0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Municipálne zákonodarstvo Uhorska ako predobraz potrianonských zmien verejnej správy na Above a v Turni

E-kniha

Erik Štenpien

Predkladaná monografia sa venuje reformám miestnej správy v druhej polovici 19. storočia, ktoré na našom území znamenali zavedenie municipalizmu – zoštátnenia miestnej správy. Práca sa podrobne venuje rozboru rozdielov medzi zákonnými článkami 42/1870 a 21/1884, z ktorých druhý bol doteraz vnímaný slovenskými právnymi historikmi ako novelizácia. Rozborom rozdielov v texte oboch noriem, ako aj poukázaním na prejavy praktickej aplikácie oboch noriem v miestnej praxi na Above a v Turni, sa snaží dokázať, že zákonný článok 21/1884 je rekodifikáciou a po vzniku ČSR bol recipovaný ako základ miestnej správy na Slovensku a platil aj v čase uzavretia Trianonskej mierovej zmluvy.   

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-574-0315-9

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Autor:
Erik Štenpien
Typ dokumentu:
monografia
Počet strán:
72
Dostupné od:
21.05.2024
Rok vydania:
2024
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Právnická fakulta
Poznámka:
Publikácia vznikla v rámci riešenia grantového projektu podporeného Agentúrou na podporu výskumu a vývoja č. APVV-19-0419: „100 rokov Trianonskej zmluvy“.
DOI:
https://doi.org/10.33542/MZU-0315-9
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Zborník príspevkov z X. ročníka študentského...

E-kniha

E-kniha

Adam Giertl (ed.)

Zborník príspevkov študentského Sympózia z medzinárodného práva a európskeho práva konaného dňa 28. apríla 2017 na pôde Právnickej fakulty UPJŠ Košiciach

Študentské sympózium je pravidelne poriadané Ústavom medzinárodného práva a európskeho práva a v roku 2017 je konané už jubilejná desiata edícia študentského sympózia, ktoré postupom času záber záujmu rozšírilo aj do oblasti európskeho práva. S tradíciou konania študentských sympózií je spojený aj dobrý zvyk prípravy zborníka príspevkov z každého podujatia.

Desiaty ročník pochopiteľne nie je výnimkou a tak sa čitateľom dostáva „do rúk“ desiata edícia zborníka príspevkov študentského sympózia. Po minulé roky bolo sympózium vždy zamerané na konkrétnu oblasť právnej úpravy medzinárodného a európskeho práva. Tak sa predmetom skúmania účastníkov sympózií stali otázky migrácie (2016), ochrany kultúrnych hodnôt (2015) alebo problematike kyberpriestoru (2013).

Tento rok sa vzhľadom na to, že ide o jubilejný desiaty ročník organizátori sympózia poňať zameranie sympózia prierezovo a pripomenúť si niektoré významné míľniky vývoja medzinárodného práva, ktoré sa udiali v rokoch ukončených číslom sedem.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Správne právo bez hraníc

E-kniha

E-kniha

Radomír Jakab-Diana Repiščáková-Eva Berníková

Zborník príspevkov z medzinárodnej vedeckej konferencie vznikol v rámci medzinárodnej vedeckej konferencie pod názvom „Správne právo bez hraníc“ konanej v dňoch 19. a 20. októbra 2023 na Tokaji v súvislosti s riešením vedeckého projektu s názvom „Extrateritoriálne účinky cudzích správnych rozhodnutí v podmienkach Európskej únie“ podporeného grantom Vedeckej grantovej agentúry pod č. 01/187/2022. Hlavným cieľom uvedeného projektu je vedecké skúmanie extrateritoriálneho pôsobenia správnych rozhodnutí členských štátov Európskej únie na území iných členských štátov za účelom poznania ako i následného posúdenia potreby a rozsahu harmonizácie právnej úpravy členských štátov Európskej únie, vnímajúc narastajúcu nevyhnutnosť zvyšovania miery voľného pohybu administratívnych rozhodnutí v podmienkach Európskej únie. V rámci riešenia výskumného projektu sa uskutočnila medzinárodná vedecká konferencia pod názvom ,,Správne právo bez hraníc“. Na konferencii boli prezentované príspevky členov riešiteľského kolektívu, ktorí sú zároveň členmi Katedry ústavného práva a správneho práva Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, ako aj ich kolegov z celého Slovenska, Českej republiky a Maďarska. Hlavným cieľom konferencie bola prezentácia a konfrontácia poznatkov v oblasti cezhraničných účinkov správnych aktov (predovšetkým v podmienkach Európskej únie), vnímajúc čoraz väčšiu narastajúcu globalizáciu práva, v dôsledku ktorej už nie je možné vnímať vnútroštátne právo oddelene, ale vo vzájomných súvislostiach s právnymi poriadkami iných štátov, príp. s právom nadnárodných, resp. medzinárodných organizácií, ako aj záväzkami, vyplývajúcimi pre jednotlivé štáty z uzatvorených medzinárodných zmlúv. Tomuto cieľu zodpovedali i jednotlivé sekcie a bloky konferencie, v rámci ktorých odzneli nielen poznatky z pozitívno-právnych disciplín, ale i poznatky teoreticko-právneho a historicko-právneho charakteru.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Mierové rokovania po roku 1918 a ich vplyv na...

E-kniha

E-kniha

Erik Štenpien - Lucia Pištejová  - Ivan Svatuška (eds.)

Zborník vedeckých prác z medzinárodnej vedeckej konferencie konajúcej sa v dňoch 13. – 14. 4. 2023 organizovanej Katedrou dejín štátu a práva, Právnickej fakulty, Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Predkladaný zborník prináša súhrn vedeckých prác z doposiaľ poslednej medzinárodnej konferencie zaoberajúcej sa problematikou Trianonskej mierovej zmluvy a rokovaniami v priebehu mierovej konferencie po r.1918. V zborníku sú zoskupené vedecké príspevky, členov riešiteľského kolektívu projektu APVV 19-0419 ale aj ďalších odborníkov z oblasti právnej histórie. Prostredníctvom svojich príspevkov ponúkajú náhľad na zložité procesy formovania sa Európy po 1. svetovej vojne. Približujú zásadné a pomerne komplikované procesy rokovanií o dôležitých otázkach povojnového usporiadania a ďalšieho smerovania jednotlivých krajín.

Podnetným prínosom v zborníku sú príspevky zahraničných právnych historikov, ktoré prinášajú alternatívny náhľad na skúmanú problematiku. Zborník v sebe zahŕňa vedecké štúdie súvisiace so skúmanou problematikou, častokrát s presahom na súčasnosť. Súčasťou zborníka sú taktiež vedecké príspevky s pozitívno-právnou tematikou.

Zborník v predkladanej forme je tak primárne určený pre čitateľov z oblasti odbornej verejnosti. V neposlednom rade však môže zaujať aj laickú verejnosť zaujímajúcu sa o problematiku povojnového usporiadania a slovensko-maďarských vzťahov.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Hranice zmluvnej slobody v pracovnom práve

E-kniha

E-kniha

Marcel Dolobáč

Autor má ambíciu nadviazať na súčasnú a zároveň podnietiť ďalšiu diskusiu ukotvenia pracovného práva v systéme súkromnoprávnych odvetví a prispieť k názorovým variáciám vo vzťahu k zmluvnej slobode a jej limitov v pracovnom práve. Široká zmluvná voľnosť občianskeho práva neplatí pre oblasť pracovného práva, a teda ani prenikanie štandardných občianskoprávnych inštitútov do pracovnoprávnych vzťahov nie je vždy samozrejmé. Uvedené predstavuje hlavné tézy predkladanej monografie.

Uchopiť problematiku zmluvnej slobody v pracovnom práve možno viacerými spôsobmi. Autor zvolil obsahovú štruktúru, ktorá je vystavaná na troch základných pilieroch.

V prvej časti autor posudzuje postavenie pracovného práva v systéme práva, ktoré je determinované predovšetkým vlastným predmetom právnej úpravy – závislou prácou a špecifickou metódou právnej regulácie prostredníctvom kogentných a relatívne kogentných noriem. V tejto súvislosti si autor hneď úvodom dovolí poznámku, že tak často diskutovaná dispozitívnosť noriem pracovného práva sa javí len domnelou. Pracovné právo je vystavané na minimách a maximách, pričom stavebnými kameňmi pevných hraníc sú práve relatívne kogentné normy. Ide o skutočnosť, ktorá odčleňuje pracovné právo od iných odvetví súkromného práva. Na tieto úvahy nadväzuje autorov pohľad na autonómiu vôle v pracovnom práve. Limity zmluvnej slobody (nielen) v teoretickom slova zmysle tvoria druhý pilier autorových myšlienok.

Naostatok, tretia stať práce má byť tou, ktorá teoreticko-právne úvahy vzájomného prepojenia občianskeho práva a pracovného práva pretaví do interpretácie vybraných občianskoprávnych inštitútov a možnosti ich aplikácie a realizácie v pracovnoprávnych vzťahoch.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Košické dni súkromného práva IV. Pocta...

E-kniha

E-kniha

Peter Molnár - Viktória Koľveková - Miroslava Kušníriková - Renáta Romanová -• Lukáš Macko (eds.)

Recenzovaný zborník vedeckých prác z medzinárodnej vedeckej konferencie Košické dni súkromného práva IV., ktorá sa konala v dňoch 15. až 17. júna 2022, je čiastkovým výstupom riešenia grantovej úlohy projektu schváleného Vedeckou grantovou agentúrou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky a Slovenskej akadémie vied pod registračným číslom 1/0765/20 s názvom „Ochrana ľudských hodnôt v súkromnom práve v kontexte moderných trendov a prebiehajúcej rekodifikácie súkromného práva“.

Predkladaný zborník vedeckých prác je výstupom zo 4. ročníka medzinárodnej vedeckej konferencie Košické dni súkromného práva IV. organizovanej Katedrou občianskeho práva, Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach. Publikačné výstupy autorov sú tematicky orientované najmä na výskumný projekt VEGA č. 1/0765/20 "Ochrana ľudských hodnôt v súkromnom práve v kontexte moderných trendov a prebiehajúcej rekodifikácie súkromného práva" riešený organizátormi konferencie. Jednotlivé príspevky sú rozdelené do troch sekcií – občianske právo hmotné, civilné právo procesné, právo duševného vlastníctva. Rozdelenie sekcií reflektuje na jednotlivé výskumné oblasti vymedzené v rámci projektu.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.