0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Metodologické inšpirácie v literárnovednom výskume II

E-kniha

Ivica Hajdučeková a kol.  

Štvorročný grantový projekt VEGA č. 1/0736/15 Metodologické prieniky do (re)interpretácie diel slovenskej a svetovej literatúry (vedúci: prof. PhDr. Ján Gbúr, CSc.), ktorý bol riešený na Katedre slovakistiky, slovanských filológií a komunikácie FF UPJŠ v Košiciach v rokoch 2015 – 2018, priniesol počas svojho trvania niekoľko výstupov. Okrem samostatných vedeckých štúdií publikovaných priebežne časopisecky, doma aj v zahraničí, bol vydaný zborník z medzinárodnej vedeckej konferencie Text v kontextoch. Text v interdisciplinárnych interpretáciách (2018) a tiež vedecká monografia Duchovnosť v (re)interpretácii diel slovenskej literatúry (2016). Túto viacročnú spoluprácu tímu spoluriešiteľov završujú dva kľúčové publikačné výstupy, ktoré tvoria komplementárny, myšlienkovo prepojený celok:
1. Metodologické inšpirácie v literárnovednom výskume I (Zborník vybraných prednášok a abstraktov),
2. Metodologické inšpirácie v literárnovednom výskume II (monografia).

Elektronický zborník abstraktov a videozáznamov z priebežne realizovaných prednáškových kolokvií – na ktorých vystúpili viaceré osobnosti zo slovenského, ale aj z českého akademického prostredia – a vedecká monografia sa koncepčne dopĺňajú. Svedčí o tom aj voľba rovnomenných názvov, číselne odlíšených, ktorými sledujeme vopred stanovený projektový zámer, t. j. nadviazať na tradíciu exaktnosti v literárnovednom výskume s akcentom na metodologický pluralizmus. Súbežne aj na propagáciu súčasného, generačne rozvrstveného bádateľského zázemia v univerzitnom priestore na východnom Slovensku, ktoré sa dlhoročne viaže (aj keď historicky divergentne) na akademické prostredie Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-8152-688-6

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Autori:
Ivica Hajdučeková - Marián Andričík - Ján Gbúr - Marián Gladiš - Ľubomír Machala - Jana Piroščáková - Lukáš Šutor
Typ dokumentu:
monografia
Počet strán:
270
Dostupné od:
20.12.2018
Rok vydania:
2018
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Filozofická fakulta
Poznámka:
Vedecká monografia vychádza v rámci realizácie grantového projektu VEGA č. 1/0736/15 – Metodologické prieniky do (re)interpretácie diel slovenskej a svetovej literatúry
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Pavol Jozef Šafárik v kontinuite

E-kniha

E-kniha

Marianna SedlákováMarián Gladiš (eds.)

Obsah knižnej publikácie Pavol Jozef Šafárik v kontinuite tvoria príspevky z dvoch podujatí, ktoré Katedra slovakistiky, slovanských filológií a komunikácie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach usporiadala v priebehu svojho krátkeho pôsobenia.

Prvým podujatím bol vedecký seminár pri príležitosti 150. výročia úmrtia P. J. Šafárika, ktorý sa pod názvom Pavol Jozef Šafárik – vedec a umelec konal 27. a 28. januára 2012 v Košiciach a Kobeliarove; druhým bol interný vedecký seminár pri príležitosti 220. výročia narodenia P. J. Šafárika a konal sa 15. decembra 2015 pod názvom V tichom domácom kruhu. Symbolicky – počnúc smrťou a končiac narodením (čím naznačujeme živú kontinuitu Šafárikovho bádateľského odkazu) – dávame najavo, že v štúdiu vedeckého diela Pavla Jozefa Šafárika mienime pokračovať a čoraz viac doň zainteresovávať aj najmladšiu vedeckú generáciu (reprezentovanú doktorandmi katedry v študijnom odbore literárna veda) – napriek tomu, že literatúra o živote a diele uvedeného bádateľa a básnika stojaceho pri zrode slavistiky je veľmi bohatá a že väčšina jeho prác bola vedecky reflektovaná. Ukazuje sa však, že aj naoko prekonané Šafárikove názory si v novom kontexte humanitného a prírodovedného poznania stále zaslúžia vedeckú pozornosť, ako sa môžete dočítať aj v príspevkoch publikovaných v predkladanom zborníku. Kontinuálnym vydávaním Spisov Pavla Jozefa Šafárika, oboma uvedenými seminármi a vydaním tohto zborníka nadviazala Filozofická fakulta UPJŠ v Košiciach na aktivity prešovskej Filozofickej fakulty z čias pred jej vystúpením zo zväzku fakúlt Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v roku 1997.

Výber a usporiadanie príspevkov v zborníku symbolizuje „preberanie štafety“ vo vedeckovýskumných a vydavateľských aktivitách týkajúcich sa Pavla Jozefa Šafárika – vedeckej osobnosti svetového formátu, ktorá v roku 1959 dala meno našej univerzite.

Zostavovatelia

Stiahnite si e-knihu zadarmo  (pdf)

English for Students of Geography and Ecology

E-kniha

E-kniha

Zuzana Buráková

Učebné texty anglického jazyka sú určené študentom geografie a všeobecnej ekológie na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ. Ich cieľom je rozšíriť komunikatívne jazykové kompetencie na stredne pokročilej úrovni ovládania anglického jazyka s dôrazom na odbor, ktorý študujú. Jednotlivé kapitoly vychádzajú z potreby špecializácie sa jednotlivých prírodovedných odborov a pripravenosti študentov prezentovať svoje študijné výsledky nielen doma, ale aj v zahraničí. Učebný materiál obsahuje rôznorodé texty, kvízy, cvičenia, mapy a pod., ktoré svojim obsahom ešte viac približujú problematiku odboru. Tento učebný materiál má za cieľ slúžiť ako základ pre ďalšie vytvorenie ešte precíznejšieho materiálu potrebného na výučbu špecializovaného cudzieho jazyka.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Úvod do klinickej psychológie

E-kniha

E-kniha

Monika Hricová

Úvod do klinickej psychológie je koncipovaný ako učebný text. Je určený primárne študentom psychológie na bakalárskom stupni štúdia. Publikácia ponúka základné vedomosti potrebné v pri štúdiu klinickej psychológie. Predstavuje teoretický základ pre nasledujúce predmety Klinická psychológia, Psychodiagnostika a Psychoterapia v magisterskom stupni štúdia.

Text je rozdelený do dvoch častí. Prvá časť sa venuje všeobecným otázkam klinickej psychológie: jej obsahu, histórii, profesionálnej náplni praxe klinického psychológa, teóriám vzniku a klasifikáciám psychických porúch, či špecifikám výskumu v klinickej psychológii. Nezabúda na témy etickej práce a podmienky vzdelávania budúcich klinických psychológov. Druhá časť sa zameriava na problematiku klinicko-psychologickej práxe v psychodiagnostike, špecifíká klinicko-psychologickej práce s pacientom so somatickým ochorením a zdravotným postihnutím. Publikácia sa nevenuje popisu psychopatológie, psychodiagnostiky a psychoterapie psychickým porúch.

Cieľom publikácie je oboznámiť študentov so základnými všeobecnými poznatkami nevyhnutnými pre budovanie vedomostí v oblasti klinickej psychológie a jej praxe. Ponúknuť nevyhnutný teoretický a praktický základ pre nadväzujúce klinicko psychologické predmety a nadväzujúce štúdium v tejto oblasti.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Psychológia práce a organizácie 2012

E-kniha

E-kniha

Ladislav Lovaš - Katarína Vasková (eds.)

Zborník z medzinárodnej konferencie „Psychológia práce a organizácie 2012“

V dňoch 23. - 24. 5.2012 sa v historických priestoroch Univerzity P.J. Šafárika v Košiciach uskutočnil dvanásty ročník medzinárodnej konferencie „Psychológia práce a organizácie 2012“.

Kontinutiná séria konferencií venovných psychológie práce a organzácií sa začala v roku 1999 (prvá mala názov „Psychológia práce – teórie a prax“ a uskutočnila sa v Zlatej Idke). Od roku 2009 sa koná striedavo v Českej a Slovenskej republike.

Konferenciu organizačne pipravila Katedra psychológie Filozofickej fakulty Univerzity P.J.Šafárika v Košiciach. Spoluorganizátormi podujatia boli Spoločenskovedný ústav Slovenskej akadémie vied, Ústav aplikovanej psychológie FSEV Univerzity Komenského v Bratislave a Ústav na VV a VTOS v Košiciach. V rámci tradičného zamerania konferencie, ktorým je základný a aplikovaný výskum v oblasti psychológie práce, bolo prezentovaných spolu 37 príspevkov (25 referátov a 12 posterov).

Podstatná časť plenárnych vystúpení, referátov a posterov tvorí obsah tohto zborníka.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Duchovnosť v (re)interpretácii diel slovenskej...

E-kniha

E-kniha

Ivica Hajdučeková

Súbor štúdií zaradených do monografickej publikácie Duchovnosť v (re)interpretácie diel slovenskej literatúry vznikal a dozrieval postupne, v priebehu viac ako desiatich rokov (2003 – 2015). Niektoré štúdie boli súčasťou obhájenej dizertačnej práce Kompozičné a sémantické osobitosti slovenskej medzivojnovej prózy (Prešov 2005), iné vznikli v rámci vedeckovýskumných (grantových) projektov, no všetky sa dotvárali na pozadí precizovania vybraných metodických prístupov. Štúdie boli postupne publikované v odborných časopisoch, vedeckých zborníkoch doma aj v zahraničí (presné údaje uvádzame v poznámkach pod čiarou aj v edičnej poznámke). Do monografie ich zoraďujeme podľa obdobia vzniku, nie publikovania, aby sa zachovala genéza autorkinej vedeckovýskumnej profilácie. Ich usporiadaním sú sekundárne rešpektované aj analyticko-interpretačné prieniky do poetiky konkrétnych textov. To je dôvod, prečo sa najprv uvádzajú práce zo slovenskej medzivojnovej literatúry a až po nich nasledujú tie, ktoré sú orientované na tvorbu slovenských realistov.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.