0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Patočka a novoveká filozofia

18,50 €
S DPH

Vladimír Leško - Věra SchifferováRóbert Stojka - Pavol Tholt  a kol.

Filozofické dedičstvo Jana Patočku ponúka vo svojom celku významné reflektovanie novovekého filozofického myslenia. V našich doterajších domácich historicko-filozofických skúmaniach sa však doposiaľ tejto skutočnosti venovala len veľmi malá pozornosť. Z uvedeného dôvodu je preto prirodzené, že sa chceme po prvýkrát pokúsiť o celostnejšie zachytenie Patočkovho chápania novovekej filozofie. Kolektívna monografia Patočka a grécka filozofia, ktorú sme spracovali ako prvý výstup riešenia projektu APVV, dostáva tak svoje pokračovanie v druhej monografii Patočka a novoveká filozofia. Zavŕšenie nášho úsilia bude potom predstavovať kolektívna monografia Patočka a filozofia 20. storočia.

V predkladanej práci nám ide o predstavenie rozhodujúceho odkazu novovekej filozofie v Patočkovom filozofickom diele. Význam jeho filozofickej výpovede k tomuto dejinno-filozofickému útvaru je prekvapujúco stále živým, aktuálnym filozofickým dedičstvom, bez pochopenia ktorého sa dá len veľmi ťažko komplexne uchopiť hodnota Patočkovho filozofického odkazu. Tomuto poznaniu sme podriadili ako výber, tak aj obsahové naplnenie jednotlivých kapitol našej novej práce.

Množstvo
Posledné kusy v sklade

978-80-8152-148-5

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
Tlačená publikácia
Autori:
Vladimír Leško - Věra Schifferová - Róbert Stojka - Pavol Tholt
Typ dokumentu:
monografia
Počet strán:
542
Rok vydania:
2014
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Filozofická fakulta
Licencia:
Copyright

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Historický prameň v súčasnosti – archívy,...

E-kniha

E-kniha

Mária Fedorčáková - Miriama Filčáková (eds.)

Zborník príspevkov z 12. vedeckej konferencie mladých historikov, ktorú zorganizovala Katedra histórie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v spolupráci so Štátnym archívom v Košiciach a Slovenskou historickou spoločnosťou pri SAV 12. októbra 2022

Témou konferenčného zborníka z vedeckej konferencie doktorandov je problematika prameňov, ich interpretácie a využívania súčasných digitálnych technológií pri ich skúmaní a sprístupňovaní. Zborník tvorí 7 príspevkov od autorov pôsobiacich na slovenských a českých univerzitách.

Digitalizácii pečatí sa venuje príspevok Barbory Borůvkovej. Problematikou budovania cestnej siete v novovekom Francúzsku a písomným a kartografickým prameňov sa venuje Michael Dudzik. Trendy digitalizácie v slovenských archívoch a ich vnímanie bádateľmi spracovala vo svojej štúdii Miriama Fialkovičová. Miriama Filčáková sa zaoberala prameňmi k dejinám terciárneho vzdelávania v Košiciach v súvislosti so založením UPJŠ. Možnosťami výskumu prameňov k elektrifikácii Slovenska sa zaoberá štúdia Dominika Hrtusa. Ondrej Šály vo svojom príspevku spracoval listy poddaných v 18. storočí ako prameň k hospodárskym dejinám. Možnostiam výskumu cirkevných dejín Užskej stolice v novoveku sa venuje Vavrinec Žeňuch.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Filozofické vzdelávanie v Košiciach v...

E-kniha

E-kniha

Mária Fedorčáková - Miriama Filčáková

Predložená publikácia sa zaoberá dejinami filozofického vzdelávania v Košiciach od jeho počiatkov až do založenia súčasnej Filozofickej fakulty UPJŠ v roku 2007. Počiatky filozofického vzdelávania v Košiciach súvisia so založením Košickej univerzity v roku 1657, ktorá mala dve fakulty – Filozofickú a Teologickú fakultu.

Publikácia sa venuje výučbe filozofie na tejto fakulte a uvádza významných učiteľov a študentov univerzity. Zároveň sa zaoberá faktormi, ktoré ovplyvnili postupné degradovanie filozofického štúdia z univerzitnej úrovne na úroveň gymnázia počas transformácie nástupníckych inštitúcií Košickej univerzity na konci 18. a v 19. storočí. Druhá časť publikácie sa zaoberá vývojom vysokého školstva po druhej svetovej vojne a založením Univerzity Pavla Jozefa Šafárika.

Uvádza historické okolnosti vzniku Filozofickej fakulty UPJŠ v Prešove a jej stručné dejiny. Napokon sa v publikácii autorky venujú novodobému vývoju filozofického vzdelávania po roku 1989 a okolnostiam rozdelenia Univerzity Pavla Jozefa Šafárika a opätovnému založeniu Filozofickej fakulty v roku 2007. Posledná kapitola publikácie sa venuje stručným dejinám súčasných budov FF UPJŠ.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Výmena obyvateľstva medzi Československom a...

E-kniha

E-kniha

Štefan ŠutajJana Šutajová

Výmena obyvateľstva medzi Československom a Maďarskom sa realizovala na základe Dohody o výmene obyvateľstva medzi Československom a Maďarskom, ktorá bola podpísaná 27. februára 1946. Jej prijatie bolo nielen súčasťou československých riešení postavenia národnostných menšín, ale aj súčasťou strategickej koncepcie budovania štátu Čechov a Slovákov, bez Nemcov a Maďarov.

Dohoda bola súčasťou povojnového riešenia vzájomných sporov, nedorozumení a mala byť jedným z riešení, ktoré v povojnovej dobe mali eliminovať faktor, ktorý podľa čsl. politických špičiek zapríčinil vojnový konflikt.

Výmena obyvateľstva medzi Československom a Maďarskom nebola teda izolovanou historickou udalosťou, ale bola súčasťou migračných pohybov, ktoré sa začali v Európe už po prvej svetovej vojne a môžeme povedať, že boli pokračovaním predchádzajúceho vývoja ako súčasť migračných schém v Európe.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Prvé slovenské ženské časopisy: Dennica,...

E-kniha

E-kniha

Marián Gladiš

Monografia Prvé slovenské ženské časopisy: Dennica, Živena, Slovenská žena (1898 – 1923) ponúka ucelený pohľad na počiatočnú fázu formovania ženskej časopiseckej produkcie na Slovensku, vymedzenú štvrťstoročným obdobím na prelome 19. a 20. storočia a ohraničenú rokmi 1898 a 1923, a to v kontexte historického spoločenského vývoja, na ktorý nevyhnutne reagovalo aj slovenské žurnalistické prostredie.

Publikácia je výsledkom minuciózneho materiálového výskumu dobovej tlače realizovaného najmä z perspektívy mediologických metód a štandardov výskumnej práce.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Výchova a vzdelávanie 2018: Pedagóg 21....

E-kniha

E-kniha

Renáta OrosováLucia DiheneščíkováKatarína PetríkováLívia Nemcová

Zborník abstraktov z medzinárodnej vedeckej konferencie: Výchova a vzdelávanie 2018: Pedagóg 21. storočia a jeho perspektívy v edukačnej praxi.

Medzinárodná vedecká konferencia je zameraná na problematiku vzdelávania a výchovy v oblasti základného, stredného a vysokého školstva a školských zariadení z pohľadu pedagóga.

Zreteľ kladie na súčasný stav a perspektívy pedagóga 21. storočia v edukačnej praxi, pedagogické a sociologické aspekty výchovy v základných vzdelávacích a výchovných inštitúciách, ako aj aktuálne aspekty pregraduálnej prípravy pedagógov.

Je určená vedeckým pracovníkom, mladým vysokoškolským učiteľom, doktorandom, ako aj odborným a pedagogickým pracovníkom, s cieľom prezentovať pedagóga – učiteľa, sociálneho pedagóga, špeciálneho pedagóga v súčasnej perspektíve, poukázať na ich nevyhnutnú súčinnosť vo vzťahu k edukácii, a vyvolať diskusiu k aktuálnym otázkam prezentovaných oblastí výchovy a vzdelávania v kontexte súčasnej situácie v školstve.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.