Počet ľudí so zdravotným znevýhodnením neustále rastie, čo predstavuje výzvu aj pre oblasť sociálnej práce. Tá zohráva kľúčovú úlohu v podpore týchto osôb a hľadaní efektívnych spôsobov napĺňania ich potrieb.
Vysokoškolská učebnica vznikla v rámci riešenia projektu KEGA č. 018UPJŠ-4/2024 s názvom „PhotoVoice ako inovatívna metóda advokácie sociálnych potrieb ľudí so sluchovým postihnutím“. Je prvou časťou viacdielneho cyklu, ktorý sa venuje rôznym aspektom tejto problematiky. Učebnica analyzuje historické a teoretické východiská, terminológiu a modely zdravotného znevýhodnenia. Venuje sa špecifikám vybraných druhov zmyslového znevýhodnenia. Osobitná pozornosť sa upriamuje na sociálne potreby týchto osôb a advokácii v sociálnej práci, pričom zdôraznený je význam aktívneho zapojenia ľudí so zdravotným znevýhodnením do riešenia vlastných životných situácií.
Okrem poskytovania odborných poznatkov môže učebnica slúžiť aj ako podnet na hlbšiu reflexiu vlastného prístupu k ľuďom so zdravotným znevýhodnením a na rozvoj citlivého prístupu k ľuďom so zdravotným znevýhodnením. Navyše, učebnica obsahuje vybrané prvky tzv. jasnej tlače, čím podporuje jej prístupnosť.
Vysokoškolská učebnica vznikla v rámci riešenia projektu Kultúrnej a edukačnej grantovej agentúry MŠVVaM SR (KEGA) č. 018UPJŠ-4/2024 s názvom „PhotoVoice ako inovatívna metóda advokácie sociálnych potrieb ľudí so sluchovým postihnutím“.
Licencia:
CC BY NC ND (Uveďte autora - Nepoužívajte komerčne - Nespracovávajte)
Literárna, ale predovšetkým filmová tvorba sa za posledné obdobie dostala do nových, takpovediac až, kultúrno-antropologických súvislostí. Tak, ako sa vyvíjala technologická báza nového umenia, menila sa aj jeho pozícia, ale aj charakter v sociálno-kultúrnom kontexte existencie človeka a spoločnosti.
Film a mediálny svet v širšom kontexte už nie je len doménou umenovedných, poprípade mediálnych disciplín, ale dostáva sa do širšieho rámca skúmania sociálno-kultúrno-antropologických vedných disciplín. Čoraz častejšie je človek konfrontovaný s novým fenoménom virtuálneho sveta, virtuálnej dimenzie, ktorá práve prostredníctvom neho, jeho konaním a myslením ovplyvňuje samotnú reálnu skutočnosť.
Predkladaný zborník vychádza ako výstup z dvanásteho ročníka študentskej vedeckej konferencie realizovanej v decembri 2023. Študentská vedecká konferencia je výberový predmet zaradený do študijných plánov katedry histórie FF UPJŠ realizovanej od roku 2011 a kladie si za cieľ ponúknuť priestor pre študentov Bc. a Mgr. stupňa prezentovať fragmenty svojho primárneho výskumu v rámci tvorby svojich záverečných prác. Cieľom predkladaného zborníka nie je len tieto tematicky širokospektrálne texty publikovať, ale zacieliť tiež snahu o nadštandardnú pedagogickú činnosť a o pridanú hodnotu vysokoškolského štúdia smerom k študentom v podobe publikačného výstupu. V tohtoročnom zborníku je obsiahnutých 6 textov s chronologickým rámcovaním od stredoveku po dejiny 20. storočia.
Filozofické dedičstvo Jana Patočku ponúka vo svojom celku významné reflektovanie novovekého filozofického myslenia. V našich doterajších domácich historicko-filozofických skúmaniach sa však doposiaľ tejto skutočnosti venovala len veľmi malá pozornosť. Z uvedeného dôvodu je preto prirodzené, že sa chceme po prvýkrát pokúsiť o celostnejšie zachytenie Patočkovho chápania novovekej filozofie. Kolektívna monografia Patočka a grécka filozofia, ktorú sme spracovali ako prvý výstup riešenia projektu APVV, dostáva tak svoje pokračovanie v druhej monografii Patočka a novoveká filozofia. Zavŕšenie nášho úsilia bude potom predstavovať kolektívna monografia Patočka a filozofia 20. storočia.
V predkladanej práci nám ide o predstavenie rozhodujúceho odkazu novovekej filozofie v Patočkovom filozofickom diele. Význam jeho filozofickej výpovede k tomuto dejinno-filozofickému útvaru je prekvapujúco stále živým, aktuálnym filozofickým dedičstvom, bez pochopenia ktorého sa dá len veľmi ťažko komplexne uchopiť hodnota Patočkovho filozofického odkazu. Tomuto poznaniu sme podriadili ako výber, tak aj obsahové naplnenie jednotlivých kapitol našej novej práce.
Filozofický svet si pripomínal v roku 2007 výnimočné výročie – dvesto rokov od prvého vydania geniálnej práce Georga Wilhelma Friedricha Hegela Fenomenológia ducha (1807). Dozaista, môžeme mať rôzne hodnotové stupnice najdôležitejších filozofických prác napísaných v dejinách filozofie, ale vyššie uvedené Hegelovo dielo by v nich určite nemalo chýbať na popredných miestach. Hegelova Fenomenológia ducha rozhodujúcim spôsobom zmenila filozofický diskurz 19. storočia a výrazne ovplyvnila aj filozofiu v 20. storočí. Málokto z veľkých filozofov si po Hegelovi mohol dovoliť nevšímavo obísť filozofické dielo vrcholného predstaviteľa nemeckej klasickej filozofie z roku 1807 a nečerpať či už pozitívne alebo kriticky z jeho filozofického odkazu.
Filozofickú konferenciu pod názvom Hegelova „Fenomenológia ducha“ a súčasnosť venovanú Hegelovej práci Fenomenológia ducha programovo pripravila a dňa 4. októbra 2007 v Košiciach zrealizovala Katedra filozofie a dejín filozofie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v spolupráci so Slovenským filozofickým združením pri Slovenskej akadémii vied v Bratislave.
Zborník príspevkov z vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou konanej dňa 29.11.2019 v Košiciach
Predkladaný zborník sa venuje rôznym pohľadom na problémy, ktorým sa venuje oblasť sociálnej práce a taktiež aj na zmeny v orientácii sociálnej práce vzhľadom na aktuálne požiadavky spoločnosti. Zborník je tvorený širokou škálou príspevkov z rôznych okruhov, ktoré patria do sféry sociálnej práce.
Príspevky sa venujú kybernetickému svetu sociálnej práce, supervízii, starostlivosti o seba, rizikovému správaniu, ale taktiež aj sociálnej práci v minulosti. Kybernetický priestor v sociálnej práci je rozpracovaný vo viacerých príspevkoch, z čoho je možné konštatovať, že ide o nový rozmer týkajúci sa sociálnej práce. Autori v príspevkoch, ktoré sa venujú kybernetickému svetu považujú práve „kyberpriestor“ za novú formu poradenstva a pomoci klientom, keďže súčasná doba je viac orientovaná na online svet.
Zborník príspevkov z vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou s názvom Čo prinieslo sociálnej práci 100 rokov? Minulé a súčasné podoby sociálnej práce je preto venovaný rozličným témam, podnetom a pohľadom na prínos sociálnej práce za 100 rokov, skúma a hodnotí minulé, súčasné ale taktiež i budúce podoby sociálnej práce ako vedy.
Obsah knižnej publikácie Pavol Jozef Šafárik v kontinuite tvoria príspevky z dvoch podujatí, ktoré Katedra slovakistiky, slovanských filológií a komunikácie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach usporiadala v priebehu svojho krátkeho pôsobenia.
Prvým podujatím bol vedecký seminár pri príležitosti 150. výročia úmrtia P. J. Šafárika, ktorý sa pod názvom Pavol Jozef Šafárik – vedec a umelec konal 27. a 28. januára 2012 v Košiciach a Kobeliarove; druhým bol interný vedecký seminár pri príležitosti 220. výročia narodenia P. J. Šafárika a konal sa 15. decembra 2015 pod názvom V tichom domácom kruhu. Symbolicky – počnúc smrťou a končiac narodením (čím naznačujeme živú kontinuitu Šafárikovho bádateľského odkazu) – dávame najavo, že v štúdiu vedeckého diela Pavla Jozefa Šafárika mienime pokračovať a čoraz viac doň zainteresovávať aj najmladšiu vedeckú generáciu (reprezentovanú doktorandmi katedry v študijnom odbore literárna veda) – napriek tomu, že literatúra o živote a diele uvedeného bádateľa a básnika stojaceho pri zrode slavistiky je veľmi bohatá a že väčšina jeho prác bola vedecky reflektovaná. Ukazuje sa však, že aj naoko prekonané Šafárikove názory si v novom kontexte humanitného a prírodovedného poznania stále zaslúžia vedeckú pozornosť, ako sa môžete dočítať aj v príspevkoch publikovaných v predkladanom zborníku. Kontinuálnym vydávaním Spisov Pavla Jozefa Šafárika, oboma uvedenými seminármi a vydaním tohto zborníka nadviazala Filozofická fakulta UPJŠ v Košiciach na aktivity prešovskej Filozofickej fakulty z čias pred jej vystúpením zo zväzku fakúlt Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v roku 1997.
Výber a usporiadanie príspevkov v zborníku symbolizuje „preberanie štafety“ vo vedeckovýskumných a vydavateľských aktivitách týkajúcich sa Pavla Jozefa Šafárika – vedeckej osobnosti svetového formátu, ktorá v roku 1959 dala meno našej univerzite.
Učebnica je primárne určená pre študentov prvého ročníka študijného programu anglický jazyk pre európske inštitúcie a ekonomiku a jeho predmet porovnávacia fonetika a fonológia. V súlade so štruktúrou tohto predmetu je učebnica rozdelená do jedenástich kapitol, ktorých obsah poskytuje čitateľovi podstatné teoretické informácie o zvukových subsystémoch anglického a slovenského jazyka. Štruktúra každej kapitoly je nasledovná: (1) teoretické vysvetlenie témy, (2) námety na ďalšie čítanie s odporúčaním zdrojov, ktoré tému rozvíjajú, (3) cvičenia, ktorých cieľom je zhodnotiť teoretické vedomosti študentov, ako aj ich praktickú aplikáciu v procese komunikácie. Vzhľadom na svoje obsahové zameranie môže kniha poslúžiť aj ako študijný materiál pre študentov ostatných filologických študijných programov, ktorých obsahovou súčasťou je aj systém anglického a/alebo slovenského jazyka
Nadanie a tvorivosť predstavujú úzko prepojené fenomény, ktorým je venovaná pozornosť v rôznych kontextoch z pozície rôznych vedných disciplín. Psychológovia dlhodobo pracujú na poznávaní nadania a tvorivosti, ako aj ich rozvíjania prostredníctvom vedeckých metód, aby poskytli kvalitné podnety pedagógom, rodičom, študentom, ale aj politikom s cieľom rozvíjať potenciál nadanej a tvorivej osobnosti.
Učebný text ponúka informácie o podstate nadania a tvorivosti, o modelových prístupoch, ktoré sa využívajú pri ich identifikácii, rozvíjaní a podporovaní s akcentom na psychologické aspekty. Okrem teoretických poznatkov sú v texte zaradené aj cvičenia rôzneho druhu – aktivity na sebapoznávanie, aktivity zamerané na rozvoj, riešenie prípadových štúdií, otázky a úlohy na riešenie.
Učebný text je určený študentom psychológie a záujemcom o problematiku nadania a tvorivosti.
Aktuálne, ôsme číslo Doktorandských miscelaneí tvorí trinásť príspevkov zo štyroch študijných programov. Publikovanie príspevkov je tradične spojené s Jesennou školou doktorandov FF UPJŠ v Košiciach, kde si študenti tretieho stupňa štúdia majú možnosť vyskúšať najprv konferenčný formát prezentovania výsledkov svojich výskumov a následne ich rozšírenie do formy štúdií.
Oproti minulému roku, keď bol zborník pre pandemickú situáciu nekonferenčný, považujeme návrat k plenárnemu dialógu za prínosný. Špecifikom nášho zborníka je jeho viacdisciplinárnosť zahŕňajúca humanitné a spoločenskovedné odbory. Napriek tejto rozmanitosti sa medzi témami vždy objavia aj zaujímavé prepojenia, ktoré sa týkajú generačného prehodnocovania pravidelne sa objavujúcich problematík, ale aj výskumov výsostne aktuálnych javov.
Dôležitou súčasťou procesu stávania sa učiteľom je mentoring študenta učiteľstva cvičným učiteľom ako poradenstvo a podpora budúcich učiteľov. Mentorské spôsobilosti a rozvoj reflexívnej mentorskej praxe sú prostriedkom zefektívňovania praktickej prípravy študenta učiteľstva, jeho profesijného rozvoja a skvalitňovania jeho budúcej edukačnej praxe.
Základom mentorského vzťahu cvičného učiteľa ako mentora a študenta učiteľstva ako menteeho nie je študenta hodnotiť, ale analyzovať jeho učenie a vyučovanie a uvažovať, akým spôsobom možno tieto procesy skvalitniť. Vysokoškolská učebnica predstavuje kreatívnu textovú pomôcku zameranú na inovácie v stratégiách podpory rozvoja mentorských spôsobilostí mentora a menteeho v profesijnej praktickej príprave. Vysokoškolská učebnica pre študentov učiteľstva v role menteeho a cvičných učiteľov v role mentora systematizuje teoretické východiská mentoringu, poskytuje návody a usmernenia pri mentorovaní v profesijnej praktickej príprave. Zároveň poskytuje vysokoškolskému učiteľovi v role supervízora pedagogickej praxe študenta prehľad o technikách a metódach mentorského vzťahu mentora a menteeho. Je využiteľná ako vysokoškolská učebnica pre študentov učiteľstva, študentov doplňujúceho pedagogického štúdia, rozširujúceho štúdia, ale rovnako aj pre cvičných učiteľov zo základných a stredných škôl a vysokoškolských pedagógov profesijnej praktickej prípravy.
Jej anglická verzia ponúka možnosti využitia v rámci študijných pobytov študentov učiteľstva v zahraničí a zahraničných študentov na Slovensku.
Monografia sa zaoberá postmileniálnym mediálnym diskurzom vo Veľkej Británii a kladie si za cieľ poukázať na možný spôsob využitia aktuálnej metodológie formou prípadovej štúdie.
Teoretický základ predstavujú úvodné kapitoly, ktoré sa venujú problematike migrácie a mediálnemu žurnalistickému diskurzu vo Veľkej Británii. Metodologický rámec predstavuje čoraz aktuálnejšia kombinácia korpusovej lingvistiky a kritickej diskurzívnej analýzy, ktorá je predstavená nielen teoreticky ale aj prakticky použitá v prípadovej štúdii.
Prípadová štúdia porovnáva jazyk používaný v britských tlačových médiách pred a po uvoľnení obmedzení prístupu na pracovný trh vo Veľkej Británii pre Bulharov a Rumunov, teda konkrétne v rokoch 2013 a 2014. Základ výskumu tvorí identifikácia špeciálnych jazykových šablón používaných v korpuse na charakteristiku Bulharov a Rumunov, konkrétne jazykové šablóny týkajúce sa podstatných mien, slovies a číslic. Takýmto výskumom je možné poukázať na úlohu mediálneho diskurzu pri zobrazovaní sociálnej reality.
Zborník príspevkov z III. ročníka Vedeckej konferencie študentov a mladých vedeckých pracovníkov konanej 23. mája 2014 Katedrou politológie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach
Dňa 23. mája 2014 sa na pôde Katedry politológie FF UPJŠ uskutočila konferencia pod názvom „Výzvy a prespektívy vnútornej a zahraničnej politiky“, ktorá bola v poradí už treťou Konferenciou študentov a mladých vedeckých pracovníkov organizovanou Katedrou politológie v spolupráci s OZ Res Publica. Na konferencii vystúpilo mnoho mladých ľudí zaujímajúcich sa o politické problémy súčasného sveta, pričom každý z nich svojím vystúpením nastolil jednu z tém týkajúcu sa domácej alebo zahraničnej politiky. Možno konštatovať, že tieto vystúpenia boli na vysokej odbornej úrovni a podnietili diskusiu o nastolených témach či problémoch.
Publikácia, ktorú držíte v rukách, je súborom odborných prác študentov a mladých odborníkov, ktorí sa venovali štúdiu viacerých tém. Niektorí autori sa venovali skôr otázkam zahraničnej politiky, predovšetkým analýze politík vybraných štátov (Slovenská republika, USA), riešili problematiku iránskeho jadrového programu či skúmali možnosti federalizácie Ukrajiny ako spôsobu riešenia vzniknutej situácie. Pohľad na problematiku zahraničnej politiky z pozície slovenských emigrantov v Austrálii priniesol ďalší z príspevkov.
Napriek širokému spektru tém, ktorým sa autori v jednotlivých príspevkoch venovali, je možné nájsť ich spoločného menovateľa, ktorým je snaha poukázať na určitý problém či navrhnúť jeho riešenie a tým jednak prispievať k napĺňaniu ideálu demokracie, k zlepšeniu fungovania a tvorby politiky, ale predovšetkým k tomu, aby bol tento svet lepším miestom pre život nás všetkých.
Tradícia organizovania kolokvií na Slovensku už štandardne prináleží vždy inému akademickému slovakistickému pracovisku. Jeho XXXI. ročník sa realizoval pod organizačnou taktovkou Katedry slovakistiky, slovanských filológií a komunikácie Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach, ako aj košickej pobočky Slovenskej jazykovednej spoločnosti a Slovenskej jazykovednej spoločnosti pri Jazykovednom ústave Ľ. Štúra SAV, v. v.i. V univerzitných priestoroch Učebno-výcvikového zariadenia Danišovce sa počasdvojdňového podujatia stretli nádejní mladí jazykovedci nielen zo Slovenska, ale aj z Českej republiky. Výstupom kolokvia mladých jazykovedcov býva najprv zborník abstraktov, publikovaný už v čase realizovania podujatia, a neskôr zborník príspevkov ako pripomienka tejto udalosti a tiež ako odraz vedeckých záujmov mladých lingvistov. Kolokvialisti prezentovali svoje príspevky venované výskumným problémom z rôznych oblastí jazykovedy, a to z oblasti korpusovej lingvistiky, onomastiky, morfológie, dialektológie, syntaxe, štylistiky, lexikológie, frazeológie aj didaktiky, niektorí dokonca s presahom do literárnych textov.
Zborník príspevkov zo VI. ročníka Medzinárodnej vedeckej konferencie študentov a mladých vedeckých pracovníkov organizovanej 11. a 12. mája 2017 Katedrou politológie Filozofickej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach, Katedrou politických vied a verejnej správy Užhorodskej národnej Univerzity, Research Institute of Central Europe a OZ Res publica
Predkladané dielo je zborníkom príspevkov z medzinárodnej vedeckej konferencie študentov a mladých vedeckých pracovníkov, ktorá sa uskutočnila v dňoch 11. – 12. mája 2017 na Katedre politológie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Cieľom predkladanej publikácie príspevkov je priblížiť predovšetkým mladej generácii vedcov spoločenskovedného prostredia výstupy z výskumov mladých vedcov a študentov zo Slovenska i zo zahraničia.
Zborník pozostáva z 19 článkov v slovenskom i anglickom jazyku. Jednotlivé príspevky sa zaoberajú aktuálnymi otázkami teórie a praxe politiky a medzinárodných vzťahov. Témami textov je globalizácia, medzinárodný terorizmus, otázky Európskej únie či vývoj v európskych štátoch. Predkladaný zborník obsahuje tiež príspevky zamerané na krajne pravicové politické strany, postavením žien v politike alebo integráciou migrantov na Slovensku.
Predkladaná monografia sa venuje rôznym pohľadom na problematiku komunity a komunitnej práce, s ktorými je úzko spojená i oblasť sociálnej práce, či iných pomáhajúcich profesií. Ponúka teoretickú analýzu ako základný teoretický rámec problematiky, ktorý je nevyhnutné poznať pri štúdiu i pri výkone samotnej praxe v pomáhajúcej profesii. Autori považujú komunitnú prácu za jednu z možností plného zapájania obyvateľov do spoluzodpovedného rozhodovaniao veciach, ktoré bytostneovplyvňujú ich životy.
Monografia v pätnástich kapitolách charakterizuje komunitu i procesy, ktoré v nej prebiehajú, načrtáva stručnú históriu i prístupy v komunitnej práci. Ponúka teoretické východiská, ktoré sú využívané v komunitnej práci ako nevyhnutný predpoklad profesionálneho prístupu v praxi. Monografia taktiež poukazuje na významné postavenie pomáhajúceho profesionála v komunite.
Literárna, ale predovšetkým filmová tvorba sa za posledné obdobie dostala do nových, takpovediac až, kultúrno-antropologických súvislostí. Tak, ako sa vyvíjala technologická báza nového umenia, menila sa aj jeho pozícia, ale aj charakter v sociálno-kultúrnom kontexte existencie človeka a spoločnosti.
Film a mediálny svet v širšom kontexte už nie je len doménou umenovedných, poprípade mediálnych disciplín, ale dostáva sa do širšieho rámca skúmania sociálno-kultúrno-antropologických vedných disciplín. Čoraz častejšie je človek konfrontovaný s novým fenoménom virtuálneho sveta, virtuálnej dimenzie, ktorá práve prostredníctvom neho, jeho konaním a myslením ovplyvňuje samotnú reálnu skutočnosť.
Predkladaný zborník vychádza ako výstup z dvanásteho ročníka študentskej vedeckej konferencie realizovanej v decembri 2023. Študentská vedecká konferencia je výberový predmet zaradený do študijných plánov katedry histórie FF UPJŠ realizovanej od roku 2011 a kladie si za cieľ ponúknuť priestor pre študentov Bc. a Mgr. stupňa prezentovať fragmenty svojho primárneho výskumu v rámci tvorby svojich záverečných prác. Cieľom predkladaného zborníka nie je len tieto tematicky širokospektrálne texty publikovať, ale zacieliť tiež snahu o nadštandardnú pedagogickú činnosť a o pridanú hodnotu vysokoškolského štúdia smerom k študentom v podobe publikačného výstupu. V tohtoročnom zborníku je obsiahnutých 6 textov s chronologickým rámcovaním od stredoveku po dejiny 20. storočia.
Filozofické dedičstvo Jana Patočku ponúka vo svojom celku významné reflektovanie novovekého filozofického myslenia. V našich doterajších domácich historicko-filozofických skúmaniach sa však doposiaľ tejto skutočnosti venovala len veľmi malá pozornosť. Z uvedeného dôvodu je preto prirodzené, že sa chceme po prvýkrát pokúsiť o celostnejšie zachytenie Patočkovho chápania novovekej filozofie. Kolektívna monografia Patočka a grécka filozofia, ktorú sme spracovali ako prvý výstup riešenia projektu APVV, dostáva tak svoje pokračovanie v druhej monografii Patočka a novoveká filozofia. Zavŕšenie nášho úsilia bude potom predstavovať kolektívna monografia Patočka a filozofia 20. storočia.
V predkladanej práci nám ide o predstavenie rozhodujúceho odkazu novovekej filozofie v Patočkovom filozofickom diele. Význam jeho filozofickej výpovede k tomuto dejinno-filozofickému útvaru je prekvapujúco stále živým, aktuálnym filozofickým dedičstvom, bez pochopenia ktorého sa dá len veľmi ťažko komplexne uchopiť hodnota Patočkovho filozofického odkazu. Tomuto poznaniu sme podriadili ako výber, tak aj obsahové naplnenie jednotlivých kapitol našej novej práce.
Filozofický svet si pripomínal v roku 2007 výnimočné výročie – dvesto rokov od prvého vydania geniálnej práce Georga Wilhelma Friedricha Hegela Fenomenológia ducha (1807). Dozaista, môžeme mať rôzne hodnotové stupnice najdôležitejších filozofických prác napísaných v dejinách filozofie, ale vyššie uvedené Hegelovo dielo by v nich určite nemalo chýbať na popredných miestach. Hegelova Fenomenológia ducha rozhodujúcim spôsobom zmenila filozofický diskurz 19. storočia a výrazne ovplyvnila aj filozofiu v 20. storočí. Málokto z veľkých filozofov si po Hegelovi mohol dovoliť nevšímavo obísť filozofické dielo vrcholného predstaviteľa nemeckej klasickej filozofie z roku 1807 a nečerpať či už pozitívne alebo kriticky z jeho filozofického odkazu.
Filozofickú konferenciu pod názvom Hegelova „Fenomenológia ducha“ a súčasnosť venovanú Hegelovej práci Fenomenológia ducha programovo pripravila a dňa 4. októbra 2007 v Košiciach zrealizovala Katedra filozofie a dejín filozofie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v spolupráci so Slovenským filozofickým združením pri Slovenskej akadémii vied v Bratislave.
Zborník príspevkov z vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou konanej dňa 29.11.2019 v Košiciach
Predkladaný zborník sa venuje rôznym pohľadom na problémy, ktorým sa venuje oblasť sociálnej práce a taktiež aj na zmeny v orientácii sociálnej práce vzhľadom na aktuálne požiadavky spoločnosti. Zborník je tvorený širokou škálou príspevkov z rôznych okruhov, ktoré patria do sféry sociálnej práce.
Príspevky sa venujú kybernetickému svetu sociálnej práce, supervízii, starostlivosti o seba, rizikovému správaniu, ale taktiež aj sociálnej práci v minulosti. Kybernetický priestor v sociálnej práci je rozpracovaný vo viacerých príspevkoch, z čoho je možné konštatovať, že ide o nový rozmer týkajúci sa sociálnej práce. Autori v príspevkoch, ktoré sa venujú kybernetickému svetu považujú práve „kyberpriestor“ za novú formu poradenstva a pomoci klientom, keďže súčasná doba je viac orientovaná na online svet.
Zborník príspevkov z vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou s názvom Čo prinieslo sociálnej práci 100 rokov? Minulé a súčasné podoby sociálnej práce je preto venovaný rozličným témam, podnetom a pohľadom na prínos sociálnej práce za 100 rokov, skúma a hodnotí minulé, súčasné ale taktiež i budúce podoby sociálnej práce ako vedy.
Obsah knižnej publikácie Pavol Jozef Šafárik v kontinuite tvoria príspevky z dvoch podujatí, ktoré Katedra slovakistiky, slovanských filológií a komunikácie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach usporiadala v priebehu svojho krátkeho pôsobenia.
Prvým podujatím bol vedecký seminár pri príležitosti 150. výročia úmrtia P. J. Šafárika, ktorý sa pod názvom Pavol Jozef Šafárik – vedec a umelec konal 27. a 28. januára 2012 v Košiciach a Kobeliarove; druhým bol interný vedecký seminár pri príležitosti 220. výročia narodenia P. J. Šafárika a konal sa 15. decembra 2015 pod názvom V tichom domácom kruhu. Symbolicky – počnúc smrťou a končiac narodením (čím naznačujeme živú kontinuitu Šafárikovho bádateľského odkazu) – dávame najavo, že v štúdiu vedeckého diela Pavla Jozefa Šafárika mienime pokračovať a čoraz viac doň zainteresovávať aj najmladšiu vedeckú generáciu (reprezentovanú doktorandmi katedry v študijnom odbore literárna veda) – napriek tomu, že literatúra o živote a diele uvedeného bádateľa a básnika stojaceho pri zrode slavistiky je veľmi bohatá a že väčšina jeho prác bola vedecky reflektovaná. Ukazuje sa však, že aj naoko prekonané Šafárikove názory si v novom kontexte humanitného a prírodovedného poznania stále zaslúžia vedeckú pozornosť, ako sa môžete dočítať aj v príspevkoch publikovaných v predkladanom zborníku. Kontinuálnym vydávaním Spisov Pavla Jozefa Šafárika, oboma uvedenými seminármi a vydaním tohto zborníka nadviazala Filozofická fakulta UPJŠ v Košiciach na aktivity prešovskej Filozofickej fakulty z čias pred jej vystúpením zo zväzku fakúlt Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v roku 1997.
Výber a usporiadanie príspevkov v zborníku symbolizuje „preberanie štafety“ vo vedeckovýskumných a vydavateľských aktivitách týkajúcich sa Pavla Jozefa Šafárika – vedeckej osobnosti svetového formátu, ktorá v roku 1959 dala meno našej univerzite.
Učebnica je primárne určená pre študentov prvého ročníka študijného programu anglický jazyk pre európske inštitúcie a ekonomiku a jeho predmet porovnávacia fonetika a fonológia. V súlade so štruktúrou tohto predmetu je učebnica rozdelená do jedenástich kapitol, ktorých obsah poskytuje čitateľovi podstatné teoretické informácie o zvukových subsystémoch anglického a slovenského jazyka. Štruktúra každej kapitoly je nasledovná: (1) teoretické vysvetlenie témy, (2) námety na ďalšie čítanie s odporúčaním zdrojov, ktoré tému rozvíjajú, (3) cvičenia, ktorých cieľom je zhodnotiť teoretické vedomosti študentov, ako aj ich praktickú aplikáciu v procese komunikácie. Vzhľadom na svoje obsahové zameranie môže kniha poslúžiť aj ako študijný materiál pre študentov ostatných filologických študijných programov, ktorých obsahovou súčasťou je aj systém anglického a/alebo slovenského jazyka
Nadanie a tvorivosť predstavujú úzko prepojené fenomény, ktorým je venovaná pozornosť v rôznych kontextoch z pozície rôznych vedných disciplín. Psychológovia dlhodobo pracujú na poznávaní nadania a tvorivosti, ako aj ich rozvíjania prostredníctvom vedeckých metód, aby poskytli kvalitné podnety pedagógom, rodičom, študentom, ale aj politikom s cieľom rozvíjať potenciál nadanej a tvorivej osobnosti.
Učebný text ponúka informácie o podstate nadania a tvorivosti, o modelových prístupoch, ktoré sa využívajú pri ich identifikácii, rozvíjaní a podporovaní s akcentom na psychologické aspekty. Okrem teoretických poznatkov sú v texte zaradené aj cvičenia rôzneho druhu – aktivity na sebapoznávanie, aktivity zamerané na rozvoj, riešenie prípadových štúdií, otázky a úlohy na riešenie.
Učebný text je určený študentom psychológie a záujemcom o problematiku nadania a tvorivosti.
Aktuálne, ôsme číslo Doktorandských miscelaneí tvorí trinásť príspevkov zo štyroch študijných programov. Publikovanie príspevkov je tradične spojené s Jesennou školou doktorandov FF UPJŠ v Košiciach, kde si študenti tretieho stupňa štúdia majú možnosť vyskúšať najprv konferenčný formát prezentovania výsledkov svojich výskumov a následne ich rozšírenie do formy štúdií.
Oproti minulému roku, keď bol zborník pre pandemickú situáciu nekonferenčný, považujeme návrat k plenárnemu dialógu za prínosný. Špecifikom nášho zborníka je jeho viacdisciplinárnosť zahŕňajúca humanitné a spoločenskovedné odbory. Napriek tejto rozmanitosti sa medzi témami vždy objavia aj zaujímavé prepojenia, ktoré sa týkajú generačného prehodnocovania pravidelne sa objavujúcich problematík, ale aj výskumov výsostne aktuálnych javov.
Dôležitou súčasťou procesu stávania sa učiteľom je mentoring študenta učiteľstva cvičným učiteľom ako poradenstvo a podpora budúcich učiteľov. Mentorské spôsobilosti a rozvoj reflexívnej mentorskej praxe sú prostriedkom zefektívňovania praktickej prípravy študenta učiteľstva, jeho profesijného rozvoja a skvalitňovania jeho budúcej edukačnej praxe.
Základom mentorského vzťahu cvičného učiteľa ako mentora a študenta učiteľstva ako menteeho nie je študenta hodnotiť, ale analyzovať jeho učenie a vyučovanie a uvažovať, akým spôsobom možno tieto procesy skvalitniť. Vysokoškolská učebnica predstavuje kreatívnu textovú pomôcku zameranú na inovácie v stratégiách podpory rozvoja mentorských spôsobilostí mentora a menteeho v profesijnej praktickej príprave. Vysokoškolská učebnica pre študentov učiteľstva v role menteeho a cvičných učiteľov v role mentora systematizuje teoretické východiská mentoringu, poskytuje návody a usmernenia pri mentorovaní v profesijnej praktickej príprave. Zároveň poskytuje vysokoškolskému učiteľovi v role supervízora pedagogickej praxe študenta prehľad o technikách a metódach mentorského vzťahu mentora a menteeho. Je využiteľná ako vysokoškolská učebnica pre študentov učiteľstva, študentov doplňujúceho pedagogického štúdia, rozširujúceho štúdia, ale rovnako aj pre cvičných učiteľov zo základných a stredných škôl a vysokoškolských pedagógov profesijnej praktickej prípravy.
Jej anglická verzia ponúka možnosti využitia v rámci študijných pobytov študentov učiteľstva v zahraničí a zahraničných študentov na Slovensku.
Monografia sa zaoberá postmileniálnym mediálnym diskurzom vo Veľkej Británii a kladie si za cieľ poukázať na možný spôsob využitia aktuálnej metodológie formou prípadovej štúdie.
Teoretický základ predstavujú úvodné kapitoly, ktoré sa venujú problematike migrácie a mediálnemu žurnalistickému diskurzu vo Veľkej Británii. Metodologický rámec predstavuje čoraz aktuálnejšia kombinácia korpusovej lingvistiky a kritickej diskurzívnej analýzy, ktorá je predstavená nielen teoreticky ale aj prakticky použitá v prípadovej štúdii.
Prípadová štúdia porovnáva jazyk používaný v britských tlačových médiách pred a po uvoľnení obmedzení prístupu na pracovný trh vo Veľkej Británii pre Bulharov a Rumunov, teda konkrétne v rokoch 2013 a 2014. Základ výskumu tvorí identifikácia špeciálnych jazykových šablón používaných v korpuse na charakteristiku Bulharov a Rumunov, konkrétne jazykové šablóny týkajúce sa podstatných mien, slovies a číslic. Takýmto výskumom je možné poukázať na úlohu mediálneho diskurzu pri zobrazovaní sociálnej reality.
Zborník príspevkov z III. ročníka Vedeckej konferencie študentov a mladých vedeckých pracovníkov konanej 23. mája 2014 Katedrou politológie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach
Dňa 23. mája 2014 sa na pôde Katedry politológie FF UPJŠ uskutočila konferencia pod názvom „Výzvy a prespektívy vnútornej a zahraničnej politiky“, ktorá bola v poradí už treťou Konferenciou študentov a mladých vedeckých pracovníkov organizovanou Katedrou politológie v spolupráci s OZ Res Publica. Na konferencii vystúpilo mnoho mladých ľudí zaujímajúcich sa o politické problémy súčasného sveta, pričom každý z nich svojím vystúpením nastolil jednu z tém týkajúcu sa domácej alebo zahraničnej politiky. Možno konštatovať, že tieto vystúpenia boli na vysokej odbornej úrovni a podnietili diskusiu o nastolených témach či problémoch.
Publikácia, ktorú držíte v rukách, je súborom odborných prác študentov a mladých odborníkov, ktorí sa venovali štúdiu viacerých tém. Niektorí autori sa venovali skôr otázkam zahraničnej politiky, predovšetkým analýze politík vybraných štátov (Slovenská republika, USA), riešili problematiku iránskeho jadrového programu či skúmali možnosti federalizácie Ukrajiny ako spôsobu riešenia vzniknutej situácie. Pohľad na problematiku zahraničnej politiky z pozície slovenských emigrantov v Austrálii priniesol ďalší z príspevkov.
Napriek širokému spektru tém, ktorým sa autori v jednotlivých príspevkoch venovali, je možné nájsť ich spoločného menovateľa, ktorým je snaha poukázať na určitý problém či navrhnúť jeho riešenie a tým jednak prispievať k napĺňaniu ideálu demokracie, k zlepšeniu fungovania a tvorby politiky, ale predovšetkým k tomu, aby bol tento svet lepším miestom pre život nás všetkých.
Tradícia organizovania kolokvií na Slovensku už štandardne prináleží vždy inému akademickému slovakistickému pracovisku. Jeho XXXI. ročník sa realizoval pod organizačnou taktovkou Katedry slovakistiky, slovanských filológií a komunikácie Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach, ako aj košickej pobočky Slovenskej jazykovednej spoločnosti a Slovenskej jazykovednej spoločnosti pri Jazykovednom ústave Ľ. Štúra SAV, v. v.i. V univerzitných priestoroch Učebno-výcvikového zariadenia Danišovce sa počasdvojdňového podujatia stretli nádejní mladí jazykovedci nielen zo Slovenska, ale aj z Českej republiky. Výstupom kolokvia mladých jazykovedcov býva najprv zborník abstraktov, publikovaný už v čase realizovania podujatia, a neskôr zborník príspevkov ako pripomienka tejto udalosti a tiež ako odraz vedeckých záujmov mladých lingvistov. Kolokvialisti prezentovali svoje príspevky venované výskumným problémom z rôznych oblastí jazykovedy, a to z oblasti korpusovej lingvistiky, onomastiky, morfológie, dialektológie, syntaxe, štylistiky, lexikológie, frazeológie aj didaktiky, niektorí dokonca s presahom do literárnych textov.
Zborník príspevkov zo VI. ročníka Medzinárodnej vedeckej konferencie študentov a mladých vedeckých pracovníkov organizovanej 11. a 12. mája 2017 Katedrou politológie Filozofickej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach, Katedrou politických vied a verejnej správy Užhorodskej národnej Univerzity, Research Institute of Central Europe a OZ Res publica
Predkladané dielo je zborníkom príspevkov z medzinárodnej vedeckej konferencie študentov a mladých vedeckých pracovníkov, ktorá sa uskutočnila v dňoch 11. – 12. mája 2017 na Katedre politológie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Cieľom predkladanej publikácie príspevkov je priblížiť predovšetkým mladej generácii vedcov spoločenskovedného prostredia výstupy z výskumov mladých vedcov a študentov zo Slovenska i zo zahraničia.
Zborník pozostáva z 19 článkov v slovenskom i anglickom jazyku. Jednotlivé príspevky sa zaoberajú aktuálnymi otázkami teórie a praxe politiky a medzinárodných vzťahov. Témami textov je globalizácia, medzinárodný terorizmus, otázky Európskej únie či vývoj v európskych štátoch. Predkladaný zborník obsahuje tiež príspevky zamerané na krajne pravicové politické strany, postavením žien v politike alebo integráciou migrantov na Slovensku.
Predkladaná monografia sa venuje rôznym pohľadom na problematiku komunity a komunitnej práce, s ktorými je úzko spojená i oblasť sociálnej práce, či iných pomáhajúcich profesií. Ponúka teoretickú analýzu ako základný teoretický rámec problematiky, ktorý je nevyhnutné poznať pri štúdiu i pri výkone samotnej praxe v pomáhajúcej profesii. Autori považujú komunitnú prácu za jednu z možností plného zapájania obyvateľov do spoluzodpovedného rozhodovaniao veciach, ktoré bytostneovplyvňujú ich životy.
Monografia v pätnástich kapitolách charakterizuje komunitu i procesy, ktoré v nej prebiehajú, načrtáva stručnú históriu i prístupy v komunitnej práci. Ponúka teoretické východiská, ktoré sú využívané v komunitnej práci ako nevyhnutný predpoklad profesionálneho prístupu v praxi. Monografia taktiež poukazuje na významné postavenie pomáhajúceho profesionála v komunite.
Literárna, ale predovšetkým filmová tvorba sa za posledné obdobie dostala do nových, takpovediac až, kultúrno-antropologických súvislostí. Tak, ako sa vyvíjala technologická báza nového umenia, menila sa aj jeho pozícia, ale aj charakter v sociálno-kultúrnom kontexte existencie človeka a spoločnosti.
Film a mediálny svet v širšom kontexte už nie je len doménou umenovedných, poprípade mediálnych disciplín, ale dostáva sa do širšieho rámca skúmania sociálno-kultúrno-antropologických vedných disciplín. Čoraz častejšie je človek konfrontovaný s novým fenoménom virtuálneho sveta, virtuálnej dimenzie, ktorá práve prostredníctvom neho, jeho konaním a myslením ovplyvňuje samotnú reálnu skutočnosť.
Predkladaný zborník vychádza ako výstup z dvanásteho ročníka študentskej vedeckej konferencie realizovanej v decembri 2023. Študentská vedecká konferencia je výberový predmet zaradený do študijných plánov katedry histórie FF UPJŠ realizovanej od roku 2011 a kladie si za cieľ ponúknuť priestor pre študentov Bc. a Mgr. stupňa prezentovať fragmenty svojho primárneho výskumu v rámci tvorby svojich záverečných prác. Cieľom predkladaného zborníka nie je len tieto tematicky širokospektrálne texty publikovať, ale zacieliť tiež snahu o nadštandardnú pedagogickú činnosť a o pridanú hodnotu vysokoškolského štúdia smerom k študentom v podobe publikačného výstupu. V tohtoročnom zborníku je obsiahnutých 6 textov s chronologickým rámcovaním od stredoveku po dejiny 20. storočia.
Filozofické dedičstvo Jana Patočku ponúka vo svojom celku významné reflektovanie novovekého filozofického myslenia. V našich doterajších domácich historicko-filozofických skúmaniach sa však doposiaľ tejto skutočnosti venovala len veľmi malá pozornosť. Z uvedeného dôvodu je preto prirodzené, že sa chceme po prvýkrát pokúsiť o celostnejšie zachytenie Patočkovho chápania novovekej filozofie. Kolektívna monografia Patočka a grécka filozofia, ktorú sme spracovali ako prvý výstup riešenia projektu APVV, dostáva tak svoje pokračovanie v druhej monografii Patočka a novoveká filozofia. Zavŕšenie nášho úsilia bude potom predstavovať kolektívna monografia Patočka a filozofia 20. storočia.
V predkladanej práci nám ide o predstavenie rozhodujúceho odkazu novovekej filozofie v Patočkovom filozofickom diele. Význam jeho filozofickej výpovede k tomuto dejinno-filozofickému útvaru je prekvapujúco stále živým, aktuálnym filozofickým dedičstvom, bez pochopenia ktorého sa dá len veľmi ťažko komplexne uchopiť hodnota Patočkovho filozofického odkazu. Tomuto poznaniu sme podriadili ako výber, tak aj obsahové naplnenie jednotlivých kapitol našej novej práce.
Filozofický svet si pripomínal v roku 2007 výnimočné výročie – dvesto rokov od prvého vydania geniálnej práce Georga Wilhelma Friedricha Hegela Fenomenológia ducha (1807). Dozaista, môžeme mať rôzne hodnotové stupnice najdôležitejších filozofických prác napísaných v dejinách filozofie, ale vyššie uvedené Hegelovo dielo by v nich určite nemalo chýbať na popredných miestach. Hegelova Fenomenológia ducha rozhodujúcim spôsobom zmenila filozofický diskurz 19. storočia a výrazne ovplyvnila aj filozofiu v 20. storočí. Málokto z veľkých filozofov si po Hegelovi mohol dovoliť nevšímavo obísť filozofické dielo vrcholného predstaviteľa nemeckej klasickej filozofie z roku 1807 a nečerpať či už pozitívne alebo kriticky z jeho filozofického odkazu.
Filozofickú konferenciu pod názvom Hegelova „Fenomenológia ducha“ a súčasnosť venovanú Hegelovej práci Fenomenológia ducha programovo pripravila a dňa 4. októbra 2007 v Košiciach zrealizovala Katedra filozofie a dejín filozofie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v spolupráci so Slovenským filozofickým združením pri Slovenskej akadémii vied v Bratislave.
Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.