0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>
  • Novinka
    Sociálna práca s ľuďmi so zdravotným znevýhodnením I - Sociálne potreby ľudí so zmyslovým znevýhodnením

Sociálna práca s ľuďmi so zdravotným znevýhodnením I - Sociálne potreby ľudí so zmyslovým znevýhodnením

E-kniha

Lucia Tóthová

Počet ľudí so zdravotným znevýhodnením neustále rastie, čo predstavuje výzvu aj pre oblasť sociálnej práce. Tá zohráva kľúčovú úlohu v podpore týchto osôb a hľadaní efektívnych spôsobov napĺňania ich potrieb.

Vysokoškolská učebnica vznikla v rámci riešenia projektu KEGA č. 018UPJŠ-4/2024 s názvom „PhotoVoice ako inovatívna metóda advokácie sociálnych potrieb ľudí so sluchovým postihnutím“. Je prvou časťou viacdielneho cyklu, ktorý sa venuje rôznym aspektom tejto problematiky. Učebnica analyzuje historické a teoretické východiská, terminológiu a modely zdravotného znevýhodnenia. Venuje sa špecifikám vybraných druhov zmyslového znevýhodnenia. Osobitná pozornosť sa upriamuje na sociálne potreby týchto osôb a advokácii v sociálnej práci, pričom zdôraznený je význam aktívneho zapojenia ľudí so zdravotným znevýhodnením do riešenia vlastných životných situácií.

Okrem poskytovania odborných poznatkov môže učebnica slúžiť aj ako podnet na hlbšiu reflexiu vlastného prístupu k ľuďom so zdravotným znevýhodnením a na rozvoj citlivého prístupu k ľuďom so zdravotným znevýhodnením. Navyše, učebnica obsahuje vybrané prvky tzv. jasnej tlače, čím podporuje jej prístupnosť.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-574-0393-7

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Autor:
Lucia Tóthová
Typ dokumentu:
vysokoškolská učebnica
Počet strán:
107
Dostupné od:
25.03.2025
Rok vydania:
2025
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Filozofická fakulta
Poznámka:
Vysokoškolská učebnica vznikla v rámci riešenia projektu Kultúrnej a edukačnej grantovej agentúry MŠVVaM SR (KEGA) č. 018UPJŠ-4/2024 s názvom „PhotoVoice ako inovatívna metóda advokácie sociálnych potrieb ľudí so sluchovým postihnutím“.
Licencia:
CC BY NC ND (Uveďte autora - Nepoužívajte komerčne - Nespracovávajte)
DOI:
https://doi.org/10.33542/SPL-0393-7
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Historický prameň v súčasnosti – archívy,...

E-kniha

E-kniha

Mária Fedorčáková, Miriama Filčáková (eds.)

Zborník príspevkov z 12. vedeckej konferencie mladých historikov, ktorú zorganizovala Katedra histórie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v spolupráci so Štátnym archívom v Košiciach a Slovenskou historickou spoločnosťou pri SAV 12. októbra 2022

Témou konferenčného zborníka z vedeckej konferencie doktorandov je problematika prameňov, ich interpretácie a využívania súčasných digitálnych technológií pri ich skúmaní a sprístupňovaní. Zborník tvorí 7 príspevkov od autorov pôsobiacich na slovenských a českých univerzitách. Digitalizácii pečatí sa venuje príspevok Barbory Borůvkovej. Problematikou budovania cestnej siete v novovekom Francúzsku a písomným a kartografickým prameňov sa venuje Michael Dudzik. Trendy digitalizácie v slovenských archívoch a ich vnímanie bádateľmi spracovala vo svojej štúdii Miriama Fialkovičová. Miriama Filčáková sa zaoberala prameňmi k dejinám terciárneho vzdelávania v Košiciach v súvislosti so založením UPJŠ. Možnosťami výskumu prameňov k elektrifikácii Slovenska sa zaoberá štúdia Dominika Hrtusa. Ondrej Šály vo svojom príspevku spracoval listy poddaných v 18. storočí ako prameň k hospodárskym dejinám. Možnostiam výskumu cirkevných dejín Užskej stolice v novoveku sa venuje Vavrinec Žeňuch.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Kúzlo zvukov

E-kniha

E-kniha

Marián GladišLucia Jasinská (eds.)

Recenzovaný zborník štúdií Kúzlo zvukov je publikačným výstupom rovnomenného vedeckého seminára, ktorý usporiadala Katedra slovakistiky, slovanských filológií a komunikácie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a košická pobočka Slovenskej jazykovednej spoločnosti pri Jazykovednom ústave Ľudovíta Štúra Slovenskej akadémie vied v Bratislave pri príležitosti 100. výročia narodenia zakladateľa slovenskej logopédie doc. PhDr. Jozefa Lišku, CSc.

Účastníci sa venovali rozboru jazykovedného a logopedického diela J. Lišku, jeho prínosu do slovenskej dialektológie a ortoepie, predstavili ho ako anglistu, ale venovali sa aj zvukovej stránke detskej reči, exaktným metódam merania porúch a nízkej kvality hlasu či strojovému spracovaniu rečového signálu.

Súčasťou zborníka je aj interpretačná štúdia filmového dokumentu Budú hovoriť dobre – spoločensky významného diela, ktoré vzniklo v roku 1958 pod odborným patronátom J. Lišku.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Ako sa píšu dejiny? Metódy – prístupy – pramene...

E-kniha

E-kniha

Katarína Hromuľáková (ed.)

Zborník príspevkov z vedeckej konferencie. Košice, 16.-17. október 2019

Zborník Ako sa píšu dejiny? Metódy – prístupy – pramene predstavuje publikáciu príspevkov, ktoré odzneli na konferencii Stretnutie mladých historikov IX, každoročne organizovanou Katedrou histórie FF UPJŠ.

V jednotlivých príspevkoch, časovo sústredených od stredoveku až po najnovšie dejiny, autori predkladajú rozmanité teoreticko-metodologické východiská výskumu dejín, ktoré v súčasnosti predstavujú elementárne predpoklady historického bádania.

Ambíciou autorov ako nastupujúcej generácie historikov je tak nielen otvorenie aktuálnej otázky teoretickej reflexie v historiografii, ale aj ponúknutie konkrétnych príkladov podložených vlastným výskumom.  

Mgr. Katarína Hromuľáková

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

How to Use Slovak in a Medical Environment...

17,00 €
Dostupnosť: 30 Na sklade

Helena Petruňová

Učebnica je určená pre vyučovanie slovenského jazyka pre začiatočníkov (úroveň A1, A2 podľa SERR), zahraničných študentov lekárskej fakulty, odboru všeobecné lekárstvo a zubné lekárstvo. 

Učebnica AKO POUŽÍVAŤ SLOVENČINU V LEKÁRSKOM PROSTREDí  základy slovenčiny pre študentov medicíny obsahuje 13 lekcií, ktoré sú vhodné pre samoštúdium a pre prácu s učiteľom na jazykovom seminári. Tematicky zamerané lekcie ponúkajú základy slovenskej výslovnosti, slovnej zásoby, krátke dialógy a jednoduchý výklad užitočnej gramatiky. Všetky cvičenia a aktivity umožňujú študentom osvojovať si a precvičovať bohatú lekársku slovnú zásobu a vybranú gramatiku v kontexte. Obsahujú kľúčové slová, slovné spojenia, jednoduché frázy a základné otázky, ktoré sa používajú v komunikácii lekára s pacientom. Dôraz sa kladie na funkčnosť jazyka pre získavanie údajov o zdravotnom stave pacienta, o jeho živote, rodinnom prostredí, o chorobách predkov, súrodencov a pod. Na konci učebnice sú tematicky zoradené užitočné slová a slovné spojenia z prostredia nemocnice, zoznam základných slovies a kľúč k cvičeniam.   

Mám či nemám: Etika v psychologickej praxi

E-kniha

E-kniha

Monika Hricová

Napriek tomu, že psychológ môže mať dobré morálne zázemie, je nutné aby každý poznal a postupoval v zmysle etických profesionálnych zásad s cieľom neublížiť klientom, s ktorými v priebehu psychologickej praxe pracuje. V odbornej literatúre sa nachádza množstvo kazuistík, ktoré opisujú vážne situácie porušenia psychologickej etiky. Na jednej strane zobrazujú vedomé profesionálne pochybenie alebo nevedomosť. Na strane druhej prispeli k zavedeniu až zákonných noriem pre etické správanie sa psychológov ako profesionálov. Absolvovanie predmetu alebo školenia v téme psychologickej etiky vyžadujú viaceré odborné asociácie v zahraničí, najmä v posledných rokoch pregraduálneho štúdia. Ich cieľom je dohliadať na kvalitu a prípravu budúcich psychológov. Vysokoškolská učebnica Mám či nemám: Etika v psychologickej praxi prináša súhrn nevyhnutných informácií o etike vykonávania psychologickej praxe, hraníc vzťahu s klientom, pravidlách mlčanlivosti. Cieľom nie je, aby študent ako budúci psychológ poznal etické pravidlá od slova do slova, ale aby si dostatočne eticky senzitívny.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.