0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Prvé slovenské ženské časopisy: Dennica, Živena, Slovenská žena (1898 – 1923)

E-kniha

Marián Gladiš

Monografia Prvé slovenské ženské časopisy: Dennica, Živena, Slovenská žena (1898 – 1923) ponúka ucelený pohľad na počiatočnú fázu formovania ženskej časopiseckej produkcie na Slovensku, vymedzenú štvrťstoročným obdobím na prelome 19. a 20. storočia a ohraničenú rokmi 1898 a 1923, a to v kontexte historického spoločenského vývoja, na ktorý nevyhnutne reagovalo aj slovenské žurnalistické prostredie.

Publikácia je výsledkom minuciózneho materiálového výskumu dobovej tlače realizovaného najmä z perspektívy mediologických metód a štandardov výskumnej práce.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-574-0062-2

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Autor:
Marián Gladiš
Typ dokumentu:
monografia
Počet strán:
184
Dostupné od:
21.12.2021
Rok vydania:
2021
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Filozofická fakulta
Licencia:
Creative Commons BY NC ND (Uveďte autora - Nepoužívajte komerčne - Nespracovávajte)
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Edukácia, roč. 5, č. 2/2022

E-kniha

E-časopis

Renáta Orosová

Stránka časopisu >>>

Vedecko-odborný časopis Edukácia je zameraný na problematiku vzdelávania a výchovy v oblasti základného, stredného a vysokého školstva. Zreteľ kladie na súčasný stav a perspektívy edukačnej praxe, aktuálne aspekty pregraduálnej prípravy učiteľov, sociálnej pedagogiky, špeciálnej pedagogiky, ako aj pedagogické a psychologické aspekty výchovy v základných výchovných inštitúciách z pohľadu širokej pedagogickej verejnosti. Je určený vedeckým pracovníkom, mladým vysokoškolským učiteľom, doktorandom, ako aj odborným a pedagogickým pracovníkom, s cieľom prezentovať trendy v edukácii a vyvolať diskusiu k aktuálnym otázkam prezentovaných oblastí výchovy a vzdelávania.

STIAHNITE SI E-časopis ZADARMO (pdf)

Pravdou proti praude „Nie je to pravda, ale...

E-kniha

E-kniha

Michaela Ružičková - Patrik Furik - Lukáš Jakabovič (eds.)

Zborník príspevkov z XI. ročníka Medzinárodnej vedeckej konferencie študentov a mladých vedeckých pracovníkov organizovanej 20. mája 2022 Katedrou politológie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, OZ Res Publica, Katedrou bezpečnostných štúdií Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, Inštitútom politických vied a verejnej správy Fakulty politológie a žurnalistiky Univerzita Marie Curie-Sklodowskej v Lubline, Ústavom sociálnych štúdií Fakulty regionálneho rozvoja a medzinárodných štúdií Mendelovej univerzity v Brne a Katedrou politológie Filozofickej fakulty Univerzity v Miškovci.

Cieľom predkladanej publikácie s názvom Pravdou proti praude: „Nie je to pravda, ale mohla by byť!” je poukázať na hrozby vyplývajúce z problematiky šírenia dezinformácií, konšpirácií či hoaxov v dnešnej dobe, s reflexiou nielen domácej situácie, ale aj vplyvu týchto elementov v medzinárodnom prostredí.

Zborník pozostáva z 12 článkov, ktoré sú písané v slovenskom jazyku a anglickom jazyku. Jednotlivé príspevky sa zaoberajú vybranými témami a aspektami šírenia dezinformácií, konšpiračných teórií alebo hoaxov, okrem iného v kontexte volieb, mediálneho priestoru a politiky.

Témami príspevkov zborníka sú hranice slobody prejavu, sloboda médií a regulácia v mediálnom priestore, otázka propagandy či informačnej vojny. Predkladaný zborník obsahuje tiež príspevky zamerané na témy v oblasti politických ideológií či problematiku klamlivých naratívov o ochorení COVID-19.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Komunita a komunitná práca

E-kniha

E-kniha

Katarína ŠiňanskáDušan Šlosár

Predkladaná monografia sa venuje rôznym pohľadom na problematiku komunity a komunitnej práce, s ktorými je úzko spojená i  oblasť sociálnej práce, či iných pomáhajúcich profesií. Ponúka teoretickú analýzu ako základný teoretický rámec problematiky, ktorý je nevyhnutné poznať pri štúdiu i pri výkone samotnej praxe v pomáhajúcej profesii. Autori považujú komunitnú prácu za jednu z možností plného zapájania obyvateľov do spoluzodpovedného rozhodovania  o veciach, ktoré bytostne  ovplyvňujú ich životy.

Monografia v pätnástich kapitolách charakterizuje komunitu i procesy, ktoré v nej prebiehajú, načrtáva stručnú históriu i prístupy v komunitnej práci. Ponúka teoretické východiská, ktoré sú využívané v komunitnej práci ako nevyhnutný predpoklad  profesionálneho prístupu v praxi. Monografia taktiež poukazuje na významné postavenie pomáhajúceho profesionála v komunite.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Adolescenti - cieľová skupina? 11.ročník...

E-kniha

E-kniha

Soňa Lovašová - Veronika Bérešová (eds.)

Recenzovaný zborník príspevkov z vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou konanej dňa 1.12.2023 v Košiciach

Predkladaný zborník zhromažďuje príspevky z 11. ročníka konferencie zameranej na adolescentov, reflektujúcich aktuálne interdisciplinárne otázky, ktorým čelí táto veková skupina. Skladá sa z 12 odborných príspevkov, ktoré sa zaoberajú rôznymi aspektmi adolescentného života, vrátane osamelosti, rizikového správania a fenoménu radikalizácie. Príspevky sú rozdelené do tematických sekcií, čo umožňuje čitateľom jednoduchšiu orientáciu v obsahu. Témy zahŕňajú prevenciu radikalizácie, rodinné faktory a mechanizmy kyberšikanovania. Zborník ponúka teoretické aj praktické poznatky, ktoré sú cenné pre odborníkov v oblasti sociálnej práce, psychológie a ďalších pomáhajúcich profesií, s cieľom prispieť k lepšiemu pochopeniu súčasných výziev adolescentov a navrhnúť účinné riešenia.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Myths and Manipulation in Political Discourse

E-kniha

E-kniha

Jaroslav Marcin - Viktória Marcinová a kol.

Táto malá kniha začala vznikať spôsobom, ktorý je pravdepodobne podobný mnohým iným akademickým publikáciám: Keď sme sa my piati stretli ako doktorandi a učitelia na Katedre britských a amerických štúdií, čoskoro sme si uvedomili, že naše výskumy sa v niekoľkých bodoch prelínali. Najvýraznejšia bola naša spoločná snaha o analýzu politického, resp. politicky motivovaného diskurzu a štúdium mýtov a manipulácií, ktoré tento diskurz využíval.

Napokon sme sa rozhodli spojiť výsledky našich výskumov, aby sme vytvorili komplexnejší obraz poskytujúci rôzne perspektívy a pohľady. V našom úsilí nám výrazne pomohla finančná podpora z grantu poskytnutého Univerzitou Pavla Jozefa Šafárika. Výsledkom týchto snáh je päť kapitol tejto stručnej, no dúfajme, že informatívnej a podnetnej monografie.

V prvej kapitole sa Viktória Marcinová zaoberá vplyvom totalitnej ideológie na preklad tzv. „kapitalistických“ drám počas prvej fázy normalizácie na Slovensku (1948–1968). V druhej kapitole sa pozornosť presúva na politický diskurz a manipuláciu v demokracii, keď Jaroslav Marcin podrobnejšie skúma vojnovú rétoriku amerických prezidentov. USA zostávajú v centre záujmu aj v tretej kapitole, no tentoraz sa Martina Martausová zameriava na otázku mýtu amerického sna a jeho prezentácie v Spojených štátoch po 11. septembri 2001. Podobnú myšlienku, avšak v inom geograficko-kultúrnom kontexte, rozoberá štvrtá kapitola, kde Božena Velebná identifikuje mýty škótskej identity zobrazené v historických filmoch. V záverečnej piatej kapitole sa Eduard Soták zameria na úlohu masmédií v kontexte politicky motivovaného diskurzu a šírenia politickej ideológie.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.