0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Košické dni súkromného práva IV. Pocta profesorovi Vojčíkovi.

E-kniha

Peter Molnár - Viktória Koľveková - Miroslava Kušníriková - Renáta Romanová -• Lukáš Macko (eds.)

Recenzovaný zborník vedeckých prác z medzinárodnej vedeckej konferencie Košické dni súkromného práva IV., ktorá sa konala v dňoch 15. až 17. júna 2022, je čiastkovým výstupom riešenia grantovej úlohy projektu schváleného Vedeckou grantovou agentúrou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky a Slovenskej akadémie vied pod registračným číslom 1/0765/20 s názvom „Ochrana ľudských hodnôt v súkromnom práve v kontexte moderných trendov a prebiehajúcej rekodifikácie súkromného práva“.

Predkladaný zborník vedeckých prác je výstupom zo 4. ročníka medzinárodnej vedeckej konferencie Košické dni súkromného práva IV. organizovanej Katedrou občianskeho práva, Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach. Publikačné výstupy autorov sú tematicky orientované najmä na výskumný projekt VEGA č. 1/0765/20 "Ochrana ľudských hodnôt v súkromnom práve v kontexte moderných trendov a prebiehajúcej rekodifikácie súkromného práva" riešený organizátormi konferencie. Jednotlivé príspevky sú rozdelené do troch sekcií – občianske právo hmotné, civilné právo procesné, právo duševného vlastníctva. Rozdelenie sekcií reflektuje na jednotlivé výskumné oblasti vymedzené v rámci projektu.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-574-0098-1

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Zostavovatelia:
Peter Molnár • Viktória Koľveková • Miroslava Kušníriková • Renáta Romanová • Lukáš Macko
Typ dokumentu:
zborník vedeckých prác
Počet strán:
448
Dostupné od:
20.06.2022
Rok vydania:
2022
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Právnická fakulta
Poznámka:
Výstup z grantového projektu schváleného Vedeckou grantovou agentúrou MŠ SR a SAV pod registračným číslom 1/0765/20 s názvom „Ochrana ľudských hodnôt v súkromnom práve v kontexte moderných trendov a prebiehajúcej rekodifikácie súkromného práva“.
DOI:
https://doi.org/10.33542/KDS22-0098-1-00
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Pracovnoprávne elementy výkonu (závislej)...

E-kniha

E-kniha

Jana Žuľová (ed.)

Zborník vedeckých prác

Ústava Slovenskej republiky garantuje v článku 35 právo každého na slobodnú voľbu povolania a prípravu naň, ako aj právo podnikať a uskutočňovať inú zárobkovú činnosť. Každý má právo slobodne sa rozhodnúť, či si prostriedky na živobytie zabezpečí prácou ako samostatne zárobkovo činná osoba so všetkými dôsledkami a rizikami z toho vyplývajúcimi, alebo ako zamestnanec v pracovnoprávnych vzťahoch výkonom závislej práce. Mantinely a pravidlá výkonu uvedených práv sú regulované predovšetkým predpismi pracovného, obchodného aj daňového práva, s korpusom práv a povinností patriacich osobitne podnikateľom a osobitne zamestnancom. Neustály tlak konkurencie i dôsledky ekonomickej krízy privádzajú zamestnávateľov k hľadaniu cestičiek ako od vykonávateľov práce dosiahnuť čo najviac, za optimalizácie čo najnižších poistných, administratívnych i daňových nákladov. Pracovné pomery so zamestnancami sú ukončované a pod tlakom straty prostriedkov na živobytie sa „dobrovoľne“ menia na vzťahy obchodnoprávne. Nielen táto, ale aj ďalšie deformácie trhu práce konfrontujú subjekty práva na prácu s neférovými praktikami zamestnávateľov, čím minimalizujú možnosť realizácie slobody pri uplatňovaní tohto základného práva.

Riešením malo byť legislatívne zakotvenie definície závislej práce zákonom č. 348/2007 Z. z., ktorým sa novelizoval Zákonník práce. Či sa fenoménu „nútených živností“ a ďalších foriem zastretých pracovnoprávnych vzťahov podarilo vývojom definície závislej práce zabrániť, je základnou výskumnou otázkou viacerých vedeckých príspevkov v predkladanom zborníku vedeckých prác. Ambíciou autorského kolektívu je snaha o identifikáciu negatívnych javov trhu práce v korelácii s nedokonalosťami a medzerami pracovnoprávnej úpravy, ktoré spôsobujú jeho neželané deformácie. Ich dôsledné skúmanie v teoreticko-právnej rovine vyústi do výsledkov a návrhov de lege ferenda, ktoré sú súčasne riešeniami grantového projektu Vega č. 1/0805/13 „Optimalizácia usporiadania modelu pracovných vzťahov na trhu práce v Slovenskej republike“.

Zostavovateľka

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

PRÁVO – OBCHOD – EKONOMIKA XI.

E-kniha

E-kniha

Jozef Suchoža, Ján Husár, Regina Hučková

V rokoch 2020 a 2021 bola tradícia konania konferencie Právo – obchod – ekonomika kvôli bezprecedentnej situácií spojenej so šírením ochorenia Covid-19 mimoriadne pretrhnutá. V tomto roku nám situácia umožňuje obnoviť tradíciu konania našej tatranskej konferencie a po dvoch rokoch sa opätovne fyzicky stretnúť s tradičnými domácimi i zahraničnými účastníkmi. Zároveň sa však tešíme na účastníkov, ktorí na našu konferenciu zavítajú po prvýkrát (no veríme, že nie naposledy).

Do rúk sa vám dostáva zborník vedeckých prác, ktorý je vydaný v nadväznosti na riešenie vedeckých projektov na vedeckom pracovisku - katedre obchodného práva a hospodárskeho práva ako hlavného organizátora vedeckej konferencie, ale zároveň i na ďalších katedrách Právnickej fakulty UPJŠ či mnohých akademických pracoviskách v tuzemsku i zahraničí. Zborník je vydaný s podporou Agentúry na podporu výskumu a vývoja. Editori ďakujú všetkým, ktorí do neho prispeli svojimi vedeckými článkami a zároveň i recenzentom za ich cenné pripomienky a odporúčania.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Správne právo bez hraníc

E-kniha

E-kniha

Radomír Jakab-Diana Repiščáková-Eva Berníková

Zborník príspevkov z medzinárodnej vedeckej konferencie vznikol v rámci medzinárodnej vedeckej konferencie pod názvom „Správne právo bez hraníc“ konanej v dňoch 19. a 20. októbra 2023 na Tokaji v súvislosti s riešením vedeckého projektu s názvom „Extrateritoriálne účinky cudzích správnych rozhodnutí v podmienkach Európskej únie“ podporeného grantom Vedeckej grantovej agentúry pod č. 01/187/2022. Hlavným cieľom uvedeného projektu je vedecké skúmanie extrateritoriálneho pôsobenia správnych rozhodnutí členských štátov Európskej únie na území iných členských štátov za účelom poznania ako i následného posúdenia potreby a rozsahu harmonizácie právnej úpravy členských štátov Európskej únie, vnímajúc narastajúcu nevyhnutnosť zvyšovania miery voľného pohybu administratívnych rozhodnutí v podmienkach Európskej únie. V rámci riešenia výskumného projektu sa uskutočnila medzinárodná vedecká konferencia pod názvom ,,Správne právo bez hraníc“. Na konferencii boli prezentované príspevky členov riešiteľského kolektívu, ktorí sú zároveň členmi Katedry ústavného práva a správneho práva Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, ako aj ich kolegov z celého Slovenska, Českej republiky a Maďarska. Hlavným cieľom konferencie bola prezentácia a konfrontácia poznatkov v oblasti cezhraničných účinkov správnych aktov (predovšetkým v podmienkach Európskej únie), vnímajúc čoraz väčšiu narastajúcu globalizáciu práva, v dôsledku ktorej už nie je možné vnímať vnútroštátne právo oddelene, ale vo vzájomných súvislostiach s právnymi poriadkami iných štátov, príp. s právom nadnárodných, resp. medzinárodných organizácií, ako aj záväzkami, vyplývajúcimi pre jednotlivé štáty z uzatvorených medzinárodných zmlúv. Tomuto cieľu zodpovedali i jednotlivé sekcie a bloky konferencie, v rámci ktorých odzneli nielen poznatky z pozitívno-právnych disciplín, ale i poznatky teoreticko-právneho a historicko-právneho charakteru.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Implementácia iniciatív EÚ v oblasti...

E-kniha

E-kniha

Karin Cakoci a kol. 

Autori sa v monografii venovali deskripcii genézy a aktuálneho stavu právnej úpravy spotrebných daní v Slovenskej republike v interakcii s harmonizačným procesom a taktiež identifikovaniu vzájomnej závislosti právnej úpravy a príjmov zo zdaňovania spotrebnými daňami s efektom na štátny rozpočet SR.

Vzhľadom na dôležitosť a opodstatnenosť skúmanej problematiky, predovšetkým vo vzťahu k budúcemu fungovaniu Európskej únie, ako aj dopadu na výkonnosť hospodárstva jednotlivých členských štátov, s dôrazom na rozvoj a kvalitné fungovanie jednotného vnútorného trhu, sa autori prostredníctvom publikovania monografie pokúšajú vyvolať širšiu odbornú diskusiu k ich vlastným zosumarizovaným prezentovaným výsledkom, ktoré boli získané počas celého obdobia riešenia vedeckého projektu, týkajúcich sa aktuálnych trendov ako aj perspektívy v oblasti daňovej politiky EÚ a jej vplyvu na vnútroštátne daňové zákonodarstvo v Slovenskej republike v oblasti spotrebných daní v interakcii s rozpočtovými dopadmi.

Súhrnným cieľom monografie je prezentovanie existujúcich a vlastných získaných poznatkov týkajúcich sa problematiky spotrebných daní na Slovensku, s akcentom na vývoj iniciatív EÚ v tejto oblasti, ako aj kritické zhodnotenie ich vplyvu na štátny rozpočet SR, ako aj prezentovaním možného vývoja v budúcnosti.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Hranice Československej republiky optikou...

E-kniha

E-kniha

Dominika Kováčová-Lucia Pištejová-Ivan Vaňa

Predkladaná monografia sa venuje povojnovému usporiadaniu vzťahov a mierovým rokovaniam súvisiacim s ustálením hraníc novovytvorenej Československej republiky. Práca sa podrobnejšie venuje rokovacím procesom súvisiacim s prípravou a podpisom Versaillskej a Saint-Germainskej mierovej zmluvy. Obdobne podrobne následne rozoberá peripetie súvisiace s tvorbou Trianonskej mierovej zmluvy pojednávajúcej o hranici s Maďarskom a jej následným vytýčením v teréne. V neposlednom rade práca zachytáva ustálenie medzinárodných vzťahov Československa s Poľskom a ich spoločnú hranicu s osobitným zameraním na arbitrážne riešenie v otázke územia Oravy a Spiša.

Stiahnite si e-knihu zadarmo(pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.