0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Mám či nemám: Etika v psychologickej praxi

E-kniha

Monika Hricová

Napriek tomu, že psychológ môže mať dobré morálne zázemie, je nutné aby každý poznal a postupoval v zmysle etických profesionálnych zásad s cieľom neublížiť klientom, s ktorými v priebehu psychologickej praxe pracuje. V odbornej literatúre sa nachádza množstvo kazuistík, ktoré opisujú vážne situácie porušenia psychologickej etiky. Na jednej strane zobrazujú vedomé profesionálne pochybenie alebo nevedomosť. Na strane druhej prispeli k zavedeniu až zákonných noriem pre etické správanie sa psychológov ako profesionálov. Absolvovanie predmetu alebo školenia v téme psychologickej etiky vyžadujú viaceré odborné asociácie v zahraničí, najmä v posledných rokoch pregraduálneho štúdia. Ich cieľom je dohliadať na kvalitu a prípravu budúcich psychológov. Vysokoškolská učebnica Mám či nemám: Etika v psychologickej praxi prináša súhrn nevyhnutných informácií o etike vykonávania psychologickej praxe, hraníc vzťahu s klientom, pravidlách mlčanlivosti. Cieľom nie je, aby študent ako budúci psychológ poznal etické pravidlá od slova do slova, ale aby si dostatočne eticky senzitívny.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-574-0384-5

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Autor:
Monika Hricová
Typ dokumentu:
vysokoškolská učebnica
Počet strán:
139
Dostupné od:
06.02.2025
Rok vydania:
2025
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Filozofická fakulta
Licencia:
CC BY NC ND (Uveďte autora - Nepoužívajte komerčne - Nespracovávajte)
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Fenomén romantizmu. Úvod do štúdia literatúry...

E-kniha

E-kniha

Ján Sabol

Romantizmus ako umelecké obdobie aj ako revolučné hnutie sa výrazným spôsobom zapísal v dejinách – nielen literatúry a umenia ako celku, ale aj ako spôsob myslenia, cítenia, ktorý inšpiruje umelecký priestor prakticky až dodnes. Holandský literárny vedec Maarten Doorman v knihe De romantische orde (2004) píše, že romantizmus nie je len umelecký smer, ale aj poňatie života, paradigma, filozofia, spôsob života.1 Keďže problematika, ale aj charakter romantizmu sú rôznorodé, v učebnici skúmame len niektoré z motívov romantickej literatúry (romantickej poetiky). Predkladaný text poukazuje na základné genologické princípy tohto obdobia a v širšom literárnom a kulturologickom kontexte aj na kultúrno-spoločenské vplyvy prelomu 18. a 19. storočia na umenie obdobia klasicizmu a romantizmu. Učebnica nemá ambíciu komplexne zachytiť otázky, ktoré súvisia s charakterom romantickej a klasicistickej literatúry, je úvodným literárno-kritickým a historicko-spoločenským diskurzom k štúdiu pramenných materiálov obdobia klasicizmu a romantizmu. Predkladaný text zachytáva základné problémy estetiky klasicistickej a romantickej literatúry, načrtáva niektoré tendencie, ktorými sa romantizmus konkretizoval v literárnom texte na úrovni štýlotvorných, tematických a motivických jednotiek. Zároveň v ňom poukazujeme aj na obdobie stredovekého umenia, ktoré sa stalo veľkou inšpiráciou pre romantické obdobie. Dôraz kladieme na základné motívy romantickej poetiky v komparatistickom skúmaní klasicizmus – romantizmus – realizmus.

Autor

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Extrémizmus a radikalizácia v sociálnych...

E-kniha

E-kniha

Vladimír LichnerDušan Šlosár a kol.

Býva veľmi zložité označiť akékoľvek konanie za extrémistické, prípadne za konanie majúce extrémistické charakteristiky, alebo to jednoznačne vylúčiť. Hranica medzi extrémizmom a akceptovaným, konformným správaním je veľmi široká a nejasne formulovaná. Každá spoločnosť má tendenciu stanovovať určité kritériá pre určenie toho, čo možno považovať za nežiaduce, násilné, radikálne až extrémistické, alebo čo znaky takéhoto prejavu nemá. Preto aj pri porovnaní jednotlivých krajín Európskej únie v tejto oblasti sa stretávame s rozdielnym vymedzením toho, čo je alebo nie je považované za radikálne či extrémistické. V podstate ide o mieru tolerancie k niektorým prejavom a nastavenie indikátorov pre hodnotenie daného konania ako extrémistického.

Predložená monografia má za cieľ prezentovať základné sociálne kontexty problematiky extrémizmu a radikalizácie v podobe ich filozofických a teoretických východísk, ovplyvňujúcich faktorov, základných smerov. V rámci autorskej práce sa autori orientujú na cieľovú skupinu adolescentov, ktorú z hľadiska rozvoja procesu radikalizácie považujú za jednu z najviac ohrozených skupín v spoločnosti. V závere monografie je taktiež ponúkaná i trestnoprávna rovina týchto javov, ktorá je z hľadiska komplexnej analýzy neopomenuteľná.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Psychológia starších dospelých a poradenstvo...

5,00 €
Dostupnosť: 87 Na sklade

Stanislav Hvozdík 

Obdobie staršej dospelosti je aj pre psychológiu príležitosť urobiť syntézu svojej prírodovednej tradície a filozofickej tradície. Psychológia sa takto môže lepšie napojiť na mentálnu prácu ľudí žijúcich toto vekové obdobie staršej dospelosti usilujúcich v rozličnej miere o  komplexicitu vo svojom živote. Psychológia môže pomôcť tomuto úsiliu, pretože celistvosť človeka je aj programom jej rozvoja. Publikácia rozpoznáva seniora  nie len ako objekt, ale aj ako subjekt usilujúci o svoju podmetovosť na jeho celoživotnej ceste. Priatie veku hľadá svoje optimálne vyjadrenie a je možné najmä v súvsťažností psychologického a spirituálneho vývinu človeka. Psychológia staršieho človeka objavuje starobu nie ako totalitu vyraďujúcu človeka  z cyklu života, ale ako obdobie výberu pre život dôležitých domén spojených s preladením do vnútra, ktoré doceňuje pokoj. V tejto optike sa selektujú veci a javy tak aby nerušili, ale harmonizovali. To nie je odmietnutie vonkajšieho, ale rozlíšenie kedy dáva zmysel. Staroba preveruje aj spoločnosť , verejnosť, ktorá by mala odrážať úroveň procesov starostlivosti o duševno. Aby svet urobilo užitočným pre človeka, ale je aj dôvodom ako to vyjadril Patočka samotnej starostlivosti o toto duševno. Pozícia starého človeka v spoločnosti je obrazom toho akú váhu spoločnosť prikladá duševnému životu ľudí. Publikácia prináša poznatky psychologickej povahy o tomto vekovom období a v špeciálnej časti informácie okolo pomáhania a poradenstva. 

Autor

Patočka o vzniku matematickej prírodovedy

E-kniha

E-kniha

Pavol Tholt

Práca, ktorú v nasledujúcom texte predkladám, je pokusom o analýzu Patočkovho náhľadu na problém vzniku a podstaty matematickej prírodovedy v 17. storočí. Patočkovu pozornosť v tomto období pritiahla najmä Descartova filozofia a k nemu sa hlásiaci kartezianizmus, ale aj Galileiho, Baconova, či Leibgnizova filozofia.

Sám Patočka venoval uvedeným otázkam sústavnú a mimoriadnu pozornosť a priamo to potvrdzujú viaceré monografické práce, ale aj množstvo článkov a štúdií, ktoré k problematike napísal.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Základy školskej psychológie

E-kniha

E-kniha

Ján Hvozdík

So záujmom som si prečítal návrh na znovuvydanie monografie prof. PhDr. Jána Hvozdíka, DrSc., Základy školskej psychológie. Bolo pre mňa cťou byť v redakčnej rade nového vydania učebnice. Znovuvydanie učebnice sa deje v čase, keď ako sa zdá, školská psychológia prežíva renesanciu svojho uplatňovania.

Nie je to náhodou, pretože profesorova koncepcia školskej psychológie ako teoreticko-aplikovanej a integrovanej psychologickej disciplíny, ktorá sa usiluje nielen priamo, ale aj nepriamo, to znamená pedagogickou praxou učiteľov, ovplyvniť konkrétne situácie výchovno-vzdelávacej praxe v školskom prostredí. Zo svojej strany oceňujem aj to, že v učebnici sa venuje pozornosť stále aktuálnemu samoučeniu, to znamená autodidaktike žiakov a študentov.

Školská psychológia sa stala profilovým predmetom, v rámci ktorého sa realizujú aj jej špecializácie. Treba pripomenúť skutočnosť, že v podmienkach totality profesor nebol členom KSS a napriek tomu má veľkú zásluhu na budovaní školského poradenstva nielen v teórii, ale aj v praxi, čo vzbudzuje úctu a obdiv. Znovuvydanie učebnice nie je jeho ospravedlňovaním, ale vyzdvihovaním jeho pozitív.

prof. PhDr. Ján Grác, DrSc.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.