0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Sociálne kompetentnosti starostov obcí na Slovensku

E-kniha

Eliška Župová

Vedecká monografia prináša pohľad na problematiku kompetentností u starostov obcí v Slovenskej republike.

V centre záujmu je interpersonálna (sociálna) kompetentnosť charakterizovaná súborom kompetentností (interpersonálnych schopností a zručností) a je tvorená komfortom v sociálnych (interpersonálnych) situáciách, do ktorých starosta vstupuje každodenne pri výkone funkcie. Sociálna (interpersonálna) kompetentnosť je nevyhnutnou schopnosťou akéhokoľvek manažéra.

Manažérom má byť aj starosta, vstupuje do sociálneho prostredia a úroveň zvládania interpersonálnych kompetentností je prediktorom úspešného správania sa v interpersonálnych situáciách. Svojim správaním v týchto situáciách ovplyvňuje vnútorné prostredie obce, zamestnancov obecného úradu, poslancov obecného zastupiteľstva, občanov v obci a tiež externé prostredie, a to pri spolupráci s inými obcami, s vyššími územnými celkami, pri uzatváraní zmlúv a dohôd so súkromnými organizáciami, či predstaviteľmi tretieho sektora.

Ústredným cieľom vedeckej monografie je zameranie sa na problematiku interpersonálnych kompetentností. Pri spracovaní výskumu bolo podstatná otázka - aká je miera zvládania interpersonálnych kompetentností u starostov obcí v Slovenskej republike?

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-8152-620-6

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Autor:
Eliška Župová
Typ dokumentu:
monografia
Počet strán:
112
Dostupné od:
19.06.2018
Rok vydania:
2018
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Fakulta verejnej správy
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Občianstvo v kontexte etiky starostlivosti

E-kniha

E-kniha

Adriana Jesenková

Učebnica Občianstvo v kontexte etiky starostlivosti sa snaží predstaviť študentkám a študentom humanitných a spoločenskovedných odborov aktuálne otázky občianstva z perspektívy špecifickej morálno-filozofickej teórie, a to feministickej morálnej filozofie, konkrétne feministickej etiky starostlivosti. Tradične je totiž téma  občianstva a otázky s ňou späté vnímaná a skúmaná ako téma politického myslenia a politickej teórie.

O občianstve uvažujeme dominantne ako o politickej kategórii, ktorá má byť predmetom skúmania najmä politických vied, prípadne spoločenskovedných disciplín. Minulosť aj aktuálna súčasnosť nás vyzývajú premýšľať o občianstve v súvislosti s ľudskosťou a spolupatričnosťou, a teda z morálnej perspektívy. Chápať občianstvo len ako politickú kategóriu a politickú inštitúciu je nedostatočné. Konceptuálne oddelenie politiky od morálky a etiky má za dôsledok, že máme ťažkosti s pochopením občianstva ako morálne relevantnej kategórie a ako etickej hodnoty. To nám následne bráni dôsledne kriticky analyzovať predpoklady, ktoré stoja v základoch nášho chápania občianstva, a napokon, aj identifikovať príčiny a faktory, ktoré prispievajú k zlyhávaniu občianskej spoločnosti, nedostatkom a deficitom v uplatňovaní občianstva ako vízie postavenej na slobode, rovnosti a solidarite.

Učebnica tak objasňuje hodnoty späté s demokratickým občianstvom,  a zároveň potenciál feministickej etiky starostlivosti ako analytického, evaluačno-kritického a aplikačného nástroja pre porozumenie a skúmanie pojmu občianstva a praxe občianstva ako starostlivej praxe a praxe starostlivosti o dobrý život v občianskej spoločnosti.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Komunikácia v organizácii

E-kniha

E-kniha

Helena Harausová

Komunikácia je významnou a neoddeliteľnou súčasťou ľudského bytia. Dôležitú rolu zohráva aj v jednotlivých organizáciách výrobného a nevýrobného charakteru. Bez komunikácie by nebolo možné tieto organizácie riadiť a dosahovať stanovené ciele.

Cieľom skrípt bolo spracovať problematiku komunikácie a aplikovať ju na organizácie verejnej správy. Skriptá začínajú rozpracovaním problematiky informácií, ktoré sú nevyhnutnou súčasťou každého komunikačného procesu. Obsah ďalších kapitol je zameraný na ciele a úlohy komunikácie v organizácii, na jednotlivé druhy komunikácie, na bariéry, ktoré sa môžu v komunikácii vyskytovať. Sú tu naznačené stratégie na zlepšenie komunikačnej účinnosti v organizácii a opísané špecifické komunikačné stratégie, ktoré sa v jednotlivých organizáciách pravidelne vyskytujú.

Dôraz je kladený aj na komunikačné zručnosti manažérov, bez ktorých by nedokázali organizáciu efektívne riadiť a viesť svojich podriadených k dosahovaniu cieľov organizácie.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Príklady dobrej praxe dobrého spravovania pre...

E-kniha

E-kniha

Ondrej MitaľDenisa RovenskáEliška Župová a kol.

Učebný text nadväzuje na publikáciu „Manuál dobrého spravovania pre budúcich expertov verejných inštitúcií“. Materiál dopĺňa predchádzajúcu vysokoškolskú učebnicu o prípadové štúdie z jednotlivých princípov Good Governance. Prípadové štúdie tematicky kopírujú kapitoly vysokoškolskej učebnice a svojim jedinečným, originálnym a každému autorovi vlastným spôsobom spracovania prípadovej štúdie obohacujú výučbu študijného predmetu zameraného na princípy Good Governance.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Osobitné kategórie zamestnancov

14,00 €
Dostupnosť: 20 Na sklade

Vladimíra Žofčinová

Meniace sa podmienky na trhu práce prinášajú aj nové výzvy pre pracovné právo. Pôvodne relatívne homogénny charakter pracovných síl je minulosťou a dochádza ku stále väčšej fragmentácii. Štandardná práca v pracovnom pomere na neurčitý čas a na plný úväzok je na ústupe, rozširujú sa najrôznejšie formy atypických zamestnaní. Osobitná regulácia právneho postavenia zamestnaných osôb môže byť  determinantom ovplyvňujúcim zachovávanie dôstojnosti a ich ochrany v pracovnom procese. Osobitné kategórie zamestnancov, ktorým v tejto monografii venujeme pozornosť sú určitým spôsobom „povýšené“ z hľadiska ochrany a  u niektorých  kategórií zamestnancov zaznamenávame práve medzerovitosť v ochrannej zložke pracovného práva. Trendom vývoja pracovného práva je okrem iného prirodzená miera upúšťania od prílišnej kogentnosti a rigidnosti právnej úpravy. Paradoxne nastupujúca ,,rigidná“ požiadavka flexibility pracovnoprávnych vzťahov a jej postupné „zapracovanie„ do jednotlivých právnych inštitútov Zákonníka práce či iných pracovnoprávnych predpisov,  spôsobuje ďalšie významné prehlbovanie zaostávania posilňovania ochrany zamestnanca (pri telepráci, pri platformových zamestnancoch).

Kompetencie obecnej samosprávy a podiel štátu...

E-kniha

E-kniha

Martin VernarskýRastislav KrálOndrej MitaľJana Volochová (eds.)

Recenzovaný zborník vedeckých prác z vedeckého seminára

Kompetencie obecnej samosprávy predstavujú spolu s podielom štátu na ich uskutočňovaní kombináciu faktorov podstatne determinujúcu dnešný obraz slovenskej obecnej samosprávy.

Uvedená kombinácia nie je iba modelom, ktorý vytyčuje cestu k optimálnemu nastaveniu fungovania samosprávy obcí, ale je i autentickým svedectvom o postoji štátu ku skutočnému významu obcí ako nositeľov decentralizovanej časti verejnej moci.

Zborník má prierezový charakter, keďže sa neobmedzuje len na pohľady jednej vednej disciplíny na obecnú samosprávu, ale je prejavom snahy o čo najvyššiu mieru pochopenia skutočnej podstaty nedostatkov, ktoré obce na Slovensku zaťažujú. Preto napĺňa ambíciu po viacodborovom vedeckom analyzovaní postavenia a kompetencií obecnej samosprávy prezentujúc pohľad ekonomický, politologický i právny.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.