0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Učíme právo zážitkovo

E-kniha

Daniela Lamačková-Renáta Orosová-Beáta Sakalová-Diana Repiščáková

Metodická príručka pre učiteľov a učiteľky na triednické hodiny a občiansku náuku Učiť právo zážitkovo? Dá sa to vôbec? Odpovede na tieto otázky prináša metodická príručka, ktorá jedinečným spôsobom prepája metódy zážitkového učenia s právnym obsahom. Táto metodická príručka je tvorená súborom techník postavených na využívaní interaktívnych a participatívnych metód učenia so zameraním na vybrané ľudskoprávne a hodnotovo orientované témy, ktoré majú zároveň potenciál rozvíjať aj iné kľúčové kompetencie študentov a študentiek, ako sú ich komunikačné zručnosti, schopnosť samostatne sa učiť a vzdelávať, schopnosť kriticky myslieť, schopnosť pracovať s textom a analyzovať ho, naučiť sa diskutovať a vyjadriť svoj názor, ale aj vzájomne sa počúvať. Metodickú príručku tvorí súbor tréningových aktivít - techník, pričom každá technika obsahuje presný popis postupu pri vedení konkrétnej aktivity, predpokladaný čas trvania aktivity, pomôcky, námety na diskusiu a tiež krátky pedagogický a právny komentár, presne „našitý“ na konkrétnu právnu tému. Právne témy sú vybrané tak, aby boli všeobecne uplatniteľné ako pre triednické hodiny, tak aj pre občiansku náuku, aby otvárali otázky týkajúce sa fungovania pravidiel a potreby ich dodržiavania, vzájomného rešpektu a tolerancie, a tiež aby smerovali k zamysleniu sa nad hranicami jednotlivých práv a k úvahám o zodpovednosti pri uplatňovaní svojich práv. Techniky využívajú tréningové metódy ako napríklad prácu v skupine, brainstorming, hranie rolí, riešenie modelových situácií, ale aj simulovaný súdny proces. Metodická príručka je určená pre triednych učiteľov a učiteľky pri realizácii triednických hodín, a tiež pre účely predmetu občianska náuka, ako aj pre študentov a študentky učiteľstva na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-574-0341-8

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Autori:
Daniela Lamačková, Renáta Orosová, Beáta Sakalová, Diana Repiščáková
Typ dokumentu:
príručka, komentár
Počet strán:
115
Dostupné od:
28.06.2024
Rok vydania:
2024
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Právnická fakulta
Poznámka:
Táto Metodická príručka vznikla v rámci projektu VVGS-2023-2616: Inovácia praktickej profesijnej prípravy triednych učiteľov implementáciou programu zážitkovej pedagogiky Street law
Licencia:
CC BY NC ND (Uveďte autora - Nepoužívajte komerčne - Nespracovávajte)
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Ownership rights protection in Polish and...

E-kniha

E-kniha

Milan Sudzina- Renata Świrgoń-Skok-Wojciech J. Kosior

Given the importance of the ownership right, the aim of this monograph is to provide an analysis, a clear systematic interpretation and an evaluation of the above issue, not only from the theoretical point of view, but also from the point of view of legal practice. The protection of ownership relations is ensured in various ways. It is judicial protection, protection provided by local self-government authorities, self-help, public registration of real property and other instruments of administrative and criminal law. In connection with the transformation of legislation in Slovakia and Poland after the fall of the socialist regime, there have been many changes in the legislation of both countries concerning the protection of ownership rights. A number of private law institutions related to the ownership of real property, the use of which was impossible or limited during the socialist period, have been restored. Legislation has also been adopted to alleviate the consequences of certain property and other injustices caused by the deprivation of ownership of real property during the socialist period. The adoption of restitution legislation was the basis for restoring the ownership rights of the original owners, who were allowed to get back their real property that had been used by socialist organisations. After the end of the socialist regime, the various forms of ownership, which until then had favoured the state ownership, were abolished. Changes were made to ensure that the ownership rights of all owners had the same content and enjoyed the same legal protection. The monograph is structured in such a way as to enable a comparison of individual institutions of rights in rem under Polish and Slovak law. The monograph also analyses the relevant decision-making practice of the supreme judicial authorities. The scientific methods applied enabled the authors not only to analyse and evaluate the historical context and the current legal regulation of ownership rights in Poland and Slovakia, but also to point out possible gaps and shortcomings and to elaborate de lege ferenda proposals that can be used in future legislative activity.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

100 rokov Trianonskej zmluvy - diplomacia, štát...

E-kniha

E-kniha

Erik ŠtenpienIvan Svatuška (eds.)

Zborník vedeckých príspevkov z medzinárodnej vedeckej konferencie: 100 rokov Trianonskej zmluvy – diplomacia, štát a právo na prelome storočí.

Predkladaná publikácia je prvým zo série zborníkov vydaných v rámci riešenia grantu APVV-19-0419. Konferencia sa konala v dňoch 14. – 15. 10. 2021 za účasti odborníkov zo Slovenska, Maďarska a Poľska. Ambíciou riešiteľského kolektívu zloženého z právnych historikov a pozitívnych právnikov z troch krajín, je poskytnúť komplexný, nezaujatý pohľad na mierové rokovania, ktorých výsledkom bola Trianonská zmluva s Maďarskom. Konferencia, ktorej výsledkom je predkladaný zborník bola venovaná príčinám možných sporov v Európe – so zameraním na diplomaciu a štátoprávny vývoj krajín strednej Európy na prelome 19. a 20. storočia, teda v období, ktoré bezprostredne predchádzalo vypuknutiu prvej svetovej vojny.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Rozhodovacia prax súdnych autorít v súkromnom...

E-kniha

E-kniha

Žofia MrázováNatália Kalinák (eds.)

Katedra obchodného práva a hospodárskeho práva v spolupráci s Katedrou pracovného práva a práva sociálneho zabezpečenia a Ústavom medzinárodného práva a európskeho práva Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach zorganizovala v poradí už IX. ročník študentského sympózia, tentokrát z obchodného, pracovného a medzinárodného práva súkromného. Študentské sympózium pod názvom Rozhodovacia prax súdnych autorít v súkromnom práve sa uskutočnilo dňa 29. novembra 2024 v priestoroch Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach. Sympózium bolo pripravené v rámci riešenia vedeckých projektov APVV-23-0331 „Integrácia únie kapitálových trhov: zmena korporačného financovania a záchrana obchodných spoločností vo finančných ťažkostiach“ a APVV-21-0336 „Analýza súdnych rozhodnutí metódami umelej inteligencie.“

Tento ročník bol výnimočný tým, že organizátori podujatia sa rozhodli zmeniť zaužívaný koncept spočívajúci v príprave a prezentácii odborného článku na zvolenú tému. Študenti si tentokrát volili zaujímavé rozhodnutia Najvyššieho súdu, Ústavného súdu alebo Súdneho dvora Európskej únie. Sústredili sa na prácu s jedným konkrétnym rozhodnutím, ktoré podrobili detailnej analýze a vypracovali glosu - odborné vysvetlenie alebo komentár k vybranému rozhodnutiu. Ich úloha spočívala v stručnom priblížení skutkového stavu, identifikácii právnych otázok, na ktoré sa súdne autority snažili odpovedať, právnej analýze riešeného problému a posúdení významu rozhodnutia pre aplikačnú prax. Študenti sa vo svojich analýzach venovali aktuálnym otázkam ako napríklad spoločnému konaniu prokuristu a člena orgánu, následkom porušenia predkupného práva, či odporovateľnosti dohody o vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Z pracovného práva boli prezentované rozhodnutia týkajúce sa nároku otca dieťaťa na prestávku na dojčenie alebo nosenia symbolov v zamestnaní. V sekcii medzinárodného práva súkromného bola analyzovaná súdna prax v otázkach cezhraničného premiestnenia sídla ako aj voľby medzinárodnej právomoci súdov.

Predkladaný zborník tvoria písomné výstupy študentiek a študentov z tohto podujatia. Teší nás, že študentky a študenti aj tento rok pristúpili k svojej úlohe s entuziazmom a svedomitosťou. Záverom patrí srdečné poďakovanie všetkým, ktorí prispeli k úspešnému priebehu sympózia.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Návrh metodického postupu medzinárodných...

E-kniha

E-kniha

Lucia BakošováĽudmila ElbertĽubica Gregová Širicová 

Katastrofy, či už prírodnej alebo priemyselnej povahy, závažným spôsobom zasahujú do fungovania spoločnosti a predstavujú negatívny fenomén, ktorý s narastajúcim vplyvom klimatických zmien má čoraz väčší vplyv na udržateľný rozvoj a prosperitu štátov. Ich rastúca pravidelnosť a intenzita ovplyvňujú súčasný vývoj nie len spoločenského života, ale i právnych debát o nevyhnutnosti reakcie medzinárodného a vnútroštátneho práva na katastrofy, odstraňovanie ich negatívnych dôsledkov a ochranu obetí. Žiadny štát nie je imúnny voči výskytu katastrof, a to platí aj v prípade Slovenskej republiky, ktorá je z hľadiska druhu katastrof najvýraznejšie ovplyvnená náhlymi prírodnými katastrofami, konkrétne prívalovými povodňami, zosuvmi pôdy, suchom, požiarmi, veternými smršťami a snehovými kalamitami. 

Predmetom predkladaného diela je návrh metodického postupu, ktorý upravuje činnosť mimovládnych organizácií pri katastrofách, ako aj ich spoluprácu so štátom postihnutým katastrofou, či slovník termínov nevyhnutný pre jednotné používanie pojmov v spojitosti s katastrofami. Slovenská i anglická verzia návrhu je predpokladom pre jeho využiteľnosť nie je len pre orgány Slovenskej republiky a slovenské mimovládne organizácie, ale aj zahraničné mimovládne organizácie. Návrh metodického postupu je výsledkom riešenia projektu VVGS-PCOV 2018-459: Návrh metodického postupu mimovládnych organizácií v prípade katastrofy v podmienkach Slovenskej republiky.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Rule of Law a medzinárodné právo

E-kniha

E-kniha

Ľudmila Elbert

Predkladaná vedecká monografia sa zaoberá problematikou Rule of Law a jeho miestom, úlohami a osobitosťami na úrovni medzinárodného práva.Predkladaná vedecká monografia sa zaoberá problematikou Rule of Law a jeho miestom, úlohami a osobitosťami na úrovni medzinárodného práva. Law ako hodnote, ktorá by mala vládnuť v jednotlivých spoločenstvách, vnútroštátnych i medzinárodných. Rule of Law je tak prirovnávané k základnej norme Kelsena, ktorá by mala stáť na vrchole právneho poriadku ako norma zdôvodňujúca platnosť a existenciu noriem právneho poriadku, vnútroštátneho i medzinárodného.
Hoci je predmetom skúmania Rule of Law na úrovni medzinárodného práva, nemôžeme o ňom uvažovať bez toho, aby sme pochopili Rule of Law vo vnútroštátnom práve. Podobne ako sa líši vývoj Rule of Law v závislosti od toho, či sa rozvíjalo v anglo-americkom alebo kontinentálnom práve, líši sa i jeho aplikácia a rozvoj na úrovni vnútroštátneho práva a medzinárodného práva. Odlišnosti spôsobujú najmä úlohy a ciele, ktoré má medzinárodné Rule of Law zabezpečiť, no i odlišné vlastnosti vnútroštátneho a medzinárodného práva.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.