Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

„Pán doktor, rozumiete po slovensky?“

SLOVENČINA V DIALÓGOCH PRE ZAČIATOČNÍKOV – ZAHRANIČNÝCH ŠTUDENTOV MEDICÍNY - Cvičebnica

(Pilotná verzia)

E-kniha

Ingrid MadárováVeronika PálováLucia Tóthová

Všetky audio prílohy - formát RAR

Audio-cvičebnica „Pán doktor, rozumiete po slovensky?“ nadväzujúca na učebnicu „Pán doktor, hovoríte po slovensky?“ (Madárová et al.) je určená pre zahraničných študentov slovenčiny ako cudzieho jazyka v medicínskom prostredí.

Cvičebnica poskytuje priestor na rozvíjanie receptívnych a produktívnych jazykových kompetencií, orientujúc sa na  počúvanie s porozumením a hovorenie – na ústnu interakciu a samostatný ústny prejav. Do dialógov, ktoré simulujú komunikáciu medzi lekárom a pacientom  je zakomponovaná  slovná zásoba  z učebnice Pán doktor, hovoríte po slovensky?. 

Audio-cvičebnica obsahuje 16 lekcií. Každá lekcia ponúka krátke dialógy a nahrávky. Najfrekventovanejšie frázy týkajúce sa predovšetkým častí ľudského tela, príznakov a symptómov chorôb, ochorení či rôznych zdravotných stavov sa precvičujú vo variabilných kontextoch a v rozličných cvičeniach.

Originálne ilustrácie sú motivačné, podporujú intuitívne učenie sa a uľahčujú porozumenie textu. Správne odpovede k cvičeniam a prepis nahrávok sa nachádzajú v kľúči na konci cvičebnice.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-8152-995-5

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Autori:
Ingrid Madárová - Veronika Pálová - Lucia Tóthová
Typ dokumentu:
monografia
Počet strán:
126
Dostupné od:
25.05.2021
Rok vydania:
2021
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina, angličtina
Fakulta UPJŠ:
Filozofická fakulta
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Doktorandské Miscelaneá 3

E-kniha

E-kniha

Lukáš Šutor (ed.)

Po dvoch zväzkoch publikácie Doktorandské miscelaneá, v ktorých sa predstavili viacerí doktorandi Filozofickej fakulty UPJŠ v troch študijných odboroch (Literárna veda/Slovakistika, Filozofia a Psychológia – 1. zväzok; spolu 16 príspevkov), resp. v štyroch študijných odboroch (Psychológia, Filozofia, Literárna veda/Slovakistika, Britské a americké štúdiá – 2. zväzok – spolu 13 príspevkov) predkladáme vedeckej obci fakulty a azda aj širšie 3. zväzok, v ktorom sa rozširuje „repertoár“ študijných odborov na šesť (Psychológia, Filozofia, Sociálna práca, Politológia, Britské a americké štúdiá, Literárna veda/Slovakistika – pripomínam, že názvy študijných odborov a študijných programov uvádzam v „zjednodušenej“ podobe; porov. zb. Doktorandské miscelaneá, 1, 2012 a Doktorandské miscelaneá, 2, 2013) a zároveň, čo je sympatické poznanie, stúpa aj počet príspevkov (21 od 23 autorov; jeden príspevok so spoluautorstvom školiteľky). Ich tematický „rozptyl“ je daný aktuálnymi výskumnými úlohami v študijných odboroch humanitných a spoločenskovedných disciplín, ale ich prepája úsilie o tvorivé hľadanie najvhodnejších a pre konkrétnu tému najinšpiratívnejších tematicko-metodologických východísk, osobitne v úvodnej kapitole dizertačných prác.

Stiahnite si e-knihu zadarmo(pdf)

Hovorové lexémy v publicistických textoch

E-kniha

E-kniha

Lucia Jasinská

Predkladaná monografia Hovorové lexémy v publicistických textoch predstavuje originálny pohľad na analýzu a opis lexikálnych i gramatických výrazových prostriedkov v skúmanej komunikačnej oblasti.

Hlavným výskumným problémom je kolokvializácia výrazových prostriedkov ako príznaková vlastnosť vo verejne publikovaných publicistických textoch. Východiskom samotného výskumu bolo vyhľadanie lexikálnych jednotiek so štylistickým kvalifikátorom hovorovosti v Krátkom slovníku slovenského jazyka. Ich prítomnosť a frekvencia, ako aj prípadné významové posuny boli overované vo verejne prístupných mediálnych komunikátoch.

Keďže ide o výskum „živého jazyka“, pramenným materiálom sú publicistické texty v datábaze Slovenského národného korpusu.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Kúzlo zvukov

E-kniha

E-kniha

Marián GladišLucia Jasinská (eds.)

Recenzovaný zborník štúdií Kúzlo zvukov je publikačným výstupom rovnomenného vedeckého seminára, ktorý usporiadala Katedra slovakistiky, slovanských filológií a komunikácie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a košická pobočka Slovenskej jazykovednej spoločnosti pri Jazykovednom ústave Ľudovíta Štúra Slovenskej akadémie vied v Bratislave pri príležitosti 100. výročia narodenia zakladateľa slovenskej logopédie doc. PhDr. Jozefa Lišku, CSc.

Účastníci sa venovali rozboru jazykovedného a logopedického diela J. Lišku, jeho prínosu do slovenskej dialektológie a ortoepie, predstavili ho ako anglistu, ale venovali sa aj zvukovej stránke detskej reči, exaktným metódam merania porúch a nízkej kvality hlasu či strojovému spracovaniu rečového signálu.

Súčasťou zborníka je aj interpretačná štúdia filmového dokumentu Budú hovoriť dobre – spoločensky významného diela, ktoré vzniklo v roku 1958 pod odborným patronátom J. Lišku.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Jazyková kultúra nielen pre lingvistov (vybrané...

E-kniha

E-kniha

Iveta BónováLucia Jasinská

Jazyková kultúra nielen pre lingvistov je odbornou publikáciou, vhodnou aj ako učebný text, v ktorom sa snažíme inovatívnym spôsobom opísať a vysvetliť najfrekventovanejšie javy z rečovej praxe.

Ide o javy vypozorované nielen z mediálneho, ale aj z akademického prostredia, ktoré sa s ohľadom na komunikačnú sféru (masmediálna komunikácia, vedeckovýskumná oblasť) nekorektne používajú, a tým podprahovo prenikajú do jazykového vedomia všetkých používateľov jazyka.

Teda aj tých, pre ktorých je jazyk pracovným nástrojom s primárne reprezentatívnou funkciou (učiteľov na všetkých stupňoch škôl či rozhlasových a televíznych pracovníkov).

Stiahnite si e-knihu zadarmo

ORTOEPIA zvukového prejavu na segmentálnej úrovni

E-kniha

E-kniha

Iveta Bónová

Učebnica je adresovaná perspektívnym mediálnym pracovníkom a učiteľom slovenského jazyka, teda cieľovej skupine, ktorá bude pre bežných používateľov potenciálnym vzorom (modelom) jazykového správania sa. Predstavuje učebný projekt, v ktorom sa poukazuje na koreláciu spisovného jazyka a jazykovej – primárne ortoepickej normy. Jeho cieľom je poslucháčom vysvetliť jednotlivé ortoepické javy vo vzťahu k ideálnej aj reálnej norme.

Publikácia je kompozične usporiadaná tak, že po výklade príslušného ortoepického problému na segmentálnej úrovni (v korešpondencii s nateraz platnou výslovnostnou normou, ukotvenou v Pravidlách slovenskej výslovnosti Á. Kráľa, 2005, 2009) nasledujú cvičenia s cieľom poznať a v rečovej praxi uplatňovať predostreté normy ako štandardizované zvukové podoby. Avšak, vnímajúc prirodzený (nie umelý) jazyk a reálnu (nie absolútne ideálnu) normu, pod cvičeniami sú uvádzané aj sociolingvisticky zamerané námety a úlohy do diskusie (v niektorých prípadoch aj s odkazmi na odborné zdroje) s cieľom upozorniť poslucháčov na aktuálny stav živého fónicky realizovaného jazyka, prípadne na možné riešenia, ktoré funkčne zodpovedajú záujmom a potrebám jazykového spoločenstva a zároveň neprotirečia vnútrojazykovým zákonitostiam.

Výklad jednotlivých ortoepických javov na segmentálnej úrovni sa uzatvára nielen cvičeniami a námetmi do diskusie, ale aj krátkym testom, ktorým si študenti môžu samostatne overiť svoje odborné kompetencie v prepojenosti na rečovú prax.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Úvod do techniky potenciálu súvisiaceho s...

E-kniha

E-kniha

Steven J. Luck

Preklad: Július Zimmermann a Eva Kiktová

Kniha je slovenským prekladom anglickej monografie Stevena J. Lucka An Introduction to Event-Related Potential Technique (2014). Technika potenciálov, ktoré súvisia s udalosťami (ERP), je neinvazívny spôsob skúmania procesov percepcie a kognície ľudského mozgu. Subjekty – skúmané osoby, vnímajú špeciálne navrhnuté formy vizuálnych alebo rečových stimulov. Zo snímanej sústavy EEG signálov sa matematickými metódami extrahujú osobitné ERP signály, pričom sú u nich zaujímavé tri typy rozlišovacích schopností: časové rozlíšenie (latencia), amplitúdové rozlíšenie (magnitúda) a priestorové rozlíšenie (oblasť mozgu), v ktorej sa generujú ERP signály. Latencia a magnitúda signálov sú v tejto metóde unikátne parametre prezentujúce uvedené procesy, priestorové rozlíšenie je v tomto prípade menej dokonalé.

V knihe je výklad celého experimentálneho ERP výskumu: návrh a prevádzka laboratória, dizajn experimentov, akvizícia EEG signálov a korekcia šumov a artefaktov. Nasleduje detekcia ERP signálov: filtrovanie a Fourierova analýza, kvantifikácia amplitúd a latencií, osobitné metódy v časovej aj frekvenčnej doméne a podobne. Nakoniec štatistickou analýzou a interpretačnými metódami sa formulujú dosiahnuté výsledky výskumu. Pre čitateľa sú cenné aj poznatky v kapitole o tom, ako sa píšu štúdie s dobrým kreditným ohodnotením a ako sa takéto štúdie oponujú.

Kniha je cenným zdrojom pre výskumných pracovníkov, pre doktorandov a postdoktorandov, ale aj pre študentov, ktorých zaujala nesmierne zložitá a málo preskúmaná činnosť ľudského mozgu.

 Prečítajte si knihu online

Ľudová rozprávka v súvislostiach

E-kniha

E-kniha

Lukáš Šutor

Zborník príspevkov z medzinárodného vedeckého kolokvia Ľudová rozprávka súvislostiach (12. decembra 2022 v Košiciach)

Zborník príspevkov Ľudová rozprávka v súvislostiach predkladáme odbornej verejnosti ako výstup z rovnomenného medzinárodného vedeckého kolokvia, ktoré sa uskutočnilo 12. decembra 2022. Naším cieľom bolo aj touto cestou otvoriť diskusiu o slovesnom folklóre v širších interpretačných, transkultúrnych a v konečnom dôsledku aj medziodborových kontextoch ‒ čo sa podarilo naplniť najmä v poslednom bode. Aj keď prispievatelia východiskovo pôsobia v odboroch folkloristiky a literárnej vedy, ich metodologický záber z iných ‒ niekedy aj vzdialenejších ‒ disciplín roztvára aktuálny diskurz do pozoruhodnej šírky. Je to dôkaz, že výskum ľudovej rozprávky je naďalej živý a prístupný novým výzvam.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Realism, Modernism, Postmodernism: Five Modern...

E-kniha

E-kniha

Soňa Šnircová

Táto učebnica bola vytvorená ako podporný materiál pre postgraduálny kurz o moderných trendoch v európskej literatúre. Zameriava sa na predstavenie piatich moderných literárnych spôsobov písania: realistického spôsobu, ktorý vyzdvihlo realistické hnutie 19. storočia; spôsobu prúdu vedomia a „absurdného“ spôsobu, ktoré sa rozvíjali v kontexte modernizmu; a magicko-realistického a metafikčného spôsobu, ktoré sa spájajú najmä s postmodernistickými literárnymi smermi. Každý spôsob je zastúpený známym textom, ktorý demonštruje formálne aspekty každého spôsobu a zaoberá sa tematickými problémami typickými pre literárne hnutie, ktoré ovplyvnilo jeho tvorbu.

Učebnica uplatňuje interdisciplinárny prístup, pričom vybrané literárne texty zaraďuje do historického, filozofického a kultúrneho kontextu, ktorý formoval ich znaky, a tým poskytuje základné poznatky potrebné na hlbšie pochopenie ich formálnych a tematických aspektov.

Stiahnite si e-knihu zadarmo(pdf)

Alúzie 2024

E-kniha

E-kniha

Peter Getlík  (ed.)

Metodologické presahy literárnovedného výskumu – zborník rozšírených abstraktov z medzinárodnej konferencie (Košice 15. – 16. 4. 2024)

Zborník rozšírených abstraktov z medzinárodnej konferencie Alúzie 2024: Metodologické presahy literárnovedného výskumu (15. – 16. apríla 2024 v Košiciach) vychádza vo finálnej fáze a poslednom roku riešenia projektu APVV-19-0244 Metodologické postupy v literárnovednom výskume s presahom do mediálneho prostredia a zachytáva vzájomnú komunikáciu viacerých príbuzných disciplín. Autori abstraktov predstavujú literárnovedné, translatologické, mediologické, kulturologické aj iné metodologické východiská svojho výskumu v rozmanitých témach, ktoré však spája motív presahovania a prepájania disciplín, metód, smerov či samotných diel, ako to už v názve konferencie avizuje hravý termín „alúzie“.

Stiahnite si e-knihu zadarmo(pdf)

Súmrak médií II

E-kniha

E-kniha

Renáta Cenková - Lucia Jasinská (eds.)

Zborník príspevkov z medzinárodnej vedeckej konferencie konanej v dňoch 23. a 24. októbra 2013 na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach

Predložený zborník, ktorý je výstupom z druhého ročníka medzinárodnej vedeckej konferencie Súmrak médií, organizovanej oddelením masmediálnych štúdií Katedry slovakistiky, slovanských filológií a komunikácie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, skúma súčasné problémy mediálneho priestoru z niekoľkých uhlov pohľadu. Ponúka reprezentatívny náhľad odborníkov v oblasti médií zo Slovenskej republiky i zahraničia na aktuálny stav najmä elektronických, ale čiastočne i printových médií a na nadchádzajúce trendy v ich vývoji. Zborník je tematicky pestrý a rozoberá otázky z oblasti médií, estetiky, hodnotové aspekty mediálnych komunikátov, mediálne účinky, ale napríklad aj vplyv konkrétnych žánrov a ich reprezentatívnych textov na percipienta. Zároveň pokrýva oblasť súčasného mediálneho práva i etických noriem a požiadaviek kladených na text jeho autora či iného profesionálneho mediálneho pracovníka. 

Zostavovatelia

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Pavol Jozef Šafárik v kontinuite

E-kniha

E-kniha

Marianna SedlákováMarián Gladiš (eds.)

Obsah knižnej publikácie Pavol Jozef Šafárik v kontinuite tvoria príspevky z dvoch podujatí, ktoré Katedra slovakistiky, slovanských filológií a komunikácie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach usporiadala v priebehu svojho krátkeho pôsobenia.

Prvým podujatím bol vedecký seminár pri príležitosti 150. výročia úmrtia P. J. Šafárika, ktorý sa pod názvom Pavol Jozef Šafárik – vedec a umelec konal 27. a 28. januára 2012 v Košiciach a Kobeliarove; druhým bol interný vedecký seminár pri príležitosti 220. výročia narodenia P. J. Šafárika a konal sa 15. decembra 2015 pod názvom V tichom domácom kruhu. Symbolicky – počnúc smrťou a končiac narodením (čím naznačujeme živú kontinuitu Šafárikovho bádateľského odkazu) – dávame najavo, že v štúdiu vedeckého diela Pavla Jozefa Šafárika mienime pokračovať a čoraz viac doň zainteresovávať aj najmladšiu vedeckú generáciu (reprezentovanú doktorandmi katedry v študijnom odbore literárna veda) – napriek tomu, že literatúra o živote a diele uvedeného bádateľa a básnika stojaceho pri zrode slavistiky je veľmi bohatá a že väčšina jeho prác bola vedecky reflektovaná. Ukazuje sa však, že aj naoko prekonané Šafárikove názory si v novom kontexte humanitného a prírodovedného poznania stále zaslúžia vedeckú pozornosť, ako sa môžete dočítať aj v príspevkoch publikovaných v predkladanom zborníku. Kontinuálnym vydávaním Spisov Pavla Jozefa Šafárika, oboma uvedenými seminármi a vydaním tohto zborníka nadviazala Filozofická fakulta UPJŠ v Košiciach na aktivity prešovskej Filozofickej fakulty z čias pred jej vystúpením zo zväzku fakúlt Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v roku 1997.

Výber a usporiadanie príspevkov v zborníku symbolizuje „preberanie štafety“ vo vedeckovýskumných a vydavateľských aktivitách týkajúcich sa Pavla Jozefa Šafárika – vedeckej osobnosti svetového formátu, ktorá v roku 1959 dala meno našej univerzite.

Zostavovatelia

Stiahnite si e-knihu zadarmo  (pdf)

Fenomén romantizmu. Úvod do štúdia literatúry...

E-kniha

E-kniha

Ján Sabol

Romantizmus ako umelecké obdobie aj ako revolučné hnutie sa výrazným spôsobom zapísal v dejinách – nielen literatúry a umenia ako celku, ale aj ako spôsob myslenia, cítenia, ktorý inšpiruje umelecký priestor prakticky až dodnes. Holandský literárny vedec Maarten Doorman v knihe De romantische orde (2004) píše, že romantizmus nie je len umelecký smer, ale aj poňatie života, paradigma, filozofia, spôsob života.1 Keďže problematika, ale aj charakter romantizmu sú rôznorodé, v učebnici skúmame len niektoré z motívov romantickej literatúry (romantickej poetiky). Predkladaný text poukazuje na základné genologické princípy tohto obdobia a v širšom literárnom a kulturologickom kontexte aj na kultúrno-spoločenské vplyvy prelomu 18. a 19. storočia na umenie obdobia klasicizmu a romantizmu. Učebnica nemá ambíciu komplexne zachytiť otázky, ktoré súvisia s charakterom romantickej a klasicistickej literatúry, je úvodným literárno-kritickým a historicko-spoločenským diskurzom k štúdiu pramenných materiálov obdobia klasicizmu a romantizmu. Predkladaný text zachytáva základné problémy estetiky klasicistickej a romantickej literatúry, načrtáva niektoré tendencie, ktorými sa romantizmus konkretizoval v literárnom texte na úrovni štýlotvorných, tematických a motivických jednotiek. Zároveň v ňom poukazujeme aj na obdobie stredovekého umenia, ktoré sa stalo veľkou inšpiráciou pre romantické obdobie. Dôraz kladieme na základné motívy romantickej poetiky v komparatistickom skúmaní klasicizmus – romantizmus – realizmus.

Autor

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Prvé slovenské ženské časopisy: Dennica,...

E-kniha

E-kniha

Marián Gladiš

Monografia Prvé slovenské ženské časopisy: Dennica, Živena, Slovenská žena (1898 – 1923) ponúka ucelený pohľad na počiatočnú fázu formovania ženskej časopiseckej produkcie na Slovensku, vymedzenú štvrťstoročným obdobím na prelome 19. a 20. storočia a ohraničenú rokmi 1898 a 1923, a to v kontexte historického spoločenského vývoja, na ktorý nevyhnutne reagovalo aj slovenské žurnalistické prostredie.

Publikácia je výsledkom minuciózneho materiálového výskumu dobovej tlače realizovaného najmä z perspektívy mediologických metód a štandardov výskumnej práce.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Návod na písanie záverečných prác
  • Novinka

Návod na písanie záverečných prác

9,09 €
Dostupnosť: 1000 Na sklade

E-kniha

Eva Žiaková

Predkladaná publikácia sa zaoberala problematikou písania záverečných prác, tvorby bibliografických odkazov a systémov citovania s aplikáciou normy STN ISO 690: 2012, Informácie a dokumentácia. Návod na tvorbu bibliografických odkazov na informačné pramene a ich citovanie. Úvodná kapitola popisovala delenie záverečných prác a proces od výberu a zadania témy práce až po jej obhajobu. Formálnej úprave práce bola venovaná druhá kapitola. V tretej kapitole bola podrobne vysvetlená tvorba bibliografického odkazu a jednotlivé systémy citovania. Všeobecným pravidlám citovania sa venovala záverečná kapitola. Cieľom autorov bolo poskytnúť študentom všetky informácie a potrebné usmernenia týkajúce sa formálnej úpravy a citovania, ktoré sú potrebné na napísanie záverečnej práce.

Slovenčina pre prekladateľov a tlmočníkov

E-kniha

E-kniha

Renáta Gregová

Učebnica je určená študentom prekladateľských a tlmočníckych študijných programov. Neoddeliteľnou súčasťou prípravy budúcich prekladateľov a tlmočníkov je zvyšovanie jazykovej kompetencie v cudzom, ale aj v materinskom jazyku. Nízka jazyková kompetencia prekladateľa a/alebo tlmočníka je totiž často jednou z príčin nevyhovujúcej kvality prekladu. Hlavným cieľom tejto publikácie je poskytnúť materiál na upevnenie lingvistickej terminológie a na skvalitnenie ústneho i písomného prejavu v slovenskom jazyku.

Učebnica je preto rozdelená na teoretickú a na praktickú časť. Teoretická časť sumarizuje základné poznatky o jazykových rovinách. V praktickej časti je stručný popis vybraných ortoepických, morfologicko-syntaktických, lexikálnych a štylistických noriem spisovnej slovenčiny s odkazmi na relevantnú odbornú literatúru, ktorá sa danej problematike venuje obšírnejšie, a cvičenia, ktoré študentom umožnia overiť si ovládanie noriem spisovnej slovenčiny v praxi. Na konci učebnice je slovensko-anglický slovníček vybraných lingvistických pojmov, ktorý môže študentom pomôcť pri štúdiu anglickej jazykovedy.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Rodový aspekt v slovenskej literatúre na...

E-kniha

E-kniha

Ivica Hajdučeková

Bilingválna učebnica Rodový aspekt v slovenskej literatúre na prelome 19. a 20. storočia s podtitulom Interpretačné etudy bola vypracovaná v rámci projektu KEGA č. 020UPJŠ-4/2013 (vedúci: prof. PhDr. Ján Gbúr, CSc.). Samotnému úsiliu v rámci grantového projektu predchádzala prierezová sonda do literatúry realizmu a moderny, ktorá preukázala nosnosť využitia analytickej kategórie rodu vo výskume literatúry. Na základe úvodných interpretačných vstupov, ktoré čerpali z interdisciplinárnych podnetov filozofie, sociológie aj historiografie, sme už mohli predvídať, čo ďalšie texty prinesú, a tak stanoviť hypotézu literárnovedného výskumu. Medzitým sa stále neodbytnejšie vynárala otázka, kam sledovaná rodovosť smeruje. Preto sme si v rámci prvej fázy výskumu zvolili netradičný postup a nazreli sme do súčasnej literatúry, tvoriac tak zámerný presah na osi času. V prózach Z. Kepplovej a U. Kovalyk sa nám do problematiky rodu ponúklo viacero osobitých impulzov. Po nich sme sa pristavili pri slovenskom prozaikovi z medzivojnového obdobia, a to M. Urbanovi, tvoriac tak vo výskume rodovosti ďalší vývinový medzičlánok. Po krátkom exkurze sme sa napokon vrátili do obdobia prelomu 19. a 20. storočia, do ktorého sme náš záujem o rodový aspekt na materiáli slovenskej prózy ukotvili.

Pri vstupe do obdobia realizmu a moderny sme si stanovili, že náš pohľad bude zameraný na komplexné skúmanie mužsko-ženských vzťahov v tvorbe autorov a autoriek píšucich na konci 19. a v prvých dvoch desaťročiach 20. storočia. Postupne sme analyzovali prózy zakladajúcej generácie realizmu aj neskorého realizmu, a to M. Kukučína a J. Čajaka, J. G. Tajovského, J. Jesenského, E. M. Šoltésovej, T. Vansovej, Ľ. Podjavorinskej, B. S. Timravy, a taktiež H. Gregorovej a Ľ. Groeblovej ako reprezentantiek slovenskej literárnej moderny.

Prostredníctvom bilingválnej učebnice chceme napomôcť, aby sa inovatívna, rodovo podmienená interpretácia slovenskej prózy z obdobia realizmu a moderny, ako súčasť tradície slovenskej literatúry, dostala spolu s aktuálnymi poznatkami literárnej vedy do širšieho povedomia záujemcov aj za hranicami Slovenska.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.