publikovaného zborníka je na základe doterajšieho odborného poznania pokračovať v zdokonaľovaní a rozvíjaní nových poznatkov v oblasti trestného práva so zachovaním rešpektovania ľudských práv a slobôd. 

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-574-0368-5

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Zostavovatelia:
Sergej Romža - Dávid Priščák - Matej Biroš
Typ dokumentu:
zborník príspevkov
Dostupné od:
28.11.2024
Rok vydania:
2024
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina, angličtina
Fakulta UPJŠ:
Právnická fakulta
Poznámka:
Táto publikácia vznikla s podporou a je výstupom riešenia výskumného projektu VEGA č. 1/0333/23 Eliminácia rasizmu, xenofóbie a ostatných foriem intolerancie prostriedkami trestného práva.
DOI:
https://doi.org/10.33542/KDT-0368-5
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Pôžička či úžera? Nútený výkon rozhodnutia –...

E-kniha

E-kniha

Terézia HišemováDarina Kmecová (eds.)

Recenzovaný zborník vedeckých prác z Konferencie slovenských a českých právnych romanistov, konanej v dňoch 10.-11.5.2018, v priestoroch Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach

Predkladaný zborník vedeckých prác s ústrednou témou „Pôžička či úžera? Nútený výkon rozhodnutia - rímskoprávne základy a problémy aplikačnej praxe“ je spracovaný v rámci riešenia  grantového projektu VEGA: „Pôžička či úžera? Nútený výkon  rozhodnutia  historickoprávne základy a problémy aplikačnej praxe“, č. p. 1/0198/17.

Autormi jednotlivých príspevkov sú najmä významné osobnosti romanistickej právnej vedy pôsobiaci v Slovenskej a Českej republike, doktorandi a mladí vedeckí pracovníci zo slovenských a zahraničných univerzít, ktorí pôsobia v akademickom prostredí, ale aj v právnej praxi. Základným cieľom zostavovateľov je napomôcť k zlepšeniu súčasného právneho stavu, ktorý je hodnotený ako nevyhovujúci a prostredníctvom historického exkurzu vývoja inštitútu pôžičky a následne núteného výkonu rozhodnutia, vytvoriť vhodné návrhy de lege ferenda s prihliadnutím na všetky oblasti skúmania.

Zborník zachytáva vzájomné väzby medzi hmotno-právnym inštitútom z hľadiska rímskeho obligačného práva contractus unilaterales – mutuum v jej rôznych typoch, často realizovaných pripojením vysokých úrokov, ktoré hraničili s úžerou a procesno-právnym inštitútom jednotlivých exekučných žalôb uplatňujúcich sa v legisakčnom, formulovom a kogničnom procese. Ak by neexistovala možnosť vynútiť si určité správanie zaviazanej, povinnej osoby (dlžníka, odsúdeného), potom by deklarovaná všeobecná záväznosť vynútiteľnosti právnych noriem bola iba právnym pojmom. Vždy platilo, že každý vnútorne dobre organizovaný štát, či už v antickej dobe alebo v súčasnosti, musí mocenskými nástrojmi – často aj za použitia hrubého násilia – ale v medziach zákona, napomôcť k presadeniu toho, čo sám prehlásil za platné právo. Musí chrániť na jednej strane veriteľov, zároveň však musí zabraňovať svojpomoci jednotlivcov a použitiu nelegálneho, neodôvodneného a neprimeraného násilia. Zmluva o pôžičke ako reálny kontrakt sa často stala neoddeliteľnou súčasťou a relatívne najčastejším dôvodom vedúcim k uplatneniu núteného výkonu rozhodnutia (exekúcie), o to viac, ak si pri jej kontrahovaní často zmluvné strany dohodli aj pripojenie úrokov – niekedy v rámci zákonného limitu, inokedy prekračujúc zákonný rámec – a týmto spôsobom potencionálny, budúci veriteľ (žalobca) výrazným spôsobom zvyšoval mieru rizika platobnej neschopnosti u dlžníka (žalovaného, odsúdeného) a vykonania následnej exekúcie. Výrazná a prehlbujúca sa sociálna stratifikácia rímskeho obyvateľstva a sekundárna snaha o odpisovanie resp. zrušenie dlhov nemajetnej časti obyvateľstva logicky vyvrcholili do sociálnych nepokojov a revolt voči uplatňovaniu exekučného práva.

Zborník zachytáva nielen bohatú vedeckú diskusiu slovenských a českých právnych romanistov ale aj názory, skúsenosti a poznatky odborníkov venujúcich sa tejto problematike z pohľadu súčasného práva. Vďaka tomu prináša na predloženú tému jedinečný interdisciplinárny pohľad a nastoľuje veľa podnetných bodov pre budúce skúmanie. Toto dielo je dôkazom, že problémy s ktorými sa stretávali jednotliví predstavitelia rímskej jurisprudencie a ich právno-teoretické východiská a riešenia, sú nepochybne užitočné a slúžia ako vodítko aj pri riešení právnych otázok z oblasti moderného exekučného konania.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Finančné právo a daňové právo v 21. storočí -...

E-kniha

E-kniha

Adrián Popovič-Jozef Sábo- Anna Vartašová

V dňoch 5. až 6. júna 2023 sa na pôde Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach uskutočnila medzinárodná vedecká konferencia V. slovensko-české dni daňového práva zameraná na tému Daňové právo a nové javy v ekonomike. Pri tejto príležitosti bolo dňa 7. júna 2023 pre študentky a študentov Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach zorganizované študentské sympózium na tému: ,,Finančné právo a daňové právo v 21. storočí". Zameranie sympózia bolo zvolené vzhľadom na obsahovú nadväznosť s grantovým projektom VEGAč.1/0485/21: „Súčasnosť a východiská reformovania systému vlastných zdrojov rozpočtu EÚ (právne a ekonomické aspekty aj v kontexte dôsledkov pandémie ochorenia COVID-19)", s grantovým projektom VEGA č. 1/0214/21: ,,Daň z nehnuteľností -právny stav a potenciál" a grantovým projektom APVV-19-0124 pod názvom „Daňové právo a nové javy v ekonomike (digitálne služby, zdieľaná ekonomika, virtuálne meny)", ktorých riešenie v tomto čase prebieha na Katedre finančného práva, daňového práva a ekonómie Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach.

Výstupom z tohto sympózia je predkladaný recenzovaný zborník príspevkov, v rámci ktorého sa študenti zameriavajú na skúmanie problematiky nových javov v digitálnej ekonomike (virtuálne meny a zdieľaná ekonomika), no i problematiky rozpočtového procesu, rozhodovacej činnosti Súdneho dvora EÚ a teoreticko-právnych otázok daňovej spravodlivosti s ohľadom na vývoj daňového práva.

Autori sa tiež podrobne venujú vo svojich príspevkoch posúdeniu aktuálnej situácie v skúmanej oblasti a prezentujú aj návrhy de lege ferenda, ktoré by mohli prispieť k rozvoju a zlepšovaniu viacerých aspektov zdaňovania, čím je predložené dielo prínosom nielen pre právnu vedu, ale aj pre aplikačnú prax.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Medzinárodné a európske právo v kinematografii II.

E-kniha

E-kniha

Dominika Becková (ed.)

Zborník príspevkov z XIII. ročníka študentského sympózia z medzinárodného a európskeho práva konaného dňa 6. marca 2020 na pôde Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach.

Študentské sympózium z medzinárodného a európskeho práva má už v kalendári podujatí na Právnickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach svoje tradičné miesto. Aj v akademickom roku 2019/2020 sa Ústav medzinárodného práva a európskeho práva rozhodol v tradícií pokračovať a ponúknuť študentkám a študentom práva možnosť prezentovať ich odborné názory na vybrané témy a problematické otázky medzinárodného a európskeho práva.

V poradí už XIII. ročník študentského sympózia nadviazal na jeho predchádzajúci ročník, a opätovne upriamil pozornosť študentiek a študentov práva na inštitúty medzinárodného a európskeho práva zachytené vo filmoch. Filmy, spracované účastníčkami a účastníkmi sympózia, ponúkajú širokú škálu inštitútov medzinárodného a európskeho práva.

Vo svojich príspevkoch sa účastníčky a účastníci sympózia venujú problematike diplomatického práva, terorizmu, ozbrojených konfliktov, používania robotov, téme ochrany životného prostredia či otázkam právneho režimu kozmického priestoru.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

15 rokov v Európskej únii: aktuálne otázky a...

E-kniha

Valéria Miháliková (ed.)

V prvom polroku tohto roku sa v Košiciach uskutočnila vedecká konferencia: „15 rokov v Európskej únii: aktuálne otázky a súčasné výzvy“, príspevky z ktorej sú obsiahnuté v predkladanom rovnomennom Zborníku. Zámerom jej tradičného organizátora tj. UPJŠ v Košiciach, Právnická fakulta, Ústav medzinárodného práva a európskeho práva bolo tematicky nadviazať na predošlú konferenciu z r. 2014 „10 rokov v EÚ - Vzťahy, otázky, problémy“ a s odstupom piatich rokov opäť poskytnúť záujemcom priestor na analýzu a výmenu názorov na problémy späté s vplyvom a uplatňovaním ako úniového práva v Slovenskej republike tak aj s aktuálnymi výzvami, ktoré prinieslo úniové právo v období posledných piatich rokov.

Obsahovo a tematicky rôznorodé príspevky skúmajú vzťah úniového práva a vybraných ustanovení Ústavy Slovenskej republiky, aktuálne problémy prejudiciálnych otázok v činnosti Ústavného súdu Slovenskej republiky a úlohu úniového práva v konaní o súlade právnych predpisov, pričom v pomerne značnom počte skúmajú autori príspevkov vplyv úniového práva na vybrané oblasti slovenského právneho poriadku napr. v oblasti audiovizuálnych mediálnych službách, procesných práv jednotlivca v oblasti environmentálnych práv, v práve obchodných spoločností, konkurzného práva, trestného práva, ochrany ľudských práv a i.. Z príspevkov zahraničných účastníkov možno spomenúť ten, ktorý je venovaný európskej legislatíve v praxi českej Poslaneckej sněmovne.

Po tretej “päťročnej“ konferencii venovanej úniovému právu jej organizátori s potešením konštatujú rastúci záujem akademickej obce o problematiku úniového práva a predovšetkým jeho vplyvu na vnútroštátne právne poriadky jednotlivých štátov. Rastúci záujem o túto tému sa neprejavil len v počte prednesených príspevkov, ale aj vo vysokej odbornej úrovni ich spracovania a podnetnej diskusii. Zostavovatelia zborníka preto dúfajú, že predkladaný zborník sa stane hodnotným študijným prameňom ako pre vážnejších záujemcov o úniové právo, tak aj súčasťou odporúčanej literatúry na výučbu európskeho práva alebo jeho špecializovaných kurzov na právnických fakultách.

prof. JUDr. Ján Klučka, CSc.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

20 ROKOV V EURÓPSKEJ ÚNII Z POHĽADU PRÁVA A ÉRA...

E-kniha

E-kniha

Ján Klučka - Ľuboslav Sisák - Laura Gazdagová (eds.)

Predkladaná publikácia je zborníkom z medzinárodnej vedeckej konferencie „20 rokov v Európskej únii z pohľadu práva a éra udržateľnosti“. Konferencia sa konala v hybridnej forme 3. mája 2024 na Právnickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Prvá časť zborníka zahŕňa príspevky týkajúce sa práva EÚ v konaniach pred Ústavným súdom Slovenskej republiky so zameraním na aktuálne otázky a výzvy po 20. rokoch členstva Slovenskej republiky v EÚ, európskeho práva z pohľadu internacionálneho konštitucionalizmu v zelenom kabáte, vplyvu vstupu pobaltských štátov do Európskej únie na otázku štátnej príslušnosti fyzických osôb, jednotného digitálneho trhu v kontexte Slovenskej republiky,  vplyvu práva Európskej únie v oblasti ochrany osobných údajov na území Slovenskej republiky, princípu ochrany životného prostredia v hospodárskej súťaži a medzinárodnej právomoci pre súkromnoprávne nároky na náhradu škody spôsobenej na životnom prostredí.

Druhá časť zborníka konferencie obsahuje príspevky týkajúce sa procesu zakotvenia ľudského práva na životné prostredie v medzinárodnom práve a európskom práve, rozvoja ochrany biodiverzity v EÚ, úlohy NATO v reakcii na zmenu klímy s cieľom naplniť udržateľnosť a žaloby o náhradu škody za delikty v kontexte emisného škandálu Dieselgate.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.