0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Impact of legislation and law enforcement on the content of contracts with particular regard to the time of World War I ...

E-kniha

Péter Miskolczi Bodnár

This monograph examines when the state has the right to intervene in the legal relationship between contracting parties, and if it is possible, when it can act as a legislator and/or a law applier and what the nature of the intervention may be. In this study, the limits related to the rights and obligations of the parties are scrutinized. The monograph delineates the theoretical frameworks of state intervention. The author distinguishes the forms of intervention concerning future contracts and those already concluded. The study lists the circumstances grounding the mandatory norms concerning future contracts with the presentation of Roman law. In the context of state influence on the content of contracts already concluded, judicial decisions play a stronger role than legislation and government measures also appear. The monograph presents the legislative measures affecting the contracts already concluded and the reasons thereof in a differentiated way, divided into different periods. In the author's view, World War I and especially the subsequent Treaty of Trianon brought a significant change in the assessment of state intervention, and therefore, he devotes special attention to the examination of this period. The monograph provides an outline of overview of the international tendencies of the period from the peace treaty to the present day. The study presents the era of Hungarian legislation being prone to make mandatory rules and delineates the relevant provisions of the applicable Hungarian law. At the end of the monograph the reader can find the author’s evaluative comments. While acknowledging the positive aspects of state involvement, attention should also be paid to the dangers of excessive state intervention in Eastern Europe.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-574-0335-7

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Autor:
Péter Miskolczi Bodnár
Typ dokumentu:
monografia
Počet strán:
66
Dostupné od:
25.06.2024
Rok vydania:
2024
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
angličtina
Fakulta UPJŠ:
Právnická fakulta
Poznámka:
The publication was supported by the Slovak Research and Development Agency under the Contract No. APVV-19-0419: „100 Years of Treaty of Trianon“.
Licencia:
CC BY NC ND (Uveďte autora - Nepoužívajte komerčne - Nespracovávajte)
DOI:
https://doi.org/10.33542/IOL-0335-7
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Právo informačných a komunikačných technológií

19,50 €
Dostupnosť: 5 Na sklade

Regina Hučková - Diana Treščáková - Laura Rózenfeldová

Vysokoškolská učebnica Právo informačných a komunikačných technológií je určená študentom vysokých škôl vo všeobecnosti, najmä však študentom Právnickej fakulty, ktorí majú záujem o štúdium práva v spojení s informačnými a komunikačnými technológiami. Učebnica predstavuje zdroj informácií potrebných nielen pre štúdium tejto problematiky, ale aj pre rozšírenie celkového obzoru v danej problematike.

Správne právo bez hraníc

E-kniha

E-kniha

Radomír Jakab-Diana Repiščáková-Eva Berníková

Zborník príspevkov z medzinárodnej vedeckej konferencie vznikol v rámci medzinárodnej vedeckej konferencie pod názvom „Správne právo bez hraníc“ konanej v dňoch 19. a 20. októbra 2023 na Tokaji v súvislosti s riešením vedeckého projektu s názvom „Extrateritoriálne účinky cudzích správnych rozhodnutí v podmienkach Európskej únie“ podporeného grantom Vedeckej grantovej agentúry pod č. 01/187/2022. Hlavným cieľom uvedeného projektu je vedecké skúmanie extrateritoriálneho pôsobenia správnych rozhodnutí členských štátov Európskej únie na území iných členských štátov za účelom poznania ako i následného posúdenia potreby a rozsahu harmonizácie právnej úpravy členských štátov Európskej únie, vnímajúc narastajúcu nevyhnutnosť zvyšovania miery voľného pohybu administratívnych rozhodnutí v podmienkach Európskej únie. V rámci riešenia výskumného projektu sa uskutočnila medzinárodná vedecká konferencia pod názvom ,,Správne právo bez hraníc“. Na konferencii boli prezentované príspevky členov riešiteľského kolektívu, ktorí sú zároveň členmi Katedry ústavného práva a správneho práva Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, ako aj ich kolegov z celého Slovenska, Českej republiky a Maďarska. Hlavným cieľom konferencie bola prezentácia a konfrontácia poznatkov v oblasti cezhraničných účinkov správnych aktov (predovšetkým v podmienkach Európskej únie), vnímajúc čoraz väčšiu narastajúcu globalizáciu práva, v dôsledku ktorej už nie je možné vnímať vnútroštátne právo oddelene, ale vo vzájomných súvislostiach s právnymi poriadkami iných štátov, príp. s právom nadnárodných, resp. medzinárodných organizácií, ako aj záväzkami, vyplývajúcimi pre jednotlivé štáty z uzatvorených medzinárodných zmlúv. Tomuto cieľu zodpovedali i jednotlivé sekcie a bloky konferencie, v rámci ktorých odzneli nielen poznatky z pozitívno-právnych disciplín, ale i poznatky teoreticko-právneho a historicko-právneho charakteru.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Medzinárodné daňové úniky a metódy ich...

E-kniha

E-kniha

Peter Huba - Jozef Sábo - Martin Štrkolec

Predkladaná monografia si za svoj cieľ kladie priblížiť problematiku medzinárodných daňových únikov ako po stránke jej pojmových východísk, tak aj z hľadiska konkrétnych metód a schém realizácie daňových únikov Členovia autorského kolektívu sa otázkami daňových únikov zaoberali taktiež vo svojich prácach Medzinárodné daňové úniky a daňové raje (JUDr. Jozef Sábo) a Právne aspekty zamedzenia dvojitého zdanenia a zabránenia daňovým únikom (JUDr. Peter Huba). Táto monografia predstavuje syntézu predmetnej výskumnej činnosti členov autorského kolektívu preĺbenú o interdisicplinárny rozmer problému daňových únikov. Zároveň poukazeje na tie nedostatky, ktoré sa javia byť z pohľadu rizika medzinárodných daňových únikov a erózie základu dane na Slovensku najzávažnejšie. V tomto smere sa predkladá komparatívny pohľad na uvedenú problematiku, ktorý vo veľkej miere čerpá zo zdrojov americkej proveniencie, čo je spôsobené najmä kvalitným a dlhodobým výskumom v oblasti medzinárodných daňových únikov v USA.

Autorský kolektív verí, že aj prostredníctvom tejto monografie sa podarí priblížiť problematiku daňových únikov na dani z príjmov právnických osôb a táto získa rovnocennú pozornosť odbornej verejnosti popri daňových podvodoch na dani z pridanej hodnoty a iných vypuklých problémoch súčasnej daňovej legislatívy.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Zdravie pri práci v spektre teórie a praxe

E-kniha

E-kniha

Jana Žuľová  - Monika Minčičová - Marcel Dolobáč (eds.)

Právna úprava ochrany zdravia pri práci a procesu zisťovania zdravotnej spôsobilosti je jedným z prejavov napĺňania ochrannej funkcie pracovného práva.

Z dôvodu dôležitosti sledovania záujmu chrániť život a zdravie jednotlivca počas jeho pracovného života, ako aj z dôvodu dôsledkov poškodenia zdravia zamestnanca pre výkon ďalšej práce a priebeh pracovnoprávneho vzťahu, nachádza skúmanie tejto oblasti v právnej vede svoje nezastupiteľné miesto. Jej aktuálnosť zvýrazňujú i novovznikajúce riziká práce a pracovného prostredia. Technologický pokrok spojený so zmenou v spôsobe výkonu práce, ale i pandemická situácia otvorila pre pracovné právo okruh nových výziev, ktoré si vyžadujú pozornosť.

Na načrtnuté skutočnosti reaguje predložený zborník abstraktov, ktorý je zoskupením východiskových motívov a záverov prednášok prezentovaných na vedeckej online konferencii „Zdravie pri práci v spektre teórie a praxe“ organizovanej Katedrou pracovného práva a práva sociálneho zabezpečenia Právnickej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach dňa 16. apríla 2021. Autori svojimi abstraktami poukazujú na paletu problematických oblastí, ktoré sú nielen odrazom akademických úvah, ale aj tých právnych otázok, ktorými sa v bežnej právnej praxi je treba vysporiadať.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Spravodlivosť, spoločenstvo, sloboda

E-kniha

E-kniha

Alexander BröstlMarta Breichová Lapčáková (eds.)

Zborník zo Zasadnutia slovenskej sekcie IVR pred 30. svetovým kongresom

Predkladaný Zborník je venovaný trom rámcovým okruhom, a to spravodlivosti, spoločenstvu a slobode. Tieto tvoria tematické okruhy 30. Svetového kongresu IVR, z príležitosti ktorého sa uskutočnilo aj zasadnutie jeho slovenskej sekcie. Publikované príspevky sa zameriavajú na ťažiskovú tému kongresu, ktorá je zároveň ústrednou témou právnych a sociálnych vied. V Zborníku tak nájdeme úvahy o slobode jednotlivca v spoločnosti, jej rôznych významových odtieňov a podôb. Opomenutá nie je ani otázka organizácie spoločenských vzťahov v podobe miery participácie občanov na štátnej moci v kontexte demokratickej formy vlády a jej aktuálnych výziev.

Predmetom analýz sa tak stávajú inštitúty priamej a nepriamej demokracie, nebezpečenstvá lákadiel tzv. totalitnej demokracie, či otázka identít v postmodernej pluralitnej spoločnosti. Rozboru sa nevyhýba ani otázka spravodlivosti v procesnom práve. Zborník tak čitateľovi poskytuje široký priestor skúmania od právno-filozofických otázok, cez otázky teórie ústavného štátu, až po ich aplikáciu v právnej praxi. Geograficky mapuje dianie v stredoeurópskom a širokom európskom priestore s dosahom na ich globálny rozmer. Publikácia sa tak môže stať užitočným zdrojom poznatkov a aktuálnych posunoch v právnej vede a jej ťažiskových tém s cieľom lepšieho pochopenia sociálnej reality.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.