0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Starostlivosť o zdravie zamestnancov

E-kniha

Marcel DolobáčMonika Seilerová (eds.)

Tento recenzovaný zborník príspevkov z vedeckej konferencie prezentuje príspevky z medzinárodnej vedeckej konferencie Starostlivosť zdravie zamestnancov, ktorá sa konala dňa 6. až 8. júna 2018 vo Vysokých Tatrách a vznikol ako čiastkový výstup z riešenia grantovej úlohy projektu APVV-16-0002 - Duševné zdravie na pracovisku a posudzovanie zdravotnej spôsobilosti zamestnanca.

Pri hodnotení informačného veku sa ťažko uhýba streľbe fráz. Moderné technológie, internet, smartfóny, komunikačná technológia, či sociálne siete zmenili rytmus života na nepoznanie a svojim dosahom prekvapili aj samotných tvorcov. Možno takéto strohé hodnotenie znie až priveľmi povedome, snáď ako mnohokrát vyslovená fráza, ale je vskutku pravdivé. Rýchlo, obratom, hneď. ASAP. Heslá dnešnej doby. Pracovný život nevynímajúc. Namiesto uľahčenia práce a možnosti zosúladenia pracovného a rodinného života, čo je stále nenaplneným snom modelu flexikurity, moderné technológie prepletajú voľný čas s tým pracovným a nedokážu ich od seba oddeliť. Zamestnávateľ prostredníctvom emailu kladie požiadavky na neustálu online zapojenosť, z jeho pohľadu odpoveď možno zaberie iba pár minút, ale pripravený máme byť takmer vždy. Výsledkom je nezdravý, nadmerný, ba neustály stres. Stres sa stal takým fenoménom nového pracovného sveta, že mladí uchádzači o prácu sa vzájomne predbiehajú v tom, že práve oni vedia pracovať pod stresom, bez obáv zvládajú stresové situácie, dokonca majú stres radi, vyhľadávajú ho a túžia v stresovom prostredí pracovať. Nuž, nevedia, nezvládajú a netúžia ... ak, iba dočasne.

Nové stresové faktory sú predmetom skúmania nielen prírodných vied, najmä medicíny, ale aj humanitných vedných odborov, vrátane psychológie a práva. Autor tohto predhovoru s potešením konštatuje, že viacerí odborníci z týchto tieto zdanlivo vzdialených odborov sa stretli na spoločnej konferencii pod gesciou grantovej úlohy APVV-16-0002 Duševné zdravie na pracovisku a posudzovanie zdravotnej spôsobilosti zamestnanca a vzájomne si vymieňali poznatky a myšlienky. Vzájomná interdisciplinárna interakcia sa stáva základom pre nové poňatie problematiky a inšpiratívne metódy skúmania.

Zborník predstavuje výsledky prednesov prezentovaných na spoločnej konferencii s názvom Starostlivosť o zdravie zamestnancov, ktorá sa konala v dňoch 6. až 8. júna 2018 v Hornom Smokovci, vo Vysokých Tatrách. Veríme, že jeho obsah zaujme a podnieti i vás, čitateľov.

JUDr. Marcel Dolobáč, PhD.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-8152-665-7

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Zostavovatelia:
Marcel Dolobáč - Monika Seilerová
Typ dokumentu:
zborník príspevkov
Počet strán:
366
Dostupné od:
17.12.2018
Rok vydania:
2018
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina, čeština, angličtina
Fakulta UPJŠ:
Právnická fakulta
Poznámka:
Tento recenzovaný zborník príspevkov vznikol ako čiastkový výstup z riešenia grantovej úlohy projektu APVV-16-0002 - Duševné zdravie na pracovisku a posudzovanie zdravotnej spôsobilosti zamestnanca.
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Miesto, úloha a význam vnútroštátneho práva

E-kniha

E-kniha

Dominika BeckováAdam Giertl (eds.)

Zborník vedeckých prác doktorandov a mladých vedeckých pracovníkov

Ústav medzinárodného práva a európskeho práva na začiatku roka 2018 ponúkol priestor doktorandom a mladým vedeckým pracovníkom pre publikáciu vedeckých výstupov ich výskumu.

Výsledkom tejto iniciatívy je predkladaný zborník vedeckých prác, ktoré sa v rôznych aspektoch zameriavajú na implementáciu medzinárodného práva a práva Európskej únie do vnútroštátneho poriadku. Tematicky je zborník delený do niekoľkých častí, ktoré sú venované príspevkom právno-teoretickým a príspevkom zameraným na medzinárodné právo verejné a právo EÚ.

Príspevky sa venujú aj problematike ochrany ľudských práv, zameriavajú sa na postavenie a úlohy medzinárodných a nadnárodných súdnych orgánov, venujú sa otázkam životného prostredia, trestného a verejného práva. V zborníku nie sú opomínané ani vybrané problémy súkromného práva a priestor je venovaný aj príspevkom zameraným na zahraničné investície.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Informačná spoločnosť a medzinárodné právo

E-kniha

E-kniha

Adam Giertl - Ľubica Gregová Širicová (eds.)

Zborník príspevkov z V. študentského sympózia konaného v dňoch 21. - 22. apríla 2013

Francúzsky delegát v Komisii pre ľudské práva, diskutujúc o zaradení pojmu „médiá" do článku o slobode prejavu v návrhu Medzinárodného paktu o občianskych a politických právach, prezieravo vyzýval ostatných členov komisie k predvídavosti ohľadne informačných médií budúcnosti.1 Diskusia prebehla v roku 1950, kedy o vplyve internetu na spolo- čenské vzťahy ešte naozaj nemohli delegáti tušiť. Keďže je v dnešných dňoch už jasné, že informačné technológie významne vplývajú na právo, medzinárodné právo nevynímajúc, rozhodli sa organizátori študentského sympózia venovať jeho šiesty ročník téme „Informačná spoločnosť a medzinárodné právo".

Študenti Právnickej fakulty sa po prihlásení na sympózium najskôr venovali príprave svojho príspevku, pričom každý z účastníkov mal v prípade potreby k dispozícii konzultanta. Zoznam konzultantov popri členoch Ústavu európskeho práva, oddelenia medzinárodného práva, bol tohto roku rozšírený o odborníka na právo duševného vlastníctva, Mgr. Martina Husovca, absolventa našej Právnickej fakulty a v súčasnosti IMPRS-CI doktoranda pôsobiaceho na Inštitúte Maxa Plancka pre duševné vlastníctvo a súťažné právo. Aj touto cestou ďakujeme, že venoval svoj čas študentom a pomohol im cennou radou pri príprave ich príspevkov. Po ukončení prípravnej fázy sa konalo samotné sympózium, ktorého cieľom bolo prezentovať vypracované príspevky a rozvinúť o nich diskusiu. Prednesené príspevky svojím zameraním odrážali široké spektrum prienikov medzinárodného práva a informačnej spoločnosti.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Miesto a význam regionálnych súdnych orgánov v...

E-kniha

E-kniha

Ján Klučka a kol.

Cieľom vedeckej monografie je poskytnúť ucelený pohľad na postavenie regionálnych súdnych orgánov v súčasných podmienkach regionalizmu. Na základe vybraných problémov, ktoré sú predmetom jednotlivých kapitol, kolektív autorov poskytuje komplexnú štúdiu zameranú na objasnenie miesta a významu regionálnych súdnych orgánov v podmienkach nového regionalizmu.

Na základe skúmania úlohy regionálnych súdov v systéme pokojného riešenia sporov je preukázaná úloha regionálnych súdov pri posilňovaní rule of law, regionálnej integrácie, či pri zabezpečovaní právnej istoty v rámci systému vynucovania rozhodnutí regionálnych súdov. Výsledkom skúmania možností prístupu jednotlivca k regionálnym súdnym orgánom je komparatívne zhodnotenie regionálnych možností jednotlivca brániť svoje práva pred regionálnymi súdmi rôznych regiónov. Osobitnou časťou tejto oblasti skúmania je i právo na účinný prostriedok nápravy a spravodlivý proces ako základné práva v konaniach pred regionálnymi súdnymi orgánmi. Pri skúmaní konania o prejudiciálnej otázke pred medzinárodnými regionálnymi súdmi rôznych regiónov bola predmetom skúmania i úloha tohto konania v procese efektívneho uplatňovania Rule of Law.

Pre efektívne fungovanie regionálnych súdnych orgánov, ich nezávislosť a právnu istotu v medzinárodnom práve, sú významné i etické pravidlá medzinárodných súdnych orgánov a tribunálov, ktoré sú predmetom poslednej kapitoly monografie.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Zamestnanec v digitálnom prostredí

E-kniha

E-kniha

Monika MinčičováMarcel DolobáčJana Žuľová

Zborník príspevkov je výstupom medzinárodnej vedeckej konferencie „Zamestnanec v digitálnom prostredí“, ktorá bola usporiadaná v rámci riešenia výskumného projektu VEGA 1/0790/20 Ochrana zamestnanca v kontexte priemyselnej revolúcie 5.0 – východiská, možnosti a riziká. Online vedecká konferencia sa uskutočnila dňa 5. novembra 2021 pod gesciou Katedry pracovného práva a práva sociálneho zabezpečenia Právnickej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach. Zborník zahŕňa obsahovo rozmanité vedecké príspevky upriamené na skúmanie aktuálnych otázok vyvolaných digitálnou transformáciou spoločnosti. Autori vo svojich príspevkoch reagujú na čiastkové právne problémy pracovného práva a práva sociálneho zabezpečenia v teoreticko-právnej a aplikačnej rovine a zamýšľajú sa nad dôsledkami prebiehajúcich javov pre pracovný trh a pracovnoprávnu legislatívu.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Pracovnoprávne elementy výkonu (závislej)...

E-kniha

E-kniha

Jana Žuľová (ed.)

Zborník vedeckých prác

Ústava Slovenskej republiky garantuje v článku 35 právo každého na slobodnú voľbu povolania a prípravu naň, ako aj právo podnikať a uskutočňovať inú zárobkovú činnosť. Každý má právo slobodne sa rozhodnúť, či si prostriedky na živobytie zabezpečí prácou ako samostatne zárobkovo činná osoba so všetkými dôsledkami a rizikami z toho vyplývajúcimi, alebo ako zamestnanec v pracovnoprávnych vzťahoch výkonom závislej práce. Mantinely a pravidlá výkonu uvedených práv sú regulované predovšetkým predpismi pracovného, obchodného aj daňového práva, s korpusom práv a povinností patriacich osobitne podnikateľom a osobitne zamestnancom. Neustály tlak konkurencie i dôsledky ekonomickej krízy privádzajú zamestnávateľov k hľadaniu cestičiek ako od vykonávateľov práce dosiahnuť čo najviac, za optimalizácie čo najnižších poistných, administratívnych i daňových nákladov. Pracovné pomery so zamestnancami sú ukončované a pod tlakom straty prostriedkov na živobytie sa „dobrovoľne“ menia na vzťahy obchodnoprávne. Nielen táto, ale aj ďalšie deformácie trhu práce konfrontujú subjekty práva na prácu s neférovými praktikami zamestnávateľov, čím minimalizujú možnosť realizácie slobody pri uplatňovaní tohto základného práva.

Riešením malo byť legislatívne zakotvenie definície závislej práce zákonom č. 348/2007 Z. z., ktorým sa novelizoval Zákonník práce. Či sa fenoménu „nútených živností“ a ďalších foriem zastretých pracovnoprávnych vzťahov podarilo vývojom definície závislej práce zabrániť, je základnou výskumnou otázkou viacerých vedeckých príspevkov v predkladanom zborníku vedeckých prác. Ambíciou autorského kolektívu je snaha o identifikáciu negatívnych javov trhu práce v korelácii s nedokonalosťami a medzerami pracovnoprávnej úpravy, ktoré spôsobujú jeho neželané deformácie. Ich dôsledné skúmanie v teoreticko-právnej rovine vyústi do výsledkov a návrhov de lege ferenda, ktoré sú súčasne riešeniami grantového projektu Vega č. 1/0805/13 „Optimalizácia usporiadania modelu pracovných vzťahov na trhu práce v Slovenskej republike“.

Zostavovateľka

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.