0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Prehodnotené dejiny. Historická pamäť – jej miesto a význam pre spoločnosť

E-kniha

Lukáš Katriňák (ed.)

STRETNUTIE MLADÝCH HISTORIKOV VII.

Zborník príspevkov zo 7. vedeckej konferencie mladých historikov, ktorú zorganizovali Katedra histórie Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach,

European Network Remembrance and Solidarity,

Centrum spoločenských a psychologických vied SAV,

Historický ústav SAV

a Slovenská historická spoločnosť pri SAV,

dňa 25. októbra 2017 v Košiciach

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-8152-610-7

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Zostavovateľ:
Lukáš Katriňák
Typ dokumentu:
zborník príspevkov
Počet strán:
66
Dostupné od:
21.06.2018
Rok vydania:
2018
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Filozofická fakulta
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Základy metodológie pedagogicko-psychologického...

E-kniha

E-kniha

Mária BačíkováAnna JanovskáOľga Orosová

Učebnica je primárne určená študentom učiteľstva akademických predmetov, ale obohatí každého, kto sa potrebuje oboznámiť s metodológiou výskumu so zameraním na psychologické a pedagogické vedy. V učebnici sa študenti zoznámia so základnými princípmi realizácie výskumu, s postupom realizácie výskumu a so základnými metódami kvantitatívneho či kvalitatívneho prístupu.

Príklady použité v učebnici sú zamerané zväčša na výskum realizovaný v prostredí školy. Osvojením si základných poznatkov uvedených v učebnici bude čitateľ schopný zrealizovať jednoduchý výskum v podmienkach školy.

Zároveň však porozumenie princípom metodológie výskumu napomáha kritickému hodnoteniu informácií z rôznych zdrojov. Druhé, doplnené vydanie bolo rozšírené o tri kapitoly, zamerané na realizáciu výskumu priamo počas vyučovacieho procesu v podobe akčného výskumu učiteľa, na možnosti evaluácie preventívnych programov a záverečná kapitola sa venuje možnostiam publikovania výskumu.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Poznanie, spoločnosť, dejiny. Stretnutie...

E-kniha

E-kniha

Miriama Filčáková (ed.)

Zborník príspevkov z 11. vedeckej konferencie mladých historikov, ktorú organizovala Katedra histórie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach spolu so Slovenskou historickou spoločnosťou pri SAV v dňoch 19. – 20. októbra 2021

V súčasnosti sú tieto dejiny často prezentované ako rozšírenie dejín vedy. História poznania nielen rozširuje hranice dejín vedy, ale skúma hranice medzi rôznymi formami poznania a nepoznania. Rovnako ako sa štúdie historickej pamäti rozšírili a doplnili svoj záujem o výskum zabúdania, dejiny vedomosti zahŕňajú štúdie nevedomosti. Upriamujú pozornosť na zmenu, ktorá prebehla v posledných desaťročiach: od sakralizácie vedy a úcty k odborným znalostiam, po vypovedanie vedy a neustále spochybňovanie odborných znalostí, na ktoré musí história znalostí rovnako reagovať. Poznatky ako produkt, tvoria základ ľudských interakcií a majú aj svoju minulosť. Aký bol význam vedomostí a poznania v rôznych historických obdobiach? Ako štátna moc ovplyvňovala rozvoj poznania a vedomostí? Čo možno v určitej historickej epoche alebo kultúre považovať za poznanie? Napokon, existuje nejaká ľudská činnosť, ktorú nemožno považovať za poznanie? V súčasnosti možno v oblasti dejín poznania pozorovať veľký rozmach výskumu, publikačnej činnosti, ako aj vznik nových inštitúcií.

Príspevkom rozširujúcim spôsob nazerania na minulosť vedomostí a poznania bude venovaný v poradí jedenásty ročník doktorandskej konferencie–Stretnutie mladých historikov XI. organizovaný Katedrou histórieFFUPJŠvspoluprácisoSlovenskouhistorickouspoločnosťoupriSAV.Cieľom konferencie, určenej slovenským a zahraničným doktorandom, je poskytnúť priestor na prezentáciu najnovších výsledkov vedeckého výskumu, odbornú diskusiu, nadviazanie kontaktov, rozvíjanie spolupráce a vzájomnú výmenu skúseností širšej historickej komunity. Východiskom konferencie je recenzovaný zborník, ktorý pozostáva z publikačných výstupov aktívnych účastníkov.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Myths and Manipulation in Political Discourse

E-kniha

E-kniha

Jaroslav Marcin - Viktória Marcinová a kol.

Táto malá kniha začala vznikať spôsobom, ktorý je pravdepodobne podobný mnohým iným akademickým publikáciám: Keď sme sa my piati stretli ako doktorandi a učitelia na Katedre britských a amerických štúdií, čoskoro sme si uvedomili, že naše výskumy sa v niekoľkých bodoch prelínali. Najvýraznejšia bola naša spoločná snaha o analýzu politického, resp. politicky motivovaného diskurzu a štúdium mýtov a manipulácií, ktoré tento diskurz využíval.

Napokon sme sa rozhodli spojiť výsledky našich výskumov, aby sme vytvorili komplexnejší obraz poskytujúci rôzne perspektívy a pohľady. V našom úsilí nám výrazne pomohla finančná podpora z grantu poskytnutého Univerzitou Pavla Jozefa Šafárika. Výsledkom týchto snáh je päť kapitol tejto stručnej, no dúfajme, že informatívnej a podnetnej monografie.

V prvej kapitole sa Viktória Marcinová zaoberá vplyvom totalitnej ideológie na preklad tzv. „kapitalistických“ drám počas prvej fázy normalizácie na Slovensku (1948–1968). V druhej kapitole sa pozornosť presúva na politický diskurz a manipuláciu v demokracii, keď Jaroslav Marcin podrobnejšie skúma vojnovú rétoriku amerických prezidentov. USA zostávajú v centre záujmu aj v tretej kapitole, no tentoraz sa Martina Martausová zameriava na otázku mýtu amerického sna a jeho prezentácie v Spojených štátoch po 11. septembri 2001. Podobnú myšlienku, avšak v inom geograficko-kultúrnom kontexte, rozoberá štvrtá kapitola, kde Božena Velebná identifikuje mýty škótskej identity zobrazené v historických filmoch. V záverečnej piatej kapitole sa Eduard Soták zameria na úlohu masmédií v kontexte politicky motivovaného diskurzu a šírenia politickej ideológie.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Etika o vzťahu človeka a Zeme
  • Výpredaj!
  • -45%

Etika o vzťahu človeka a Zeme

20,01 € 11,01 € -45%
Dostupnosť: 30 Na sklade

 Ľubov Vladyková 

Ekologická etika ako typ aplikovanej etiky sa orientuje: 1. problémovo – poukazuje na konkrétne problémové oblasti poškodzovania prírody, napr. toxické odpady, kyslé dažde a i., riešia sa zložité prepojenia etických, technických, ekonomických a politických otázok, otázok medzinárodného práva a bezpečnosti; alebo sa fundament ekologických problémov odhaľuje ako: 2. odcudzenie človeka od hlbokých koreňov bytia, od biotopu, od vlastnej prirodzenosti, od existenčného habitatu, resp. zodpovednosti voči svetu prírody atď. Tu vystupuje do popredia požiadavka inkrementálneho rozšírenia morálky – pozornosť sa sústreďuje na problematiku rozšírenej etizácie a hodnotovej autonómie všetkých fragmentov biosféry (diskusie o možnostiach proprírodnej axiológie). Tretí typ koncepcií odkrýva príčinu ekologickej krízy: 3. v prevládajúcich postojoch moderného Západu k prírode; ich cieľom je vybudovať od základu nové axiologické, ontologické a etické východiská reflektujúce alternatívne postoje voči prírode.

Autorka

Starostlivosť o seba (nielen) pre pomáhajúce...

E-kniha

E-kniha

Soňa Lovašová

Téma starostlivosti o seba (self-care) je v súčasnosti veľkým trendom, ktorý vystupuje ako protektívny faktor v mnohých náročných životných situáciách. Realizácia a internalizácia starostlivosti o seba je v niektorých fázach života veľmi žiadúca. Za jednu z náročných životných etáp je považované vysokoškolské štúdium. Štúdium na vysokej škole/univerzite so sebou prináša veľké životné zmeny: nový okruh ľudí; nové druhy študijnej záťaže; nadväzovanie partnerských vzťahov; osamostatňovanie sa. Starostlivosť o seba prináša študentom možnosť, ako vo svojom živote nastoliť poriadok, ako spomaliť a zamyslieť sa nad zmyslom vecí, ako sa udržať v pohode. Cieľom učebnice je pomôcť študentom pochopiť o čom je starostlivosť o seba, v čom môže byť nápomocná a ako ju realizovať. Ponúka rôzne ukážky, príklady a pracovné listy pre prvý kontakt so starostlivosťou o seba.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.