- Novinka
![Mám či nemám: Etika v psychologickej praxi Mám či nemám: Etika v psychologickej praxi](https://unibook.upjs.sk/1368-home_default/mam-ci-nemam-etika-v-psychologickej-praxi.jpg)
E-kniha
Napriek tomu, že psychológ môže mať dobré morálne zázemie, je nutné aby každý poznal a postupoval v zmysle etických profesionálnych zásad s cieľom neublížiť klientom, s ktorými v priebehu psychologickej praxe pracuje. V odbornej literatúre sa nachádza množstvo kazuistík, ktoré opisujú vážne situácie porušenia psychologickej etiky. Na jednej strane zobrazujú vedomé profesionálne pochybenie alebo nevedomosť. Na strane druhej prispeli k zavedeniu až zákonných noriem pre etické správanie sa psychológov ako profesionálov. Absolvovanie predmetu alebo školenia v téme psychologickej etiky vyžadujú viaceré odborné asociácie v zahraničí, najmä v posledných rokoch pregraduálneho štúdia. Ich cieľom je dohliadať na kvalitu a prípravu budúcich psychológov. Vysokoškolská učebnica Mám či nemám: Etika v psychologickej praxi prináša súhrn nevyhnutných informácií o etike vykonávania psychologickej praxe, hraníc vzťahu s klientom, pravidlách mlčanlivosti. Cieľom nie je, aby študent ako budúci psychológ poznal etické pravidlá od slova do slova, ale aby si dostatočne eticky senzitívny.
Základné informácie:
E-kniha
Etika starostlivosti ponúka inšpiratívne spôsoby, ako premýšľať o vzťahoch a spojeniach, ktorých sme súčasťou. Poskytuje nové/ neobvyklé čítanie/ porozumenie ľudských vzťahov, a tým nám umožňuje novým spôsobom a adekvátne reagovať na niektoré empirické výzvy (Pettersen 2011, s. 51). Ešte pred dvadsiatimi piatimi rokmi bolo uvažovanie o starostlivosti spojené s rozhodnutiami žien v privátnej sfére týkajúcimi sa ich osobných dilem a problémov. V priebehu posledných dvoch desaťročí zástancovia etiky starostlivosti ukázali, že ideál starostlivosti má potenciál byť regulatívom nielen súkromného správania, ale aj ľudských interakcií vo všeobecnosti. V súčasnosti majú myšlienky o starostlivosti silu meniť spôsob, ako hodnotíme osobné vzťahy, profesionálne správanie, verejnú politiku, medzinárodné vzťahy a globálne otázky. Relevancia etiky starostlivosti v toľkých širokých oblastiach života, z ktorých mnohé sa vyznačujú vzájomnými inkompatibilitami a protichodnými záujmami, je podmienená viacerými faktormi, avšak jedným z najvýznamnejších je práve tvorivosť a plodnosť myslenia predstaviteliek a predstaviteľov etiky starostlivosti, ktoré/í vyvíjajú etické koncepcie, modely a metódy schopné uchopiť a analyzovať ľudské vzťahy v celej ich rôznosti (Petersen 2011, s. 52). Etika starostlivosti totiž v porovnaní s tradičnými etickými koncepciami a teóriami z oblasti morálnej filozofie prináša radikálne odlišné súbory modelov a normatívnych koncepcií. V súčasnosti je to práve feministická etika starostlivosti, ktorá ponúka kritické premyslenie starostlivosti v priestore morálnej filozofie, etiky a sociálnej filozofie.
Cieľom predkladanej publikácie je identifikovať pojem, predmet, prístup, filozofické základy a východiská, ako aj možnosti aplikácie etiky starostlivosti ako špecifického morálneho prístupu, a zároveň ako špecifickej morálnej teórie na poli spoločenskovedného a humanitného skúmania. V slovenskom akademickom prostredí na uplatnenie etiky starostlivosti ako špecifického morálno-filozofického prístupu zamerala svoju pozornosť najmä Zuzana Kiczková, a to osobitne v oblasti ekofilozofie, rodových štúdií a bioetiky, pričom čiastkové problémy etiky starostlivosti rozpracovávala aj Marianna Szapuová.
Lucia Tóthová, Katarína Šiňanská (eds.)
Zborník príspevkov z vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou konanej dňa 30. 11. 2018 v Košiciach
Súčasná sociálna práca venuje pozornosť závažným vývojovým problémom spoločnosti akými sú chudoba, nezamestnanosť, chronické choroby, sociálne rizikové skupiny a iné. Nesmieme zabúdať, že dostatočnú pozornosť je nevyhnutné venovať i odhaleniu príčin a podrobnej analýze uvedených problémov. Ide totiž o to, že sociálne problémy sú tu už dávno, len zmenili svoju podobu, staré formy sociálnych rizík vystriedali nové formy, ktoré je potrebné preskúmať, rozanalyzovať, aby bolo možné na základe toho uskutočniť aj opatrenia a odstraňovať príčiny sociálnych rizík 21. storočia. Zborník príspevkov z vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou s názvom Sociálne riziká v spoločnosti XXI. storočia je preto venovaný rozličným pohľadom na sociálne riziká súčasnej spoločnosti v palete príspevkov naznačujúc širokospektrálnosť nielen zborníka ale i samotnej sociálnej práce.
E-kniha
Zuzana Buráková, Petra Filipová
Americký literárny kánon prešiel mnohými revíziami, pričom mnohí autori, ktorí boli dlho vylúčení, sú teraz akceptovaní ako významné osobnosti. S nástupom postkoloniálnych a etnických štúdií po 60. rokoch 20. storočia sa literárny kánon rozšíril viac než kedykoľvek predtým a americká literatúra v súčasnosti vykazuje v tomto smere osobitú rozmanitosť. Otázkou, ako definovať etnicitu a ako ďaleko by mal imigrant zájsť, aby si zachoval svoje etnické dedičstvo, sa spisovatelia vždy zaoberali spolu s väčšími problémami, ako je definícia národnej identity a národnej literatúry a hľadanie hraníc a prienikov medzi lokálnymi a globálnymi identitami. Kurz americkej etnickej literatúry síce nemôže odpovedať na všetky tieto zložité otázky, ale pevne veríme, že diskusia o týchto otázkach v triedach nám môže pomôcť lepšie porozumieť etnickej rozmanitosti a byť k nej tolerantnejší. Z tohto dôvodu je hlavným cieľom tejto učebnice poskytnúť interdisciplinárny úvod do amerických etnických literatúr s dôrazom na ich historické a kultúrne pozadie, rozšíriť vedomosti študentov o amerických literatúrach a kultúrach na magisterskej úrovni a oboznámiť ich so špecifickými črtami etnických literatúr v súčasných Spojených štátoch amerických. Učebnica obsahuje informácie o literatúre a kultúre piatich etnických skupín: pôvodných obyvateľov Ameriky, afroamerických, ázijsko-amerických, židovsko-amerických a hispánsko-amerických skupín.
E-kniha
Gabriel Eštok- Mária Hrehová- Jakub Bardovič (eds.)
Zborník príspevkov z III. ročníka Vedeckej konferencie študentov a mladých vedeckých pracovníkov konanej 23. mája 2014 Katedrou politológie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach
Dňa 23. mája 2014 sa na pôde Katedry politológie FF UPJŠ uskutočila konferencia pod názvom „Výzvy a prespektívy vnútornej a zahraničnej politiky“, ktorá bola v poradí už treťou Konferenciou študentov a mladých vedeckých pracovníkov organizovanou Katedrou politológie v spolupráci s OZ Res Publica. Na konferencii vystúpilo mnoho mladých ľudí zaujímajúcich sa o politické problémy súčasného sveta, pričom každý z nich svojím vystúpením nastolil jednu z tém týkajúcu sa domácej alebo zahraničnej politiky. Možno konštatovať, že tieto vystúpenia boli na vysokej odbornej úrovni a podnietili diskusiu o nastolených témach či problémoch.
Publikácia, ktorú držíte v rukách, je súborom odborných prác študentov a mladých odborníkov, ktorí sa venovali štúdiu viacerých tém. Niektorí autori sa venovali skôr otázkam zahraničnej politiky, predovšetkým analýze politík vybraných štátov (Slovenská republika, USA), riešili problematiku iránskeho jadrového programu či skúmali možnosti federalizácie Ukrajiny ako spôsobu riešenia vzniknutej situácie. Pohľad na problematiku zahraničnej politiky z pozície slovenských emigrantov v Austrálii priniesol ďalší z príspevkov.
Napriek širokému spektru tém, ktorým sa autori v jednotlivých príspevkoch venovali, je možné nájsť ich spoločného menovateľa, ktorým je snaha poukázať na určitý problém či navrhnúť jeho riešenie a tým jednak prispievať k napĺňaniu ideálu demokracie, k zlepšeniu fungovania a tvorby politiky, ale predovšetkým k tomu, aby bol tento svet lepším miestom pre život nás všetkých.
Zostavovatelia
Ľubov Vladyková (ed.)
V tomto texte sú integrované názory na ekologickú gramotnosť. Najdôležitejšie objavy 21. storočia nie sú v oblasti vedy, lekárstva alebo technológie, ale skôr v rozširovaní povedomia o hraniciach sveta a o tom, ako tieto obmedzenia ovplyvnia ľudský vývoj. Ľudstvo sa dostalo na križovatku, kde sa stretávajú rôzne ekologické hrozby, čo vyžaduje udržateľný rozvoj. Zatiaľ čo sa veľká pozornosť venovala tomu ako vlády, korporácie, verejné služby, medzinárodné agentúry a súkromní občania môžu urobiť aby pomohli pri prechode k udržateľnosti, bolo málo uvažované o tom čo môžu školy, vysoké školy a univerzity urobiť v tejto oblasti. Keď sa zdravie planéty naďalej zhoršuje, je dôležité, aby sme vzdelávali a vychovávali ekogramotných občanov.
E-kniha
Iveta Bónová - Marián Gladiš (eds.)
O osobnosti univerzitného profesora Františka Mika, DrSc., bolo právom, najmä po roku 1989, popísaného veľmi veľa. Veď každý, kto sa venuje jazyku a literatúre minimálne v zemepisných šírkach západoslovanského priestoru, pozná jeho tvorbu, no predovšetkým brilantnú výrazovú koncepciu štýlu. Našou ambíciou v úvode predkladaného zborníka nie je suplovať slovník jazykovedcov, ani v komplexnosti podať celistvý pohľad na jeho život a profesionálne pôsobenie, ale pripomenúť si výnimočného človeka – vedca, ktorý svojím postojom, vkladom a výsledkami ovplyvnil a ovplyvňuje nielen celé generácie bádateľov, ale aj vedecké uvažovanie vôbec. V predkladanom zborníku dopĺňame charakteristiku obsiahnutú v invenčne a presvedčivo formulovanom názve nekrológu Tichý revolucionár našej vedy František Miko súborom tematicky rôznorodých príspevkov (z oblasti štýlu, zvuku, translatológie, frazeológie, didaktiky...) venovaných tejto významnej osobnosti slovenskej vedy pri príležitosti nedožitých deväťdesiatych piatych narodenín.
Začlenenie imigrantov do spoločnosti je v súčasnosti predmetom záujmu mnohých odborníkov, ale aj širokej verejnosti. Imigrácia je dôsledkom rôznorodých faktorov, pričom dôvodmi sú zväčša politické, sociálne, ekonomické či bezpečnostné podmienky v krajinách pôvodu. S imigráciou sa následne spája aj proces začlenenia imigrujúcich osôb do prijímajúcej krajiny. Začlenenie imigrantov do spoločnosti alebo integrácia ako je tento proces v monografii nazývaný, je komplexným javom, ktorý zasahuje do mnohých sfér každodenného života občanov prijímajúcej krajiny a ktorý je zároveň často obtiažnym pre imigrantov. Do procesu sociálnej integrácie imigrantov je zapojených mnoho vládnych a mimovládnych organizácií, ktoré vytvárajú rôzne stratégie a mechanizmy smerujúce k zefektívneniu výsledku tohto procesu.
Slovenská republika je vo vzťahu k imigrantom viazaná k zabezpečovaniu sociálnoprávnej ochrany a preto je potrebné sa v rámci nej zaoberať problematikou sociálnych služieb, ktoré by potenciálne mohli významne prispieť k ich sociálnej integrácii do slovenskej spoločnosti. Z hľadiska legislatívneho sú však tieto služby unifikované a nezohľadňujú odlišnosti imigrantov vyplývajúce z ich kultúry, náboženstva, sociálnych, etických či iných charakteristík. Preto sa monografia venuje práve sociálnej integrácii imigrantov na Slovensku v kontexte poskytovaných sociálnych služieb.
Monografia Riziko ako sociálna kategória v období adolescencie autora Dušana Šlosára vznikla ako súčasť projektu VEGA č. 1-0285/18 Rizikové správanie adolescentov ako klientov sociálnej práce v dôsledku ich osamelosti. Monografia rozpracováva problematiku rizika v teoretickej rovine a zaradzuje riziko ako súčasť do sociálnych vzťahov, kontaktov a výmeny informácií. Z tohto teoretického základu vymedzuje riziko v pomáhajúcich profesiách. Zisťovanie miery rizika ostáva na vedúcich manažéroch. Ale riziko sa aktuálne dotýka tých pomáhajúcich profesionálov, ktorí pracujú s jednotlivými klientskymi skupinami a preto ich účasť na zisťovaní miery rizika nemôže byť opomínaná. Monografia venuje osobitnú pozornosť rizikovému správaniu adolescentov a rozoberá najzávažnejšie formy rizikového správania. Od samovražednosti, cez kriminalitu, návykové konania látkového a nelátkového charakteru až po oblasť sexuality. Záver monografie patrí trom empirickým výskumom, ktoré sa zaoberajú problematikou rizikového správania adolescentov.
E-kniha
Téma starostlivosti o seba (self-care) je v súčasnosti veľkým trendom, ktorý vystupuje ako protektívny faktor v mnohých náročných životných situáciách. Realizácia a internalizácia starostlivosti o seba je v niektorých fázach života veľmi žiadúca. Za jednu z náročných životných etáp je považované vysokoškolské štúdium. Štúdium na vysokej škole/univerzite so sebou prináša veľké životné zmeny: nový okruh ľudí; nové druhy študijnej záťaže; nadväzovanie partnerských vzťahov; osamostatňovanie sa. Starostlivosť o seba prináša študentom možnosť, ako vo svojom živote nastoliť poriadok, ako spomaliť a zamyslieť sa nad zmyslom vecí, ako sa udržať v pohode. Cieľom učebnice je pomôcť študentom pochopiť o čom je starostlivosť o seba, v čom môže byť nápomocná a ako ju realizovať. Ponúka rôzne ukážky, príklady a pracovné listy pre prvý kontakt so starostlivosťou o seba.
E-kniha
Bernadeta Fabová - MikulአJančura (eds.)
Zborník štúdií z 2. vedeckej konferencie mladých historikov (doktorandov a vedeckých pracovníkov), zorganizovanej Katedrou histórie Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach, v spolupráci s Filozofickou fakultou Masarykovi Univerzity v Brne, Filozoficko přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opave a Filozofickou fakultou Univerzity v Miškolci, ktorá sa uskutočnila v dňoch 29. – 30. októbra 2012 v Košiciach
Zborník je výstupom z druhého ročníka vedeckej konferencie mladých historikov (doktorandov a vedeckých pracovníkov), zorganizovanej na pôde Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Ústredným motívom podujatia bolo zameranie na priesečníky spoločnej histórie. Desať štúdií mapuje rozličné priesečníky histórie krajín V4, ale aj širšieho stredoeurópskeho priestoru, v časovom horizonte od 13. po 20. storočie. Tematicky sa jednotlivé štúdie zaoberajú širokým spektrom oblastí od stredovekej cestnej siete, vojenskej a urbánnej histórie, cez hospodárstvo, školstvo, problémy národnej identity, vzťahu štátu a cirkvi po demografické otázky.
E-kniha
Metodická príručka vznikla ako praktický výstup projektu APVV-19-0284 „Faktory výberu a dosahovania dlhodobých cieľov u mladých ľudí v období prechodu do dospelosti“ Katedry psychológie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Obdobie prechodu do dospelosti je charakteristické mnohými zmenami, nestabilitou a neistotou, ktoré sú úzko spojené aj so snahou o dosiahnutie cieľov z rôznych oblastí života – či už ide o vzdelávanie, rodinu/vzťahy, kariéru alebo osobný rast. V rámci projektu bola preto pozornosť venovaná bližšiemu preskúmaniu procesu dosahovania týchto cieľov u ľudí v období nastupujúcej dospelosti. Výskumné zistenia pomohli doplniť doposiaľ chýbajúce informácie o špecifikách tejto problematiky, ako aj poskytnúť účelný základ pre potenciálnu aplikáciu intervenčných aktivít.
E-časopis
Juraj Schenk a kol.
Vedecký časopis Sociálne a politické analýzy je interaktívnou elektronickou platformou pre komunikáciu a prezentáciu (publikovanie) odborníkov a ich práce z oblasti základného a aplikovaného výskumu a analýz v sociologických, psychologických, politologických a metodologických kontextoch. Ide o médium, zamerané na intenzívnu podporu výskumných aktivít a analýz v interdisciplinárnom rámci, výmenu skúseností, rozvoj spolupráce a vitalizáciu produkcie v tejto oblasti vedeckej práce.
Publikačná časť časopisu ponúka priestor pre uverejňovanie prác ako sú:
- pôvodné výskumné sociologické, psychologické, politologické štúdie a analýzy v ľubovoľných oblastiach sociálneho života
- metodologické štúdie
- výskumné správy
- štúdie z kvalifikačných prác
- projekty výskumov a analýz
- rezenzie
Eva Žiaková • Lucia Tóthová a kol.
Vedecká monografia vznikla v rámci riešenia grantovej úlohy Vega 1/0230/15 s názvom „Sociálne a osobnostné charakteristiky onkologických pacientov a pacientok ako jeden z najvýznamnejších faktorov socioterapie s touto skupinou klientov a klientok“, a jej cieľom bolo okrem iného nájsť isté spoločné osobnostné charakteristiky onkologických pacientov a pacientok, zamerať sa na výber ich copingových stratégií, ktoré môžu byť významné z hľadiska vzniku onkologickej choroby, ako i navrhnutie spôsobov a možností využitia základných metód socioterapie ako jednej z najdôležitejších metód sociálnej práce v práci s touto skupinou klientov a klientok, vychádzajúc z poznania ich osobnostných a sociálnych charakteristík.
Predstavuje tiež akýsi východzí bod k ďalším nevyhnutným krokom a to je prepojenie získaných výsledkov výskumu do praxe k samotným onkológom do nemocníc, do ich ambulancií a tak ku samotným pacientom a pacientkam ako aj podpora opodstatnenosti rozvoja špecifickej vednej disciplíny socioonkológie.
E-kniha
Učebné texty anglického jazyka sú určené študentom geografie a všeobecnej ekológie na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ. Ich cieľom je rozšíriť komunikatívne jazykové kompetencie na stredne pokročilej úrovni ovládania anglického jazyka s dôrazom na odbor, ktorý študujú. Jednotlivé kapitoly vychádzajú z potreby špecializácie sa jednotlivých prírodovedných odborov a pripravenosti študentov prezentovať svoje študijné výsledky nielen doma, ale aj v zahraničí. Učebný materiál obsahuje rôznorodé texty, kvízy, cvičenia, mapy a pod., ktoré svojim obsahom ešte viac približujú problematiku odboru. Tento učebný materiál má za cieľ slúžiť ako základ pre ďalšie vytvorenie ešte precíznejšieho materiálu potrebného na výučbu špecializovaného cudzieho jazyka.
E-kniha
Renáta Orosová - Zuzana Boberová - Emília Marcinová (eds.)
Zborník abstraktov z medzinárodnej vedeckej konferencie 12. - 13. september 2016
Medzinárodná vedecká konferencia je zameraná na problematiku vzdelávania a výchovy v oblasti základného, stredného a vysokého školstva a školských zariadení z pohľadu pedagóga. Zreteľ kladie na súčasný stav a perspektívy pedagóga v edukačnej praxi, pedagogické a sociologické aspekty výchovy v základných vzdelávacích a výchovných inštitúciách, ako aj aktuálne aspekty pregraduálnej prípravy pedagógov. Je určená vedeckým pracovníkom, mladým vysokoškolským učiteľom, doktorandom, ako aj odborným a pedagogickým pracovníkom, s cieľom prezentovať pedagóga – učiteľa, sociálneho pedagóga, špeciálneho pedagóga v súčasnej perspektíve, poukázať na ich nevyhnutnú súčinnosť vo vzťahu k edukácii a vyvolať diskusiu k aktuálnym otázkam prezentovaných oblastí výchovy a vzdelávania v kontexte súčasnej situácie v školstve.
Miroslava Köverová • Margita Mesárošová (eds.)
Publikácia "Pomáhajúce profesie a starostlivosť o seba z pohľadu psychológie a sociálnej práce" predstavuje zborník prác vedecko-výskumných pracovníkov a odborníkov z praxe, ktoré sú zamerané na problematiku starostlivosti o seba a prežívanie pozitívnych a negatívnych dôsledkov pomáhania u pomáhajúcich profesií. V zborníku sú zaradené príspevky slovenských a zahraničných autorov, ktoré majú charakter teoretických prehľadových štúdií, výskumných prác a kazuistík. Obsahovo sú príspevky zborníka primárne zamerané na starostlivosť o seba, ktorá je dôležitým faktorom pre efektívne vykonávanie pomáhajúcich profesií. Predmetom záujmu je jej vzťah s vybranými aspektmi pomáhajúcej práce - zadosťučinením z pomáhania, únavou z pomáhania, vyhorením, stresom, pracovnou záťažou, sekundárnym traumatickým stresom - u cieľovej skupiny psychológov a sociálnych pracovníkov. Pozornosť je v kontexte vykonávania pomáhajúcej práce venovaná aj fenoménom, akými sú všímavosť, empatia, pracovná spokojnosť alebo fluktuácia. Skúmanie týchto fenoménov u pomáhajúcich pracovníkov má svoje dôležité opodstatnenie, a to predovšetkým v kontexte podpory mentálneho zdravia, psychohygieny, ale aj redukcie negatívnych javov, ktoré sú spojené s vykonávaním pomáhajúcej profesie.
Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.