0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Extrémizmus a radikalizácia v sociálnych kontextoch

E-kniha

Vladimír LichnerDušan Šlosár a kol.

Býva veľmi zložité označiť akékoľvek konanie za extrémistické, prípadne za konanie majúce extrémistické charakteristiky, alebo to jednoznačne vylúčiť. Hranica medzi extrémizmom a akceptovaným, konformným správaním je veľmi široká a nejasne formulovaná. Každá spoločnosť má tendenciu stanovovať určité kritériá pre určenie toho, čo možno považovať za nežiaduce, násilné, radikálne až extrémistické, alebo čo znaky takéhoto prejavu nemá. Preto aj pri porovnaní jednotlivých krajín Európskej únie v tejto oblasti sa stretávame s rozdielnym vymedzením toho, čo je alebo nie je považované za radikálne či extrémistické. V podstate ide o mieru tolerancie k niektorým prejavom a nastavenie indikátorov pre hodnotenie daného konania ako extrémistického.

Predložená monografia má za cieľ prezentovať základné sociálne kontexty problematiky extrémizmu a radikalizácie v podobe ich filozofických a teoretických východísk, ovplyvňujúcich faktorov, základných smerov. V rámci autorskej práce sa autori orientujú na cieľovú skupinu adolescentov, ktorú z hľadiska rozvoja procesu radikalizácie považujú za jednu z najviac ohrozených skupín v spoločnosti. V závere monografie je taktiež ponúkaná i trestnoprávna rovina týchto javov, ktorá je z hľadiska komplexnej analýzy neopomenuteľná.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-8152-659-6

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Autori:
Vladimír Lichner - Dušan Šlosár - Katarína Šiňanská - Lucia Tóthová - Jana Plavnická - Magdaléna Hovanová - Veronika Vasiľová - Tatiana Žiaková - Ján Kahan - Ján Šimko
Typ dokumentu:
monografia
Počet strán:
139
Dostupné od:
20.11.2018
Rok vydania:
2018
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Filozofická fakulta
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Prvý dotyk so slobodou. Sprítomňovanie...

E-kniha

E-kniha

Mikuláš JančuraAlžbeta Śnieżko 

V súvislosti s 30. výročím Nežnej revolúcie, ktoré si spoločnosť v Čechách a na Slovensku pripomenula v roku 2019, bola pod záštitou Košického samosprávneho kraja v spolupráci s Verejnou knižnicou Jána Bocatia v Košiciach, Univerzitou Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Ústavom pamäti národa a Rozhlasom a televíziou Slovenska v priestoroch Verejnej knižnice Jána Bocatia usporiadaná interaktívna výstava s názvom Prvý dotyk so slobodou. Výstava, okrem pripomenutia si novembrových udalostí z roka 1989, akcentovala práve uvedený kultúrno-spoločenský rozmer a dosah, pričom sa konceptuálne zamerala na rozvíjanie piatich dimenzií historického vedomia.

Je to koncept rozvíjaný hlavne v oblasti súčasnej predmetovej didaktiky dejepisu, pričom ide o dimenzie identity, historicity, pamäti, vedomia o priestore a vedomia o čase.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Čínska mäkká moc a slovenská skúsenosť

E-kniha

E-kniha

Tomáš Dvorský

Pozornosť, venovaná problematike čínskeho pôsobenia, je vysoko relevantná. Kreovanie pozitívnej reputácie v zahraničí je legitímnym nástrojom každého štátu v snahe generovať vplyv. Čínska ľudová republika bola v tomto smere od úvodu tisícročia veľmi úspešná, vďaka čomu sa v medzinárodnom systéme začala dostávať do pozícií, na ktoré si z hľadiska vlastnej histórie, veľkosti a potenciálu legitímne nárokuje. Príklady zo zahraničia zároveň upozorňujú na skutočnosť, že ani čínska zahraničná politika by nemala byť prijímaná nekriticky a zasluhuje si obozretný prístup a uvážlivú diskusiu. To celé pri rešpektovaní nielen čínskej osobitosti, ale aj zohľadnení reálií veľmocenského súboja viditeľného v úvode 21. storočia. V tomto kontexte nemožno abstrahovať od detailného pohľadu na čínsku mäkkú moc, ako jedného z kľúčových nástrojov generovania vplyvu vo svete. Jej poznanie a pochopenie je nevyhnutným predpokladom pre relevantné vyhodnocovanie praktík a motivácií zahraničnej politiky Číny, no zároveň môže poslúžiť ako usmernenie v snahe vytvoriť adekvátny prístup voči tejto navrátivšej globálnej veľmoci.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Časová perspektíva a vybrané aspekty na cieľ...

E-kniha

E-kniha

Pavol Kačmár

Prehľad problematiky a metaanalýza realizovaných výskumov

Publikácia sa zameriava na dva kľúčové konštrukty – časovú perspektívu a dosahovanie cieľov. Po opísaní oboch konštruktov osve sa autori zamerali na potenciálne prepojenia, ktoré medzi nimi možno nájsť na viacerých úrovniach analýzy. Pre účel empirického preverenia realizovali metaanalýzu malého rozsahu, syntetizujúcu výsledky naprieč jedenástimi štúdiami. Získané výsledky poukázali na rolu časovej perspektívy v rámci vybraných aspektov dosahovania cieľov. Publikácia má slúžiť ako katalyzátor ďalšieho uvažovania o problematike, a tým povzbudiť výskum smerujúci k overeniu toho, ako možno získané poznatky rozšíriť za účelom zlepšenia kvality našich každodenných životov v kontexte kultivácie nášho prístupu k času.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Myths and Manipulation in Political Discourse

E-kniha

E-kniha

Jaroslav Marcin - Viktória Marcinová a kol.

Táto malá kniha začala vznikať spôsobom, ktorý je pravdepodobne podobný mnohým iným akademickým publikáciám: Keď sme sa my piati stretli ako doktorandi a učitelia na Katedre britských a amerických štúdií, čoskoro sme si uvedomili, že naše výskumy sa v niekoľkých bodoch prelínali. Najvýraznejšia bola naša spoločná snaha o analýzu politického, resp. politicky motivovaného diskurzu a štúdium mýtov a manipulácií, ktoré tento diskurz využíval.

Napokon sme sa rozhodli spojiť výsledky našich výskumov, aby sme vytvorili komplexnejší obraz poskytujúci rôzne perspektívy a pohľady. V našom úsilí nám výrazne pomohla finančná podpora z grantu poskytnutého Univerzitou Pavla Jozefa Šafárika. Výsledkom týchto snáh je päť kapitol tejto stručnej, no dúfajme, že informatívnej a podnetnej monografie.

V prvej kapitole sa Viktória Marcinová zaoberá vplyvom totalitnej ideológie na preklad tzv. „kapitalistických“ drám počas prvej fázy normalizácie na Slovensku (1948–1968). V druhej kapitole sa pozornosť presúva na politický diskurz a manipuláciu v demokracii, keď Jaroslav Marcin podrobnejšie skúma vojnovú rétoriku amerických prezidentov. USA zostávajú v centre záujmu aj v tretej kapitole, no tentoraz sa Martina Martausová zameriava na otázku mýtu amerického sna a jeho prezentácie v Spojených štátoch po 11. septembri 2001. Podobnú myšlienku, avšak v inom geograficko-kultúrnom kontexte, rozoberá štvrtá kapitola, kde Božena Velebná identifikuje mýty škótskej identity zobrazené v historických filmoch. V záverečnej piatej kapitole sa Eduard Soták zameria na úlohu masmédií v kontexte politicky motivovaného diskurzu a šírenia politickej ideológie.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Edukácia, roč. 3, č. 2/2019

E-kniha

E-kniha

Renáta Orosová (výkonný redaktor)

Stránka časopisu >>>

Vedecko-odborný časopis Edukácia je zameraný na problematiku vzdelávania a výchovy v oblasti základného, stredného a vysokého školstva. Zreteľ kladie na súčasný stav a perspektívy edukačnej praxe, aktuálne aspekty pregraduálnej prípravy učiteľov, sociálnej pedagogiky, špeciálnej pedagogiky, ako aj pedagogické a psychologické aspekty výchovy v základných výchovných inštitúciách z pohľadu širokej pedagogickej verejnosti. Je určený vedeckým pracovníkom, mladým vysokoškolským učiteľom, doktorandom, ako aj odborným a pedagogickým pracovníkom, s cieľom prezentovať trendy v edukácii a vyvolať diskusiu k aktuálnym otázkam prezentovaných oblastí výchovy a vzdelávania.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.