0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Míľniky právneho vývoja v Európe po prvej svetovej vojne

E-kniha

Ivan SvatuškaLucia Pištejová (eds.)

Zborník vedeckých príspevkov z medzinárodnej vedeckej konferencie doktorandov a mladých vedeckých pracovníkov konajúcej sa dňa 22.04.2022 organizovanej Katedrou dejín štátu a práva Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Zborník odporúčame do pozornosti nie len doktorandom a mladým vedeckým pracovníkom, ale aj všetkým odborníkom pracujúcim v odvetviach všeobecnej histórie a právnej vedy. Zároveň ho dávame do pozornosti všetkým laickým záujemcom o problematiku právneho vývoja po prvej svetovej vojne. Predsa, ako s obľubou hovorieva jeden zo svetovo uznávaných zahraničných právnych historikov: „Právo je najkrajšia veda na svete, lebo si v nej každý môže nájsť oblasť, ktorá ho zaujíma.“

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-574-0099-8

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Zostavovatelia:
Ivan Svatuška - Lucia Pištejová
Typ dokumentu:
zborník príspevkov
Počet strán:
227
Dostupné od:
24.05.2022
Rok vydania:
2022
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Právnická fakulta
Poznámka:
Zborník vznikol s podporou a je výstupom riešenia výskumného projektu APVV-19-0419 "100 rokov Trianonskej zmluvy.“
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Hranice zmluvnej slobody v pracovnom práve

E-kniha

E-kniha

Marcel Dolobáč

Autor má ambíciu nadviazať na súčasnú a zároveň podnietiť ďalšiu diskusiu ukotvenia pracovného práva v systéme súkromnoprávnych odvetví a prispieť k názorovým variáciám vo vzťahu k zmluvnej slobode a jej limitov v pracovnom práve. Široká zmluvná voľnosť občianskeho práva neplatí pre oblasť pracovného práva, a teda ani prenikanie štandardných občianskoprávnych inštitútov do pracovnoprávnych vzťahov nie je vždy samozrejmé. Uvedené predstavuje hlavné tézy predkladanej monografie.

Uchopiť problematiku zmluvnej slobody v pracovnom práve možno viacerými spôsobmi. Autor zvolil obsahovú štruktúru, ktorá je vystavaná na troch základných pilieroch.

V prvej časti autor posudzuje postavenie pracovného práva v systéme práva, ktoré je determinované predovšetkým vlastným predmetom právnej úpravy – závislou prácou a špecifickou metódou právnej regulácie prostredníctvom kogentných a relatívne kogentných noriem. V tejto súvislosti si autor hneď úvodom dovolí poznámku, že tak často diskutovaná dispozitívnosť noriem pracovného práva sa javí len domnelou. Pracovné právo je vystavané na minimách a maximách, pričom stavebnými kameňmi pevných hraníc sú práve relatívne kogentné normy. Ide o skutočnosť, ktorá odčleňuje pracovné právo od iných odvetví súkromného práva. Na tieto úvahy nadväzuje autorov pohľad na autonómiu vôle v pracovnom práve. Limity zmluvnej slobody (nielen) v teoretickom slova zmysle tvoria druhý pilier autorových myšlienok.

Naostatok, tretia stať práce má byť tou, ktorá teoreticko-právne úvahy vzájomného prepojenia občianskeho práva a pracovného práva pretaví do interpretácie vybraných občianskoprávnych inštitútov a možnosti ich aplikácie a realizácie v pracovnoprávnych vzťahoch.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Informačná spoločnosť a medzinárodné právo

E-kniha

E-kniha

Adam Giertl - Ľubica Gregová Širicová (eds.)

Zborník príspevkov z V. študentského sympózia konaného v dňoch 21. - 22. apríla 2013

Francúzsky delegát v Komisii pre ľudské práva, diskutujúc o zaradení pojmu „médiá" do článku o slobode prejavu v návrhu Medzinárodného paktu o občianskych a politických právach, prezieravo vyzýval ostatných členov komisie k predvídavosti ohľadne informačných médií budúcnosti.1 Diskusia prebehla v roku 1950, kedy o vplyve internetu na spolo- čenské vzťahy ešte naozaj nemohli delegáti tušiť. Keďže je v dnešných dňoch už jasné, že informačné technológie významne vplývajú na právo, medzinárodné právo nevynímajúc, rozhodli sa organizátori študentského sympózia venovať jeho šiesty ročník téme „Informačná spoločnosť a medzinárodné právo".

Študenti Právnickej fakulty sa po prihlásení na sympózium najskôr venovali príprave svojho príspevku, pričom každý z účastníkov mal v prípade potreby k dispozícii konzultanta. Zoznam konzultantov popri členoch Ústavu európskeho práva, oddelenia medzinárodného práva, bol tohto roku rozšírený o odborníka na právo duševného vlastníctva, Mgr. Martina Husovca, absolventa našej Právnickej fakulty a v súčasnosti IMPRS-CI doktoranda pôsobiaceho na Inštitúte Maxa Plancka pre duševné vlastníctvo a súťažné právo. Aj touto cestou ďakujeme, že venoval svoj čas študentom a pomohol im cennou radou pri príprave ich príspevkov. Po ukončení prípravnej fázy sa konalo samotné sympózium, ktorého cieľom bolo prezentovať vypracované príspevky a rozvinúť o nich diskusiu. Prednesené príspevky svojím zameraním odrážali široké spektrum prienikov medzinárodného práva a informačnej spoločnosti.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Implementácia iniciatív EÚ v oblasti...

E-kniha

E-kniha

Karin Cakoci a kol. 

Autori sa v monografii venovali deskripcii genézy a aktuálneho stavu právnej úpravy spotrebných daní v Slovenskej republike v interakcii s harmonizačným procesom a taktiež identifikovaniu vzájomnej závislosti právnej úpravy a príjmov zo zdaňovania spotrebnými daňami s efektom na štátny rozpočet SR.

Vzhľadom na dôležitosť a opodstatnenosť skúmanej problematiky, predovšetkým vo vzťahu k budúcemu fungovaniu Európskej únie, ako aj dopadu na výkonnosť hospodárstva jednotlivých členských štátov, s dôrazom na rozvoj a kvalitné fungovanie jednotného vnútorného trhu, sa autori prostredníctvom publikovania monografie pokúšajú vyvolať širšiu odbornú diskusiu k ich vlastným zosumarizovaným prezentovaným výsledkom, ktoré boli získané počas celého obdobia riešenia vedeckého projektu, týkajúcich sa aktuálnych trendov ako aj perspektívy v oblasti daňovej politiky EÚ a jej vplyvu na vnútroštátne daňové zákonodarstvo v Slovenskej republike v oblasti spotrebných daní v interakcii s rozpočtovými dopadmi.

Súhrnným cieľom monografie je prezentovanie existujúcich a vlastných získaných poznatkov týkajúcich sa problematiky spotrebných daní na Slovensku, s akcentom na vývoj iniciatív EÚ v tejto oblasti, ako aj kritické zhodnotenie ich vplyvu na štátny rozpočet SR, ako aj prezentovaním možného vývoja v budúcnosti.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Niekoľko poznámok k porozumeniu Zákonníka práce

E-kniha

E-kniha

Jana ŽuľováMilena Barinková 

Právne normy regulujú každodenný život. O právach a povinnostiach, ktoré z týchto noriem pre nás vyplývajú, sa dozvedáme vďaka jazyku. Je preto veľmi dôležité, aby boli vytvárané tak, aby im rozumeli všetky vrstvy spoločnosti, nielen percipienti s právnickým vzdelaním.

Zákonník práce je normou každodenného použitia a doteraz neexistuje žiadna publikácia približujúca či objasňujúca pochopenie ustanovení tohto zákona prizmou jeho jazyka. Hlavným cieľom publikácie je aplikovať získané lingvistické poznatky o úskaliach zrozumiteľnosti právneho jazyka pre širokú verejnosť na Zákonník práce a umožniť tak jeho adekvátnejšie porozumenie. Našou ambíciou nie je komplexný výklad ustanovení Zákonníka práce, ktoré vzbudzujú zdanie nezrozumiteľnosti pre bežného adresáta.

Zamerali sme sa na vybrané problémové javy odsledované a zistené v priebehu riešenia grantového projektu VEGA č. 1/0526/17 Lingvistické a sankčné mechanizmy pri tvorbe a pôsobení noriem pracovného práva a snažili sme sa o konceptuálny prístup k ich skúmaniu obohatený o empirický prieskum.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Medzinárodné a európske právo v kinematografii

E-kniha

E-kniha

Lucia Bakošová (ed.)

Zborník príspevkov z XII. študentského sympózia z medzinárodného a európskeho práva konaného dňa 29. marca 2019 v Košiciach

Hlavným cieľom filmov, prípadne seriálov zvyčajne nie je vzdelávať svojho diváka. Súčasná kinematografia avšak obsahuje značný počet snímok, ktoré predstavujú problematiku spätú s medzinárodným a európskym právom nielen odbornej, ale aj laickej verejnosti.

Z tohto dôvodu Ústav medzinárodného práva a európskeho práva Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach organizoval už v poradí XII. študentské sympózium z medzinárodného a európskeho práva s názvom „Medzinárodné a európske právo v kinematografii“, ktorého garantom bol prof. JUDr. Ján Klučka, CSc. Hlavným cieľom sympózia bolo spopularizovať medzinárodné a európske práva medzi študentmi práve prostredníctvom filmov alebo seriálov.

Snímky spracované v rámci študentského sympózia možno rozdeliť na dve skupiny, a to na snímky, ktoré dramatizovali skutočné udalosti a na snímky, ktoré vytvárali vlastné scenáre, v rámci ktorých sú zakomponované inštitúty medzinárodného alebo európskeho práva. Prevažná väčšina príspevkov sa týkala filmov, ktoré stvárňovali skutočné udalosti, ako napr. okolnosti genocídy, ktorá sa odohrala v 90. rokoch v Rwande, priebeh Norimberského procesu, obsadenie amerického veľvyslanectva v Teheráne či spor medzi dedičkou obrazu „Dáma v zlatom“ a Rakúskom. Na druhej strane možno spomenúť seriál M*A*S*H, ktorý síce nedramatizuje skutočné udalosti, ale prostredníctvom vlastného príbehu nám približuje život zdravotných pracovníkov v poľnej vojenskej nemocnici v Kórei.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.