0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>
    Sociálne a politické analýzy 2-2007
    Sociálne a politické analýzy 2-2007

Sociálne a politické analýzy 2-2007

E-kniha

Juraj Schenk a kol.

Vedecký časopis Sociálne a politické analýzy je interaktívnou elektronickou platformou pre komunikáciu a prezentáciu (publikovanie) odborníkov a ich práce z oblasti základného a aplikovaného výskumu a analýz v sociologických, psychologických, politologických a metodologických kontextoch. Ide o médium, zamerané na intenzívnu podporu výskumných aktivít a analýz v interdisciplinárnom rámci, výmenu skúseností, rozvoj spolupráce a vitalizáciu produkcie v tejto oblasti vedeckej práce.
Publikačná časť časopisu ponúka priestor pre uverejňovanie prác ako sú:
- pôvodné výskumné sociologické, psychologické, politologické štúdie a analýzy v ľubovoľných oblastiach sociálneho života
- metodologické štúdie
- výskumné správy
- štúdie z kvalifikačných prác
- projekty výskumov a analýz
- rezenzie

Stiahnite si e-časopis zadarmo (pdf)

Množstvo

(ISSN) 1337 5555

Základné informácie:

Výkonný redaktor:
Juraj Schenk
Typ dokumentu:
časopis
Počet strán:
258
Ročník:
1.
Rok vydania:
2007
Jazyk publikácie:
slovenčina, angličtina
Fakulta UPJŠ:
Filozofická fakulta
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Teaching Across Cultures: Building...

E-kniha

E-kniha

Ingrid Madárová - Lívia Barnišinová - Barbara Mitríková - Zuzana Kolaříková Veronika Pálová - Lucia Tóthová

Príručka je určená predovšetkým vysokoškolským učiteľom, ktorí pravidelne prichádzajú do kontaktu so zahraničnými študentmi. Zameriava sa na podporu efektívnej interkultúrnej komunikácie v akademickom prostredí. Na príkladoch konkrétnych situácií z každodenného akademického života ponúka odporúčania, ako predchádzať možným nedorozumeniam prameniacich z interkultúrnych rozdielov. Súčasťou sú praktické rady zamerané na budovanie otvorenej, kultúrne citlivej a rešpektujúcej komunikácie, ktorá zlepšuje vzájomné porozumenie a podporuje inkluzívne vzdelávacie prostredie.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Moc v dejinách ľudskej spoločnosti. Stretnutie...

E-kniha

E-kniha

Simona Bilecová-Monika Tresová

Zborník príspevkov z 13. vedeckej konferencie mladých historikov, ktorú zorganizovala Katedra histórie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v spolupráci so Štátnym archívom v Košiciach a Slovenskou historickou spoločnosťou pri SAV 24. októbra 2023 Ústrednou témou konferenčného zborníka z vedeckej konferencie doktorandov je problematika moci, ako inštancie, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou ľudského bytia a je prítomná v spoločnosti de facto od jej počiatku. Nakoľko je moc a túžba po moci prítomná aj v súčasnosti, možno viac ako inokedy v histórii ľudskej spoločnosti, zborník predostiera adekvátne odpovede na otázky: Kde sa moc rodí a z čoho pramení? Ako nazerajú spoločenskovedné disciplíny na tie sociálne skupiny, ktoré moc v rukách nemajú? Publikáciu tvorí osem príspevkov od autorov pôsobiacich na slovenských i českých univerzitách. Zborník otvára príspevok Dávida Nykodýma o moci ve městě stříbra v éře Jiřího z Poděbrad. Správe panstiev v rukách vdovy v 17. storočí (na príklade Judity Balassovej) sa venovala Sabina Danková. Problematiku roly univerzitného veľmajstra v monopolizácii vzdelávania za prvého cisárstva 1808 – 1815 vo Francúzsku skúmal Michael Dudzik. Obdobie medzi dvoma svetovými vojnami na území Československa zmapovali vo svojich príspevkoch dvaja autori: Simona Bilecová, ktorá charakterizovala vznik a kreovanie politickej elity na príklade regiónu Rožňava a Dominik Šípoš, ktorý hodnotil moc strany ako ideologický problém Československej národnej demokracie. V tejto línii pokračoval Patrik Beňuš, ktorý podrobne analyzoval krízu v železničnej doprave na južnom území Slovenska po roku 1938. Monika Tresová sa zaoberala činnosťou katolíckych spolkov v Košiciach a ich zánikom pod nátlakom komunistickej moci po roku 1948. Moci a jej legitimite, súdnym rehabilitáciám obetí komunistického režimu na východnom Slovensku v rokoch 1968 – 1971 sa venovala Miriama Balvirčáková.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Negatívne dôsledky vykonávania pomáhajúcich...

E-kniha

E-kniha

Jana NezkusilováMargita Mesárošová (eds.)

Zborník rozšírených abstraktov z interdisciplinárnej vedeckej konferencie

Zborník rozšírených abstraktov je zostavený z príspevkov konferencie Negatívne dôsledky vykonávania pomáhajúcich profesií II – Psychologické, sociálne a zdravotné aspekty vykonávania pomáhajúcich profesií, ktorá sa konala 12. júna 2019 v Košiciach.

Konferencia bola organizovaná ako jeden z výstupov výskumného projektu APVV 14-0921 Starostlivosť o seba ako faktor vyrovnávania sa s negatívnymi dôsledkami vykonávania pomáhajúcich profesií. Jednotlivé príspevky prinášajú jednak pôvodný výskum autorov, ale aj sumarizáciu zistení autorov v priebehu svojej niekoľkoročnej výskumnej činnosti orientovanej na pomáhajúce profesie. Jednou z ašpirácií konferencie bolo vytvorenie priestoru pre dialóg medzi akademickými pracovníkmi a profesionálmi z praxe, ktorí pracujú v pomáhajúcich profesiách. Interdisciplinárny charakter konferencie priniesol mnohé náhľady na problematiku, čo sa prejavilo aj na bohatej odozve v diskusiách. Konferencie sa aktívne a pasívne zúčastnili pracovníci z oblasti psychológie, sociálnej práce, ale aj pracovného lekárstva či behaviorálnej medicíny.

Obohacujúcim aspektom výsledného zborníka je teda prepojenie aplikačnej a teoretickej roviny vo výskume starostlivosti o seba v širokej palete pomáhajúcich povolaní.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Prvé decénium Filozofickej fakulty Univerzity...

E-kniha

E-kniha

Iveta Bónová - Marián Gladiš (eds.)

Založenie fakulty je veľkou „vecou“, ktorú vytvára a rozvíja veľa osobností. Zhromaždené informácie, názory a kritické hodnotiace súdy ma viedli ku konštatovaniu, že medzi nami existuje množstvo narácií vzniku našej fakulty.

Príťažlivé na tejto skutočnosti je to, že z každej strany, a to učiteľov filozofie, psychológie a pedagogiky Prírodovedeckej fakulty UPJŠ, učiteľov psychológie Fakulty verejnej správy UPJŠ v Košiciach, učiteľov Katedry cudzích jazykov UPJŠ, učiteľov Prešovskej univerzity, ktorí boli oslovení výzvou kreovať podmienky a možnosti rozvoja svojich odborov na novej Filozofickej fakulte UPJŠ v Košiciach, je reflektovaná významná stopa na zrode novej fakulty našej univerzity.

Je potrebné povedať, že oprávnene, pretože bez toho by nebolo možné rozvíjať skúmanie a ponúkať študentom študijné programy v odboroch humanitných vied, v spoločenských a behaviorálnych vedách, pedagogických vedách a v odbore histórie a etnológie.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Násilie v sociálnej práci

E-kniha

Soňa Lovašová - Katarína ŠiňanskáMagdaléna Halachová  - Vladimír Lichner (eds.)

Ústrednou témou konferencie je násilie v sociálnej práci. Násilie sa v sociálnej práci vyskytuje v rôznych formách. Či už ako práca s klientmi – obeťami rôznych typov násilia, alebo ako práca s agresívnym klientom, keď obeťou je sám sociálny pracovník. Násilie v spoločnosti prudko narastá a sociálna práca je vedou, ktorá sa spoločnosti nutne musí prispôsobovať; je to jej podstata. Preto zvládanie agresívnych situácií v akejkoľvek podobe je pre sociálneho pracovníka dôležitou súčasťou osobnostnej výbavy.

Žiaľ, aj ochrana sociálneho pracovníka pred násilím sa postupne stane nutnosťou a nás možno v budúcnosti neminie nácvik sebaobrany a znižovania agresivity ako súčasť prípravy na povolanie, či celoživotného vzdelávania.

 Zámerom tohoto zborníka je priblížiť odbornej aj laickej verejnosti problematiku násilia v sociálnej práci z rôznych uhlov pohľadu. Veríme, že sa tomuto vážnemu problému bude venovať čoraz viac pozornosti a že jednotlivé príspevky pomôžu čitateľovi pochopiť rozsah problému násilia v sociálnej práci.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.