Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Privatizácia verejného práva verzus publicita súkromného práva

E-kniha

Lukáš MichaľovKatarína Koromházová (eds.)

Zborník vedeckých príspevkov Privatizácia verejného práva verzus publicita súkromného práva je výstupom z medzinárodnej vedeckej konferencie doktorandov a vedeckých pracovníkov usporiadanej Katedrou trestného práva Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach.

Zborník obsahuje príspevky zamerané na otázky prienikov súkromného a verejného práva, konkrétne na privatizáciu verejného práva a publicitu súkromného práva. Ide o problematiku vysoko aktuálnu, nakoľko prvky privatizácie je možné badať naprieč celým verejným právom a to nielen v oblasti trestného práva, ale aj v oblasti iných právnych odvetví verejného práva. Taktiež sú v poslednej dobe výrazné prvky publicity práva súkromného, najmä obchodného, či občianskeho. Preto považujeme tému konferencie a názov zborníka za vhodne zvolené a aktuálne bez výraznejších limitov vo vedeckom bádaní. Účastníci medzinárodnej vedeckej konferencie sa vo svojich príspevkoch venovali aj na úvahám de lege ferenda a ponúkajú nový pohľad na možné perspektívy formovania verejného, či súkromného práva. 

Cieľom publikovaného zborníka je na základe doterajšieho odborného poznania pokračovať v zdokonaľovaní a rozvíjaní nových poznatkov verejného práva v oblasti jeho privatizácie a súkromného práva v oblasti jeho publicity.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-574-0014-1

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Zostavovatelia:
Lukáš Michaľov - Katarína Koromházová
Typ dokumentu:
zborník abstraktov
Počet strán:
288
Dostupné od:
24.08.2021
Rok vydania:
2021
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Právnická fakulta
Poznámka:
Zborník vznikol s podporou a je výstupom riešenia výskumného projektu APVV-16-0362 ,,Privatizácia trestného práva - hmotnoprávne, procesnoprávne, kriminologické a organizačno- technické aspekty.
Licencia:
Creative Commons BY NC ND (Uveďte autora - Nepoužívajte komerčne - Nespracovávajte)
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Environmentálny rozmer medzinárodných územných...

E-kniha

E-kniha

Lucia Bakošová (ed.)

Zborník príspevkov zo XVII. ročníka študentského sympózia z medzinárodného a európskeho práva konaného dňa 27. októbra 2023.

Predkladaný zborník zo študentského sympózia je súčasťou dlhoročnej tradície študentských sympózií organizovaných Ústavom medzinárodného práva a európskeho práva Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Uvedený, sedemnásty ročník sympózia pod názvom „Environmentálny rozmer medzinárodných územných režimov“ sa konal 27. októbra 2023. Sympózium bolo tematicky venované aktuálnej a dynamicky sa vyvíjajúcej problematike environmentálneho rozmeru medzinárodných územných režimov.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Medzinárodné daňové úniky a metódy ich...

E-kniha

E-kniha

Peter Huba - Jozef Sábo - Martin Štrkolec

Predkladaná monografia si za svoj cieľ kladie priblížiť problematiku medzinárodných daňových únikov ako po stránke jej pojmových východísk, tak aj z hľadiska konkrétnych metód a schém realizácie daňových únikov Členovia autorského kolektívu sa otázkami daňových únikov zaoberali taktiež vo svojich prácach Medzinárodné daňové úniky a daňové raje (JUDr. Jozef Sábo) a Právne aspekty zamedzenia dvojitého zdanenia a zabránenia daňovým únikom (JUDr. Peter Huba). Táto monografia predstavuje syntézu predmetnej výskumnej činnosti členov autorského kolektívu preĺbenú o interdisicplinárny rozmer problému daňových únikov. Zároveň poukazeje na tie nedostatky, ktoré sa javia byť z pohľadu rizika medzinárodných daňových únikov a erózie základu dane na Slovensku najzávažnejšie. V tomto smere sa predkladá komparatívny pohľad na uvedenú problematiku, ktorý vo veľkej miere čerpá zo zdrojov americkej proveniencie, čo je spôsobené najmä kvalitným a dlhodobým výskumom v oblasti medzinárodných daňových únikov v USA.

Autorský kolektív verí, že aj prostredníctvom tejto monografie sa podarí priblížiť problematiku daňových únikov na dani z príjmov právnických osôb a táto získa rovnocennú pozornosť odbornej verejnosti popri daňových podvodoch na dani z pridanej hodnoty a iných vypuklých problémoch súčasnej daňovej legislatívy.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Ochrana, prevencia a zodpovednosť v právnych...

E-kniha

E-kniha

Ivan KundrátKatarína SkolodováMonika Minčičová (eds.)

Recenzovaný zborník príspevkov z vedeckej konferencie

Pokračovanie v tradícii usporiadania medzinárodnej vedeckej konferencie určenej pre doktorandov a mladých vedeckých pracovníkov nebolo výnimkou ani v tomto roku. Katedra pracovného práva a práva sociálneho zabezpečenia, Právnickej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach si ako organizátor tohtoročnej medzinárodnej vedeckej konferencie zvolila tému s titulom „Ochrana, prevencia a zodpovednosť v právnych vzťahoch.“

Priebeh platformy pre prezentáciu a konfrontáciu vedeckých poznatkov doktorandov a mladých vedeckých pracovníkov sa z dôvodu nepriaznivej epidemiologickej situácie a zrušenia vedeckých, odborných a iných hromadných podujatí, preniesol do virtuálnej podoby. Elektronická forma konferencie v podobe online diskusie sa uskutočnila v dňoch 3. až 17. apríla 2020. Pôsobenie ochrannej funkcie práva, prevenčné povinnosti, ale aj následne vznikajúce zodpovednostné vzťahy sú bohatým zdrojom námetov pre vedecké skúmanie, kladenie otázok a nachádzanie odpovedí na škálu teoretických i aplikačno-právnych problémov v každom odvetví verejného a súkromného práva. Dôkazom veľkoryso ponímanej témy je predkladaný zborník vedeckých príspevkov.

Zborník, vytvorený v rámci riešenia grantovej úlohy APVV-16-0002 – Duševné zdravie na pracovisku a posudzovanie zdravotnej spôsobilosti zamestnanca, zachytáva obsahovo rôznorodé zábery právnej regulácie z viacerých oblastí práva, od autorov pôsobiacich v akademickom prostredí a v právnej praxi. Napriek rôznosti vedeckého zamerania autorov sa predkladané príspevky vyznačujú jednotiacou líniou korešpondujúcou s ústrednou témou a vyobrazujú vzájomnú previazanosť právnych odvetví.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Finančné právo a daňové právo v 21. storočí -...

E-kniha

E-kniha

Adrián Popovič-Jozef Sábo- Anna Vartašová

V dňoch 5. až 6. júna 2023 sa na pôde Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach uskutočnila medzinárodná vedecká konferencia V. slovensko-české dni daňového práva zameraná na tému Daňové právo a nové javy v ekonomike. Pri tejto príležitosti bolo dňa 7. júna 2023 pre študentky a študentov Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach zorganizované študentské sympózium na tému: ,,Finančné právo a daňové právo v 21. storočí". Zameranie sympózia bolo zvolené vzhľadom na obsahovú nadväznosť s grantovým projektom VEGAč.1/0485/21: „Súčasnosť a východiská reformovania systému vlastných zdrojov rozpočtu EÚ (právne a ekonomické aspekty aj v kontexte dôsledkov pandémie ochorenia COVID-19)", s grantovým projektom VEGA č. 1/0214/21: ,,Daň z nehnuteľností -právny stav a potenciál" a grantovým projektom APVV-19-0124 pod názvom „Daňové právo a nové javy v ekonomike (digitálne služby, zdieľaná ekonomika, virtuálne meny)", ktorých riešenie v tomto čase prebieha na Katedre finančného práva, daňového práva a ekonómie Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach.

Výstupom z tohto sympózia je predkladaný recenzovaný zborník príspevkov, v rámci ktorého sa študenti zameriavajú na skúmanie problematiky nových javov v digitálnej ekonomike (virtuálne meny a zdieľaná ekonomika), no i problematiky rozpočtového procesu, rozhodovacej činnosti Súdneho dvora EÚ a teoreticko-právnych otázok daňovej spravodlivosti s ohľadom na vývoj daňového práva.

Autori sa tiež podrobne venujú vo svojich príspevkoch posúdeniu aktuálnej situácie v skúmanej oblasti a prezentujú aj návrhy de lege ferenda, ktoré by mohli prispieť k rozvoju a zlepšovaniu viacerých aspektov zdaňovania, čím je predložené dielo prínosom nielen pre právnu vedu, ale aj pre aplikačnú prax.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

ODKAZ 105. VÝROČIA PARÍŽSKEJ MIEROVEJ KONFERENCIE

E-kniha

E-kniha

Laura Gazdagová (ed.)

Téma, ktorej sa študenti venovali v rámci Zborníka príspevkov z XVIII. ročníka študentského sympózia z medzinárodného a európskeho práva konaného dňa 15. novembra 2024 bola zamerané na odkaz 105. výročia Parížskej mierovej konferencie. Zborník, ktorý obsahuje príspevky študentov, reflektuje kľúčovú úlohu tejto konferencie pri formovaní povojnovej geopolitickej stability a redefinovaní vzťahov medzi štátmi. Odborné analýzy zahrnuté v zborníku sa sústreďujú na podmienky, ktoré mali zabezpečiť trvalý mier, no zároveň vytvorili kontroverzné aspekty, ktoré vyústili do sporov a vytvorili základ pre budúce napätia. Študenti sa zaoberali aj dopadmi rozhodnutí konferencie na politické a sociálne štruktúry, ktoré výrazne ovplyvnili globálny vývoj v 20. storočí. Okrem deklarovaných celkov sa študenti v rámcoch zborníka písomne vyjadrili aj o potrebe posilnenia medzinárodnej spolupráce a vytvárania inštitúcií na prevenciu vojenských konfliktov, čo si zachováva svoju aktuálnosť aj v súčasnosti, keďže tieto rozhodnutia stále formujú dynamiku súčasných medzinárodných vzťahov.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Rozhodovacia prax súdnych autorít v súkromnom...

E-kniha

E-kniha

Žofia MrázováNatália Kalinák (eds.)

Katedra obchodného práva a hospodárskeho práva v spolupráci s Katedrou pracovného práva a práva sociálneho zabezpečenia a Ústavom medzinárodného práva a európskeho práva Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach zorganizovala v poradí už IX. ročník študentského sympózia, tentokrát z obchodného, pracovného a medzinárodného práva súkromného. Študentské sympózium pod názvom Rozhodovacia prax súdnych autorít v súkromnom práve sa uskutočnilo dňa 29. novembra 2024 v priestoroch Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach. Sympózium bolo pripravené v rámci riešenia vedeckých projektov APVV-23-0331 „Integrácia únie kapitálových trhov: zmena korporačného financovania a záchrana obchodných spoločností vo finančných ťažkostiach“ a APVV-21-0336 „Analýza súdnych rozhodnutí metódami umelej inteligencie.“

Tento ročník bol výnimočný tým, že organizátori podujatia sa rozhodli zmeniť zaužívaný koncept spočívajúci v príprave a prezentácii odborného článku na zvolenú tému. Študenti si tentokrát volili zaujímavé rozhodnutia Najvyššieho súdu, Ústavného súdu alebo Súdneho dvora Európskej únie. Sústredili sa na prácu s jedným konkrétnym rozhodnutím, ktoré podrobili detailnej analýze a vypracovali glosu - odborné vysvetlenie alebo komentár k vybranému rozhodnutiu. Ich úloha spočívala v stručnom priblížení skutkového stavu, identifikácii právnych otázok, na ktoré sa súdne autority snažili odpovedať, právnej analýze riešeného problému a posúdení významu rozhodnutia pre aplikačnú prax. Študenti sa vo svojich analýzach venovali aktuálnym otázkam ako napríklad spoločnému konaniu prokuristu a člena orgánu, následkom porušenia predkupného práva, či odporovateľnosti dohody o vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Z pracovného práva boli prezentované rozhodnutia týkajúce sa nároku otca dieťaťa na prestávku na dojčenie alebo nosenia symbolov v zamestnaní. V sekcii medzinárodného práva súkromného bola analyzovaná súdna prax v otázkach cezhraničného premiestnenia sídla ako aj voľby medzinárodnej právomoci súdov.

Predkladaný zborník tvoria písomné výstupy študentiek a študentov z tohto podujatia. Teší nás, že študentky a študenti aj tento rok pristúpili k svojej úlohe s entuziazmom a svedomitosťou. Záverom patrí srdečné poďakovanie všetkým, ktorí prispeli k úspešnému priebehu sympózia.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Liber Amicorum Ján Klučka

E-kniha

E-kniha

Dominika Becková (ed.)

Pri príležitosti životného jubilea profesora Jána Klučku sme sa na Ústave medzinárodného práva a európskeho práva rozhodli pripraviť zborník Liber Amicorum. Prostredníctvom príspevkov sa tak môžeme v tomto zborníku stretnúť s jeho kolegyňami a kolegami z akademického prostredia, spolupracovníkmi z oblasti súdnictva, z Ústavného súdu Slovenskej republiky, zo Súdneho dvora Európskej únie, so súčasnými kolegyňami a kolegami z fakulty a v neposlednom rade aj s jeho doktorandkami a doktorandom. Ich príspevky sa venujú vybraným otázkam medzinárodného práva verejného, medzinárodného práva súkromného a procesného, práva Európskej únie a ústavného práva Slovenskej republiky. Príspevky sú popretkávané odkazmi na spomienky viažuce sa s profesorom Jánom Klučkom.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Miesto, úloha a význam vnútroštátneho práva

E-kniha

E-kniha

Dominika BeckováAdam Giertl (eds.)

Zborník vedeckých prác doktorandov a mladých vedeckých pracovníkov

Ústav medzinárodného práva a európskeho práva na začiatku roka 2018 ponúkol priestor doktorandom a mladým vedeckým pracovníkom pre publikáciu vedeckých výstupov ich výskumu.

Výsledkom tejto iniciatívy je predkladaný zborník vedeckých prác, ktoré sa v rôznych aspektoch zameriavajú na implementáciu medzinárodného práva a práva Európskej únie do vnútroštátneho poriadku. Tematicky je zborník delený do niekoľkých častí, ktoré sú venované príspevkom právno-teoretickým a príspevkom zameraným na medzinárodné právo verejné a právo EÚ.

Príspevky sa venujú aj problematike ochrany ľudských práv, zameriavajú sa na postavenie a úlohy medzinárodných a nadnárodných súdnych orgánov, venujú sa otázkam životného prostredia, trestného a verejného práva. V zborníku nie sú opomínané ani vybrané problémy súkromného práva a priestor je venovaný aj príspevkom zameraným na zahraničné investície.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

100 rokov Trianonskej zmluvy - diplomacia, štát...

E-kniha

E-kniha

Erik ŠtenpienIvan Svatuška (eds.)

Zborník vedeckých príspevkov z medzinárodnej vedeckej konferencie: 100 rokov Trianonskej zmluvy – diplomacia, štát a právo na prelome storočí.

Predkladaná publikácia je prvým zo série zborníkov vydaných v rámci riešenia grantu APVV-19-0419. Konferencia sa konala v dňoch 14. – 15. 10. 2021 za účasti odborníkov zo Slovenska, Maďarska a Poľska. Ambíciou riešiteľského kolektívu zloženého z právnych historikov a pozitívnych právnikov z troch krajín, je poskytnúť komplexný, nezaujatý pohľad na mierové rokovania, ktorých výsledkom bola Trianonská zmluva s Maďarskom. Konferencia, ktorej výsledkom je predkladaný zborník bola venovaná príčinám možných sporov v Európe – so zameraním na diplomaciu a štátoprávny vývoj krajín strednej Európy na prelome 19. a 20. storočia, teda v období, ktoré bezprostredne predchádzalo vypuknutiu prvej svetovej vojny.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Zákon o národnostiach a Rada vlády Slovenskej...

E-kniha

E-kniha

Jana Šutajová

Od 1. januára 1969 nadobúdali účinnosť Ústavný zákon o postavení národností v Československej socialistickej republike (ČSSR) i Ústavný zákon o federácii. Ústavný zákon o postavení národností predstavoval aspoň formálne veľký posun v právnej úprave postavenia menšín. Tento zákon však mal byť základom pre ďalšiu právnu úpravu. Deklarovalo sa, že budú nasledovať ďalšie kroky a rokovania o prijatí vykonávacích noriem a že budú na federálnej i národných úrovniach prijaté ďalšie zákony. V Československu však nebol nikdy vydaný žiadny ďalší zákon alebo vládne nariadenie týkajúce sa ústavného zákona o postavení národností v ČSSR.

V období normalizácie sa otázky týkajúce sa ďalšej legislatívy týkajúcej sa národnostných menšín neotvárali, ale v krátkom období po prijatí ústavného zákona v roku 1968 do konca roka 1969 sa niektoré inštitúcie pokúšali takéto zákonné normy pripraviť a presadiť. Jednou z nich bola aj Rada vlády SSR pre národnosti (ďalej Rada alebo Rada vlády pre národnosti). Monografia prináša pohľad na problematiku rozpracovania ďalších zákonných noriem vyplývajúcich z ústavného zákona o postavení národností v Slovenskej socialistickej republike Radou vlády SSR pre národnosti, ktorá bola jednou z inštitúcií, ktoré sa na Slovensku vytvorili po vzniku československej federácie a zaoberali sa národnostnou problematikou.

V práci zameranej na rozpracovanie ďalších zákonných noriem vyplývajúcich z ústavného zákona o postavení národností v ČSSR bolo potrebné venovať sa aj predchádzajúcemu vývoju, preto sa prvá časť monografie zaoberá postavením menšín v Československu pred prijatím ústavného zákona, aktivitám národností predchádzajúcim prijatiu ústavného zákona o postavení národností a samotnému prijatiu zákona. V ďalších častiach sa už monografia venuje inštitucionálnym zmenám v SSR po vzniku federácie, vzniku Rady vlády SSR pre národnosti a jednotlivým krokom Rady a jej odborných orgánov pri príprave návrhov zákonov o postavení národností v Slovenskej socialistickej republike.
Motiváciou pre napísanie tejto monografie bola skutočnosť, že na Slovensku sa doteraz tejto problematike venovala pozornosť len v niekoľkých štúdiách, ktoré sa zaoberali maďarskou menšinou a obdobím pražskej jari alebo maďarskou menšinou v období normalizácie.

Autorka

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Právny jazyk v aplikačnej praxi

E-kniha

E-kniha

Marcel DolobáčĽuboš Dobrovič (eds.)

Recenzovaný zborník príspevkov z vedeckej konferencie

Tento recenzovaný zborník príspevkov z vedeckej konferencie prezentuje príspevky z vedeckej e-konferencie Právny jazyk v aplikačnej praxi, ktorá sa konala dňa 3. až 21. decembra 2018

Právny jazyk vyjadrený v právnych normách je jazyk špecifický, mal by byť jednoznačný, stručný, bez možnosti rôznych interpretácií. Ideálny svet, ktorý nejestvuje, ale treba sa oň pokúsiť? Výkladové komplikácie a nejednoznačnosť právneho jazyka a zvolených výrazov (najmä v Zákonníku práce) viedlo katedru pracovného práva a práva sociálneho zabezpečenia UPJŠ v Košiciach k spracovaniu grantovej úlohy VEGA č. 1/0526/17 „Lingvistické a sankčné mechanizmy pri tvorbe a pôsobení noriem pracovného práva”.

V rámci plnenia uvedenej grantovej úlohy katedra zorganizovala ekonferenciu, ktorá bola prístupná nielen odborníkom z pracovnoprávnej oblasti, ale aj z iných odvetví práva. Zisťujeme (hoc nie sme prekvapení), že problematickosť výkladu trápi nielen pracovné právo. Jednotlivé príspevky v zborníku sú tak do istej miery interdisciplinárne, aj keď s prevahou pracovného práva. Veríme, že predložený zborník je len úvodom do širšej práce a hlbšieho štúdia právneho jazyka aj iných odborníkov než predstaviteľov teórie práva. Rovnako veríme, že jednotlivé príspevky inšpirujú aj vás, čitateľov.

Autori

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Košické dni súkromného práva IV. Pocta...

E-kniha

E-kniha

Peter Molnár - Viktória Koľveková - Miroslava Kušníriková - Renáta Romanová -• Lukáš Macko (eds.)

Recenzovaný zborník vedeckých prác z medzinárodnej vedeckej konferencie Košické dni súkromného práva IV., ktorá sa konala v dňoch 15. až 17. júna 2022, je čiastkovým výstupom riešenia grantovej úlohy projektu schváleného Vedeckou grantovou agentúrou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky a Slovenskej akadémie vied pod registračným číslom 1/0765/20 s názvom „Ochrana ľudských hodnôt v súkromnom práve v kontexte moderných trendov a prebiehajúcej rekodifikácie súkromného práva“.

Predkladaný zborník vedeckých prác je výstupom zo 4. ročníka medzinárodnej vedeckej konferencie Košické dni súkromného práva IV. organizovanej Katedrou občianskeho práva, Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach. Publikačné výstupy autorov sú tematicky orientované najmä na výskumný projekt VEGA č. 1/0765/20 "Ochrana ľudských hodnôt v súkromnom práve v kontexte moderných trendov a prebiehajúcej rekodifikácie súkromného práva" riešený organizátormi konferencie. Jednotlivé príspevky sú rozdelené do troch sekcií – občianske právo hmotné, civilné právo procesné, právo duševného vlastníctva. Rozdelenie sekcií reflektuje na jednotlivé výskumné oblasti vymedzené v rámci projektu.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Oslava právneho štátu (Právny štát z pohľadu...

E-kniha

E-kniha

Ľudmila Pošiváková Zuzana Antošová - Milan Kočan (eds.)

Zborník príspevkov zo študentskej rozpravy konanej dňa 24. apríla 2013 na Právnickej fakulte UPJŠ v Košiciach.

V súčasnom období sa o právnom štáte v širokej miere debatuje tak na úrovni akademickej, ako i na úrovni politickej. Táto debata súvisí nie len so snahou o nastolenie Rule of Law v štátoch, ktoré prešli od socialistického zriadenia na demokratické, ale aj v štátoch, ktoré sa zmietajú v rôznych nepokojoch, politických či náboženských.

Avšak nejde len o debatu týkajúcu sa niektorých znakov Rule of Law, ktoré chýbajú vo vnútroštátnom práve, resp. znakov Rule of Law chýbajúcich na úrovni medzinárodného práva, ale aj o debatu o samotnej definícii a zmysle Rule of Law. Právny štát by sme mohli prirovnať k ideálu, ktorý sa snaží dosiahnuť takmer každý štát. Aj v prípade vzniku samostatnej Slovenskej republiky sa ústavodarcovia rozhodli zaradiť medzi úvodné ustanovenia, ktoré by mali tvoriť jadro ústavy, že Slovenská republika je právny štát.

Pre dosiahnutie ideálu právneho štátu je však okrem vyhlásenia potrebné prijať aj opatrenia, ktoré sú nevyhnutné pre nezávislé súdnictvo, demokraciu, efektívne uplatňovanie ľudských práv, deľbu moci a mnoho ďalších, ako elementy, ktoré charakterizujú právny štát.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Diverzné a inkluzívne pracoviská - legislatívne...

E-kniha

E-kniha

Jana Žuľová, Denisa Rudžiková

V prostredí slovenských zamestnávateľov sa dostáva do popredia aktívny prístup k diverzite a inklúzii na pracoviskách. Cielené programy diverzity a inklúzie pomáhajú zatraktívniť zamestnávateľov na trhu práce a prilákať viac záujemcov o zamestnanie. Proaktívne sa vytvárajú lepšie pracovné podmienky pre zamestnancov s povinnosťami k rodine (vo väčšine prípadov stále vo vzťahu k matkám), zamestnávajú sa aj skupiny ľudí, ktoré doteraz stáli na okraji záujmu (starší, zdravotne znevýhodnení, LGBT skupiny, menšiny, absolventi stredných a vysokých škôl). Na načrtnuté skutočnosti reaguje predložený zborník abstraktov, ktorý je zoskupením východiskových motívov a záverov príspevkov prezentovaných na vedeckej konferencii Diverzné a inkluzívne pracoviská - legislatívne východiská organizovanej katedrou pracovného práva a práva sociálneho zabezpečenia Právnickej fakulty Univerzity P. J. Šafárika, ktorá sa uskutočnila dňa 29. septembra 2023 hybridnou formou. Autori svojimi abstraktami poukazujú na paletu problematických oblastí, ktoré sú nielen odrazom akademických úvah, ale aj tých právnych otázok, s ktorými sa je v bežnej právnej praxi treba vysporiadať. Cieľom je využitím analýzy a explikácie vymedziť existujúce pracovnoprávne opatrenia/nástroje použiteľné na implementáciu diverzity a inklúzie na pracovisku podľa súčasného slovenského právneho rámca a právneho rámca EÚ a zdôrazniť tak východiskový stav akejkoľvek snahy o budovanie diverzity a implementácie inklúzie na pracovisku.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Aktuálne otázky finančného práva a daňového práva

E-kniha

E-kniha

Adrián Popovič - Jozef Sábo - Anna Vartašová (eds.)

Recenzovaný zborník príspevkov zo IV. ročníka študentského sympózia

Hlavným cieľom študentského sympózia bolo pre študentky a študentov bakalárskeho a magisterského stupňa štúdia Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach, tak ako po minulé roky, vytvoriť priestor na prednesenie vlastných vedeckých príspevkov na vopred navrhnutú alebo nimi zvolenú tému týkajúcu sa najmä problematiky daňového práva procesného, no i problematiky rozpočtového procesu a rozhodovacej činnosti Súdneho dvora EÚ. Zároveň bola zúčastneným študentkám a študentom daná možnosť konzultovať prácu na svojich príspevkoch s členmi odbornej komisie sympózia. V rámci svojho vystúpenia si mohli študentky a študenti vyskúšať úroveň vlastnej právnej argumentácie a schopnosť racionálneho zdôvodnenia prezentovaných záverov. Kvalitu príspevkov a ich prezentáciu na sympóziu posudzovala porota zložená z členov katedry a zástupcov odbornej praxe. Zúčastnené študentky a všetci zúčastnení študenti boli ocenení vecnými cenami. Víťazovi sympózia bola ponúknutá platená stáž v obchodnej spoločnosti: Ernst & Young, s. r. o. – Košice.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Pôžička či úžera? Nútený výkon rozhodnutia –...

E-kniha

E-kniha

Terézia HišemováDarina Kmecová (eds.)

Recenzovaný zborník vedeckých prác z Konferencie slovenských a českých právnych romanistov, konanej v dňoch 10.-11.5.2018, v priestoroch Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach

Predkladaný zborník vedeckých prác s ústrednou témou „Pôžička či úžera? Nútený výkon rozhodnutia - rímskoprávne základy a problémy aplikačnej praxe“ je spracovaný v rámci riešenia  grantového projektu VEGA: „Pôžička či úžera? Nútený výkon  rozhodnutia  historickoprávne základy a problémy aplikačnej praxe“, č. p. 1/0198/17.

Autormi jednotlivých príspevkov sú najmä významné osobnosti romanistickej právnej vedy pôsobiaci v Slovenskej a Českej republike, doktorandi a mladí vedeckí pracovníci zo slovenských a zahraničných univerzít, ktorí pôsobia v akademickom prostredí, ale aj v právnej praxi. Základným cieľom zostavovateľov je napomôcť k zlepšeniu súčasného právneho stavu, ktorý je hodnotený ako nevyhovujúci a prostredníctvom historického exkurzu vývoja inštitútu pôžičky a následne núteného výkonu rozhodnutia, vytvoriť vhodné návrhy de lege ferenda s prihliadnutím na všetky oblasti skúmania.

Zborník zachytáva vzájomné väzby medzi hmotno-právnym inštitútom z hľadiska rímskeho obligačného práva contractus unilaterales – mutuum v jej rôznych typoch, často realizovaných pripojením vysokých úrokov, ktoré hraničili s úžerou a procesno-právnym inštitútom jednotlivých exekučných žalôb uplatňujúcich sa v legisakčnom, formulovom a kogničnom procese. Ak by neexistovala možnosť vynútiť si určité správanie zaviazanej, povinnej osoby (dlžníka, odsúdeného), potom by deklarovaná všeobecná záväznosť vynútiteľnosti právnych noriem bola iba právnym pojmom. Vždy platilo, že každý vnútorne dobre organizovaný štát, či už v antickej dobe alebo v súčasnosti, musí mocenskými nástrojmi – často aj za použitia hrubého násilia – ale v medziach zákona, napomôcť k presadeniu toho, čo sám prehlásil za platné právo. Musí chrániť na jednej strane veriteľov, zároveň však musí zabraňovať svojpomoci jednotlivcov a použitiu nelegálneho, neodôvodneného a neprimeraného násilia. Zmluva o pôžičke ako reálny kontrakt sa často stala neoddeliteľnou súčasťou a relatívne najčastejším dôvodom vedúcim k uplatneniu núteného výkonu rozhodnutia (exekúcie), o to viac, ak si pri jej kontrahovaní často zmluvné strany dohodli aj pripojenie úrokov – niekedy v rámci zákonného limitu, inokedy prekračujúc zákonný rámec – a týmto spôsobom potencionálny, budúci veriteľ (žalobca) výrazným spôsobom zvyšoval mieru rizika platobnej neschopnosti u dlžníka (žalovaného, odsúdeného) a vykonania následnej exekúcie. Výrazná a prehlbujúca sa sociálna stratifikácia rímskeho obyvateľstva a sekundárna snaha o odpisovanie resp. zrušenie dlhov nemajetnej časti obyvateľstva logicky vyvrcholili do sociálnych nepokojov a revolt voči uplatňovaniu exekučného práva.

Zborník zachytáva nielen bohatú vedeckú diskusiu slovenských a českých právnych romanistov ale aj názory, skúsenosti a poznatky odborníkov venujúcich sa tejto problematike z pohľadu súčasného práva. Vďaka tomu prináša na predloženú tému jedinečný interdisciplinárny pohľad a nastoľuje veľa podnetných bodov pre budúce skúmanie. Toto dielo je dôkazom, že problémy s ktorými sa stretávali jednotliví predstavitelia rímskej jurisprudencie a ich právno-teoretické východiská a riešenia, sú nepochybne užitočné a slúžia ako vodítko aj pri riešení právnych otázok z oblasti moderného exekučného konania.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.