Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Sociálne a politické analýzy 1-2014

E-časopis

Juraj Schenk a kol.

Vedecký časopis Sociálne a politické analýzy je interaktívnou elektronickou platformou pre komunikáciu a prezentáciu (publikovanie) odborníkov a ich práce z oblasti základného a aplikovaného výskumu a analýz v sociologických, psychologických, politologických a metodologických kontextoch. Ide o médium, zamerané na intenzívnu podporu výskumných aktivít a analýz v interdisciplinárnom rámci, výmenu skúseností, rozvoj spolupráce a vitalizáciu produkcie v tejto oblasti vedeckej práce.
Publikačná časť časopisu ponúka priestor pre uverejňovanie prác ako sú:
- pôvodné výskumné sociologické, psychologické, politologické štúdie a analýzy v ľubovoľných oblastiach sociálneho života
- metodologické štúdie
- výskumné správy
- štúdie z kvalifikačných prác
- projekty výskumov a analýz
- rezenzie

Stiahnite si e-časopis zadarmo (pdf)

Množstvo

(ISSN) 1337 5555

Základné informácie:

Výkonný redaktor:
Juraj Schenk
Typ dokumentu:
časopis
Počet strán:
110
Ročník:
8.
Rok vydania:
2014
Jazyk publikácie:
slovenčina, angličtina
Fakulta UPJŠ:
Filozofická fakulta
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 4

Rizikové správanie v teórii a praxi sociálnej práce (3. ročník Košických dní sociálnej práce)

Rizikové správanie v teórii a praxi sociálnej...

E-kniha

E-kniha

Soňa Lovašová (ed.)

Zborník príspevkov z vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou konanej dňa 28. 11. 2014 v Košiciach

Sociálna práca patrí medzi pomáhajúce profesie, ktoré možno považovať z rôznych hľadísk za vysoko rizikové. Klientela využívajúca sociálne služby je veľmi rozmanitá. Často ide o jedincov vo vyhrotených životných situáciách. Typické je vyhľadanie pomoci, až keď sa klient ocitá na dne. Spolu s inými faktormi to môže viesť k vzniku rôznych rizikových situácií. Zborník vznikol v rámci riešenia úlohy VEGA č. 1/0332/12 s názvom Analýza vybraných rizikových faktorov klientskeho násilia v sociálnej práci s dôrazom na prevenciu klientskeho násilia a prípravu sociálnych pracovníkov - Národné zmapovanie výskytu násilia klientov voči sociálnym pracovníkom na Slovensku. Tematické zameranie zborníka je širšie, veď klientske násilie je len jedným z mnohých rizík v sociálnej práci. V zborníku čitateľ nájde 52 článkov, ktoré sa zaoberajú rizikovosťou sociálnej práce z mnohých hľadísk. Ponúkajú zaujímavý prehľad teoretických východísk, ako aj výskumných zistení. Množstvo tematických príspevkov svedčí o tom, že problematika rizika v sociálnej práci je nanajvýš aktuálna a že sa jej venuje pozornosť v oblasti teórie aj praxe. 

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

English for Chemists

English for Chemists

E-kniha

E-kniha

Božena Velebná

Nasledujúci materiál vznikol počas dvoch rokov výučby angličtiny pre chemikov na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika a je preto navrhnutý tak, aby vyhovoval potrebám tohto kurzu. Hlavnou motiváciou bol nedostatok vhodných materiálov, najmä preto, že skupiny zvyčajne pozostávajú zo študentov s veľmi rozličnou úrovňou angličtiny. Táto rozmanitosť sa preto stala hlavným kritériom určujúcim formu aj obsah tohto textu.

V desiatich kapitolách, ktoré poskytujú materiál na jeden semester, je dôraz kladený na výučbu slovnej zásoby a terminológie, ktoré sú uvádzané prostredníctvom autentických textov podľa témy každej kapitoly. Študenti sú vedení k tomu, aby sa učili význam nových slov v kontexte. Gramatika je tiež zahrnutá, s cieľom demonštrovať a vysvetliť gramatické pravidlá na príkladoch priamo z textov. Pre pokročilejších študentov môžu gramatické cvičenia v tomto materiáli slúžiť na opakovanie, zatiaľ čo začiatočníci môžu potrebovať viac doplnkových materiálov.

Verím, že tento materiál, ktorého príprava bola náročná, ale zároveň príjemná skúsenosť, bude užitočný pre budúcich učiteľov aj študentov tohto kurzu.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Výsledky vedeckého výskumu ako inšpirácia pre vznik a rozvoj socioonkológie na Slovensku

Výsledky vedeckého výskumu ako inšpirácia pre...

E-kniha

E-kniha

Eva ŽiakováLucia Tóthová a kol.

Vedecká monografia vznikla v rámci riešenia grantovej úlohy Vega 1/0230/15 s názvom „Sociálne a osobnostné charakteristiky onkologických pacientov a pacientok ako jeden z najvýznamnejších faktorov socioterapie s touto skupinou klientov a klientok“, a jej cieľom bolo okrem iného nájsť isté spoločné osobnostné charakteristiky onkologických pacientov a pacientok, zamerať sa na výber ich copingových stratégií, ktoré môžu byť významné z hľadiska vzniku onkologickej choroby, ako i navrhnutie spôsobov a možností využitia základných metód socioterapie ako jednej z najdôležitejších metód sociálnej práce v práci s touto skupinou klientov a klientok, vychádzajúc z poznania ich osobnostných a sociálnych charakteristík.

Predstavuje tiež akýsi východzí bod k ďalším nevyhnutným krokom a to je prepojenie získaných výsledkov výskumu do praxe k samotným onkológom do nemocníc, do ich ambulancií a tak ku samotným pacientom a pacientkam ako aj podpora opodstatnenosti rozvoja špecifickej vednej disciplíny socioonkológie.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Zborník príspevkov: FutureTeach 2025: Vzdelávanie učiteľov v 21. storočí. “Vzdelávať pre budúcnosť – reflektovať pre kvalitu“

Zborník príspevkov: FutureTeach 2025:...

E-kniha

E-kniha

Renáta Orosová, Michal Novocký, Beáta Sakalová, Zuzana Vagaská (eds.)

Zborník príspevkov z medzinárodnej vedeckej konferencie, 11. september 2025

Medzinárodná vedecká konferencia je zameraná na problematiku vzdelávania a výchovy v oblasti základného, stredného a vysokého školstva a školských zariadení z pohľadu pedagóga. Zreteľ kladie na perspektívy pedagóga 21. storočia v edukačnej praxi a inovatívne aspekty pregraduálnej prípravy pedagógov. Je určená vedeckým pracovníkom, mladým vysokoškolským učiteľom, doktorandom s cieľom prezentovať učiteľa v súčasnej perspektíve a vyvolať diskusiu k aktuálnym otázkam prezentovaných oblastí výchovy a vzdelávania v kontexte súčasnej situácie v školstve.

Ciele konferencie:

  • prezentovať a analyzovať možnosti rozvoja budúcich učiteľov a učiteľov v praxi s ohľadom na zdroje a nástroje podpory ich sebavzdelávania,
  • prezentovať a analyzovať možnosti rozvoja budúcich učiteľov a učiteľov v praxi cez kultúru školy reagujúcu na potreby všetkých aktérov vzdelávania,
  • prezentovať a analyzovať formovanie digitálnych zručností učiteľov a modifikovania výučby smerom k špecifikám žiakov,
  • prezentovať a analyzovať využívanie umelej inteligencie v edukácii z didaktického a etického aspektu,
  • prezentovať a analyzovať najnovšie edukačné trendy vo výučbe vychádzajúce z paradigmy didaktického konštruktivizmu,
  • prezentovať a analyzovať možnosti aktualizácie profesijných kompetencií učiteľov cez učenie sa skúsenosťou a riešenie komplexných edukačných problémov.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.