Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Prvé decénium Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (2007 – 2016)

E-kniha

Iveta Bónová - Marián Gladiš (eds.)

Založenie fakulty je veľkou „vecou“, ktorú vytvára a rozvíja veľa osobností. Zhromaždené informácie, názory a kritické hodnotiace súdy ma viedli ku konštatovaniu, že medzi nami existuje množstvo narácií vzniku našej fakulty.

Príťažlivé na tejto skutočnosti je to, že z každej strany, a to učiteľov filozofie, psychológie a pedagogiky Prírodovedeckej fakulty UPJŠ, učiteľov psychológie Fakulty verejnej správy UPJŠ v Košiciach, učiteľov Katedry cudzích jazykov UPJŠ, učiteľov Prešovskej univerzity, ktorí boli oslovení výzvou kreovať podmienky a možnosti rozvoja svojich odborov na novej Filozofickej fakulte UPJŠ v Košiciach, je reflektovaná významná stopa na zrode novej fakulty našej univerzity.

Je potrebné povedať, že oprávnene, pretože bez toho by nebolo možné rozvíjať skúmanie a ponúkať študentom študijné programy v odboroch humanitných vied, v spoločenských a behaviorálnych vedách, pedagogických vedách a v odbore histórie a etnológie.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-8152-497-4

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Zostavovatelia:
Iveta Bónová - Marián Gladiš
Typ dokumentu:
ostatné publikácie
Počet strán:
44
Dostupné od:
15.06.2017
Rok vydania:
2017
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina, angličtina
Fakulta UPJŠ:
Filozofická fakulta
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Metodologické inšpirácie v literárnovednom...

E-kniha

E-kniha

Ivica Hajdučeková a kol.  

Štvorročný grantový projekt VEGA č. 1/0736/15 Metodologické prieniky do (re)interpretácie diel slovenskej a svetovej literatúry (vedúci: prof. PhDr. Ján Gbúr, CSc.), ktorý bol riešený na Katedre slovakistiky, slovanských filológií a komunikácie FF UPJŠ v Košiciach v rokoch 2015 – 2018, priniesol počas svojho trvania niekoľko výstupov. Okrem samostatných vedeckých štúdií publikovaných priebežne časopisecky, doma aj v zahraničí, bol vydaný zborník z medzinárodnej vedeckej konferencie Text v kontextoch. Text v interdisciplinárnych interpretáciách (2018) a tiež vedecká monografia Duchovnosť v (re)interpretácii diel slovenskej literatúry (2016). Túto viacročnú spoluprácu tímu spoluriešiteľov završujú dva kľúčové publikačné výstupy, ktoré tvoria komplementárny, myšlienkovo prepojený celok:
1. Metodologické inšpirácie v literárnovednom výskume I (Zborník vybraných prednášok a abstraktov),
2. Metodologické inšpirácie v literárnovednom výskume II (monografia).

Elektronický zborník abstraktov a videozáznamov z priebežne realizovaných prednáškových kolokvií – na ktorých vystúpili viaceré osobnosti zo slovenského, ale aj z českého akademického prostredia – a vedecká monografia sa koncepčne dopĺňajú. Svedčí o tom aj voľba rovnomenných názvov, číselne odlíšených, ktorými sledujeme vopred stanovený projektový zámer, t. j. nadviazať na tradíciu exaktnosti v literárnovednom výskume s akcentom na metodologický pluralizmus. Súbežne aj na propagáciu súčasného, generačne rozvrstveného bádateľského zázemia v univerzitnom priestore na východnom Slovensku, ktoré sa dlhoročne viaže (aj keď historicky divergentne) na akademické prostredie Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Nová ekológia morálno-filozofickej reflexie...

E-kniha

E-kniha

Ľubov Vladyková

Reflexia techniky  je asi rovnako stará ako filozofia. V predloženej monografii autorka reflektuje techniku a technológiu ako médium každodenného života. Každá technická zmena sa odráža v nespočetných úrovniach nášho života: environmentálnej, ekonomickej, politickej, kultúrnej a osobnej. 

Cieľom morálno-filozofickej reflexie techniky a technológie je pochopenie zložitých vzťahov a vplyvov techniky na životné prostredie, spoločnosť, kultúru a  našu existenciu.  Súčasťou sociálnych a technických domén sú vedomosti (ktorých vedecké poznatky sú osobitným typom). Ak budeme  vnímať sociálne a technické domény ako samostatné,  popierame ich fungovanie ako neoddeliteľnej súčasti našej existencie.

Keď hovoríme o ´novej ekológii techniky a technológií´  -  termín ekológia symbolizuje novú existujúcu neusporiadanosť a ´prekríženosť´ v oblasti reflexie techniky a technológií ako dôsledok procesu ich prevratných a ďalekosiahlych zmien, ktorých vplyv a pôsobenie na proces globalizácie a na spoločenské, politické a sociálne zmeny je nepredvídateľný  – o to  viac, že technika a technológia  je médium každodenného života  a určuje budúcnosť ľudského druhu.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Myths and Manipulation in Political Discourse

E-kniha

E-kniha

Jaroslav Marcin - Viktória Marcinová a kol.

Táto malá kniha začala vznikať spôsobom, ktorý je pravdepodobne podobný mnohým iným akademickým publikáciám: Keď sme sa my piati stretli ako doktorandi a učitelia na Katedre britských a amerických štúdií, čoskoro sme si uvedomili, že naše výskumy sa v niekoľkých bodoch prelínali. Najvýraznejšia bola naša spoločná snaha o analýzu politického, resp. politicky motivovaného diskurzu a štúdium mýtov a manipulácií, ktoré tento diskurz využíval.

Napokon sme sa rozhodli spojiť výsledky našich výskumov, aby sme vytvorili komplexnejší obraz poskytujúci rôzne perspektívy a pohľady. V našom úsilí nám výrazne pomohla finančná podpora z grantu poskytnutého Univerzitou Pavla Jozefa Šafárika. Výsledkom týchto snáh je päť kapitol tejto stručnej, no dúfajme, že informatívnej a podnetnej monografie.

V prvej kapitole sa Viktória Marcinová zaoberá vplyvom totalitnej ideológie na preklad tzv. „kapitalistických“ drám počas prvej fázy normalizácie na Slovensku (1948–1968). V druhej kapitole sa pozornosť presúva na politický diskurz a manipuláciu v demokracii, keď Jaroslav Marcin podrobnejšie skúma vojnovú rétoriku amerických prezidentov. USA zostávajú v centre záujmu aj v tretej kapitole, no tentoraz sa Martina Martausová zameriava na otázku mýtu amerického sna a jeho prezentácie v Spojených štátoch po 11. septembri 2001. Podobnú myšlienku, avšak v inom geograficko-kultúrnom kontexte, rozoberá štvrtá kapitola, kde Božena Velebná identifikuje mýty škótskej identity zobrazené v historických filmoch. V záverečnej piatej kapitole sa Eduard Soták zameria na úlohu masmédií v kontexte politicky motivovaného diskurzu a šírenia politickej ideológie.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Základy metodológie pedagogicko-psychologického...

E-kniha

E-kniha

Mária BačíkováAnna JanovskáOľga Orosová

Učebnica je primárne určená študentom učiteľstva akademických predmetov, ale obohatí každého, kto sa potrebuje oboznámiť s metodológiou výskumu so zameraním na psychologické a pedagogické vedy. V učebnici sa študenti zoznámia so základnými princípmi realizácie výskumu, s postupom realizácie výskumu a so základnými metódami kvantitatívneho či kvalitatívneho prístupu.

Príklady použité v učebnici sú zamerané zväčša na výskum realizovaný v prostredí školy. Osvojením si základných poznatkov uvedených v učebnici bude čitateľ schopný zrealizovať jednoduchý výskum v podmienkach školy.

Zároveň však porozumenie princípom metodológie výskumu napomáha kritickému hodnoteniu informácií z rôznych zdrojov. Druhé, doplnené vydanie bolo rozšírené o tri kapitoly, zamerané na realizáciu výskumu priamo počas vyučovacieho procesu v podobe akčného výskumu učiteľa, na možnosti evaluácie preventívnych programov a záverečná kapitola sa venuje možnostiam publikovania výskumu.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Heidegger a grécka filozofia

E-kniha

E-kniha

Vladimír Leško - Katarína Mayerová (eds.)

Hlavným cieľom predkladanej práce je snaha o zachytenie rozhodujúceho spôsobu Heideggerovho filozofického chápania ústredného problému gréckej filozofie, problému bytia, v učeniach Anaximandra, Herakleita, Parmenida, Platona a Aristotela. Autori jednotlivých častí predstavili svoje vlastné chápanie Heideggera a jeho osobitú filozofickú recepciu gréckej filozofie. V tomto kontexte je potrebné konštatovať, že autori sami hľadali svoj vlastný uhol pohľadu. Pri Heideggerovej tvorbe vôbec platí, že nájsť rovnaký interpretačný súzvuk je takmer nemožné. To zároveň platí aj pre jeho recepciu gréckeho dedičstva. O to viac však odborne provokuje ďalšie filozofické skúmania.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Časová perspektíva a vybrané aspekty na cieľ...

E-kniha

E-kniha

Pavol Kačmár

Prehľad problematiky a metaanalýza realizovaných výskumov

Publikácia sa zameriava na dva kľúčové konštrukty – časovú perspektívu a dosahovanie cieľov. Po opísaní oboch konštruktov osve sa autori zamerali na potenciálne prepojenia, ktoré medzi nimi možno nájsť na viacerých úrovniach analýzy. Pre účel empirického preverenia realizovali metaanalýzu malého rozsahu, syntetizujúcu výsledky naprieč jedenástimi štúdiami. Získané výsledky poukázali na rolu časovej perspektívy v rámci vybraných aspektov dosahovania cieľov. Publikácia má slúžiť ako katalyzátor ďalšieho uvažovania o problematike, a tým povzbudiť výskum smerujúci k overeniu toho, ako možno získané poznatky rozšíriť za účelom zlepšenia kvality našich každodenných životov v kontexte kultivácie nášho prístupu k času.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Súčasnosť a budúcnosť sociálnej práce v...

E-kniha

E-kniha

Vladimír Lichner, Tomáš Šeďo

Recenzovaný zborník príspevkov z vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou konanej dňa 25.11.2022 v Košiciach

Predkladaný recenzovaný zborník príspevkov s názvom „Súčasnosť a budúcnosť sociálnej práce v reflexiách spoločenských zmien“ je výstupom vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou jubilejného 10. ročníka Košických dní sociálnej práce konanej dňa 25.11.2022. Konferencia bola venovaná vízii sociálnej práce, jej metódam technikám v reflexii spoločenských zmien. S meniacou sa dobou prichádzajú aj nové výzvy, na ktoré musí byť sociálna práca pripravená. Ústredným zameraním zborníka sa stáva hľadanie odpovedí na vopred stanovené otázky: „Je súčasný systém sociálnej práce adekvátne nastavený pre momentálne spoločenské problémy? Dokáže sociálna práca pohotovo reagovať na nové a nepoznané výzvy? Sú doposiaľ známe metódy sociálnej práce účinné pri práci s novodobými negatívnymi fenoménmi? Potrebujeme ďalšie metódy? Aké?“ Jednotlivé príspevky sa dotýkajú teoretických koncepcií pri hľadaní odpovedí, no nechýbajú ani na empírii založené príspevky, ktoré reflektujú výsledky výskumov z rôznych oblastí spoločnosti a problémových situácií, so zreteľom na odporúčania pre teóriu ale i prax sociálnej práce.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Adolescenti - cieľová skupina? 11.ročník...

E-kniha

E-kniha

Soňa Lovašová - Veronika Bérešová (eds.)

Recenzovaný zborník príspevkov z vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou konanej dňa 1.12.2023 v Košiciach

Predkladaný zborník zhromažďuje príspevky z 11. ročníka konferencie zameranej na adolescentov, reflektujúcich aktuálne interdisciplinárne otázky, ktorým čelí táto veková skupina. Skladá sa z 12 odborných príspevkov, ktoré sa zaoberajú rôznymi aspektmi adolescentného života, vrátane osamelosti, rizikového správania a fenoménu radikalizácie. Príspevky sú rozdelené do tematických sekcií, čo umožňuje čitateľom jednoduchšiu orientáciu v obsahu. Témy zahŕňajú prevenciu radikalizácie, rodinné faktory a mechanizmy kyberšikanovania. Zborník ponúka teoretické aj praktické poznatky, ktoré sú cenné pre odborníkov v oblasti sociálnej práce, psychológie a ďalších pomáhajúcich profesií, s cieľom prispieť k lepšiemu pochopeniu súčasných výziev adolescentov a navrhnúť účinné riešenia.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

2020: Začiatok dekády zmien?

E-kniha

E-kniha

Katarína DuffekováBenita FeketeováKatarína Lörincová (eds.)

Predkladané dielo je zborníkom článkov z IX. ročníka Medzinárodnej online vedeckej konferencie študentov a mladých vedeckých pracovníkov, ktorá bola organizovaná 4. decembra 2020 Katedrou politológie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Fakultou sociálnych vied UCM v Trnave a OZ Res Publica.

Cieľom publikácie je poskytnúť platformu na otvorenie diskusie o dôležitých problémoch, ktoré by v nasledujúcej dekáde mohli ovplyvniť dianie na Slovensku, Európe i vo svete.

Zborník pozostáva z viac ako dvadsiatich príspevkov, ktoré sú prioritne v slovenskom jazyku ale tiež v angličtine. Príspevky sa zaoberajú ako domácou, tak aj zahraničnou politikou, pričom ich spája fokusovanie na nastávajúcu dekádu.

Príspevky sa týkajú okrem geopolitických tém aj migrácie, regionálnej integrácie, populizmu a nacionalizmu, vplyvu médií a sociálnych sietí na spoločnosť, ale tiež vývoja liberálnej demokracie. Autori sa rovnako venujú otázkam komunálnej politiky, volebným systémom či referendu.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Školský systém na Slovensku v medzivojnovej...

E-kniha

E-kniha

Soňa Gabzdilová

Vzdelávací systém (školstvo) je jedným z najúčinnejších nástrojov formovania mladej generácie v každej vyspelej spoločnosti. V školách sa utvára nielen vzdelanostná báza nutná pre plnenie požiadaviek v hospodárstve a v spoločenskej sfére, ale taktiež sa formuje národná a ideová identita každého člena spoločnosti. Škola má určujúci podiel na tvorbe pozitívnych hodnôt, ale môže byť aj živnou pôdou xenofóbie a rasistických postojov.

Nezastupiteľnú úlohu má škola vo vytváraní národného povedomia, stotožnenia sa s vlastným národom, jeho históriou, hrdinskými činmi predkov a so zmyslom existencie.

Po rozpade Rakúsko-Uhorska došlo v strednej Európe k fundamentálnym geopolitickým zmenám. Jednou z nich bol vznik Československa, štátu založeného na radikálne odlišných princípoch než bolo predvojnové Uhorsko. Zakladatelia Československej republiky (ČSR), osobnosti, ktoré rozhodujúcim spôsobom určili charakter politického zriadenia v novovzniknutej republike, nepatrili k privilegovaným vrstvám predošlého režimu. Na rozdiel od Uhorska, kde takmer bez výnimky kontrolovala politickú moc šľachta, elitu v Československu tvorili muži, ktorí boli radikálnymi kritikmi Rakúsko-Uhorska. Výstižným príkladom bola najvplyvnejšia osobnosť medzivojnového Československa, prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Napriek svojmu pôvodu Masaryk bol Čechmi i Slovákmi vnímaný ako zakladateľ štátu, legendárna postava, ktorá politickým a spoločenským vplyvom ďaleko presahovala právomoci prezidentského úradu. Protikladom ku konzervatívnemu Uhorsku bolo Československo štátom, kde najmä v prvých rokoch dominovali ľavicové idey. Nemenej hlboké boli zmeny v politickej a národnostnej rovine. Československo sa stalo parlamentnou demokraciou, v rámci ktorej pôsobili politické zoskupenia organizované na ideovom, konfesionálnom i etnickom princípe. Mocenským, politickým a spoločenským centrom republiky sa stal tzv. československý národ, súručenstvo Čechov a Slovákov. Česi a Slováci, vnímaní ako „vetvy“ jednotného národného celku, boli definovaní ako „štátotvorný národ“, ipso facto, oprávnení k určujúcej úlohe v štáte. Československá republika sa takto stala národným štátom, napriek skutočnosti, že obyvateľstvo tvorili aj početné komunity Nemcov a Maďarov. Na Slovensku v dôsledku maďarizácie, t. j. transformácie mnohonárodnostného Uhorska na etnicky homogénny štát, nezohrávala inteligencia tak významnú úlohu ako tomu bolo v Čechách. Štátne orgány preto úsilie zacielili predovšetkým na „poslovenčenie“ 5 Slovenska. Významná, vari najvýznamnejšia úloha v uvedenom procese pripadala výstavbe školského systému, ktorý by dokázal vychovávať mladú generáciu v súlade s ideologickými cieľmi a hospodárskymi potrebami republiky.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Pravdou proti praude „Nie je to pravda, ale...

E-kniha

E-kniha

Michaela Ružičková - Patrik Furik - Lukáš Jakabovič (eds.)

Zborník príspevkov z XI. ročníka Medzinárodnej vedeckej konferencie študentov a mladých vedeckých pracovníkov organizovanej 20. mája 2022 Katedrou politológie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, OZ Res Publica, Katedrou bezpečnostných štúdií Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, Inštitútom politických vied a verejnej správy Fakulty politológie a žurnalistiky Univerzita Marie Curie-Sklodowskej v Lubline, Ústavom sociálnych štúdií Fakulty regionálneho rozvoja a medzinárodných štúdií Mendelovej univerzity v Brne a Katedrou politológie Filozofickej fakulty Univerzity v Miškovci.

Cieľom predkladanej publikácie s názvom Pravdou proti praude: „Nie je to pravda, ale mohla by byť!” je poukázať na hrozby vyplývajúce z problematiky šírenia dezinformácií, konšpirácií či hoaxov v dnešnej dobe, s reflexiou nielen domácej situácie, ale aj vplyvu týchto elementov v medzinárodnom prostredí.

Zborník pozostáva z 12 článkov, ktoré sú písané v slovenskom jazyku a anglickom jazyku. Jednotlivé príspevky sa zaoberajú vybranými témami a aspektami šírenia dezinformácií, konšpiračných teórií alebo hoaxov, okrem iného v kontexte volieb, mediálneho priestoru a politiky.

Témami príspevkov zborníka sú hranice slobody prejavu, sloboda médií a regulácia v mediálnom priestore, otázka propagandy či informačnej vojny. Predkladaný zborník obsahuje tiež príspevky zamerané na témy v oblasti politických ideológií či problematiku klamlivých naratívov o ochorení COVID-19.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Local Attitudes to Global Issues. A2...

E-kniha

E-kniha

Adriana Saboviková

Monografia sa zaoberá postmileniálnym mediálnym diskurzom vo Veľkej Británii a kladie si za cieľ poukázať na možný spôsob využitia aktuálnej metodológie formou prípadovej štúdie.

Teoretický základ predstavujú úvodné kapitoly, ktoré sa venujú problematike migrácie a mediálnemu žurnalistickému diskurzu vo Veľkej Británii. Metodologický rámec predstavuje čoraz aktuálnejšia kombinácia korpusovej lingvistiky a kritickej diskurzívnej analýzy, ktorá je predstavená nielen teoreticky ale aj prakticky použitá v prípadovej štúdii.

Prípadová štúdia porovnáva jazyk používaný v britských tlačových médiách pred a po uvoľnení obmedzení prístupu na pracovný trh vo Veľkej Británii pre Bulharov a Rumunov, teda konkrétne v rokoch 2013 a 2014. Základ výskumu tvorí identifikácia špeciálnych jazykových šablón používaných v korpuse na charakteristiku Bulharov a Rumunov, konkrétne jazykové šablóny týkajúce sa podstatných mien, slovies a číslic. Takýmto výskumom je možné poukázať na úlohu mediálneho diskurzu pri zobrazovaní sociálnej reality.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Philosophy of the history of philosophy

E-kniha

E-kniha

Vladimír Leško

Kniha je výsledkom dlhodobejšieho zamýšľania sa nad vzťahmi dejín filozofie a ich reflexiou vo viac či menej systémových, resp. asystémových podobách filozofovania najvýznamnejších filozofických učení 19. a 20 storočia (Hegel, Schelling, Marx, Nietzsche, Husserl, Heidegger, Fink, Patočka a Gadamer). Základný cieľ práce spočíva v prezentovaní najvýznamnejších historickofilozofických učení 19. a 20. storočia vo formovaní a naplnení silných a slabých modelov filozofie dejín filozofie v koncepciách Hegela, Schellinga, Marxa, Nietzscheho, Husserla, Heideggera, Finka, Patočku a Gadamera. Prezentujú sa tu výsledky filozofie dejín filozofie ako metateoretického pohybu vo vnútri dejinnofilozofického myslenia, ktorého zámerom nie je empiricky opísať dejinnofilozofický proces, ale pochopiť ho a vysvetliť ako neoddeliteľnú súčasť tých najvýznamnejších filozofických problémov – čo je filozofia, čo je metafyzika a otázka bytia.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

 

Sociálne a politické analýzy 2-2009

E-kniha

E-časopis

Juraj Schenk a kol.

Vedecký časopis Sociálne a politické analýzy je interaktívnou elektronickou platformou pre komunikáciu a prezentáciu (publikovanie) odborníkov a ich práce z oblasti základného a aplikovaného výskumu a analýz v sociologických, psychologických, politologických a metodologických kontextoch. Ide o médium, zamerané na intenzívnu podporu výskumných aktivít a analýz v interdisciplinárnom rámci, výmenu skúseností, rozvoj spolupráce a vitalizáciu produkcie v tejto oblasti vedeckej práce.
Publikačná časť časopisu ponúka priestor pre uverejňovanie prác ako sú:
- pôvodné výskumné sociologické, psychologické, politologické štúdie a analýzy v ľubovoľných oblastiach sociálneho života
- metodologické štúdie
- výskumné správy
- štúdie z kvalifikačných prác
- projekty výskumov a analýz
- rezenzie

Stiahnite si e-časopis zadarmo (pdf)

Edukácia, roč. 6, č. 1/2023

E-kniha

E-časopis

Renáta Orosová (výkonný redaktor)

Vedecko-odborný časopis Edukácia je zameraný na problematiku vzdelávania a výchovy v oblasti základného, stredného a vysokého školstva. Zreteľ kladie na súčasný stav a perspektívy edukačnej praxe, aktuálne aspekty pregraduálnej prípravy učiteľov, sociálnej pedagogiky, špeciálnej pedagogiky, ako aj pedagogické a psychologické aspekty výchovy v základných výchovných inštitúciách z pohľadu širokej pedagogickej verejnosti. Je určený vedeckým pracovníkom, mladým vysokoškolským učiteľom, doktorandom, ako aj odborným a pedagogickým pracovníkom, s cieľom prezentovať trendy v edukácii a vyvolať diskusiu k aktuálnym otázkam prezentovaných oblastí výchovy a vzdelávania.

STIAHNITE SI E-časopis ZADARMO (pdf)

Etika starostlivosti

E-kniha

E-kniha

Adriana Jesenková

Etika starostlivosti ponúka inšpiratívne spôsoby, ako premýšľať o vzťahoch a spojeniach, ktorých sme súčasťou. Poskytuje nové/ neobvyklé čítanie/ porozumenie ľudských vzťahov, a tým nám umožňuje novým spôsobom a adekvátne reagovať na niektoré empirické výzvy (Pettersen 2011, s. 51). Ešte pred dvadsiatimi piatimi rokmi bolo uvažovanie o starostlivosti spojené s rozhodnutiami žien v privátnej sfére týkajúcimi sa ich osobných dilem a problémov. V priebehu posledných dvoch desaťročí zástancovia etiky starostlivosti ukázali, že ideál starostlivosti má potenciál byť regulatívom nielen súkromného správania, ale aj ľudských interakcií vo všeobecnosti. V súčasnosti majú myšlienky o starostlivosti silu meniť spôsob, ako hodnotíme osobné vzťahy, profesionálne správanie, verejnú politiku, medzinárodné vzťahy a globálne otázky. Relevancia etiky starostlivosti v toľkých širokých oblastiach života, z ktorých mnohé sa vyznačujú vzájomnými inkompatibilitami a protichodnými záujmami, je podmienená viacerými faktormi, avšak jedným z najvýznamnejších je práve tvorivosť a plodnosť myslenia predstaviteliek a predstaviteľov etiky starostlivosti, ktoré/í vyvíjajú etické koncepcie, modely a metódy schopné uchopiť a analyzovať ľudské vzťahy v celej ich rôznosti (Petersen 2011, s. 52). Etika starostlivosti totiž v porovnaní s tradičnými etickými koncepciami a teóriami z oblasti morálnej filozofie prináša radikálne odlišné súbory modelov a normatívnych koncepcií. V súčasnosti je to práve feministická etika starostlivosti, ktorá ponúka kritické premyslenie starostlivosti v priestore morálnej filozofie, etiky a sociálnej filozofie.

Cieľom predkladanej publikácie je identifikovať pojem, predmet, prístup, filozofické základy a východiská, ako aj možnosti aplikácie etiky starostlivosti ako špecifického morálneho prístupu, a zároveň ako špecifickej morálnej teórie na poli spoločenskovedného a humanitného skúmania. V slovenskom akademickom prostredí na uplatnenie etiky starostlivosti ako špecifického morálno-filozofického prístupu zamerala svoju pozornosť najmä Zuzana Kiczková, a to osobitne v oblasti ekofilozofie, rodových štúdií a bioetiky, pričom čiastkové problémy etiky starostlivosti rozpracovávala aj Marianna Szapuová.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.