0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Prvé slovenské ženské časopisy: Dennica, Živena, Slovenská žena (1898 – 1923)

E-kniha

Marián Gladiš

Monografia Prvé slovenské ženské časopisy: Dennica, Živena, Slovenská žena (1898 – 1923) ponúka ucelený pohľad na počiatočnú fázu formovania ženskej časopiseckej produkcie na Slovensku, vymedzenú štvrťstoročným obdobím na prelome 19. a 20. storočia a ohraničenú rokmi 1898 a 1923, a to v kontexte historického spoločenského vývoja, na ktorý nevyhnutne reagovalo aj slovenské žurnalistické prostredie.

Publikácia je výsledkom minuciózneho materiálového výskumu dobovej tlače realizovaného najmä z perspektívy mediologických metód a štandardov výskumnej práce.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-574-0062-2

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Autor:
Marián Gladiš
Typ dokumentu:
monografia
Počet strán:
184
Dostupné od:
21.12.2021
Rok vydania:
2021
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Filozofická fakulta
Licencia:
Creative Commons BY NC ND (Uveďte autora - Nepoužívajte komerčne - Nespracovávajte)
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Doktorandské miscelaneá 6

E-kniha

E-kniha

Lukáš Šutor (ed.)

Aktuálny, šiesty zväzok Doktorandských miscelaneí tvorí osem príspevkov zo štyroch študijných programov, pričom na dvoch príspevkoch participovali aj autori mimo doktorandského štúdia. Vzhľadom na obmedzenie rozsahu jednotlivých príspevkov a osobitosť výskumov si autori zvolili rôznu šírku a hĺbku prezentácie dizertačných tém. Niektoré príspevky predstavujú úvod do problematiky, iné ponúkajú zhrnutie doterajších výsledkov a ďalšie sa koncentrujú na podrobnú analýzu parciálneho problému. Tieto tri prístupy nemusia prezrádzať len fázu výskumu, v ktorej sa doktorand nachádza, ale aj jeho možné výskumné priority.

Hlavným menovateľom všetkých čísel zborníka ostáva medziodborová rôznorodosť, v ktorej možno sledovať istú kontinuitu. Špecifické sú témy, ktoré sa objavujú pravidelne. V týchto prípadoch je popri striedajúcich sa doktorandoch kľúčový školiteľ (v pozícii spoluautora) a jeho výskumné zameranie/projekt, na ktorom doktorandi participujú. Toto rozvíjanie výskumnej kontinuity vidíme najmä v príspevkoch z odboru sociálnej práce.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Občianstvo a občianska spoločnosť (Stav -...

E-kniha

E-kniha

Gabriel Eštok - Renáta Bzdilová - Jakub Bardovič

Zborník príspevkov z IV. ročníka Vedeckej konferencie študentov a mladých vedeckých pracovníkov konanej 14. a 15. mája 2015 Katedrou politológie Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach v spolupráci s občianskym združením Res Publica je súčasťou riešenia projektu VVGS-2014-214. Názov: Volebný cenzus v 21. storočí.

Zborník je výsledkom v poradí už 4. konferencie tohto druhu, ktorá dáva priestor mladej vedeckej komunite stretnúť sa a diskutovať o politických problémoch Slovenskej republiky i medzinárodnej politickej scény. Navyše, opätovne možno konštatovať, že diskusia bola podnetná a na kvalitatívne vysokej úrovni. Výber tém reflektuje záujmy mladej vedeckej obce. Vo výslednej publikácii je rozoberané a analyzované veľké množstvo rôznorodých problémov a problematík, ktoré mladá vedecká komunita v stredoeurópskom priestore rieši v súvislosti s občianstvom a občianskou spoločnosťou. Témy ako občianska spoločnosť; vzťah medzi občanom a štátom; hypersieťová spoločnosť; potenciál občianskej spoločnosti pri znižovaní korupcie vo verejnej správe v podmienkach Slovenskej republiky; bariéry politickej participácie – volebný cenzus a jeho historický kontext v slovenských podmienkach; dvojité občianstvo; ochrana ľudských práv v demokratickej spoločnosti; materstvo; postavenie žien v islame či postavenie židovských žien; ochrana obetí trestných činov; ženy v revolúciách či rola ženských občianskych združení v kontexte ukrajinskej krízy; záujmy Číňanov v Arktíde či problematika pracovných táborov a porušovanie práv obohacujú túto publikáciu o perspektívy a analýzy mladých ľudí so silným vedeckým potenciálom. Naším spoločným cieľom je podnecovať záujem o štúdium širokého okruhu celospoločenských problémov a prispieť svojim pohľadom k pokusom o riešenie nastoľovaných tém.

Stiahnite si e-knihu zadarmo(pdf)

Hranice v priestore a čase. Stretnutie mladých...

E-kniha

E-kniha

Dana KušnírováPeter Pavonič

Zborník príspevkov z vedeckej konferencie. Košice, 18.-19. november 2020

Zborník Hranice v priestore a čase pozostáva z dvanástich príspevkov, ktoré boli odprezentované v rámci desiateho ročníka doktorandskej konferencie Stretnutie mladých historikov, ktorú každoročne organizuje Katedra histórie Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach. V roku 2020 sme si pripomenuli sté výročie podpísania Trianonskej mierovej zmluvy, ktorou boli po prvej svetovej vojne definitívne usporiadané hranice Maďarska, vrátane tých s Československom, preto bola za tému konferencie zvolená história hraníc. Jednotlivé príspevky sa tak venujú vývoju hraníc v 20. storočí, hraniciam v myslení, vo vzdelávaní a hraniciam v starších historických obdobiach.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Sociálne a politické analýzy 2-2009

E-kniha

E-časopis

Juraj Schenk a kol.

Vedecký časopis Sociálne a politické analýzy je interaktívnou elektronickou platformou pre komunikáciu a prezentáciu (publikovanie) odborníkov a ich práce z oblasti základného a aplikovaného výskumu a analýz v sociologických, psychologických, politologických a metodologických kontextoch. Ide o médium, zamerané na intenzívnu podporu výskumných aktivít a analýz v interdisciplinárnom rámci, výmenu skúseností, rozvoj spolupráce a vitalizáciu produkcie v tejto oblasti vedeckej práce.
Publikačná časť časopisu ponúka priestor pre uverejňovanie prác ako sú:
- pôvodné výskumné sociologické, psychologické, politologické štúdie a analýzy v ľubovoľných oblastiach sociálneho života
- metodologické štúdie
- výskumné správy
- štúdie z kvalifikačných prác
- projekty výskumov a analýz
- rezenzie

Stiahnite si e-časopis zadarmo (pdf)

Patočkova filozofia dejín

E-kniha

E-kniha

Róbert Stojka

Cieľom predkladanej monografie je predovšetkým čo najkomplexnejšie predstaviť Patočkov koncept filozofie dejín, aj keď si uvedomujem, že to vôbec nie je ľahká úloha, nielen preto, ako už bolo spomenuté, že v súčasnosti neexistuje rozsiahlejšia a vyčerpávajúca práca k tejto téme.

Existuje síce pomerne veľké množstvo štúdií , venovaných Patočkovmu konceptu filozofie dejín, žiadna z nich však neskúma tento koncept komplexným pohľadom, ako určitý celok – zväčša sú zamerané na niektoré parciálne problémy (a nie je ich málo), vyplývajúce z tohto konceptu. Aj tento fakt, mimochodom, je pre mňa samého dôkazom toho, že ide jednoznačne o veľmi náročnú tému.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.