Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

English for Students of Geography and Ecology

E-kniha

Zuzana Buráková

Učebné texty anglického jazyka sú určené študentom geografie a všeobecnej ekológie na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ. Ich cieľom je rozšíriť komunikatívne jazykové kompetencie na stredne pokročilej úrovni ovládania anglického jazyka s dôrazom na odbor, ktorý študujú. Jednotlivé kapitoly vychádzajú z potreby špecializácie sa jednotlivých prírodovedných odborov a pripravenosti študentov prezentovať svoje študijné výsledky nielen doma, ale aj v zahraničí. Učebný materiál obsahuje rôznorodé texty, kvízy, cvičenia, mapy a pod., ktoré svojim obsahom ešte viac približujú problematiku odboru. Tento učebný materiál má za cieľ slúžiť ako základ pre ďalšie vytvorenie ešte precíznejšieho materiálu potrebného na výučbu špecializovaného cudzieho jazyka.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-7097-733-0

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Autor:
Zuzana Buráková
Typ dokumentu:
vysokoškolský učebný text (skriptá)
Počet strán:
55
Dostupné od:
20.02.2009
Rok vydania:
2009
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
angličtina
Fakulta UPJŠ:
Filozofická fakulta
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Hranice v priestore a čase. Stretnutie mladých...

E-kniha

E-kniha

Dana KušnírováPeter Pavonič

Zborník príspevkov z vedeckej konferencie. Košice, 18.-19. november 2020

Zborník Hranice v priestore a čase pozostáva z dvanástich príspevkov, ktoré boli odprezentované v rámci desiateho ročníka doktorandskej konferencie Stretnutie mladých historikov, ktorú každoročne organizuje Katedra histórie Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach. V roku 2020 sme si pripomenuli sté výročie podpísania Trianonskej mierovej zmluvy, ktorou boli po prvej svetovej vojne definitívne usporiadané hranice Maďarska, vrátane tých s Československom, preto bola za tému konferencie zvolená história hraníc. Jednotlivé príspevky sa tak venujú vývoju hraníc v 20. storočí, hraniciam v myslení, vo vzdelávaní a hraniciam v starších historických obdobiach.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Psychológia práce a organizácie 2023

E-kniha

E-kniha

Jozef Bavoľár

V dňoch 8. a 9.6.2023 sa na pôde Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach uskutočnil 22. ročník konferencie Psychológia práce a organizácie. Program konferencie bol rozdelený do šiestich blokov a jednej posterovej sekcie a doplnený tromi pozvanými prednáškami. Tento zborník obsahuje vybrané príspevky z tejto konferencie, pričom najprv sú radené príspevky v anglickom, následne v slovenskom jazyku. Rôznorodosť príspevkov odráža rôznorodosť tém v oblasti psychológie práce a organizácie, pričom najviac zastúpenými témami sú kvalita života a záťaž v práci, aspekty práce školského psychológa, faktory ovplyvňujúce dosahovanie pracovných cieľov v nastupujúcej dospelosti a predstavenie nových metodík s možnou aplikáciou v pracovnom prostredí.

Stiahnite si e-knihu zadarmo(pdf)

Školský systém na Slovensku v medzivojnovej...

E-kniha

E-kniha

Soňa Gabzdilová

Vzdelávací systém (školstvo) je jedným z najúčinnejších nástrojov formovania mladej generácie v každej vyspelej spoločnosti. V školách sa utvára nielen vzdelanostná báza nutná pre plnenie požiadaviek v hospodárstve a v spoločenskej sfére, ale taktiež sa formuje národná a ideová identita každého člena spoločnosti. Škola má určujúci podiel na tvorbe pozitívnych hodnôt, ale môže byť aj živnou pôdou xenofóbie a rasistických postojov.

Nezastupiteľnú úlohu má škola vo vytváraní národného povedomia, stotožnenia sa s vlastným národom, jeho históriou, hrdinskými činmi predkov a so zmyslom existencie.

Po rozpade Rakúsko-Uhorska došlo v strednej Európe k fundamentálnym geopolitickým zmenám. Jednou z nich bol vznik Československa, štátu založeného na radikálne odlišných princípoch než bolo predvojnové Uhorsko. Zakladatelia Československej republiky (ČSR), osobnosti, ktoré rozhodujúcim spôsobom určili charakter politického zriadenia v novovzniknutej republike, nepatrili k privilegovaným vrstvám predošlého režimu. Na rozdiel od Uhorska, kde takmer bez výnimky kontrolovala politickú moc šľachta, elitu v Československu tvorili muži, ktorí boli radikálnymi kritikmi Rakúsko-Uhorska. Výstižným príkladom bola najvplyvnejšia osobnosť medzivojnového Československa, prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Napriek svojmu pôvodu Masaryk bol Čechmi i Slovákmi vnímaný ako zakladateľ štátu, legendárna postava, ktorá politickým a spoločenským vplyvom ďaleko presahovala právomoci prezidentského úradu. Protikladom ku konzervatívnemu Uhorsku bolo Československo štátom, kde najmä v prvých rokoch dominovali ľavicové idey. Nemenej hlboké boli zmeny v politickej a národnostnej rovine. Československo sa stalo parlamentnou demokraciou, v rámci ktorej pôsobili politické zoskupenia organizované na ideovom, konfesionálnom i etnickom princípe. Mocenským, politickým a spoločenským centrom republiky sa stal tzv. československý národ, súručenstvo Čechov a Slovákov. Česi a Slováci, vnímaní ako „vetvy“ jednotného národného celku, boli definovaní ako „štátotvorný národ“, ipso facto, oprávnení k určujúcej úlohe v štáte. Československá republika sa takto stala národným štátom, napriek skutočnosti, že obyvateľstvo tvorili aj početné komunity Nemcov a Maďarov. Na Slovensku v dôsledku maďarizácie, t. j. transformácie mnohonárodnostného Uhorska na etnicky homogénny štát, nezohrávala inteligencia tak významnú úlohu ako tomu bolo v Čechách. Štátne orgány preto úsilie zacielili predovšetkým na „poslovenčenie“ 5 Slovenska. Významná, vari najvýznamnejšia úloha v uvedenom procese pripadala výstavbe školského systému, ktorý by dokázal vychovávať mladú generáciu v súlade s ideologickými cieľmi a hospodárskymi potrebami republiky.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Prejavy radikalizmu a extrémizmu v sociálnych...

E-kniha

E-kniha

Lucia TóthováDušan Šlosár

Zborník vedeckých prác „Prejavy radikalizmu a extrémizmu v sociálnych vzťahoch“ je vstupnou analýzou  jednotlivých oblastí, na ktoré sa autori chcú zamerať vo výskumnej činnosti pri skúmaní radikalizmu a extrémizmu. Kontextom skúmania sú možnosti sociálnej práce pri ovplyvňovaní radikálnych a extrémistických tendencií v tých oblastiach, ktoré môžeme označiť ako pracovné polia sociálnej práce.

Autori a autorky jednotlivých príspevkov sa zameriavajú na teoretické vymedzenie extrémizmu a radikalizmu, typy a podoby extrémizmu, faktory ovplyvňujúce vznik radikálnych a extrémistických myšlienok, so zameraním na konkrétne cieľové skupiny, najmä mládež, a úlohu sociálnej práce v problematike radikalizmu a extrémizmu, pričom tiež predstavujú výsledky výskumov realizované v danej oblasti.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Časová perspektíva a vybrané aspekty na cieľ...

E-kniha

E-kniha

Pavol Kačmár

Prehľad problematiky a metaanalýza realizovaných výskumov

Publikácia sa zameriava na dva kľúčové konštrukty – časovú perspektívu a dosahovanie cieľov. Po opísaní oboch konštruktov osve sa autori zamerali na potenciálne prepojenia, ktoré medzi nimi možno nájsť na viacerých úrovniach analýzy. Pre účel empirického preverenia realizovali metaanalýzu malého rozsahu, syntetizujúcu výsledky naprieč jedenástimi štúdiami. Získané výsledky poukázali na rolu časovej perspektívy v rámci vybraných aspektov dosahovania cieľov. Publikácia má slúžiť ako katalyzátor ďalšieho uvažovania o problematike, a tým povzbudiť výskum smerujúci k overeniu toho, ako možno získané poznatky rozšíriť za účelom zlepšenia kvality našich každodenných životov v kontexte kultivácie nášho prístupu k času.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Súčasnosť a budúcnosť sociálnej práce v...

E-kniha

E-kniha

Vladimír Lichner, Tomáš Šeďo

Recenzovaný zborník príspevkov z vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou konanej dňa 25.11.2022 v Košiciach

Predkladaný recenzovaný zborník príspevkov s názvom „Súčasnosť a budúcnosť sociálnej práce v reflexiách spoločenských zmien“ je výstupom vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou jubilejného 10. ročníka Košických dní sociálnej práce konanej dňa 25.11.2022. Konferencia bola venovaná vízii sociálnej práce, jej metódam technikám v reflexii spoločenských zmien. S meniacou sa dobou prichádzajú aj nové výzvy, na ktoré musí byť sociálna práca pripravená. Ústredným zameraním zborníka sa stáva hľadanie odpovedí na vopred stanovené otázky: „Je súčasný systém sociálnej práce adekvátne nastavený pre momentálne spoločenské problémy? Dokáže sociálna práca pohotovo reagovať na nové a nepoznané výzvy? Sú doposiaľ známe metódy sociálnej práce účinné pri práci s novodobými negatívnymi fenoménmi? Potrebujeme ďalšie metódy? Aké?“ Jednotlivé príspevky sa dotýkajú teoretických koncepcií pri hľadaní odpovedí, no nechýbajú ani na empírii založené príspevky, ktoré reflektujú výsledky výskumov z rôznych oblastí spoločnosti a problémových situácií, so zreteľom na odporúčania pre teóriu ale i prax sociálnej práce.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Leibniz a Heidegger – veta o (dostatočnom) dôvode

E-kniha

E-kniha

Martin Škára

Filozofia je vo svojich dejinách popretkávaná niekoľkými princípmi, ktoré vnášajú do tohto druhu myslenia svetlo a poriadok, nech už ide o systémovú alebo nesystémovú podobu filozofovania. Každý z princípov predstavuje svojím spôsobom počiatok (ἀρχή) akéhokoľvek deduktívneho usudzovania, no nie všetky filozofické výpovede a koncepcie sú povinné postupovať rovnako, pretože nie všetky filozofické výpovede a koncepcie sú kalkulom. Vlastne, takáto podoba racionalistického filozofovania je v dejinách filozofie skutočne menšinová. No aj napriek svojmu menšinovému zastúpeniu vždy do určitej miery vzbudí pozornosť či už tak, že sa stane pilierom myslenia samotného a nájde si svoje trvalé miesto v jeho základoch, alebo sa stane nevyhnutnou oporou filozofického uvažovania. Princípov v dejinách filozofického myslenia v skutočnosti nie je mnoho. Stav je daný predovšetkým rôznorodou a v mnohých prípadoch neracionalistickou povahou filozofického uvažovania. V tejto súvislosti možno bez váhania na jednej strane spomenúť niektoré princípy logiky ako princíp identity, princíp negácie sporu, princíp vylúčenia tretieho a iné. Na druhej strane spomeniem dva osobitné princípy, ktoré s logikou v skutočnosti majú spoločné len to, že sú z nej odvodené. Prvý z nich je známy ako Occamova britva. Druhý dostal veľmi špecifické pomenovanie, ktoré však príliš veľa svetla do jeho pochopenia neprináša, skôr naopak – už samotné pomenovanie princípu vnáša do jeho pochopenia mnohé prekážky: principium rationis sufficientis alebo princíp dostatočného dôvodu. Po prvýkrát ho formuluje a aj na jeho základe buduje svoju metafyziku (kontingencie) G. W. Leibniz. O takmer tri storočia neskôr prejaví o tento princíp záujem Martin Heidegger. Nenápadnosť a takmer nevysvetliteľná jasnosť tohto princípu ho očarí natoľko, že mu venuje jeden prednáškový kurz v letnom semestri 1928 v Marburgu – kurz známy ako Metafyzické základy logiky podľa Leibniza (Die Metaphysische Anfangsgründe der Logik im Ausgang von Leibniz). Definitívne sa k nemu vyjadrí v zimnom semestri 1955-1956 vo Freiburgu v prednáške s názvom Der Satz vom Grund. Heideggerova deštrukcia princípu smeruje od principium rationis sufficientis k pojmu dôvod-základ (Grund). Zámerom, ktorý Heidegger touto cestou sleduje, je premyslenie otázky Bytia bez jestvujúcna, Bytia, ktoré prostredníctvom pojmu dôvod-základ (Grund) nadobúda zakladajúci charakter. Ukazuje sa však, že s definitívnou platnosťou nemožno ani v tomto prípade vyrieknuť ortieľ nad možnosťou myslenia Bytia bez jestvujúcna. Preto pokus o prekonanie metafyziky a nastolenie nového myslenia a jeho úlohy ostáva len pokusom.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Theories of Intercultural Communication

E-kniha

E-kniha

Renáta Panocová

Vysokoškolská učebnica Theories of Intecultural Communication je určená predovšetkým študentom magisterského stupňa štúdia prekladateľstva a tlmočníctva a študentom doktorandského štúdia Britské a americké štúdiá.

Cieľom učebnice je oboznámiť študentov s kľúčovými teóriami v oblasti interkultúrnej komunikácie. Osem kapitol pokrýva výber súčasných teórií zameraných na definovanie kultúrnych dimenzií, manažmentu identity a negociácie, akomodácie a adaptácie, riadenia úzkosti a neistoty, či aktuálny výskum Sapirovej-Whorfovej hypotézy.

Záverečná kapitola podáva historiografický prehľad teórií interkultúrnej komunikácie a načrtáva kľúčové otázky výskumu v budúcnosti.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Rodový aspekt v slovenskej literatúre na...

E-kniha

E-kniha

Ivica Hajdučeková

Bilingválna učebnica Rodový aspekt v slovenskej literatúre na prelome 19. a 20. storočia s podtitulom Interpretačné etudy bola vypracovaná v rámci projektu KEGA č. 020UPJŠ-4/2013 (vedúci: prof. PhDr. Ján Gbúr, CSc.). Samotnému úsiliu v rámci grantového projektu predchádzala prierezová sonda do literatúry realizmu a moderny, ktorá preukázala nosnosť využitia analytickej kategórie rodu vo výskume literatúry. Na základe úvodných interpretačných vstupov, ktoré čerpali z interdisciplinárnych podnetov filozofie, sociológie aj historiografie, sme už mohli predvídať, čo ďalšie texty prinesú, a tak stanoviť hypotézu literárnovedného výskumu. Medzitým sa stále neodbytnejšie vynárala otázka, kam sledovaná rodovosť smeruje. Preto sme si v rámci prvej fázy výskumu zvolili netradičný postup a nazreli sme do súčasnej literatúry, tvoriac tak zámerný presah na osi času. V prózach Z. Kepplovej a U. Kovalyk sa nám do problematiky rodu ponúklo viacero osobitých impulzov. Po nich sme sa pristavili pri slovenskom prozaikovi z medzivojnového obdobia, a to M. Urbanovi, tvoriac tak vo výskume rodovosti ďalší vývinový medzičlánok. Po krátkom exkurze sme sa napokon vrátili do obdobia prelomu 19. a 20. storočia, do ktorého sme náš záujem o rodový aspekt na materiáli slovenskej prózy ukotvili.

Pri vstupe do obdobia realizmu a moderny sme si stanovili, že náš pohľad bude zameraný na komplexné skúmanie mužsko-ženských vzťahov v tvorbe autorov a autoriek píšucich na konci 19. a v prvých dvoch desaťročiach 20. storočia. Postupne sme analyzovali prózy zakladajúcej generácie realizmu aj neskorého realizmu, a to M. Kukučína a J. Čajaka, J. G. Tajovského, J. Jesenského, E. M. Šoltésovej, T. Vansovej, Ľ. Podjavorinskej, B. S. Timravy, a taktiež H. Gregorovej a Ľ. Groeblovej ako reprezentantiek slovenskej literárnej moderny.

Prostredníctvom bilingválnej učebnice chceme napomôcť, aby sa inovatívna, rodovo podmienená interpretácia slovenskej prózy z obdobia realizmu a moderny, ako súčasť tradície slovenskej literatúry, dostala spolu s aktuálnymi poznatkami literárnej vedy do širšieho povedomia záujemcov aj za hranicami Slovenska.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Sociálna opora ako významná súčasť života...

E-kniha

E-kniha

Magdaléna Hovanová

Monografia sa venuje sociálnej opore, zasadenej do prostredia adolescenta. Sociálnu oporu možno označiť aj ako vzťahovú oporu od prostredia, v ktorom jedinec žije a tým sa zvyšuje jeho odolnosť voči stresu a chuť zdolať aj životné neúspechy a krízy. Práve z tohto dôvodu bola sociálna opora vymedzená aj v súvislosti sociálno-ekologickej teórie. Inováciou vo vzťahu so sociálnou oporou bola teória „Push-pull“, orientujúca sa na motiváciu jedinca. Definičné ukotvenie sociálnej opory bolo postavené na jej najznámejších teóriách. Najväčšia pozornosť bola však zameraná na možnosti merania sociálnej opory, pretože jej viacdimenziové meranie je nevyhnutné pre určenie mechanizmu, akým funguje. Monografia preto ponúkla autorské validizačné spracovanie a overovanie psychometrických vlastností dvoch samostatných metodík Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS) - (Zimet, Dahlem, Zimet, Farley 1988) a Social Support Survey (MOS) – (Sherbourne, Stewart 1991). Výsledkom monografie sú dve validizačne overené samostatné metodiky pre meranie druhov a zdrojov sociálnej opory, ktoré sú spoľahlivé pre používanie v skupine slovenských adolescentov (MOS-SK a MSPSS-SK).

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Prehodnotené dejiny. Historická pamäť – jej...

E-kniha

Lukáš Katriňák (ed.)

STRETNUTIE MLADÝCH HISTORIKOV VII.

Zborník príspevkov zo 7. vedeckej konferencie mladých historikov, ktorú zorganizovali Katedra histórie Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach,

European Network Remembrance and Solidarity,

Centrum spoločenských a psychologických vied SAV,

Historický ústav SAV

a Slovenská historická spoločnosť pri SAV,

dňa 25. októbra 2017 v Košiciach

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Politické systémy štátov BRICS

E-kniha

E-kniha

Patrik Furik Michaela RužičkováDávid GajdoščíkPeter DubócziBarbora LinhartováLucia Grieger

Cieľom predkladanej publikácie je priblížiť základné princípy fungovania politických systémov štátov bloku BRICS a oboznámiť čitateľa s podstatou a charakterom fungovania bloku.

Učebný text pozostáva z úvodnej časti a ďalších piatich kapitol. Všetky časti sú písané v slovenskom jazyku. Jednotlivé kapitoly sa zameriavajú primárne na charakterizáciu historického vývoja štátov BRICS, vývoja ich ústavnosti, verejnej správy a tiež na vymedzenie fungovania zákonodarnej, výkonnej a súdnej moci.

Jednotlivé kapitoly popisujú politické systémy štátov: Brazília, Ruská federácia, India, Čína, Juhoafrická republika. Úvodná kapitola predkladaného učebného textu obsahuje charakteristiku vývoja a formovania bloku, ako aj informácie o fungovaní spolupráce medzi členmi BRICS.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Historický prameň v súčasnosti – archívy,...

E-kniha

E-kniha

Mária Fedorčáková, Miriama Filčáková (eds.)

Zborník príspevkov z 12. vedeckej konferencie mladých historikov, ktorú zorganizovala Katedra histórie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v spolupráci so Štátnym archívom v Košiciach a Slovenskou historickou spoločnosťou pri SAV 12. októbra 2022

Témou konferenčného zborníka z vedeckej konferencie doktorandov je problematika prameňov, ich interpretácie a využívania súčasných digitálnych technológií pri ich skúmaní a sprístupňovaní. Zborník tvorí 7 príspevkov od autorov pôsobiacich na slovenských a českých univerzitách. Digitalizácii pečatí sa venuje príspevok Barbory Borůvkovej. Problematikou budovania cestnej siete v novovekom Francúzsku a písomným a kartografickým prameňov sa venuje Michael Dudzik. Trendy digitalizácie v slovenských archívoch a ich vnímanie bádateľmi spracovala vo svojej štúdii Miriama Fialkovičová. Miriama Filčáková sa zaoberala prameňmi k dejinám terciárneho vzdelávania v Košiciach v súvislosti so založením UPJŠ. Možnosťami výskumu prameňov k elektrifikácii Slovenska sa zaoberá štúdia Dominika Hrtusa. Ondrej Šály vo svojom príspevku spracoval listy poddaných v 18. storočí ako prameň k hospodárskym dejinám. Možnostiam výskumu cirkevných dejín Užskej stolice v novoveku sa venuje Vavrinec Žeňuch.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Základy školskej psychológie

E-kniha

E-kniha

Ján Hvozdík

So záujmom som si prečítal návrh na znovuvydanie monografie prof. PhDr. Jána Hvozdíka, DrSc., Základy školskej psychológie. Bolo pre mňa cťou byť v redakčnej rade nového vydania učebnice. Znovuvydanie učebnice sa deje v čase, keď ako sa zdá, školská psychológia prežíva renesanciu svojho uplatňovania. Nie je to náhodou, pretože profesorova koncepcia školskej psychológie ako teoreticko-aplikovanej a integrovanej psychologickej disciplíny, ktorá sa usiluje nielen priamo, ale aj nepriamo, to znamená pedagogickou praxou učiteľov, ovplyvniť konkrétne situácie výchovno-vzdelávacej praxe v školskom prostredí. Zo svojej strany oceňujem aj to, že v učebnici sa venuje pozornosť stále aktuálnemu samoučeniu, to znamená autodidaktike žiakov a študentov. Školská psychológia sa stala profilovým predmetom, v rámci ktorého sa realizujú aj jej špecializácie. Treba pripomenúť skutočnosť, že v podmienkach totality profesor nebol členom KSS a napriek tomu má veľkú zásluhu na budovaní školského poradenstva nielen v teórii, ale aj v praxi, čo vzbudzuje úctu a obdiv. Znovuvydanie učebnice nie je jeho ospravedlňovaním, ale vyzdvihovaním jeho pozitív.

prof. PhDr. Ján Grác, DrSc.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Intervenčný program starostlivosti o seba pre...

E-kniha

E-kniha

Margita MesárošováMiroslava KöverováSoňa Lovašová

Intervenčný program na podporu starostlivosti o seba pre pomáhajúce profesie s názvom Ako sa o seba starám? vznikol v rámci riešenia výskumnej úlohy APVV14-0921 „Starostlivosť o seba ako faktor vyrovnávania sa s negatívnymi dôsledkami vykonávania pomáhajúcich profesií“. Jeho špecifikum spočíva v tom, že bol vytvorený na základe konkrétnych výskumných výstupov samotných autorov programu a projektu.

V prvej kapitole autorky ponúkajú pohľad na prípravu intervenčného programu so zdôvodnením teoretických východísk, metód a špecifík účastníkov programu. Poskytujú tiež prehľad výskumov efektivity rozmanitých intervenčných programov zacielených na redukciu negatívnych dôsledkov pomáhania a posilňovanie starostlivosti o seba a iných pozitívnych efektov vykonávania pomáhajúcej profesie. Ďalšie kapitoly sú zamerané na podrobnú analýzu a zhodnotenie efektivity intervenčného programu Ako sa o seba starám? a jeho komparáciu s efektivitou iných programov, ktoré boli rôzne zamerané, určené rôznym populáciám pomáhajúcich profesionálov, ako aj mali odlišné teoretické a praktické zacielenie a základy. Väčšina týchto výskumov preukázala iba v ojedinelých prípadoch pozitívne zmeny, a to vďaka rôznym metodologickým nedostatkom, často spojených s praktickou aplikáciou.

To, čo diferencuje intervenčný program prezentovaný v tejto monografii, je účasť pomáhajúcich profesionálov aktívne vykonávajúcich prax v sociálnej oblasti, oproti väčšine intervenčných programov zostavených a overovaných pre študentov týchto profesií. Študentská populácia, ako ľahšie prístupná pre výskumníkov, umožňuje kvalitnejšiu metodológiu, zahrnúť väčší počet účastníkov, ako aj experimentálnu manipuláciu a vyváženie skupín. V prípade účastníkov overovania programu Ako sa o seba starám? išlo o praktikov, ktorí sú zapojení v každodennom pracovnom procese a tréning absolvovali vo svojom pracovnom voľne, čo kládlo vysoké nároky na zladenie ich pracovných, osobných úloh. Domnievame sa, že tie dôsledky, ktoré sme v rámci overovania efektivity prezentovaného intervenčného programu odhalili, nie vždy boli jasne matematicky uchopiteľné, ale boli zrejmé z individuálnych spätných väzieb.

Predkladáme text tejto monografie odbornej verejnosti, s cieľom poukázať na prínosy, limity intervenčného programu, ako aj inšpirovať výskumníkov a praktikov k ďalšej práci v tejto oblasti.

Autorky

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

ANGLIČTINA V AKADEMICKOM PROSTREDÍ...

E-kniha

E-kniha

Zuzana KolaříkováHelena PetruňováRenáta Timková

Predkladaná publikácia prispeje k aktívnemu osvojovaniu a rozvíjaniu jazykových zručností v oblasti akademickej angličtiny. Jednotlivé lekcie obsahujú úlohy, v ktorých používateľ nájde množstvo užitočnej slovnej zásoby v podobe slovných spojení, fráz a viet, ktoré môže aplikovať v praxi. Úlohy sú zamerané aj na oblasť anglickej výslovnosti, gramatiky, slovotvorby, rozširovania slovnej zásoby, zvyšovania komunikatívnych kompetencií v písomnej a verbálnej komunikácii, zlepšovania zručností odborného prezentovania, akademického písania a i.

Publikácia poskytuje priestor pre dopĺňanie a tvorbu vlastnej databázy slovnej zásoby (topic pages).

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.