0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Zákon o národnostiach a Rada vlády Slovenskej socialistickej republiky pre národnosti (predstavy a realita)

Jana Šutajová

Od 1. januára 1969 nadobúdali účinnosť Ústavný zákon o postavení národností v Československej socialistickej republike (ČSSR) i Ústavný zákon o federácii. Ústavný zákon o postavení národností predstavoval aspoň formálne veľký posun v právnej úprave postavenia menšín. Tento zákon však mal byť základom pre ďalšiu právnu úpravu. Deklarovalo sa, že budú nasledovať ďalšie kroky a rokovania o prijatí vykonávacích noriem a že budú na federálnej i národných úrovniach prijaté ďalšie zákony. V Československu však nebol nikdy vydaný žiadny ďalší zákon alebo vládne nariadenie týkajúce sa ústavného zákona o postavení národností v ČSSR. V období normalizácie1 sa otázky týkajúce sa ďalšej legislatívy týkajúcej sa národnostných menšín neotvárali, ale v krátkom období po prijatí ústavného zákona v roku 1968 do konca roka 1969 sa niektoré inštitúcie pokúšali takéto zákonné normy pripraviť a presadiť. Jednou z nich bola aj Rada vlády SSR pre národnosti (ďalej Rada alebo Rada vlády pre národnosti). Monografia prináša pohľad na problematiku rozpracovania ďalších zákonných noriem vyplývajúcich z ústavného zákona o postavení národností v Slovenskej socialistickej republike Radou vlády SSR pre národnosti, ktorá bola jednou z inštitúcií, ktoré sa na Slovensku vytvorili po vzniku československej federácie a zaoberali sa národnostnou problematikou

Vpráci zameranej na rozpracovanie ďalších zákonných noriem vyplývajúcich z ústavného zákona o postavení národností v ČSSR bolo potrebné venovať sa aj predchádzajúcemu vývoju, preto sa prvá časť monografie zaoberá postavením menšín v Československu pred prijatím ústavného zákona, aktivitám národností predchádzajúcim prijatiu ústavného zákona o postavení národností a samotnému prijatiu zákona. V ďalších častiach sa už monografia venuje inštitucionálnym zmenám v SSR po vzniku federácie, vzniku Rady vlády SSR pre národnosti a jednotlivým krokom Rady a jej odborných orgánov pri príprave návrhov zákonov o postavení národností v Slovenskej socialistickej republike.
Motiváciou pre napísanie tejto monografie bola skutočnosť, že na Slovensku sa doteraz tejto problematike venovala pozornosť len v niekoľkých štúdiách, ktoré sa zaoberali maďarskou menšinou a obdobím pražskej jari alebo maďarskou menšinou v období normalizácie.

Autorka

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-8152-717-3

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Autor:
Jana Šutajová
Typ dokumentu:
monografia
Počet strán:
162
Dostupné od:
18.03.2019
Rok vydania:
2019
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Filozofická fakulta
Poznámka:
Vedecká monografia je výsledkom projektu APVV-15-0475 Tendencie vývoja etnických vzťahov na Slovensku (komparatívny výskum národnostnej problematiky v rokoch 2004-2020) – (TESS2)
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Sociálne kompetentnosti starostov obcí na...

E-kniha

Eliška Župová

Monografia je zameraná na problematiku sociálnej (interpersonálnej) kompetentnosti u starostov obcí na Slovensku. Vysoká miera zvládania interpersonálnych kompetentností starostom obce je dôležitá k dosiahnutiu sociálneho správania. Výskumom bola zisťovaná miera zvládania vybraných interpersonálnych kompetentností u starostov obcí na Slovensku. Výskumnú vzorku tvorilo 787 starostov zo všetkých oslovených 2753 starostov obcí na Slovensku. Na získanie empirických dát bol použitý Dotazník interpersonálnej kompetentnosti starostov obcí (DIKSO). Zistená bola vysoká miera zvládania interpersonálnych kompetentností u starostov obcí.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Doktorandské miscelaneá 8

E-kniha

Lukáš Šutor (ed.)

Aktuálne, ôsme číslo Doktorandských miscelaneí tvorí trinásť príspevkov zo štyroch študijných programov. Publikovanie príspevkov je tradične spojené s Jesennou školou doktorandov FF UPJŠ v Košiciach, kde si študenti tretieho stupňa štúdia majú možnosť vyskúšať najprv konferenčný formát prezentovania výsledkov svojich výskumov a následne ich rozšírenie do formy štúdií. Oproti minulému roku, keď bol zborník pre pandemickú situáciu nekonferenčný, považujeme návrat k plenárnemu dialógu za prínosný. Špecifikom nášho zborníka je jeho viacdisciplinárnosť zahŕňajúca humanitné a spoločenskovedné odbory. Napriek tejto rozmanitosti sa medzi témami vždy objavia aj zaujímavé prepojenia, ktoré sa týkajú generačného prehodnocovania pravidelne sa objavujúcich problematík, ale aj výskumov výsostne aktuálnych javov.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Zlomové osmičky

E-kniha

Tomáš DvorskýLucia LaczkóMária Petriková  (eds.)

Zborník príspevkov je zo VII. ročníka Medzinárodnej vedeckej konferencie študentov a mladých vedeckých pracovníkov organizovanou 17. mája 2018 na pôde Katedry politológie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, v spolupráci s občianskym združením Res Publica a Fakultou sociálnych vied Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave.

Cieľom predkladanej publikácie s názvom Zlomové osmičky je poukázať na dôležitosť rokov končiacich číslom osem, ktoré osudovo ovplyvnili dejiny a javia sa ako opodstatnené i v súčasnom politickom kontexte.

Zborník pozostáva z 11 článkov, ktoré sú prioritne písané v slovenskom jazyku. Jednotlivé príspevky sa zaoberajú vybranými aspektami domácej a zahraničnej politiky, ktoré sa snažia zjednotiť v téme Zlomové osmičky osobitým záujmom každého autora.

Témami príspevkov zborníka sú komunálne voľby, postavenie miest v systéme verejnej správy, vývoj v samosprávnych krajoch, či mimovládne organizácie. Predkladaný zborník obsahuje tiež príspevky zamerané na medzinárodné témy v konkrétnych štátoch, ktorými sú Čína, Izrael a Rusko.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Výzva a riziká spoločnosti v 21. storočí

E-kniha

Gabriel Eštok • Gabriela Szabariová • Matúš Béreš (eds.)

Predkladané dielo je zborníkom článkov z vedeckej konferencie študentov a mladých vedeckých pracovníkov, ktorá sa uskutočnila v dňoch 12. – 13. mája 2016 na Katedre politológie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Cieľom predkladaného zborníka príspevkov je priblížiť predovšetkým mladej generácii vedcov spoločenskovedného prostredia výstupy z výskumov mladých vedcov a študentov zo Slovenska i zo zahraničia. Viaceré články sú integrálnou súčasťou kvalifikačných výskumov svojich autorov.

Zborník pozostáva z 22 článkov v slovenskom, českom i anglickom jazyku a je možné ich rozdeliť do štyroch tematických okruhov. Príspevky s medzinárodnou, resp. nadnárodnou tematikou sa zaoberajú globalizáciou, problematikou kontrakultúry, medzinárodným terorizmom a extrémizmom a postavením Európskej únie v Arktíde. Témou textov dotýkajúcich sa situácie na Slovensku a zároveň v zahraničí je reforma sektora bezpečnosti na Slovensku i v Rumunsku, problematika vysporiadania sa s totalitnou minulosťou v štátoch Vyšehradskej skupiny a vývoj financovania školstva v Česku i na Slovensku od roku 1919. V prípade zamerania sa autorov na dianie na Slovensku môžeme v predkladanom zborníku nájsť príspevky zaoberajúce sa postavením Košického richtára, analyzovaním prvého veľkého politického konfliktu počas vládnutia V. Mečiara na Slovensku, situáciou súčasnej slovenskej pravice, občianskeho sektora, úlohou Rómov pri tvorbe politického prostredia na Slovensku, problematikou miestnych akčných skupín i postojmi študentov ošetrovateľstva k eutanázii. Predkladaný zborník obsahuje tiež štyri príspevky zamerané teoreticky/filozoficky. Autori sa v nich zaoberajú otázkami sociálneho štátu, sociálnej spravodlivosti, demokratickými teóriami a transformáciou ľudskej prirodzenosti v ére tzv. postčloveka.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

TEÓRIA A PRAX VEREJNEJ SPRÁVY (2024)

E-kniha

E-kniha

Michal Jesenko - Martina Kantorová - Jana Volochová -• Viktória Ferková (eds.)

Recenzovaný zborník príspevkov z 9. ročníka medzinárodnej vedeckej konferencie doktorandov, ktorá sa uskutočnila dňa 16. februára 2024 (online prostredníctvom MS Teams).

Prezentované príspevky sa svojim obsahom venujú širokej škále aktuálnych problémov, ktorým v súčasnosti verejná správa čelí. Autori vo svojich príspevkoch venovali pozornosť problémom verejnej správy v podmienkach Slovenskej republiky i v komparácii s inými štátmi Európskej únie. Príspevky nahliadajú na verejnú správu tak z hľadiska právneho, sociálneho, politologického i ekonomického, a neboli opomenuté tiež otázky týkajúce sa fungovania miestnej a regionálnej samosprávy.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.