

E-časopis
Juraj Schenk a kol.
Vedecký časopis Sociálne a politické analýzy je interaktívnou elektronickou platformou pre komunikáciu a prezentáciu (publikovanie) odborníkov a ich práce z oblasti základného a aplikovaného výskumu a analýz v sociologických, psychologických, politologických a metodologických kontextoch. Ide o médium, zamerané na intenzívnu podporu výskumných aktivít a analýz v interdisciplinárnom rámci, výmenu skúseností, rozvoj spolupráce a vitalizáciu produkcie v tejto oblasti vedeckej práce.
Publikačná časť časopisu ponúka priestor pre uverejňovanie prác ako sú:
- pôvodné výskumné sociologické, psychologické, politologické štúdie a analýzy v ľubovoľných oblastiach sociálneho života
- metodologické štúdie
- výskumné správy
- štúdie z kvalifikačných prác
- projekty výskumov a analýz
- rezenzie
Základné informácie:
E-kniha
Pavol Kačmár - Margita Mesárošová - Ladislav Lovaš (eds.)
Publikácia predstavuje výber príspevkov prezentovaných na vedeckej konferencii Školská psychológia: História a perspektívy, ktorá sa uskutočnila 17-18.10.2018 v Košiciach.
Konferencia si pripomínala dve významné jubileá. Prvým je 100. výročie narodenia profesora Jána Hvozdíka, druhým je 50. výročie otvorenia štúdia psychológie na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika.
Príspevky prešli recenzným konaním.
Učebnica je určená pre vyučovanie slovenského jazyka pre začiatočníkov (úroveň A1, A2 podľa SERR), zahraničných študentov lekárskej fakulty, odboru všeobecné lekárstvo a zubné lekárstvo.
Učebnica AKO POUŽÍVAŤ SLOVENČINU V LEKÁRSKOM PROSTREDí – základy slovenčiny pre študentov medicíny obsahuje 13 lekcií, ktoré sú vhodné pre samoštúdium a pre prácu s učiteľom na jazykovom seminári. Tematicky zamerané lekcie ponúkajú základy slovenskej výslovnosti, slovnej zásoby, krátke dialógy a jednoduchý výklad užitočnej gramatiky. Všetky cvičenia a aktivity umožňujú študentom osvojovať si a precvičovať bohatú lekársku slovnú zásobu a vybranú gramatiku v kontexte. Obsahujú kľúčové slová, slovné spojenia, jednoduché frázy a základné otázky, ktoré sa používajú v komunikácii lekára s pacientom. Dôraz sa kladie na funkčnosť jazyka pre získavanie údajov o zdravotnom stave pacienta, o jeho živote, rodinnom prostredí, o chorobách predkov, súrodencov a pod. Na konci učebnice sú tematicky zoradené užitočné slová a slovné spojenia z prostredia nemocnice, zoznam základných slovies a kľúč k cvičeniam.
E-kniha
Katarína Šiňanská - Františka Petriková (eds.)
Zborník príspevkov z vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou konanej dňa 29.11.2019 v Košiciach
Predkladaný zborník sa venuje rôznym pohľadom na problémy, ktorým sa venuje oblasť sociálnej práce a taktiež aj na zmeny v orientácii sociálnej práce vzhľadom na aktuálne požiadavky spoločnosti. Zborník je tvorený širokou škálou príspevkov z rôznych okruhov, ktoré patria do sféry sociálnej práce.
Príspevky sa venujú kybernetickému svetu sociálnej práce, supervízii, starostlivosti o seba, rizikovému správaniu, ale taktiež aj sociálnej práci v minulosti. Kybernetický priestor v sociálnej práci je rozpracovaný vo viacerých príspevkoch, z čoho je možné konštatovať, že ide o nový rozmer týkajúci sa sociálnej práce. Autori v príspevkoch, ktoré sa venujú kybernetickému svetu považujú práve „kyberpriestor“ za novú formu poradenstva a pomoci klientom, keďže súčasná doba je viac orientovaná na online svet.
Zborník príspevkov z vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou s názvom Čo prinieslo sociálnej práci 100 rokov? Minulé a súčasné podoby sociálnej práce je preto venovaný rozličným témam, podnetom a pohľadom na prínos sociálnej práce za 100 rokov, skúma a hodnotí minulé, súčasné ale taktiež i budúce podoby sociálnej práce ako vedy.
E-kniha
Soňa Lovašová - Veronika Bérešová (eds.)
Recenzovaný zborník príspevkov z vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou konanej dňa 1.12.2023 v Košiciach
Predkladaný zborník zhromažďuje príspevky z 11. ročníka konferencie zameranej na adolescentov, reflektujúcich aktuálne interdisciplinárne otázky, ktorým čelí táto veková skupina. Skladá sa z 12 odborných príspevkov, ktoré sa zaoberajú rôznymi aspektmi adolescentného života, vrátane osamelosti, rizikového správania a fenoménu radikalizácie. Príspevky sú rozdelené do tematických sekcií, čo umožňuje čitateľom jednoduchšiu orientáciu v obsahu. Témy zahŕňajú prevenciu radikalizácie, rodinné faktory a mechanizmy kyberšikanovania. Zborník ponúka teoretické aj praktické poznatky, ktoré sú cenné pre odborníkov v oblasti sociálnej práce, psychológie a ďalších pomáhajúcich profesií, s cieľom prispieť k lepšiemu pochopeniu súčasných výziev adolescentov a navrhnúť účinné riešenia.
E-kniha
Gabriel Eštok- Mária Hrehová- Jakub Bardovič (eds.)
Zborník príspevkov z III. ročníka Vedeckej konferencie študentov a mladých vedeckých pracovníkov konanej 23. mája 2014 Katedrou politológie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach
Dňa 23. mája 2014 sa na pôde Katedry politológie FF UPJŠ uskutočila konferencia pod názvom „Výzvy a prespektívy vnútornej a zahraničnej politiky“, ktorá bola v poradí už treťou Konferenciou študentov a mladých vedeckých pracovníkov organizovanou Katedrou politológie v spolupráci s OZ Res Publica. Na konferencii vystúpilo mnoho mladých ľudí zaujímajúcich sa o politické problémy súčasného sveta, pričom každý z nich svojím vystúpením nastolil jednu z tém týkajúcu sa domácej alebo zahraničnej politiky. Možno konštatovať, že tieto vystúpenia boli na vysokej odbornej úrovni a podnietili diskusiu o nastolených témach či problémoch.
Publikácia, ktorú držíte v rukách, je súborom odborných prác študentov a mladých odborníkov, ktorí sa venovali štúdiu viacerých tém. Niektorí autori sa venovali skôr otázkam zahraničnej politiky, predovšetkým analýze politík vybraných štátov (Slovenská republika, USA), riešili problematiku iránskeho jadrového programu či skúmali možnosti federalizácie Ukrajiny ako spôsobu riešenia vzniknutej situácie. Pohľad na problematiku zahraničnej politiky z pozície slovenských emigrantov v Austrálii priniesol ďalší z príspevkov.
Napriek širokému spektru tém, ktorým sa autori v jednotlivých príspevkoch venovali, je možné nájsť ich spoločného menovateľa, ktorým je snaha poukázať na určitý problém či navrhnúť jeho riešenie a tým jednak prispievať k napĺňaniu ideálu demokracie, k zlepšeniu fungovania a tvorby politiky, ale predovšetkým k tomu, aby bol tento svet lepším miestom pre život nás všetkých.
Zostavovatelia
E-časopis
Renáta Orosová (výkonný redaktor)
Vedecko-odborný časopis Edukácia je zameraný na problematiku vzdelávania a výchovy v oblasti základného, stredného a vysokého školstva. Zreteľ kladie na súčasný stav a perspektívy edukačnej praxe, aktuálne aspekty pregraduálnej prípravy učiteľov, sociálnej pedagogiky, špeciálnej pedagogiky, ako aj pedagogické a psychologické aspekty výchovy v základných výchovných inštitúciách z pohľadu širokej pedagogickej verejnosti. Je určený vedeckým pracovníkom, mladým vysokoškolským učiteľom, doktorandom, ako aj odborným a pedagogickým pracovníkom, s cieľom prezentovať trendy v edukácii a vyvolať diskusiu k aktuálnym otázkam prezentovaných oblastí výchovy a vzdelávania.
E-kniha
Monografia sa zaoberá problematikou osamelosti látkovo závislých ľudí v kontexte perspektívy abstinencie a prevencie lapsusu/relapsu. Tieto fenomény sú uchopené pomocou viacerých teórií, ktoré sú vzájomne integrované a prenesené do kontextu ekosystémového metarámca sociálnej práce a praktických kontextov. Ekosystémová metateória je vnímaná ako metakonštrukt, ktorý je schopný obsiahnuť zložitosť sociálnych fenoménov so zachovaním komplexnosti bytia človeka v štruktúre životného priestoru, sociálneho prostredia, formálnych a neformálnych sietí a blízkych intímnych vzťahov.
V monografii je prezentovaný výskum realizovaný na celkovej vzorke 235 respondentov, ktorú tvorili hospitalizovaní závislí ľudia v aktuálnej liečbe a závislí abstinujúci z A-klubov, psychoterapeutických a svojpomocných skupín. Výskum preukázal, že abstinenti sú v štatisticky významnej miere menej osamelí ako hospitalizovaní respondenti. Kvantitatívne údaje výskumu boli doplnené o kvalitatívne dáta zo štyroch prípadových štúdií, zahŕňajúc dvoch respondentov, ktorí sú dlhodobo v abstinencie od alkoholu a drog a dvoch respondentov, ktorí sú v doliečovaní prostredníctvom resocializačného procesu. Bolo tiež zistené, že respondenti, ktorí porušili abstinenciu, sa cítili vo väčšej miere osamelí ako respondenti abstinujúci bez lapsusu/relapsu.
Dané zistenie bolo podporené aj štatisticky overeným nepriamoúmerným vzťahom medzi dĺžkou abstinencie a mierou osamelosti. Boli zistené rodové rozdiely u hospitalizovaných závislých vo všetkých dimenziách osamelosti. Realizovaný zmiešaný výskum mal aj svoje opodstatnené limity, ktoré sa týkali hlavne veľkosti a proporcionálneho rozloženia výskumnej vzorky a podskupín, rozsiahlosti použitej testovacej batérie, ako aj celkového charakteru skúmanej populácie. Trianguláciou kvantitatívnych a kvalitatívnych dát s teoretickými východiskami sa potvrdili vzťahy medzi osamelosťou, závislosťou a perspektívou abstinenciou.
E-kniha
Marianna Sedláková a kol.
Učebnica je určená študentom slovakistiky na štúdium v predmete didaktika slovenčiny ako cudzieho jazyka.
Jej jadrom sú získané relevantné poznatky z didaktiky slovenčiny ako cudzieho jazyka, s odkazmi na inú odbornú literatúru. Súčasťou učebnice sú aj praktické návody na vyučovanie konkrétnych jazykových javov v podmienkach škôl s vyučovacím jazykom maďarským alebo v školách, v ktorých prevláda žiactvo s iným materinským jazykom ako slovenčina, napríklad rómskym. V podstate ide o transformáciu poznatkov získaných a overených pri vyučovaní dospelých cudzincov prevažne na pôde vysokých škôl do didaktického kontextu druhého stupňa základnej školy a strednej školy s adekvátnym poukázaním na vyučovanie slovenčiny ako cudzieho jazyka na prvom stupni ZŠ ako východisku vzdelávacieho procesu.
Učebnica stavia na poznatkoch reálneho výskumu stavu vyučovania slovenčiny ako cudzieho jazyka na základných a stredných školách východného Slovenska realizovaného v projektoch (EXPERT a DiSaC) realizovaných na UPJŠ v Košiciach v rokoch 2012 – 2015.
E-kniha
Vladimír Leško - Milovan Ješič - Pavol Tholt
Filozofické dielo najvýznamnejšieho českého filozofia 20. storočia Jana Patočku (1907–1977) vyniká jedinečnou mysliteľkou originalitou.
Už v dobe svojho vzniku veľmi výrazne prekračovalo úzke hranice dobového česko-slovenského duchovného priestoru a neopakovateľným spôsobom spojilo našu krajinu s najvyspelejšími filozofickými učeniami západného myslenia, v ktorom hrali dominantnú úlohu Husserlova fenomenológia a Heideggerova fundamentálna ontológia. Zaiste, bolo by veľkou chybou, pokiaľ by sme však chceli redukovať rozhodujúcu pozíciu Patočkovej filozofickej tvorby len na recepciu a kriticko-tvorivé domýšľanie Husserlovej a Heideggerovej filozofie.
V tejto súvislosti nemôžeme v nijakom prípade vynechať najmä rozhodujúci podiel Eugena Finka, ktorý uviedol Patočku do tajov Husserlovej a Heideggerovej filozofie. Obidvaja myslitelia potom celoživotne pokračovali v neustálom tvorivom filozofickom dialógu. Ale nemožno tiež nespomenúť Patočkov intenzívny záujem aj o diela Schelera, Ingardena, Landgrebeho, ale tiež aj Sartra a ďalších.
E-kniha
Vysokoškolská učebnica Theories of Intecultural Communication je určená predovšetkým študentom magisterského stupňa štúdia prekladateľstva a tlmočníctva a študentom doktorandského štúdia Britské a americké štúdiá.
Cieľom učebnice je oboznámiť študentov s kľúčovými teóriami v oblasti interkultúrnej komunikácie. Osem kapitol pokrýva výber súčasných teórií zameraných na definovanie kultúrnych dimenzií, manažmentu identity a negociácie, akomodácie a adaptácie, riadenia úzkosti a neistoty, či aktuálny výskum Sapirovej-Whorfovej hypotézy.
Záverečná kapitola podáva historiografický prehľad teórií interkultúrnej komunikácie a načrtáva kľúčové otázky výskumu v budúcnosti.
E-kniha
Predložené monografické spracovanie problematiky skupín, ako základného fenoménu nášho sociálneho života, čerpá množstvo aktuálnych poznatkov z realizovaných výskumov, ich empirických výsledkov a praktického výkonu práce so skupinou, čo ponúka ucelený pohľad na sociálnu skupinu. Na ňu nazerá jednak ako na prirodzenú súčasť ľudského života, ktorá je analyzovaná a študovaná, aby poznatky o sociálnej skupine mohli byť zúročené. To sa prenieslo do umelo vytváraných skupín s cieľom pomôcť jednotlivcom prostredníctvom práce so skupinou.
Monografia tak zároveň percipuje aj metódu sociálnej práce so skupinou ako jednu z využívaných metód v rôznych pomáhajúcich profesiách.
E-kniha
Východné kresťanstvo reprezentované na Slovensku Gréckokatolíckou a Pravoslávnou cirkvou ovplyvnilo vývoj slovenskej spoločnosti v priebehu stáročí. Spoločné dejiny aj koexistencia oboch cirkvi v jednom geografickom priestore priniesla rôznorodé skúsenosti, ktoré si obe cirkvi uchovávajú v pamäti.
Vysokoškolská učebnica, ktorá sa zaoberá ich dejinami obsahuje základné materiály k štúdiu a zameriava sa na dôležité medzníky v ich dejinách. Obsahuje všeobecné informácie o pôvode východného kresťanstva a v chronologickom poradí prezentuje poznatky o dejinách cirkví, ktoré ho reprezentujú na Slovensku od 9. do 21. storočia.
SLOVENČINA V DIALÓGOCH PRE ZAČIATOČNÍKOV – ZAHRANIČNÝCH ŠTUDENTOV MEDICÍNY - Cvičebnica
(Pilotná verzia)
E-kniha
Ingrid Madárová - Veronika Pálová - Lucia Tóthová
Všetky audio prílohy - formát RAR
Audio-cvičebnica „Pán doktor, rozumiete po slovensky?“ nadväzujúca na učebnicu „Pán doktor, hovoríte po slovensky?“ (Madárová et al.) je určená pre zahraničných študentov slovenčiny ako cudzieho jazyka v medicínskom prostredí.
Cvičebnica poskytuje priestor na rozvíjanie receptívnych a produktívnych jazykových kompetencií, orientujúc sa na počúvanie s porozumením a hovorenie – na ústnu interakciu a samostatný ústny prejav. Do dialógov, ktoré simulujú komunikáciu medzi lekárom a pacientom je zakomponovaná slovná zásoba z učebnice Pán doktor, hovoríte po slovensky?.
Audio-cvičebnica obsahuje 16 lekcií. Každá lekcia ponúka krátke dialógy a nahrávky. Najfrekventovanejšie frázy týkajúce sa predovšetkým častí ľudského tela, príznakov a symptómov chorôb, ochorení či rôznych zdravotných stavov sa precvičujú vo variabilných kontextoch a v rozličných cvičeniach.
Originálne ilustrácie sú motivačné, podporujú intuitívne učenie sa a uľahčujú porozumenie textu. Správne odpovede k cvičeniam a prepis nahrávok sa nachádzajú v kľúči na konci cvičebnice.
E-kniha
Táto učebnica bola vytvorená ako podporný materiál pre postgraduálny kurz o moderných trendoch v európskej literatúre. Zameriava sa na predstavenie piatich moderných literárnych spôsobov písania: realistického spôsobu, ktorý vyzdvihlo realistické hnutie 19. storočia; spôsobu prúdu vedomia a „absurdného“ spôsobu, ktoré sa rozvíjali v kontexte modernizmu; a magicko-realistického a metafikčného spôsobu, ktoré sa spájajú najmä s postmodernistickými literárnymi smermi. Každý spôsob je zastúpený známym textom, ktorý demonštruje formálne aspekty každého spôsobu a zaoberá sa tematickými problémami typickými pre literárne hnutie, ktoré ovplyvnilo jeho tvorbu.
Učebnica uplatňuje interdisciplinárny prístup, pričom vybrané literárne texty zaraďuje do historického, filozofického a kultúrneho kontextu, ktorý formoval ich znaky, a tým poskytuje základné poznatky potrebné na hlbšie pochopenie ich formálnych a tematických aspektov.
E-kniha
Súčasná doba je rýchla, uponáhľaná, so silne presadzovanou emancipáciou žien, pohltená informačno-komunikačnými technológiami, ktoré prekonávajú vzdialenosti, ale zároveň ich vytvárajú. Mení sa životný štýl človeka, nastupujú mnohé choroby a rakovina sa stáva akýmsi „trendom súčasnosti“. Nároky na človeka, a obzvlášť na ženy, sú v dnešnej dobe priveľké. Ženy vykonávajú viacero rolí a plnia množstvo úloh. Stávajú sa starostlivými matkami, chápajúcimi a odovzdanými manželkami, zamestnankyňami vyznačujúcimi sa profesionalitou a flexibilitou, nevynímajúc však idol mýtu krásy. Na základe prekročenia tradičného rodového rozdelenia práce, sa život žien odohráva na viacerých úrovniach. Ich pracovný deň sa nekončí odchodom zo zamestnania, ale pokračuje starostlivosťou o domácnosť a vlastnú rodinu. Popri tom všetkom sa usilujú naplniť nielen osobné očakávania, ale aj očakávania rodiny, sociálneho okolia a spoločnosti, odmietajú zlyhanie a usilujú sa o perfekcionizmus.
V našich životoch sa viac či menej objavujú situácie, ktoré nás ovplyvňujú a prinášajú záťaž. Aj napriek tomu, že nemôžeme a nedokážeme mať „pod kontrolou“ všetko a všetkých, sme schopní a schopné mať „pod kontrolou“ situácie, ktoré sa nás bezprostredne dotýkajú. V živote sa stretávame s problémami v zamestnaní, finančnými problémami, chorobami či smrťou blízkych. Rovnako ako negatívne, zasahujú nás aj pozitívne situácie. Na každú z nich reaguje každý inak.
Monografia je jedným zo spôsobov, ktorými sa usilujeme upozorniť na tzv. „C-systém zvládania“ ako maladaptívny spôsob zvládania záťaže typický onkologicky chorým pacientom. Ide o jeden z možných konceptov, ktorý vplýva na manifestáciu rakoviny prsníka. Na základe toho sme sa zamerali na využívané stratégie zvládania záťaže, pričom za významnú záťaž v životoch onkologicky chorých pacientok považujeme náročné životné situácie. Realizovaný výskum sa tak usiluje o syntézu náročných životných situácií a copingových stratégií využitých pri ich zvládaní, koncipovanú ako rizikové správanie pacientok s rakovinou prsníka. Nakoľko zvládanie záťaže môže byť rozdielne medzi mužmi a ženami, monografia je určená prevažne ženám, na ktoré sme sa sústredili aj v rámci realizovaného výskumu. Môže ísť o pacientky s onkologickou diagnózou, ale i ženy, ktoré chcú efektívnym a úspešným zvládaním situácií v živote danej chorobe predchádzať. Veríme tiež, že monografia obohatí všetkých, ktorí sa rovnakej cieľovej skupine venujú.
Autorky
E-kniha
Katarína Šiňanská - Dušan Šlosár
Predkladaná monografia sa venuje rôznym pohľadom na problematiku komunity a komunitnej práce, s ktorými je úzko spojená i oblasť sociálnej práce, či iných pomáhajúcich profesií. Ponúka teoretickú analýzu ako základný teoretický rámec problematiky, ktorý je nevyhnutné poznať pri štúdiu i pri výkone samotnej praxe v pomáhajúcej profesii. Autori považujú komunitnú prácu za jednu z možností plného zapájania obyvateľov do spoluzodpovedného rozhodovania o veciach, ktoré bytostne ovplyvňujú ich životy.
Monografia v pätnástich kapitolách charakterizuje komunitu i procesy, ktoré v nej prebiehajú, načrtáva stručnú históriu i prístupy v komunitnej práci. Ponúka teoretické východiská, ktoré sú využívané v komunitnej práci ako nevyhnutný predpoklad profesionálneho prístupu v praxi. Monografia taktiež poukazuje na významné postavenie pomáhajúceho profesionála v komunite.
Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.