0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Medzinárodné a európske právo v kinematografii

E-kniha

Lucia Bakošová (ed.)

Zborník príspevkov z XII. študentského sympózia z medzinárodného a európskeho práva konaného dňa 29. marca 2019 v Košiciach

Hlavným cieľom filmov, prípadne seriálov zvyčajne nie je vzdelávať svojho diváka. Súčasná kinematografia avšak obsahuje značný počet snímok, ktoré predstavujú problematiku spätú s medzinárodným a európskym právom nielen odbornej, ale aj laickej verejnosti.

Z tohto dôvodu Ústav medzinárodného práva a európskeho práva Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach organizoval už v poradí XII. študentské sympózium z medzinárodného a európskeho práva s názvom „Medzinárodné a európske právo v kinematografii“, ktorého garantom bol prof. JUDr. Ján Klučka, CSc. Hlavným cieľom sympózia bolo spopularizovať medzinárodné a európske práva medzi študentmi práve prostredníctvom filmov alebo seriálov.

Snímky spracované v rámci študentského sympózia možno rozdeliť na dve skupiny, a to na snímky, ktoré dramatizovali skutočné udalosti a na snímky, ktoré vytvárali vlastné scenáre, v rámci ktorých sú zakomponované inštitúty medzinárodného alebo európskeho práva. Prevažná väčšina príspevkov sa týkala filmov, ktoré stvárňovali skutočné udalosti, ako napr. okolnosti genocídy, ktorá sa odohrala v 90. rokoch v Rwande, priebeh Norimberského procesu, obsadenie amerického veľvyslanectva v Teheráne či spor medzi dedičkou obrazu „Dáma v zlatom“ a Rakúskom. Na druhej strane možno spomenúť seriál M*A*S*H, ktorý síce nedramatizuje skutočné udalosti, ale prostredníctvom vlastného príbehu nám približuje život zdravotných pracovníkov v poľnej vojenskej nemocnici v Kórei.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-8152-774-6

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Zostavovateľ:
Lucia Bakošová
Typ dokumentu:
zborník príspevkov
Počet strán:
68
Dostupné od:
07.10.2019
Rok vydania:
2019
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Právnická fakulta
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Spravodlivosť, spoločenstvo, sloboda

E-kniha

E-kniha

Alexander BröstlMarta Breichová Lapčáková (eds.)

Zborník zo Zasadnutia slovenskej sekcie IVR pred 30. svetovým kongresom

Predkladaný Zborník je venovaný trom rámcovým okruhom, a to spravodlivosti, spoločenstvu a slobode. Tieto tvoria tematické okruhy 30. Svetového kongresu IVR, z príležitosti ktorého sa uskutočnilo aj zasadnutie jeho slovenskej sekcie. Publikované príspevky sa zameriavajú na ťažiskovú tému kongresu, ktorá je zároveň ústrednou témou právnych a sociálnych vied. V Zborníku tak nájdeme úvahy o slobode jednotlivca v spoločnosti, jej rôznych významových odtieňov a podôb. Opomenutá nie je ani otázka organizácie spoločenských vzťahov v podobe miery participácie občanov na štátnej moci v kontexte demokratickej formy vlády a jej aktuálnych výziev.

Predmetom analýz sa tak stávajú inštitúty priamej a nepriamej demokracie, nebezpečenstvá lákadiel tzv. totalitnej demokracie, či otázka identít v postmodernej pluralitnej spoločnosti. Rozboru sa nevyhýba ani otázka spravodlivosti v procesnom práve. Zborník tak čitateľovi poskytuje široký priestor skúmania od právno-filozofických otázok, cez otázky teórie ústavného štátu, až po ich aplikáciu v právnej praxi. Geograficky mapuje dianie v stredoeurópskom a širokom európskom priestore s dosahom na ich globálny rozmer. Publikácia sa tak môže stať užitočným zdrojom poznatkov a aktuálnych posunoch v právnej vede a jej ťažiskových tém s cieľom lepšieho pochopenia sociálnej reality.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Košické dni súkromného práva IV. Pocta...

E-kniha

E-kniha

Peter Molnár - Viktória Koľveková - Miroslava Kušníriková - Renáta Romanová -• Lukáš Macko (eds.)

Recenzovaný zborník vedeckých prác z medzinárodnej vedeckej konferencie Košické dni súkromného práva IV., ktorá sa konala v dňoch 15. až 17. júna 2022, je čiastkovým výstupom riešenia grantovej úlohy projektu schváleného Vedeckou grantovou agentúrou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky a Slovenskej akadémie vied pod registračným číslom 1/0765/20 s názvom „Ochrana ľudských hodnôt v súkromnom práve v kontexte moderných trendov a prebiehajúcej rekodifikácie súkromného práva“.

Predkladaný zborník vedeckých prác je výstupom zo 4. ročníka medzinárodnej vedeckej konferencie Košické dni súkromného práva IV. organizovanej Katedrou občianskeho práva, Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach. Publikačné výstupy autorov sú tematicky orientované najmä na výskumný projekt VEGA č. 1/0765/20 "Ochrana ľudských hodnôt v súkromnom práve v kontexte moderných trendov a prebiehajúcej rekodifikácie súkromného práva" riešený organizátormi konferencie. Jednotlivé príspevky sú rozdelené do troch sekcií – občianske právo hmotné, civilné právo procesné, právo duševného vlastníctva. Rozdelenie sekcií reflektuje na jednotlivé výskumné oblasti vymedzené v rámci projektu.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Medzinárodné a európske právo v kinematografii II.

E-kniha

E-kniha

Dominika Becková (ed.)

Zborník príspevkov z XIII. ročníka študentského sympózia z medzinárodného a európskeho práva konaného dňa 6. marca 2020 na pôde Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach.

Študentské sympózium z medzinárodného a európskeho práva má už v kalendári podujatí na Právnickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach svoje tradičné miesto. Aj v akademickom roku 2019/2020 sa Ústav medzinárodného práva a európskeho práva rozhodol v tradícií pokračovať a ponúknuť študentkám a študentom práva možnosť prezentovať ich odborné názory na vybrané témy a problematické otázky medzinárodného a európskeho práva.

V poradí už XIII. ročník študentského sympózia nadviazal na jeho predchádzajúci ročník, a opätovne upriamil pozornosť študentiek a študentov práva na inštitúty medzinárodného a európskeho práva zachytené vo filmoch. Filmy, spracované účastníčkami a účastníkmi sympózia, ponúkajú širokú škálu inštitútov medzinárodného a európskeho práva.

Vo svojich príspevkoch sa účastníčky a účastníci sympózia venujú problematike diplomatického práva, terorizmu, ozbrojených konfliktov, používania robotov, téme ochrany životného prostredia či otázkam právneho režimu kozmického priestoru.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Pôžička či úžera? Nútený výkon rozhodnutia –...

E-kniha

E-kniha

Terézia HišemováDarina Kmecová (eds.)

Recenzovaný zborník vedeckých prác z Konferencie slovenských a českých právnych romanistov, konanej v dňoch 10.-11.5.2018, v priestoroch Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach

Predkladaný zborník vedeckých prác s ústrednou témou „Pôžička či úžera? Nútený výkon rozhodnutia - rímskoprávne základy a problémy aplikačnej praxe“ je spracovaný v rámci riešenia  grantového projektu VEGA: „Pôžička či úžera? Nútený výkon  rozhodnutia  historickoprávne základy a problémy aplikačnej praxe“, č. p. 1/0198/17.

Autormi jednotlivých príspevkov sú najmä významné osobnosti romanistickej právnej vedy pôsobiaci v Slovenskej a Českej republike, doktorandi a mladí vedeckí pracovníci zo slovenských a zahraničných univerzít, ktorí pôsobia v akademickom prostredí, ale aj v právnej praxi. Základným cieľom zostavovateľov je napomôcť k zlepšeniu súčasného právneho stavu, ktorý je hodnotený ako nevyhovujúci a prostredníctvom historického exkurzu vývoja inštitútu pôžičky a následne núteného výkonu rozhodnutia, vytvoriť vhodné návrhy de lege ferenda s prihliadnutím na všetky oblasti skúmania.

Zborník zachytáva vzájomné väzby medzi hmotno-právnym inštitútom z hľadiska rímskeho obligačného práva contractus unilaterales – mutuum v jej rôznych typoch, často realizovaných pripojením vysokých úrokov, ktoré hraničili s úžerou a procesno-právnym inštitútom jednotlivých exekučných žalôb uplatňujúcich sa v legisakčnom, formulovom a kogničnom procese. Ak by neexistovala možnosť vynútiť si určité správanie zaviazanej, povinnej osoby (dlžníka, odsúdeného), potom by deklarovaná všeobecná záväznosť vynútiteľnosti právnych noriem bola iba právnym pojmom. Vždy platilo, že každý vnútorne dobre organizovaný štát, či už v antickej dobe alebo v súčasnosti, musí mocenskými nástrojmi – často aj za použitia hrubého násilia – ale v medziach zákona, napomôcť k presadeniu toho, čo sám prehlásil za platné právo. Musí chrániť na jednej strane veriteľov, zároveň však musí zabraňovať svojpomoci jednotlivcov a použitiu nelegálneho, neodôvodneného a neprimeraného násilia. Zmluva o pôžičke ako reálny kontrakt sa často stala neoddeliteľnou súčasťou a relatívne najčastejším dôvodom vedúcim k uplatneniu núteného výkonu rozhodnutia (exekúcie), o to viac, ak si pri jej kontrahovaní často zmluvné strany dohodli aj pripojenie úrokov – niekedy v rámci zákonného limitu, inokedy prekračujúc zákonný rámec – a týmto spôsobom potencionálny, budúci veriteľ (žalobca) výrazným spôsobom zvyšoval mieru rizika platobnej neschopnosti u dlžníka (žalovaného, odsúdeného) a vykonania následnej exekúcie. Výrazná a prehlbujúca sa sociálna stratifikácia rímskeho obyvateľstva a sekundárna snaha o odpisovanie resp. zrušenie dlhov nemajetnej časti obyvateľstva logicky vyvrcholili do sociálnych nepokojov a revolt voči uplatňovaniu exekučného práva.

Zborník zachytáva nielen bohatú vedeckú diskusiu slovenských a českých právnych romanistov ale aj názory, skúsenosti a poznatky odborníkov venujúcich sa tejto problematike z pohľadu súčasného práva. Vďaka tomu prináša na predloženú tému jedinečný interdisciplinárny pohľad a nastoľuje veľa podnetných bodov pre budúce skúmanie. Toto dielo je dôkazom, že problémy s ktorými sa stretávali jednotliví predstavitelia rímskej jurisprudencie a ich právno-teoretické východiská a riešenia, sú nepochybne užitočné a slúžia ako vodítko aj pri riešení právnych otázok z oblasti moderného exekučného konania.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Právny štát, spravodlivosť a budúcnosť demokracie

E-kniha

E-kniha

Alexander Bröstl - Marta Breichová Lapčáková (eds.)

Zborník príspevkov zo Zasadnutia slovenskej sekcie IVR pred 31. svetovým kongresom

Zborník sa v súlade so svojím pomenovaním venuje trom rámcovým okruhom v podobe  právneho štátu, spravodlivosti a budúcnosti demokracie, ktoré zrkadlia obsahové zameranie 31. Svetového kongresu Medzinárodného združenia pre právnu filozofiu a sociálnu filozofiu (IVR). Publikované príspevky slovenskej sekcie IVR sa venujú aktuálnym otázkam právneho štátu v konotáciách demokratického právneho štátu. Princípy právneho štátu a aktuálne otázky spojené s demokratickým charakterom Slovenskej republiky, vrátane demokratických procedúr na lokálnej úrovni, sú pertraktované s posunmi na medzinárodnej a globálnej scéne. Jednotlivé príspevky sú tak venované technickým a biotechnologickým výzvam súčasnej demokracie, prejavom teórie hier pri hľadaní konsenzu v kolegiálnych súdnych orgánoch, či konceptu lojálnej opozície v prebiehajúcom súdnom dialógu aplikácie práva v európskom právnom priestore.  Priestor je venovaný aj univerzálnym otázkam charakteru právnej vedy, či prítomnosti a budúcnosti právneho štátu. Zborník tak prekračuje hranice slovenského právneho priestoru a svojim zameraním siaha k pochopeniu súčasných trendov v širších súvislostiach.  

STIAHNITE SI E-KNIHU ZADARMO (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.