

E-časopis
Juraj Schenk a kol.
Vedecký časopis Sociálne a politické analýzy je interaktívnou elektronickou platformou pre komunikáciu a prezentáciu (publikovanie) odborníkov a ich práce z oblasti základného a aplikovaného výskumu a analýz v sociologických, psychologických, politologických a metodologických kontextoch. Ide o médium, zamerané na intenzívnu podporu výskumných aktivít a analýz v interdisciplinárnom rámci, výmenu skúseností, rozvoj spolupráce a vitalizáciu produkcie v tejto oblasti vedeckej práce.
Publikačná časť časopisu ponúka priestor pre uverejňovanie prác ako sú:
- pôvodné výskumné sociologické, psychologické, politologické štúdie a analýzy v ľubovoľných oblastiach sociálneho života
- metodologické štúdie
- výskumné správy
- štúdie z kvalifikačných prác
- projekty výskumov a analýz
- rezenzie
Základné informácie:
E-kniha
Renáta Cenková - Lucia Jasinská (eds.)
Zborník príspevkov z medzinárodnej vedeckej konferencie konanej v dňoch 23. a 24. októbra 2013 na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach
Predložený zborník, ktorý je výstupom z druhého ročníka medzinárodnej vedeckej konferencie Súmrak médií, organizovanej oddelením masmediálnych štúdií Katedry slovakistiky, slovanských filológií a komunikácie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, skúma súčasné problémy mediálneho priestoru z niekoľkých uhlov pohľadu. Ponúka reprezentatívny náhľad odborníkov v oblasti médií zo Slovenskej republiky i zahraničia na aktuálny stav najmä elektronických, ale čiastočne i printových médií a na nadchádzajúce trendy v ich vývoji. Zborník je tematicky pestrý a rozoberá otázky z oblasti médií, estetiky, hodnotové aspekty mediálnych komunikátov, mediálne účinky, ale napríklad aj vplyv konkrétnych žánrov a ich reprezentatívnych textov na percipienta. Zároveň pokrýva oblasť súčasného mediálneho práva i etických noriem a požiadaviek kladených na text jeho autora či iného profesionálneho mediálneho pracovníka.
Zostavovatelia
E-kniha
Kniha je výsledkom dlhodobejšieho zamýšľania sa nad vzťahmi dejín filozofie a ich reflexiou vo viac či menej systémových, resp. asystémových podobách filozofovania najvýznamnejších filozofických učení 19. a 20 storočia (Hegel, Schelling, Marx, Nietzsche, Husserl, Heidegger, Fink, Patočka a Gadamer). Základný cieľ práce spočíva v prezentovaní najvýznamnejších historickofilozofických učení 19. a 20. storočia vo formovaní a naplnení silných a slabých modelov filozofie dejín filozofie v koncepciách Hegela, Schellinga, Marxa, Nietzscheho, Husserla, Heideggera, Finka, Patočku a Gadamera. Prezentujú sa tu výsledky filozofie dejín filozofie ako metateoretického pohybu vo vnútri dejinnofilozofického myslenia, ktorého zámerom nie je empiricky opísať dejinnofilozofický proces, ale pochopiť ho a vysvetliť ako neoddeliteľnú súčasť tých najvýznamnejších filozofických problémov – čo je filozofia, čo je metafyzika a otázka bytia.
Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)
E-kniha
Napriek tomu, že psychológ môže mať dobré morálne zázemie, je nutné aby každý poznal a postupoval v zmysle etických profesionálnych zásad s cieľom neublížiť klientom, s ktorými v priebehu psychologickej praxe pracuje. V odbornej literatúre sa nachádza množstvo kazuistík, ktoré opisujú vážne situácie porušenia psychologickej etiky. Na jednej strane zobrazujú vedomé profesionálne pochybenie alebo nevedomosť. Na strane druhej prispeli k zavedeniu až zákonných noriem pre etické správanie sa psychológov ako profesionálov. Absolvovanie predmetu alebo školenia v téme psychologickej etiky vyžadujú viaceré odborné asociácie v zahraničí, najmä v posledných rokoch pregraduálneho štúdia. Ich cieľom je dohliadať na kvalitu a prípravu budúcich psychológov. Vysokoškolská učebnica Mám či nemám: Etika v psychologickej praxi prináša súhrn nevyhnutných informácií o etike vykonávania psychologickej praxe, hraníc vzťahu s klientom, pravidlách mlčanlivosti. Cieľom nie je, aby študent ako budúci psychológ poznal etické pravidlá od slova do slova, ale aby si dostatočne eticky senzitívny.
E-kniha
Magdaléna Halachová - Vladimír Lichner - Katarína Šiňanská (eds.)
Zborník príspevkov z vedeckej konferencie konanej dňa 25.4.2013 v Košiciach
Zborník príspevkov z vedeckej konferencie vznikol v rámci celoslovenského kola podujatia Študentskej vedeckej a odbornej činnosti v študijnom odbore 3.1.14 Sociálna práca, ktoré sa konalo dňa 25.4.2013 v Košiciach.
Ústrednou témou zborníka je rozpracovanie rôznych problémových okruhov z oblasti sociálnej práce ako vednej disciplíny i praktickej činnosti študentmi, mladými vedeckými pracovníkmi pod gesciou skúsených odborníkov. Príspevky v zborníku pojednávajú napríklad o tematike sociálnych služieb, terénnej sociálnej práce, školskej sociálnej práce a podobne. Taktiež upozorňujú na nebezpečenstvo sociálno-patologických javov, ako napríklad záškoláctvo, drogové závislosti, chudoba, šikanovania a podobne.
Prezentované výsledky jednoznačne poukazujú na význam sociálnej práce a iných pomáhajúcich profesií pri práci s jednotlivými klientskými skupinami.
E-kniha
Jana Nezkusilová - Margita Mesárošová (eds.)
Zborník rozšírených abstraktov z interdisciplinárnej vedeckej konferencie
Zborník rozšírených abstraktov je zostavený z príspevkov konferencie Negatívne dôsledky vykonávania pomáhajúcich profesií II – Psychologické, sociálne a zdravotné aspekty vykonávania pomáhajúcich profesií, ktorá sa konala 12. júna 2019 v Košiciach.
Konferencia bola organizovaná ako jeden z výstupov výskumného projektu APVV 14-0921 Starostlivosť o seba ako faktor vyrovnávania sa s negatívnymi dôsledkami vykonávania pomáhajúcich profesií. Jednotlivé príspevky prinášajú jednak pôvodný výskum autorov, ale aj sumarizáciu zistení autorov v priebehu svojej niekoľkoročnej výskumnej činnosti orientovanej na pomáhajúce profesie. Jednou z ašpirácií konferencie bolo vytvorenie priestoru pre dialóg medzi akademickými pracovníkmi a profesionálmi z praxe, ktorí pracujú v pomáhajúcich profesiách. Interdisciplinárny charakter konferencie priniesol mnohé náhľady na problematiku, čo sa prejavilo aj na bohatej odozve v diskusiách. Konferencie sa aktívne a pasívne zúčastnili pracovníci z oblasti psychológie, sociálnej práce, ale aj pracovného lekárstva či behaviorálnej medicíny.
Obohacujúcim aspektom výsledného zborníka je teda prepojenie aplikačnej a teoretickej roviny vo výskume starostlivosti o seba v širokej palete pomáhajúcich povolaní.
E-kniha
Monografia sa zaoberá postmileniálnym mediálnym diskurzom vo Veľkej Británii a kladie si za cieľ poukázať na možný spôsob využitia aktuálnej metodológie formou prípadovej štúdie.
Teoretický základ predstavujú úvodné kapitoly, ktoré sa venujú problematike migrácie a mediálnemu žurnalistickému diskurzu vo Veľkej Británii. Metodologický rámec predstavuje čoraz aktuálnejšia kombinácia korpusovej lingvistiky a kritickej diskurzívnej analýzy, ktorá je predstavená nielen teoreticky ale aj prakticky použitá v prípadovej štúdii.
Prípadová štúdia porovnáva jazyk používaný v britských tlačových médiách pred a po uvoľnení obmedzení prístupu na pracovný trh vo Veľkej Británii pre Bulharov a Rumunov, teda konkrétne v rokoch 2013 a 2014. Základ výskumu tvorí identifikácia špeciálnych jazykových šablón používaných v korpuse na charakteristiku Bulharov a Rumunov, konkrétne jazykové šablóny týkajúce sa podstatných mien, slovies a číslic. Takýmto výskumom je možné poukázať na úlohu mediálneho diskurzu pri zobrazovaní sociálnej reality.
E-kniha
Renáta Orosová - Katarína Petríková - Lucia Diheneščíková
Na základe analýzy sebareflexívnych kompetencií študentov učiteľstva, zistení názorov cvičných učiteľov a ich následných odporúčaní a vychádzajúc z kompetencií orientovaných na žiaka a kompetencií orientovaných na edukačný proces sme vytvorili protokol implementácie sebareflexívnych metód, t. j. sebareflexívny pedagogický denník, ktorý predstavuje inováciu metód rozvoja sebareflexívnych kompetencií študentov učiteľstva v praktickej profesijnej príprave, konkrétne sebareflexívneho náčuvu, sebareflexívneho rozhovoru a sebareflexívneho pozorovania.
Sebareflexívny pedagogický denník je výstupom riešenia grantového projektu VVGS „Inovácie metód rozvoja sebareflexívnych kompetencií študentov učiteľstva v praktickej profesijnej príprave“. Predstavuje inovatívnu a kreatívnu odbornú textovú pomôcku nielen pre študentov učiteľstva, ale rovnako aj pre vysokoškolských pedagógov praktickej profesijnej prípravy a cvičných učiteľov zo základných a stredných škôl. Jeho anglická verzia ponúka možnosti využitia v rámci študijných pobytov študentov učiteľstva v zahraničí. Zároveň je prostriedkom transparentnosti a jednotnosti v praktickej profesijnej príprave študentov učiteľstva, a to so zreteľom na rozvoj sebareflexívnych kompetencií.
E-kniha
Zuzana Kolaříková - Helena Petruňová - Renáta Timková
Predkladaná publikácia prispeje k aktívnemu osvojovaniu a rozvíjaniu jazykových zručností v oblasti akademickej angličtiny. Jednotlivé lekcie obsahujú úlohy, v ktorých používateľ nájde množstvo užitočnej slovnej zásoby v podobe slovných spojení, fráz a viet, ktoré môže aplikovať v praxi. Úlohy sú zamerané aj na oblasť anglickej výslovnosti, gramatiky, slovotvorby, rozširovania slovnej zásoby, zvyšovania komunikatívnych kompetencií v písomnej a verbálnej komunikácii, zlepšovania zručností odborného prezentovania, akademického písania a i.
Publikácia poskytuje priestor pre dopĺňanie a tvorbu vlastnej databázy slovnej zásoby (topic pages).
E-kniha
Alexander Onufrák, Ján Ruman, Jana Šutajová, Peter Getlík
Predkladaný text učebnice má zámer priblížiť študentom problematiku politického extrémizmu z rôznych perspektív, a to normatívnej, historickej a diskurzívno-empirickej. Zaoberá sa významom a úlohou aktívneho občianstva, ktoré ako jedno z viacerých potenciálnych riešení má schopnosť do určitej miery eliminovať nárast prejavov politického extrémizmu v spoločnosti tým, že prehlbuje demokratické princípy v praxi. Predkladaná učebnica je priamym výstupom grantového projektu KEGA Inovatívny model vzdelávania vedúceho k aktívnemu občianstvu ako prevencii pred nárastom politického extrémizmu u študentov (014UPJŠ-4/2020). Hlavným riešiteľom projektu je doc. Mgr. Gabriel Eštok, PhD. Roky riešenia projektu: 2020 – 2022.
E-kniha
Lukáš Katriňák (ed.)
STRETNUTIE MLADÝCH HISTORIKOV VII.
Zborník príspevkov zo 7. vedeckej konferencie mladých historikov, ktorú zorganizovali Katedra histórie Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach,
European Network Remembrance and Solidarity,
Centrum spoločenských a psychologických vied SAV,
Historický ústav SAV
a Slovenská historická spoločnosť pri SAV,
dňa 25. októbra 2017 v Košiciach
E-kniha
Táto vysokoškolská učebnica vysvetľuje študentom, ktorí absolvujú kurz Jazyková typológia a univerzálie, základnú terminológiu, teoretické prístupy a metódy výskumu. Učebnica je rozdelená na jedenásť kapitol. Každá z nich obsahuje prístupným spôsobom prezentované teoretické poznatky ako aj praktické úlohy, ktorých cieľom je rozvíjať zručnosti študentov v predmetnej oblasti.
Učebnica pokrýva nasledujúce témy: predmet a povaha jazykovej typológie, stručná história tejto lingvistickej disciplíny, genealogická klasifikácia jazykov, rôzne prístupy a hlavné ciele typológie jednotlivých jazykových rovín (fonológia, morfológia, syntax, lexika) ako aj areálnej typológie, zložité problémy jazykových univerzálií a povaha a podstata práce typológov. Vzhľadom na bohaté výskumné aktivity lingvistov KAA UPJŠ v Košiciach, učebnica oboznamuje študentov s ich dosiahnutými výsledkami tejto intenzívne sa rozvíjajúcej oblasti lingvistiky.
E-kniha
Dejiny Balkánu (nielen v 20. storočí) a jeho národov majú na Katedre histórie FF UPJŠ v Košiciach svoje nezastupiteľné miesto už niekoľko rokov, a preto je tento učebný text logickým vyústením nastaveného trendu. Ide v poradí o tretiu publikáciu zameranú na región juhovýchodnej Európy, keďže v roku 2015 vyšla monografia Medzinárodné vzťahy v 19. a 20. storočí I. (Národy juhovýchodnej Európy v siločiarach medzinárodnej politiky, 1804 – 1856) a v roku 2020 Národy juhovýchodnej Európy v siločiarach medzinárodnej politiky 1856 – 1913.
Logicky teda publikácia dopĺňa portfólio literatúry (aj tematicky aj chronologicky) pre študentov, ktorí sa zaujímajú o tento stále nepokojný región. Predošlé práce sú vedeckými monografiami a hoci ich je možno využiť aj pri pedagogickom procese, táto práca je priamo zameraná pre študentov a ich potreby.
Lívia Barnišinová - Želmíra Macejová
Učebnica Slovenský jazyk v dialógoch pre zahraničných lekárov je určená pre záujemcov, ktorí už ovládajú gramatické a lexikálne základy slovenského jazyka na úrovni A1, A2. Má preto slúžiť ako pomôcka na rozvíjanie, prehĺbenie a zdokonalenie jazykových znalostí, ktoré študenti uplatnia v špecifickej situácii – v lekárskej komunikácii. Konkrétne ide o ukrajinsky hovoriacich študentov, no učebný materiál je koncipovaný spôsobom, ktorý ponúka možnosti štúdia aj študentom z iných, najmä slovanských krajín. Gramatické, lexikálne či syntaktické javy sú predstavené tak, aby boli zrozumiteľné aj nefilológovi, ktorému je učebnica primárne adresovaná.
Vychádzajúc zo základného cieľa – zvládnuť komunikáciu lekára s pacientom – je učebnica postavená na princípoch komunikatívne zameranej výučby. Množstvo modelových dialógov anticipuje vzťah medzi účastníkmi komunikácie v spojitosti s ich špecifickým zameraním a zároveň v súčinnosti s očakávanými úlohami, ktoré majú byť v konkrétnom kontexte splnené.
Učebnica pomôže študentom prehĺbiť ich jazykové znalosti a vytvorí dobrú úroveň orientácie v slovenskom jazyku a súčasne im poskytne solídny základ pre jeho ďalšie použitie.
E-kniha
Metodická príručka vznikla ako praktický výstup projektu APVV-19-0284 „Faktory výberu a dosahovania dlhodobých cieľov u mladých ľudí v období prechodu do dospelosti“ Katedry psychológie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Obdobie prechodu do dospelosti je charakteristické mnohými zmenami, nestabilitou a neistotou, ktoré sú úzko spojené aj so snahou o dosiahnutie cieľov z rôznych oblastí života – či už ide o vzdelávanie, rodinu/vzťahy, kariéru alebo osobný rast. V rámci projektu bola preto pozornosť venovaná bližšiemu preskúmaniu procesu dosahovania týchto cieľov u ľudí v období nastupujúcej dospelosti. Výskumné zistenia pomohli doplniť doposiaľ chýbajúce informácie o špecifikách tejto problematiky, ako aj poskytnúť účelný základ pre potenciálnu aplikáciu intervenčných aktivít.
E-kniha
Hlavným cieľom učebnice je priblížiť vybrané experimentálne metódy, ktoré boli vyvinuté na štúdium rôznych psychických procesov.
Klasické učebnice kognitívnej psychológie väčšinou ponúkajú ucelený systém teoretických poznatkov a opisov experimentov. Myslíme si ale, že pre hlbšie pochopenie študenti potrebujú mať vlastnú skúsenosť.
Táto učebnica ponúka návody ako vybrané teórie a javy cez praktické cvičenia na sebe demonštrovať, názorne overiť a tým pádom aj lepšie pochopiť. Takáto priama skúsenosť môže pomôcť pri realizácii vlastných projektov.
E-kniha
Zborník vedeckých prác „Prejavy radikalizmu a extrémizmu v sociálnych vzťahoch“ je vstupnou analýzou jednotlivých oblastí, na ktoré sa autori chcú zamerať vo výskumnej činnosti pri skúmaní radikalizmu a extrémizmu. Kontextom skúmania sú možnosti sociálnej práce pri ovplyvňovaní radikálnych a extrémistických tendencií v tých oblastiach, ktoré môžeme označiť ako pracovné polia sociálnej práce.
Autori a autorky jednotlivých príspevkov sa zameriavajú na teoretické vymedzenie extrémizmu a radikalizmu, typy a podoby extrémizmu, faktory ovplyvňujúce vznik radikálnych a extrémistických myšlienok, so zameraním na konkrétne cieľové skupiny, najmä mládež, a úlohu sociálnej práce v problematike radikalizmu a extrémizmu, pričom tiež predstavujú výsledky výskumov realizované v danej oblasti.
Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.