0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>
  • Novinka
    PRÁVO – OBCHOD – EKONOMIKA XIII.

PRÁVO – OBCHOD – EKONOMIKA XIII.

E-kniha

Ján Husár - Regina Hučková (eds.)

Zborník PRÁVO OBCHOD EKONOMIKA XIII. je zborníkom medzinárodných vedeckých prác obsahujúci vedecké práce širokej palety odvetví práva, ako aj príbuzných vedných odborov. Medzi okruhy problémov spracovaných v tejto publikácii patria otázky civilného, obchodného, daňového, colného, súťažného, práva duševného vlastníctva, arbitrážneho a korporátneho práva, ako aj ďalších parciálnych oblastí, vrátane vedeckých prác zaoberajúcich sa ekonomickou reguláciou a podnikaním a IT práva. Celý zborník sa vyznačuje bohatosťou vedeckých prác z rôznych jurisdikcií, vzhľadom na renomovaných autorov z viacerých krajín. Okrem teoretického prínosu a rozšírenia súčasného poznania v uvádzanej interdisciplinárnej problematike boli sformulované aj riešenia právnych problémov na úrovni de lege ferenda.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-574-0389-0

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Zostavovatelia:
Ján Husár - Regina Hučková
Typ dokumentu:
zborník vedeckých prác
Počet strán:
470
Dostupné od:
23.12.2024
Rok vydania:
2024
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina, angličtina
Fakulta UPJŠ:
Právnická fakulta
Poznámka:
Vydaný v rámci riešenia grantových úloh APVV 23-0331 „Integrácia únie kapitálových trhov: zmena korporačného financovania a záchrana obchodných spoločností vo finančných ťažkostiach“ a APVV 21-0336 „Analýza súdnych rozhodnutí metódami umelej inteligencie“
Licencia:
CC BY NC ND (Uveďte autora - Nepoužívajte komerčne - Nespracovávajte)
DOI:
https://doi.org/10.33542/POE-0389-0
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Medzinárodné daňové úniky a metódy ich...

E-kniha

E-kniha

Peter Huba - Jozef Sábo - Martin Štrkolec

Predkladaná monografia si za svoj cieľ kladie priblížiť problematiku medzinárodných daňových únikov ako po stránke jej pojmových východísk, tak aj z hľadiska konkrétnych metód a schém realizácie daňových únikov.

Členovia autorského kolektívu sa otázkami daňových únikov zaoberali taktiež vo svojich prácach Medzinárodné daňové úniky a daňové raje (JUDr. Jozef Sábo) a Právne aspekty zamedzenia dvojitého zdanenia a zabránenia daňovým únikom (JUDr. Peter Huba).

Táto monografia predstavuje syntézu predmetnej výskumnej činnosti členov autorského kolektívu preĺbenú o interdisicplinárny rozmer problému daňových únikov. Zároveň poukazeje na tie nedostatky, ktoré sa javia byť z pohľadu rizika medzinárodných daňových únikov a erózie základu dane na Slovensku najzávažnejšie. V tomto smere sa predkladá komparatívny pohľad na uvedenú problematiku, ktorý vo veľkej miere čerpá zo zdrojov americkej proveniencie, čo je spôsobené najmä kvalitným a dlhodobým výskumom v oblasti medzinárodných daňových únikov v USA.

Autorský kolektív verí, že aj prostredníctvom tejto monografie sa podarí priblížiť problematiku daňových únikov na dani z príjmov právnických osôb a táto získa rovnocennú pozornosť odbornej verejnosti popri daňových podvodoch na dani z pridanej hodnoty a iných vypuklých problémoch súčasnej daňovej legislatívy.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Transteritoriálne správne akty v podmienkach...

E-kniha

E-kniha

Radomír JakabTibor SemanLukáš Jančát

Pojem transteritoriálny správny akt je vo vede správneho práva relatívne novým, a to najmä v podmienkach Slovenskej republiky. Svoju praktickú uplatniteľnosť má v súvislosti s uplatňovaním práva Európskej únie (aj medzinárodného práva). Jeho podstata spočíva v tom, že účinky takéhoto správneho aktu vydaného v rámci jedného členského štátu presahujú územie tohto členského štátu, t.j. majú účinky aj v iných členských štátoch, resp. vo všetkých členských štátoch Európskej únie bez toho, aby podliehali procesu jeho uznania.

Cieľom monografie je zhrnutie výsledkov skúmania tohto typu správnych aktov, vymedzenie jeho charakteristických znakov a jeho účinkov, skúmanie možností procesnej obrany pred pôsobením jeho účinkov zo strany dotknutého štátu, prípadne posúdenie možností unifikácie postupu členských štátov Európskej únie v prípade potreby procesnej obrany voči účinkom transteritoriálnych správnych aktov. V rámci monografie sú taktiež analyzované jednotlivý typy transteritoriálnych správnych aktov aplikujúcich sa v podmienkach Európskej únie a Slovenskej republiky, ktoré sú kategorizované podľa stanovených kritérií.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Niekoľko poznámok k porozumeniu Zákonníka práce

E-kniha

E-kniha

Jana ŽuľováMilena Barinková 

Právne normy regulujú každodenný život. O právach a povinnostiach, ktoré z týchto noriem pre nás vyplývajú, sa dozvedáme vďaka jazyku. Je preto veľmi dôležité, aby boli vytvárané tak, aby im rozumeli všetky vrstvy spoločnosti, nielen percipienti s právnickým vzdelaním.

Zákonník práce je normou každodenného použitia a doteraz neexistuje žiadna publikácia približujúca či objasňujúca pochopenie ustanovení tohto zákona prizmou jeho jazyka. Hlavným cieľom publikácie je aplikovať získané lingvistické poznatky o úskaliach zrozumiteľnosti právneho jazyka pre širokú verejnosť na Zákonník práce a umožniť tak jeho adekvátnejšie porozumenie. Našou ambíciou nie je komplexný výklad ustanovení Zákonníka práce, ktoré vzbudzujú zdanie nezrozumiteľnosti pre bežného adresáta.

Zamerali sme sa na vybrané problémové javy odsledované a zistené v priebehu riešenia grantového projektu VEGA č. 1/0526/17 Lingvistické a sankčné mechanizmy pri tvorbe a pôsobení noriem pracovného práva a snažili sme sa o konceptuálny prístup k ich skúmaniu obohatený o empirický prieskum.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Medzinárodné a európske právo v kinematografii II.

E-kniha

E-kniha

Dominika Becková (ed.)

Zborník príspevkov z XIII. ročníka študentského sympózia z medzinárodného a európskeho práva konaného dňa 6. marca 2020 na pôde Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach.

Študentské sympózium z medzinárodného a európskeho práva má už v kalendári podujatí na Právnickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach svoje tradičné miesto. Aj v akademickom roku 2019/2020 sa Ústav medzinárodného práva a európskeho práva rozhodol v tradícií pokračovať a ponúknuť študentkám a študentom práva možnosť prezentovať ich odborné názory na vybrané témy a problematické otázky medzinárodného a európskeho práva.

V poradí už XIII. ročník študentského sympózia nadviazal na jeho predchádzajúci ročník, a opätovne upriamil pozornosť študentiek a študentov práva na inštitúty medzinárodného a európskeho práva zachytené vo filmoch. Filmy, spracované účastníčkami a účastníkmi sympózia, ponúkajú širokú škálu inštitútov medzinárodného a európskeho práva.

Vo svojich príspevkoch sa účastníčky a účastníci sympózia venujú problematike diplomatického práva, terorizmu, ozbrojených konfliktov, používania robotov, téme ochrany životného prostredia či otázkam právneho režimu kozmického priestoru.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

10 rokov v EÚ: Vzťahy, otázky, problémy

E-kniha

E-kniha

Ján Klučka(ed.)

Zborník príspevkov z medzinárodnej vedeckej konferencie konanej 29. – 30. mája 2014 na pôde Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

V prvom polroku tohto roka sa v Košiciach uskutočnila vedecká konferencia 10 rokov v EÚ: Vzťahy, otázky problémy, príspevky z ktorej tvoria obsah predkladaného rovnomenného zborníka.

Zámerom jej organizátorov, t.j. Slovenskej asociácie európskeho práva, Zastúpenia Európskej komisie v Slovenskej republike a Ústavu európskeho a oddelenia medzinárodného práva Právnickej fakulty UPJŠ bolo nielen (čo aj voľne) nadviazať na predošlú konferenciu z r. 2009 Komunitárne právo na Slovensku - päť rokov „po“, ale po piatich rokoch pokračovať v jej hlavnom zámere, t.j. poskytnúť účastníkom ako akademickej, tak aj mimoakademickej obce priestor na ďalšiu analýzu a výmenu názorov na právne problémy späté s členstvom Slovenskej republiky v Európskej únii a viacerými aktuálnymi problémami právneho poriadku Únie.

Z naznačeného hľadiska však možno zaznamenať posun v celkovom zameraní príspevkov na konferencii v r. 2009 a 2014. Zatiaľ čo príspevky z prvej konferencie sa sústreďovali predovšetkým na rôzne aspekty pôsobenia unijného práva v slovenskom právnom poriadku a na aplikačné problémy s tým spojené predovšetkým pred súdnymi a inými orgánmi, základné zameranie príspevkov z druhej konferencie je už odlišné. Aj predkladaný zborník potvrdzuje zameranie príspevkov predovšetkým na aktuálne problémy európskeho právneho poriadku a tiež na niektoré aspekty vonkajšej politiky Únie, pričom vzťahom unijného práva k slovenskému právnemu poriadku už nie je venovaná prvoradá pozornosť.

Viaceré príspevky sa zameriavajú na oblasti charakteristické určitým prienikom či „kohabitáciou“ unijného práva s medzinárodným právom verejným, medzinárodným právom súkromným, prípadne medzinárodnými vzťahmi v širšom slova zmysle.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.