Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Impact of legislation and law enforcement on the content of contracts with particular regard to the time of World War I ...

E-kniha

Péter Miskolczi Bodnár

This monograph examines when the state has the right to intervene in the legal relationship between contracting parties, and if it is possible, when it can act as a legislator and/or a law applier and what the nature of the intervention may be. In this study, the limits related to the rights and obligations of the parties are scrutinized. The monograph delineates the theoretical frameworks of state intervention. The author distinguishes the forms of intervention concerning future contracts and those already concluded. The study lists the circumstances grounding the mandatory norms concerning future contracts with the presentation of Roman law. In the context of state influence on the content of contracts already concluded, judicial decisions play a stronger role than legislation and government measures also appear. The monograph presents the legislative measures affecting the contracts already concluded and the reasons thereof in a differentiated way, divided into different periods. In the author's view, World War I and especially the subsequent Treaty of Trianon brought a significant change in the assessment of state intervention, and therefore, he devotes special attention to the examination of this period. The monograph provides an outline of overview of the international tendencies of the period from the peace treaty to the present day. The study presents the era of Hungarian legislation being prone to make mandatory rules and delineates the relevant provisions of the applicable Hungarian law. At the end of the monograph the reader can find the author’s evaluative comments. While acknowledging the positive aspects of state involvement, attention should also be paid to the dangers of excessive state intervention in Eastern Europe.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-574-0335-7

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Autor:
Péter Miskolczi Bodnár
Typ dokumentu:
monografia
Počet strán:
66
Dostupné od:
25.06.2024
Rok vydania:
2024
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
angličtina
Fakulta UPJŠ:
Právnická fakulta
Poznámka:
The publication was supported by the Slovak Research and Development Agency under the Contract No. APVV-19-0419: „100 Years of Treaty of Trianon“.
Licencia:
CC BY NC ND (Uveďte autora - Nepoužívajte komerčne - Nespracovávajte)
DOI:
https://doi.org/10.33542/IOL-0335-7
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Zákonník práce do každej ruky alebo lingvistika...

E-kniha

E-kniha

Jana Žuľová

Zborník príspevkov z II. ročníka študentského sympózia z pracovného práva konaného v dňoch 12. – 13. mája 2017 v Danišovciach

Predkladaný zborník je výstupom vedeckých prác študentov Právnickej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach a je systematicky rozdelených do dvoch častí. Prvá časť predstavuje interdisciplinárne prieniky jazykovedy a pracovného práva pri jeho tvorbe, výklade a aplikácii. Druhá časť otvára problematiku postihovania adresáta (pracovno) právnych noriem cez rôzne variácie sankcií.

Prílohou zborníka je dotazník zostavený riešiteľmi grantového projektu, ktorého úlohou je zistiť, či a v ktorých aspektoch sa Zákonník práce svojim jazykovo-štylistickým spracovaním vzďaľuje od svojich adresátov. Niet totiž inej právnej normy, ktorá by bola účastníkom pracovnoprávnych vzťahov bližšie, a ktorej porozumenie na najvyššej možnej úrovni je odôvodnené jej každodenným používaním.

Predkladaný zborník príspevkov sa tak prezentuje ako forma podpory rozširovania obzorov našich študentov za hranice ich bežného štúdia i ako prostriedok popularizácie vedeckého výskumu. V prípade záujmu cteného čitateľa, je možné vyplnený dotazník poslať na adresu: jana.zulova (@) upjs.sk. 

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Právne postavenie spoločníka v obchodnej...

E-kniha

E-kniha

Žofia Šuleková (ed.)

Zborník príspevkov zo IV. študentského sympózia z práva obchodných spoločností konaného v dňoch 24.-25. novembra 2016 v učebno-výcvikovom zariadení UPJŠ v Danišovciach.

Katedra obchodného práva a hospodárskeho práva Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach zorganizovala v poradí už IV. ročník študentského sympózia, tentokrát z práva obchodných spoločností, ktoré sa uskutočnilo v dňoch 24. – 25. novembra 2016 v učebno-výcvikovom zariadení UPJŠ v Danišovciach.

Cieľom každoročne organizovaných sympózií je vytvoriť diskusnú platformu pre študentov za účasti mentorov z radov členov katedry, a to učiteľov, vedecko-výskumných pracovníkov ako aj doktorandov. Téma tohtoročného sympózia bola zameraná na problematické otázky spojené s právnym postavením spoločníka v obchodnej spoločnosti. Jednotlivé témy boli zadávané tak, aby študenti mohli preukázať a rozvíjať svoje analytické a argumentačné schopnosti, a zároveň sa zdokonalili v prezentácii a formulácii vlastných názorov a pohľadov.

Predkladaný zborník je výstupom prác študentov z tohto podujatia.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Niekoľko poznámok k porozumeniu Zákonníka práce

E-kniha

E-kniha

Jana ŽuľováMilena Barinková 

Právne normy regulujú každodenný život. O právach a povinnostiach, ktoré z týchto noriem pre nás vyplývajú, sa dozvedáme vďaka jazyku. Je preto veľmi dôležité, aby boli vytvárané tak, aby im rozumeli všetky vrstvy spoločnosti, nielen percipienti s právnickým vzdelaním.

Zákonník práce je normou každodenného použitia a doteraz neexistuje žiadna publikácia približujúca či objasňujúca pochopenie ustanovení tohto zákona prizmou jeho jazyka. Hlavným cieľom publikácie je aplikovať získané lingvistické poznatky o úskaliach zrozumiteľnosti právneho jazyka pre širokú verejnosť na Zákonník práce a umožniť tak jeho adekvátnejšie porozumenie. Našou ambíciou nie je komplexný výklad ustanovení Zákonníka práce, ktoré vzbudzujú zdanie nezrozumiteľnosti pre bežného adresáta.

Zamerali sme sa na vybrané problémové javy odsledované a zistené v priebehu riešenia grantového projektu VEGA č. 1/0526/17 Lingvistické a sankčné mechanizmy pri tvorbe a pôsobení noriem pracovného práva a snažili sme sa o konceptuálny prístup k ich skúmaniu obohatený o empirický prieskum.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Stav a perspektívy finančného práva a daňového...

E-kniha

E-kniha

Adrián PopovičJozef SáboAnna Vartašová (eds.)

V dňoch 2. až 3. júna 2022 sa na pôde Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach uskutočnila medzinárodná vedecká konferencia s názvom Stav a perspektívy verejných financií v EÚ zameraná na témy Rozpočet EÚ a Nehnuteľnosti v zdaňovaní. Pri tejto príležitosti bolo dňa 1. júna 2022 pre študentky a študentov Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach zorganizované študentské sympózium na tému: „Stav a perspektívy finančného práva a daňového práva“. Zameranie sympózia bolo zvolené vzhľadom na obsahovú nadväznosť s grantovým projektom VEGA č. 1/0485/21: „Súčasnosť a východiská reformovania systému vlastných zdrojov rozpočtu EÚ (právne a ekonomické aspekty aj v kontexte dôsledkov pandémie ochorenia COVID-19)“, s grantovým projektom VEGA č. 1/0214/21: „Daň z nehnuteľností – právny stav a potenciál“ a grantovým projektom APVV-19-0124 pod názvom „Daňové právo a nové javy v ekonomike (digitálne služby, zdieľaná ekonomika, virtuálne meny)“, ktorých riešenie v tomto čase prebieha na Katedre finančného práva, daňového práva a ekonómie Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach.

Výstupom z tohto sympózia je predkladaný recenzovaný zborník príspevkov, v rámci ktorého sa študenti zameriavajú na skúmanie aktuálnych výziev finančného práva a daňového práva. V tomto kontexte sa študenti venujú skúmaniu nielen problematiky aktuálnych výziev v oblasti dane z nehnuteľností a zavedenia zdaňovania na základe ich trhovej hodnoty nehnuteľností a inštitútu opravných prostriedkov v daňovom práve procesnom, ale i aktuálnej problematike rozpočtového práva EÚ so zameraním na príjmovú stránku rozpočtu EÚ.

Autori sa tiež podrobne venujú vo svojich príspevkoch posúdeniu aktuálnej situácie v skúmanej oblasti a prezentujú aj návrhy de lege ferenda, ktoré by mohli prispieť k rozvoju a zlepšovaniu viacerých aspektov zdaňovania, čím je predložené dielo prínosom nielen pre právnu vedu, ale aj pre aplikačnú prax.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Medzinárodné a európske právo v kinematografii II.

E-kniha

E-kniha

Dominika Becková (ed.)

Zborník príspevkov z XIII. ročníka študentského sympózia z medzinárodného a európskeho práva konaného dňa 6. marca 2020 na pôde Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach.

Študentské sympózium z medzinárodného a európskeho práva má už v kalendári podujatí na Právnickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach svoje tradičné miesto. Aj v akademickom roku 2019/2020 sa Ústav medzinárodného práva a európskeho práva rozhodol v tradícií pokračovať a ponúknuť študentkám a študentom práva možnosť prezentovať ich odborné názory na vybrané témy a problematické otázky medzinárodného a európskeho práva.

V poradí už XIII. ročník študentského sympózia nadviazal na jeho predchádzajúci ročník, a opätovne upriamil pozornosť študentiek a študentov práva na inštitúty medzinárodného a európskeho práva zachytené vo filmoch. Filmy, spracované účastníčkami a účastníkmi sympózia, ponúkajú širokú škálu inštitútov medzinárodného a európskeho práva.

Vo svojich príspevkoch sa účastníčky a účastníci sympózia venujú problematike diplomatického práva, terorizmu, ozbrojených konfliktov, používania robotov, téme ochrany životného prostredia či otázkam právneho režimu kozmického priestoru.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Pracovnoprávne elementy výkonu (závislej)...

E-kniha

E-kniha

Jana Žuľová (ed.)

Zborník vedeckých prác

Ústava Slovenskej republiky garantuje v článku 35 právo každého na slobodnú voľbu povolania a prípravu naň, ako aj právo podnikať a uskutočňovať inú zárobkovú činnosť. Každý má právo slobodne sa rozhodnúť, či si prostriedky na živobytie zabezpečí prácou ako samostatne zárobkovo činná osoba so všetkými dôsledkami a rizikami z toho vyplývajúcimi, alebo ako zamestnanec v pracovnoprávnych vzťahoch výkonom závislej práce.

Mantinely a pravidlá výkonu uvedených práv sú regulované predovšetkým predpismi pracovného, obchodného aj daňového práva, s korpusom práv a povinností patriacich osobitne podnikateľom a osobitne zamestnancom. Neustály tlak konkurencie i dôsledky ekonomickej krízy privádzajú zamestnávateľov k hľadaniu cestičiek ako od vykonávateľov práce dosiahnuť čo najviac, za optimalizácie čo najnižších poistných, administratívnych i daňových nákladov. Pracovné pomery so zamestnancami sú ukončované a pod tlakom straty prostriedkov na živobytie sa „dobrovoľne“ menia na vzťahy obchodnoprávne.

Nielen táto, ale aj ďalšie deformácie trhu práce konfrontujú subjekty práva na prácu s neférovými praktikami zamestnávateľov, čím minimalizujú možnosť realizácie slobody pri uplatňovaní tohto základného práva.

Stiahnite si e-knihu zadarmo(pdf)

Vplyv Európskej únie na trestné právo jej...

E-kniha

E-kniha

Dominika Marčoková Becková (ed.)

Recenzovaný zborník vedeckých prác z medzinárodnej vedeckej konferencie je výstupom z medzinárodnej vedeckej konferencie, ktorá sa konala dňa 7. októbra 2022 v rámci riešenia grantového projektu APVV-18-0421 „Európska prokuratúra v súradniciach ústavného poriadku Slovenskej republiky ako posilnenie európskej integrácie prostredníctvom práva“.

Na rozdiel od iných oblastí činností Európskej únie, do oblasti trestného práva a trestnej politiky začala Európska únia vstupovať až oveľa neskôr. Ide totiž o sféru, ktorá sa tradične spája so suverenitou štátu a preto členské štáty Európskej únie do nej len veľmi pomaly vpúšťajú Európsku úniu. Problematika vplyvu Európskej únie na trestné právo jej členských štátov sa z tohto dôvodu stáva vysoko aktuálnou a prináša mnohé otázky a aplikačné problémy. Autori sa vo svojich vedeckých prácach venujú rôznym problémom, ktoré prináša prienik Európskej únie do trestného práva. Medzi vedecké problémy a otázky, ktorým autori vo svojich prácach venovali pozornosť patria: dôvody pôsobnosti Európskej únie v oblasti trestného práva; vplyv normotvorby Európskej únie na trestné právo jej členských štátov; návrhy na zlepšenie existujúcej právnej úpravy, či už na úrovni Európskej únie alebo úrovni vnútroštátnej, spolupráca Súdneho dvora Európskej únie a vnútroštátnych sudcov prostredníctvom prejudiciálneho konania v oblasti trestného práva; ako aj problematika Európskej prokuratúry.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Antické paradigmy a Trianonská zmluva

E-kniha

E-kniha

Ľuboš Dobrovič - Vladimír Vrana

Svet diplomacie, či už antickej alebo modernej, je prirodzene náchylný na problémy spojené so stretom kultúr a nezriedka slúži ako akési neozbrojené bojisko kultúrnych koncepcií. Medzinárodná diplomacia však stojí na predpoklade vojny, keďže nedorozumenia a diskrepancie kultúr vedú k zmätku. Stret kultúr poskytuje aj veľa príležitostí na voľbu nedorozumenia: na voľbu považovať čin za urážku, hoci nebola zamýšľaná, alebo na voľbu ignorovať najjasnejšiu úmyselnú urážku, a to všetko podľa momentálnej výhodnosti.

Rímsky historik Livius uvádza anekdotu o bránach Janusovho chrámu, ktoré, keď boli otvorené, znamenali, že Rím je vo vojne. Dvere antického Janusovho chrámu sa však zatvorili od začiatku 7. stor. pred Kr. do konca 1. stor. pred Kr. len dvakrát. Mohli by sme sa pýtať, koľkokrát a na ako dlho od prijatia Trianonskej mierovej zmluvy boli dvere pomyselného európskeho (či svetového) Janusovho chrámu zatvorené?

Publikácia, ktorú čitateľ berie do rúk sa nesnaží vyčerpávajúco zodpovedať všetky otázky antickej a novodobej medzinárodnej diplomacie. To nie je ani možné, a ani cieľom tejto vedeckej monografie. Autori hľadajúc prieniky medzi diplomaciou antiky, stredoveku a začiatku 20. storočia narazili na zopár podnetných myšlienok a kontroverzných polemík. Veď aké iné závery môže priniesť téma Trianonskej zmluvy a nekonečného stretu kultúr v oblasti antického Stredomoria a stredovekej Európy?

Veríme, že téma antickej a modernej diplomacie nadchne laického čitateľa, a odbornú verejnosť podnieti k novým myšlienkam, úvahám a vedeckej činnosti.

Vedecká monografia bola spracovaná ako výstup projektu Agentúry pre podporu výskumu a vývoja č. APVV-19-0419: „100 rokov Trianonskej zmluvy.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Základné zásady v rozhodovacej činnosti súdnej...

E-kniha

E-kniha

Alexander Bröstl - Marta Breichová Lapčáková - Martin Štrkolec (eds.)

Zborník vedeckých prác doktorandov.

Tematicky sú príspevky rozmanité: defilujú v nich základné zásady vo verejnom práve (základné zásady trestného konania, zásada kontradiktórnosti, základné zásady ústavného súdneho konania, základné zásady v súkromnom práve a v procesnom práve (superficies solo cedit), zásada občianskeho súdneho konania pri rozhodovaní pracovných sporov, rovnosť účastníkov a poučovacia povinnosť, námietka zaujatosti vo svetle práva na nestranný súd, zásada rýchlosti a zásada hospodárnosti v rozhodovacej činnosti všeobecných súdov, základné princípy v teórii práva a v medzinárodnom práve (všeobecné právne princípy uznávané civilizovanými národmi), koexistencia zásady rovnosti a zásady nediskriminácie v právnom poriadku Európskej únie, argumentácia prostredníctvom princípu rule of law v rozhodovacej činnosti súdov, vplyv základných princípov na výklad právnych noriem.

Je dôležité, že autorky a autori, a teda doktorandky a doktorandi z právnických fakúlt v Českej republike a v Slovenskej republike, tieto princípy/ zásady takmer unisono skúmajú v rámci procesu aplikácie (výkladu) práva, z pohľadu toho, ako s nimi zaobchádza právna (predovšetkým súdna) prax. A to treba principiálne uvítať a oceniť.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

PRÁVO – OBCHOD – EKONOMIKA

E-kniha

E-kniha

Jozef SuchožaJán HusárRegina Hučková (eds.)

Zborník vedeckých prác

Rok 2020 je takmer od svojho začiatku celosvetovo poznačený bezprecedentnou situáciou spojenou so šírením ochorenia Covid-19. V úvode aktuálneho kalendárneho roka, keď sa postupne rozbiehali aktivity organizačného tímu na príprave ďalšieho ročníka, sme sa ešte nádejali, že do tradičného termínu našej jesennej konferencie je ešte ďaleko a v tomto maximálnom optimizme sme rozbehli organizáciu jubilejného 10. ročníka našej už tradičnej konferencie. Konferencie, ktorá je stabilnou súčasťou vedecko-odborných konferenčných podujatí v tuzemských podmienkach a ktorá sa stala stabilnou súčasťou pracovných programov mnohých nás. Rok 2020 je takmer od svojho začiatku plný obmedzení, pričom obmedzenia sa dotkli aj organizácie konferenčných podujatí. Za „obeť“ súčasnej situácií padol aj náš 10. ročník konferencie Právo – obchod – ekonomika, ktorý sme boli nútení „so zaťatými zubami“ zrušiť. Situácia nám neumožňuje nič iné len dúfať, že v roku 2021 nám bude umožnené stretnúť sa na tradičnom mieste vo Vysokých Tatrách. Tieto stretnutia už berieme ako samozrejmosť, pričom ak na nič iné táto situácia nie je dobrá, tak aspoň na spomalenie a na uvedomenie si našej vlastnej zraniteľnosti.

Dovidenia na ďalšom ročníku Právo-obchod-ekonomika v októbri 2021.

Do rúk sa vám dostáva zborník vedeckých prác, ktorý je vydaný v nadväznosti na riešenie vedeckých projektov na vedeckom pracovisku - Katedre obchodného práva a hospodárskeho práva ako hlavného organizátora vedeckej konferencie, ale zároveň i na ďalších katedrách Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach, či mnohých akademických pracoviskách v tuzemsku i zahraničí. Zborník je vydaný s podporou Agentúry na podporu výskumu a vývoja.

Editori ďakujú všetkým, ktorí do neho prispeli svojimi vedeckými článkami a zároveň i recenzentom za ich cenné pripomienky a odporúčania.

Za editorov: Regina Hučková

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Ako správne pracovať s prameňmi práva Európskej...

E-kniha

E-kniha

Dominika Becková - Radoslav BenkoValéria Ružičková

Štúdium práva Európskej únie sa len sotva zaobíde bez práce s jeho prameňmi. Množstvo typov právnych predpisov, viacero foriem súdnych rozhodnutí ako aj široké spektrum kritérií pri vyhľadávaní právnych aktov Európskej únie a judikatúry jej súdov vo vyhľadávacích formulároch na oficiálnych webových portáloch Európskej únie však môže pôsobiť na prvý pohľad mätúco a tým prácu s prameňmi práva Európskej únie skomplikovať a predĺžiť.

Metodická príručka „Ako správne pracovať s prameňmi práva Európskej únie“ má za cieľ pomôcť študentom zorientovať sa v systéme prameňov práva Európskej únie ako aj v prameňoch samotných, ponúknuť im tipy a rady užitočné pri ich vyhľadávaní a prispieť tak k osvojeniu si základných postupov pri práci s nimi.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

1. svetová vojna a jej dôsledky v štátoprávnej...

E-kniha

E-book

Erik Štenpien, Lucia Pištejová, Ivan Svatuška

Predkladaná publikácia je zborníkom z medzinárodnej konferencie konanej v dňoch 29. – 30. 9. 2022 v Košiciach ako výstup riešenia grantového projektu APVV-19-0419. Ambíciou projektu je pokúsiť sa o zmier medzi právnymi i všeobecnými historikmi zo Slovenska i Maďarska v náročnej téme nazerania na Trianonskú mierovú zmluvu z roku 1920. Konferencia, konaná v dňoch 29. – 30. 9. 2022 bola treťou v rade konferencií, ktoré si dali za cieľ napomôcť pri dosiahnutí uvedeného cieľa. Zúčastnili sa jej právni historici i pozitívni právnici z viacerých krajín strednej Európy. Nech teda zborník poslúži ako ďalší stupienok k porozumeniu medzi národmi.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Obchodné a pracovné právo: Na spoločnej vlne

E-kniha

E-kniha

Natália Kalinák-Andrej Oriňak

Katedra obchodného práva a hospodárskeho práva spolu s Katedrou pracovného práva a práva sociálneho zabezpečenia Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach zorganizovala v poradí už VIII. ročník študentského sympózia, tentokrát z obchodného, pracovného a medzinárodného práva súkromného, ktoré sa uskutočnilo na pôde Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach dňa 1. decembra 2023. Študentské sympózium pod názvom Obchodné a pracovné právo na spoločnej vlne bolo realizované ako súčasť riešených výskumných projektov VEGA 1/0259/22 a VEGA č. 1/0291/23. Cieľom každoročne organizovaných sympózií je vytvoriť diskusnú platformu pre študentov a študentky pod dohľadom mentorov z radov členov katedry, a to učiteľov, vedecko-výskumných pracovníkov a doktorandov. Téma tohtoročného sympózia priniesla diskusiu o zaujímavých teoretických a praktických právnych problémoch tematicky zameraných na synergiu obchodného práva a pracovného práva. Študenti sa venovali aktuálnym otázkam súvisiacim s postavením podnikateľov, konaním obchodných spoločností v pracovnoprávnych vzťahoch ako aj povinnosťami a zodpovednosťou zamestnancov. Neopomenuté nezostali ani témy zdieľanej ekonomiky, genderových kvót v orgánoch obchodných spoločností a nekalosúťažného podplácania. Pri spracovaní jednotlivých tém mali študenti a študentky možnosť zdokonaliť svoje analytické myslenie a argumentačné schopnosti, pričom si mohli precvičiť písanie právneho odborného textu, ktoré v praxi neraz zvýši úspešnosť každého právnika. Študenti mali možnosť rozvíjať svoje kritické myslenie a naučiť sa jasne formulovať vlastné názory na aktuálne právne otázky. Po prezentácii príspevkov sa do plodnej diskusie zapájal nielen kolektív pedagógov a vedeckých pracovníkov, ale aj samotní študenti, ktorí kládli celý rad originálnych otázok. Každému účastníkovi z radov študentov bol za aktívnu participáciu na sympóziu udelený certifikát. Predkladaný zborník je výstupom prác študentov a študentiek z tohto podujatia.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Pôžička či úžera? Nútený výkon rozhodnutia –...

E-kniha

E-kniha

Terézia HišemováDarina Kmecová (eds.)

Recenzovaný zborník vedeckých prác z Konferencie slovenských a českých právnych romanistov, konanej v dňoch 10.-11.5.2018, v priestoroch Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach

Predkladaný zborník vedeckých prác s ústrednou témou „Pôžička či úžera? Nútený výkon rozhodnutia - rímskoprávne základy a problémy aplikačnej praxe“ je spracovaný v rámci riešenia  grantového projektu VEGA: „Pôžička či úžera? Nútený výkon  rozhodnutia  historickoprávne základy a problémy aplikačnej praxe“, č. p. 1/0198/17.

Autormi jednotlivých príspevkov sú najmä významné osobnosti romanistickej právnej vedy pôsobiaci v Slovenskej a Českej republike, doktorandi a mladí vedeckí pracovníci zo slovenských a zahraničných univerzít, ktorí pôsobia v akademickom prostredí, ale aj v právnej praxi. Základným cieľom zostavovateľov je napomôcť k zlepšeniu súčasného právneho stavu, ktorý je hodnotený ako nevyhovujúci a prostredníctvom historického exkurzu vývoja inštitútu pôžičky a následne núteného výkonu rozhodnutia, vytvoriť vhodné návrhy de lege ferenda s prihliadnutím na všetky oblasti skúmania.

Zborník zachytáva vzájomné väzby medzi hmotno-právnym inštitútom z hľadiska rímskeho obligačného práva contractus unilaterales – mutuum v jej rôznych typoch, často realizovaných pripojením vysokých úrokov, ktoré hraničili s úžerou a procesno-právnym inštitútom jednotlivých exekučných žalôb uplatňujúcich sa v legisakčnom, formulovom a kogničnom procese. Ak by neexistovala možnosť vynútiť si určité správanie zaviazanej, povinnej osoby (dlžníka, odsúdeného), potom by deklarovaná všeobecná záväznosť vynútiteľnosti právnych noriem bola iba právnym pojmom. Vždy platilo, že každý vnútorne dobre organizovaný štát, či už v antickej dobe alebo v súčasnosti, musí mocenskými nástrojmi – často aj za použitia hrubého násilia – ale v medziach zákona, napomôcť k presadeniu toho, čo sám prehlásil za platné právo. Musí chrániť na jednej strane veriteľov, zároveň však musí zabraňovať svojpomoci jednotlivcov a použitiu nelegálneho, neodôvodneného a neprimeraného násilia. Zmluva o pôžičke ako reálny kontrakt sa často stala neoddeliteľnou súčasťou a relatívne najčastejším dôvodom vedúcim k uplatneniu núteného výkonu rozhodnutia (exekúcie), o to viac, ak si pri jej kontrahovaní často zmluvné strany dohodli aj pripojenie úrokov – niekedy v rámci zákonného limitu, inokedy prekračujúc zákonný rámec – a týmto spôsobom potencionálny, budúci veriteľ (žalobca) výrazným spôsobom zvyšoval mieru rizika platobnej neschopnosti u dlžníka (žalovaného, odsúdeného) a vykonania následnej exekúcie. Výrazná a prehlbujúca sa sociálna stratifikácia rímskeho obyvateľstva a sekundárna snaha o odpisovanie resp. zrušenie dlhov nemajetnej časti obyvateľstva logicky vyvrcholili do sociálnych nepokojov a revolt voči uplatňovaniu exekučného práva.

Zborník zachytáva nielen bohatú vedeckú diskusiu slovenských a českých právnych romanistov ale aj názory, skúsenosti a poznatky odborníkov venujúcich sa tejto problematike z pohľadu súčasného práva. Vďaka tomu prináša na predloženú tému jedinečný interdisciplinárny pohľad a nastoľuje veľa podnetných bodov pre budúce skúmanie. Toto dielo je dôkazom, že problémy s ktorými sa stretávali jednotliví predstavitelia rímskej jurisprudencie a ich právno-teoretické východiská a riešenia, sú nepochybne užitočné a slúžia ako vodítko aj pri riešení právnych otázok z oblasti moderného exekučného konania.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Ownership rights protection in Polish and...

E-kniha

E-kniha

Milan Sudzina- Renata Świrgoń-Skok-Wojciech J. Kosior

Given the importance of the ownership right, the aim of this monograph is to provide an analysis, a clear systematic interpretation and an evaluation of the above issue, not only from the theoretical point of view, but also from the point of view of legal practice. The protection of ownership relations is ensured in various ways. It is judicial protection, protection provided by local self-government authorities, self-help, public registration of real property and other instruments of administrative and criminal law. In connection with the transformation of legislation in Slovakia and Poland after the fall of the socialist regime, there have been many changes in the legislation of both countries concerning the protection of ownership rights. A number of private law institutions related to the ownership of real property, the use of which was impossible or limited during the socialist period, have been restored. Legislation has also been adopted to alleviate the consequences of certain property and other injustices caused by the deprivation of ownership of real property during the socialist period. The adoption of restitution legislation was the basis for restoring the ownership rights of the original owners, who were allowed to get back their real property that had been used by socialist organisations. After the end of the socialist regime, the various forms of ownership, which until then had favoured the state ownership, were abolished. Changes were made to ensure that the ownership rights of all owners had the same content and enjoyed the same legal protection. The monograph is structured in such a way as to enable a comparison of individual institutions of rights in rem under Polish and Slovak law. The monograph also analyses the relevant decision-making practice of the supreme judicial authorities. The scientific methods applied enabled the authors not only to analyse and evaluate the historical context and the current legal regulation of ownership rights in Poland and Slovakia, but also to point out possible gaps and shortcomings and to elaborate de lege ferenda proposals that can be used in future legislative activity.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.