0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

PRÁVO – OBCHOD – EKONOMIKA XII.

E-kniha

Jozef Suchoža - Ján Husár - Regina Hučková

Zborník z medzinárodného vedeckého sympózia „PRÁVO-OBCHOD-EKONOMIKA XII." je súborom vedeckých prác autorov participujúcich na rovnomennom sympóziu. Publikácia sa zameriava predovšetkým na oblasť zastúpenia v súkromnom práve, spriaznených osôb v korporačnom a konkurznom práve a aktuálnych otázok právnej regulácie umelej inteligencie.

Autori jednotlivých príspevkov sú erudovanými odborníkmi z rozličných odvetví práva. Kolekcia vedeckých prác je uceleným dielom v podobe zborníka, s presahom do súkromnoprávnych ako aj verejnoprávnych odvetví.

Čitateľom sú predložené vedecké výstupy od autorov zo slovenského právneho prostredia, ako aj od zahraničných autorov. Viaceré práce autorov poskytujú európsku právnu perspektívu či medzinárodnú komparačnú perspektívu.

Stiahnite si e-knihu zadarmo(pdf)

Množstvo

8-80-574-0247-3

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Zostavovatelia:
Jozef Suchoža - Ján Husár - Regina Hučková
Typ dokumentu:
zborník vedeckých prác
Dostupné od:
1. 12. 2023
Rok vydania:
2023
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina, angličtina
Fakulta UPJŠ:
Právnická fakulta
Poznámka:
Zborník bol vydaný v rámci riešenia grantových úloh APVV-17-0561 “Ľudskoprávne a etické aspekty kybernetickej spoločnosti”, APVV-19-0424 „Inovatívna obchodná spoločnosť: vnútrokorporátne premeny, digitálne výzvy a nástup umelej inteligencie“
a APVV-21-0336 „Analýza súdnych rozhodnutí metódami umelej inteligencie“.
Licencia:
CC BY NC ND (Uveďte autora - Nepoužívajte komerčne - Nespracovávajte)
DOI:
https://doi.org/10.33542/POE-0247-3
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Členovia orgánov obchodnej spoločnosti....

E-kniha

E-kniha

Jaroslav DolnýMonika Seilerová (eds.)

Zborník príspevkov zo VII. študentského sympózia z obchodného práva a pracovného práva konaného dňa 5. decembra 2019 na Právnickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach

Téma tohtoročného sympózia ponúkla študentom možnosť vybrať si riešenie obchodnoprávnej problematiky alebo upriamiť pozornosť na pracovnoprávne aspekty postavenia členov orgánov obchodnej spoločnosti, a to na podklade analýzy právnej úpravy a judikatúry.

Tvorivé spracovanie obchodnoprávnych otázok sa vzťahovalo najmä k oblastiam spôsobu konania v mene obchodnej spoločnosti, zodpovednosti faktického štatutárneho orgánu obchodnej spoločnosti, informačným povinnostiam štatutárneho orgánu voči jej spoločníkom, ale aj odmeňovaniu za výkon funkcie člena predstavenstva akciovej spoločnosti, zodpovednosti štatutárneho orgánu za úpadok spoločnosti či uplatňovaniu zákazu konkurencie vo vzťahu ku konateľovi spoločnosti s ručením obmedzeným.

Prepojenie obchodného práva a pracovného práva bolo smerované k právnej analýze ochrany osobných údajov týkajúcich sa zdravia a ich zneužívaniu zo strany členov orgánov obchodnej spoločnosti, oprávnenosti súbehu výkonu funkcie (člena) štatutárneho orgánu s pracovnoprávnym vzťahom a právnemu postaveniu vedúcich zamestnancov predovšetkým s ohľadom na ich povinnosti a zodpovednosť za starostlivosť o zdravie zamestnancov v podobe vytvárania zdravých pracovných podmienok.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Právo - Obchod - Ekonomika IX.

E-kniha

E-kniha

Jozef SuchožaJán HusárRegina Hučková (eds.)

Zborník príspevkov z medzinárodného vedeckého sympózia PRÁVO - OBCHOD - EKONOMIKA konaného v dňoch 23. – 25. októbra 2019 vo Vysokých Tatrách

Tohtoročný program konferencie a predkladaný zborník reflektujú aktuálne témy nielen v domácej právnej vede (rekodifikácia súkromného práva v podmienkach slovenského právneho poriadku), ale aj v európskej, či medzinárodnej právnej vede (právne a etické aspekty umelej inteligencie). Program konferencie je tohtoročne obohatený o sekciu, ktorú organizátori pripravili v spolupráci s Medzinárodným rozhodcovským súdom pri Českomoravskej komoditnej burze a Rozhodcovským súdom pri Hospodárskej komore ČR a Agrárnej komore ČR.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Obchodné a pracovné právo: Na spoločnej vlne

E-kniha

E-kniha

Natália Kalinák-Andrej Oriňak

Katedra obchodného práva a hospodárskeho práva spolu s Katedrou pracovného práva a práva sociálneho zabezpečenia Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach zorganizovala v poradí už VIII. ročník študentského sympózia, tentokrát z obchodného, pracovného a medzinárodného práva súkromného, ktoré sa uskutočnilo na pôde Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach dňa 1. decembra 2023. Študentské sympózium pod názvom Obchodné a pracovné právo na spoločnej vlne bolo realizované ako súčasť riešených výskumných projektov VEGA 1/0259/22 a VEGA č. 1/0291/23. Cieľom každoročne organizovaných sympózií je vytvoriť diskusnú platformu pre študentov a študentky pod dohľadom mentorov z radov členov katedry, a to učiteľov, vedecko-výskumných pracovníkov a doktorandov. Téma tohtoročného sympózia priniesla diskusiu o zaujímavých teoretických a praktických právnych problémoch tematicky zameraných na synergiu obchodného práva a pracovného práva. Študenti sa venovali aktuálnym otázkam súvisiacim s postavením podnikateľov, konaním obchodných spoločností v pracovnoprávnych vzťahoch ako aj povinnosťami a zodpovednosťou zamestnancov. Neopomenuté nezostali ani témy zdieľanej ekonomiky, genderových kvót v orgánoch obchodných spoločností a nekalosúťažného podplácania. Pri spracovaní jednotlivých tém mali študenti a študentky možnosť zdokonaliť svoje analytické myslenie a argumentačné schopnosti, pričom si mohli precvičiť písanie právneho odborného textu, ktoré v praxi neraz zvýši úspešnosť každého právnika. Študenti mali možnosť rozvíjať svoje kritické myslenie a naučiť sa jasne formulovať vlastné názory na aktuálne právne otázky. Po prezentácii príspevkov sa do plodnej diskusie zapájal nielen kolektív pedagógov a vedeckých pracovníkov, ale aj samotní študenti, ktorí kládli celý rad originálnych otázok. Každému účastníkovi z radov študentov bol za aktívnu participáciu na sympóziu udelený certifikát. Predkladaný zborník je výstupom prác študentov a študentiek z tohto podujatia.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Základy zdaňovania (v interakcii ekonómie a práva)

E-kniha

E-kniha

Karolína ČervenáAnna Vartašová

Vysokoškolská učebnica vo forme elektronickej interaktívnej publikácie je určená vysokoškolským študentom, ktorí majú záujem o interdisciplinárny pohľad na zdaňovanie v kontexte prepojenia základných teoretických poznatkov z oblasti práva a ekonómie týkajúcich sa zdaňovania s akcentom na aplikačnú prax. Obsahom učebnice sú prioritne všeobecné teoretické poznatky z oblasti zdaňovania v zmysle ich historického kreovania a charakteristiky v rozsahu právneho a ekonomického rámca systému zdanenia všeobecne, ako aj v súčasnosti uplatňovaného v Slovenskej republike.

Súčasťou učebnice sú aj obrázky a grafy (uvedené v prílohe), ktoré interaktívne dopĺňajú textovú časť a taktiež aj súbor otázok v (kontexte zamerania jednotlivých kapitol), ktorých úlohou je prispieť k naplneniu didaktických cieľov učebnice.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Správne právo bez hraníc

E-kniha

E-kniha

Radomír Jakab-Diana Repiščáková-Eva Berníková

Zborník príspevkov z medzinárodnej vedeckej konferencie vznikol v rámci medzinárodnej vedeckej konferencie pod názvom „Správne právo bez hraníc“ konanej v dňoch 19. a 20. októbra 2023 na Tokaji v súvislosti s riešením vedeckého projektu s názvom „Extrateritoriálne účinky cudzích správnych rozhodnutí v podmienkach Európskej únie“ podporeného grantom Vedeckej grantovej agentúry pod č. 01/187/2022. Hlavným cieľom uvedeného projektu je vedecké skúmanie extrateritoriálneho pôsobenia správnych rozhodnutí členských štátov Európskej únie na území iných členských štátov za účelom poznania ako i následného posúdenia potreby a rozsahu harmonizácie právnej úpravy členských štátov Európskej únie, vnímajúc narastajúcu nevyhnutnosť zvyšovania miery voľného pohybu administratívnych rozhodnutí v podmienkach Európskej únie. V rámci riešenia výskumného projektu sa uskutočnila medzinárodná vedecká konferencia pod názvom ,,Správne právo bez hraníc“. Na konferencii boli prezentované príspevky členov riešiteľského kolektívu, ktorí sú zároveň členmi Katedry ústavného práva a správneho práva Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, ako aj ich kolegov z celého Slovenska, Českej republiky a Maďarska. Hlavným cieľom konferencie bola prezentácia a konfrontácia poznatkov v oblasti cezhraničných účinkov správnych aktov (predovšetkým v podmienkach Európskej únie), vnímajúc čoraz väčšiu narastajúcu globalizáciu práva, v dôsledku ktorej už nie je možné vnímať vnútroštátne právo oddelene, ale vo vzájomných súvislostiach s právnymi poriadkami iných štátov, príp. s právom nadnárodných, resp. medzinárodných organizácií, ako aj záväzkami, vyplývajúcimi pre jednotlivé štáty z uzatvorených medzinárodných zmlúv. Tomuto cieľu zodpovedali i jednotlivé sekcie a bloky konferencie, v rámci ktorých odzneli nielen poznatky z pozitívno-právnych disciplín, ale i poznatky teoreticko-právneho a historicko-právneho charakteru.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.