0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Sociálnoprávna ochrana detí a rodiny v pomáhajúcich profesiách

E-kniha

Magdaléna HovanováDušan Šlosár

Monografia sa zaoberá problematikou sociálnoprávnej ochrany rodiny, kde základom je pohľad na rodinu, ako na prirodzenú súčasť ľudského a spoločenského života. Východisko poskytujú inštitúty, ktoré ju vytvárajú a štruktúrujú, ovplyvňujú jej hodnotovú orientáciu, rozvoj sociálnych vzťahov vo vnútri rodiny, ale aj vzťahov k sociálnemu prostrediu.

V širších kontextoch monografické spracovanie sociálnoprávnej ochrany poskytuje výsledky transodborového poznania. Zaoberá sa prácou pomáhajúcich profesionálov s funkčnými a nefunkčnými rodinami a rodinami so špecifickými potrebami. Ponúka riešenie problémov prostredníctvom na to uspôsobených metód, techník, postupov a opatrení, ktoré v oblasti sociálnoprávnej ochrany a sociálnej kurately využívajú rôzne pomáhajúce profesie.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-8152-862-0

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Autori:
Magdaléna Hovanová - Dušan Šlosár
Typ dokumentu:
monografia
Počet strán:
175
Dostupné od:
29.05.2020
Rok vydania:
2020
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Filozofická fakulta
Poznámka:
Publikované v rámci projektu VEGA 1/0285/18 Rizikové správanie adolescentov ako klientov sociálnej práce v dôsledku ich osamelosti.
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Pregraduálna príprava učiteľov (Organizácia...

E-kniha

E-kniha

Renáta Orosová - Zuzana Boberová

Vysokoškolská učebnica Pregraduálna príprava učiteľov – Organizácia pedagogickej praxe na UPJŠ reflektuje zmeny, ktoré nastali v pregraduálnej príprave študentov učiteľstva akademických predmetov v súvislosti s komplexnou akreditáciou v roku 2015. Je určená pre študentov II. stupňa vysokoškolského štúdia v študijných programoch Učiteľstva akademických predmetov na Filozofickej fakulte a Prírodovedeckej fakulte UPJŠ v Košiciach. Cieľom vysokoškolskej učebnice je poskytnúť teoretické východiská a metodické usmernenia k organizácii všetkých typov pedagogickej praxe realizovanej v podmienkach UPJŠ.

Príprava na učiteľskú profesiu má teoretický a praktický charakter. Kým teoretická akademická príprava je zameraná na získavanie a rozvoj vedomostí, zručností a spôsobilostí v oblasti pedagogiky, psychológie a vo vedných odboroch vyučovacích predmetov, tak praktická profesijná príprava je orientovaná na prípravu na výkon samotného povolania, teda didaktický charakter vyučovacieho procesu. Značná časť praktickej prípravy na učiteľskú profesiu je realizovateľná v rámci predmetu pedagogická prax, ktorý má v podmienkach UPJŠ štyri podoby/stupne – Hospitačná náčuvová pedagogicko-psychologická prax, Výstupová priebežná prax, Výstupová súvislá prax I a Výstupová súvislá prax II.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Reflexia pedagogických možností vých. systémov...

E-kniha

E-kniha

Ján Juščák - Milan Darák

II.časť: Komparácia, klasifikácia a generalizácia spoločných prvkov činnosti

Cieľom monografie bolo analyzovať pedagogické možnosti výchovných systémov detských a mládežníckych organizácií s dôrazom na tie, ktoré sa zameriavajú na vekovú kategóriu detí do 15 rokov. Východiskom bol rozbor aktuálneho stavu teórie a praxe detskej a mládežníckej organizácie so snahou opísať prevládajúce trendy v jej vývine a činnosti. Táto publikácia úzko nadväzuje na predchádzajúcu monografiu (Juščák, J. – Darák, M.: 2015), kde sme spracovali podľa jednotnej metodiky a s využitím všeobecne akceptovanej pedagogickej terminológie zhromaždené dostupné materiály o výchovných systémoch vybraných (najreprezentatívnejších) detských a mládežníckych organizácií v SR. Nasledujúcou komparáciou získaných empirických dát o výchovných systémoch sme sa snažili dospieť k identifikácii ich podobných (rovnakých) i špecifických (odlišných) prvkov ako základu na stanovenie kategorizačných kritérií ich klasifikácie. Vyústením celej našej snahy bol pokus o charakteristiku detskej organizácie ako výchovnej inštitúcie s opisom jej charakteristických znakov, funkcií, cieľov, obsahu, zásad a metodiky výchovy.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Úvod do dejín stredovekej židovskej filozofie

E-kniha

E-kniha

Mária Mičaninová

Učenci, ktorých diela tvoria stredovekú filozofiu, pôsobili ako teológovia, právnici, lekári, niekedy aj básnici. Nenájdeme medzi nimi snáď nikoho, koho by sme mohli označiť výlučne za filozofa.2 Pre teológov a (náboženských) právnikov bola určujúcim prameňom ich filozofovania Biblia alebo Korán. Tým druhým prameňom bolo filozofické dedičstvo predchádzajúceho staroveku, v ktorom dominovala postava Aristotela s jeho komentátormi. Peripatetické dedičstvo dopĺňali nasledovníci Platóna v dlhej línii tzv. novoplatónskej filozofie (napr. Plotinos, Iamblichos a Proklos), ktorá sa vo svojich počiatkoch rozvíjala v prostredí helenistických škôl. Preto neprekvapuje, že hlavným filozofickým problémom pre stredovekých učencov bol vzťah teológie a filozofie, resp. viery a rozumu, a na to nadväzujúci vzťah teológie a metafyziky. V prostredí kresťanského myslenia sa o ňom diskutovalo už v 2. storočí, keď niektorí Cirkevní otcovia spochybnili hodnotu sekulárneho učenia pre tých, ktorým bola pravda zjavená Bohom...

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Mám či nemám: Etika v psychologickej praxi

E-kniha

E-kniha

Monika Hricová

Napriek tomu, že psychológ môže mať dobré morálne zázemie, je nutné aby každý poznal a postupoval v zmysle etických profesionálnych zásad s cieľom neublížiť klientom, s ktorými v priebehu psychologickej praxe pracuje. V odbornej literatúre sa nachádza množstvo kazuistík, ktoré opisujú vážne situácie porušenia psychologickej etiky. Na jednej strane zobrazujú vedomé profesionálne pochybenie alebo nevedomosť. Na strane druhej prispeli k zavedeniu až zákonných noriem pre etické správanie sa psychológov ako profesionálov. Absolvovanie predmetu alebo školenia v téme psychologickej etiky vyžadujú viaceré odborné asociácie v zahraničí, najmä v posledných rokoch pregraduálneho štúdia. Ich cieľom je dohliadať na kvalitu a prípravu budúcich psychológov. Vysokoškolská učebnica Mám či nemám: Etika v psychologickej praxi prináša súhrn nevyhnutných informácií o etike vykonávania psychologickej praxe, hraníc vzťahu s klientom, pravidlách mlčanlivosti. Cieľom nie je, aby študent ako budúci psychológ poznal etické pravidlá od slova do slova, ale aby si dostatočne eticky senzitívny.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Školský systém na Slovensku v medzivojnovej...

E-kniha

E-kniha

Soňa Gabzdilová

Vzdelávací systém (školstvo) je jedným z najúčinnejších nástrojov formovania mladej generácie v každej vyspelej spoločnosti. V školách sa utvára nielen vzdelanostná báza nutná pre plnenie požiadaviek v hospodárstve a v spoločenskej sfére, ale taktiež sa formuje národná a ideová identita každého člena spoločnosti. Škola má určujúci podiel na tvorbe pozitívnych hodnôt, ale môže byť aj živnou pôdou xenofóbie a rasistických postojov.

Nezastupiteľnú úlohu má škola vo vytváraní národného povedomia, stotožnenia sa s vlastným národom, jeho históriou, hrdinskými činmi predkov a so zmyslom existencie.

Po rozpade Rakúsko-Uhorska došlo v strednej Európe k fundamentálnym geopolitickým zmenám. Jednou z nich bol vznik Československa, štátu založeného na radikálne odlišných princípoch než bolo predvojnové Uhorsko. Zakladatelia Československej republiky (ČSR), osobnosti, ktoré rozhodujúcim spôsobom určili charakter politického zriadenia v novovzniknutej republike, nepatrili k privilegovaným vrstvám predošlého režimu. Na rozdiel od Uhorska, kde takmer bez výnimky kontrolovala politickú moc šľachta, elitu v Československu tvorili muži, ktorí boli radikálnymi kritikmi Rakúsko-Uhorska. Výstižným príkladom bola najvplyvnejšia osobnosť medzivojnového Československa, prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Napriek svojmu pôvodu Masaryk bol Čechmi i Slovákmi vnímaný ako zakladateľ štátu, legendárna postava, ktorá politickým a spoločenským vplyvom ďaleko presahovala právomoci prezidentského úradu. Protikladom ku konzervatívnemu Uhorsku bolo Československo štátom, kde najmä v prvých rokoch dominovali ľavicové idey. Nemenej hlboké boli zmeny v politickej a národnostnej rovine. Československo sa stalo parlamentnou demokraciou, v rámci ktorej pôsobili politické zoskupenia organizované na ideovom, konfesionálnom i etnickom princípe. Mocenským, politickým a spoločenským centrom republiky sa stal tzv. československý národ, súručenstvo Čechov a Slovákov. Česi a Slováci, vnímaní ako „vetvy“ jednotného národného celku, boli definovaní ako „štátotvorný národ“, ipso facto, oprávnení k určujúcej úlohe v štáte. Československá republika sa takto stala národným štátom, napriek skutočnosti, že obyvateľstvo tvorili aj početné komunity Nemcov a Maďarov. Na Slovensku v dôsledku maďarizácie, t. j. transformácie mnohonárodnostného Uhorska na etnicky homogénny štát, nezohrávala inteligencia tak významnú úlohu ako tomu bolo v Čechách. Štátne orgány preto úsilie zacielili predovšetkým na „poslovenčenie“ 5 Slovenska. Významná, vari najvýznamnejšia úloha v uvedenom procese pripadala výstavbe školského systému, ktorý by dokázal vychovávať mladú generáciu v súlade s ideologickými cieľmi a hospodárskymi potrebami republiky.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.