Úvod do psychológie rozhodovania
E-kniha
Rozhodovanie sa je našou každodennou činnosťou, či už ide o rozhodnutie o takých bežných záležitostiach, ako čo si dáme na raňajky alebo o tom, pre akú prácu sa rozhodneme po skončení školy. Práve kvôli ďalekosiahlym dôsledkom, ktoré môže mať jedno rozhodnutie na celý náš život, ide o oblasť, ktorej bola v psychológii venovaná veľká pozornosť. Veď klasické ciele psychológie ako popísanie, vysvetlenie či predvídanie ľudského správania sú vlastne pokusmi o vysvetlenie rozhodovania, snahou o nájdenie a popísanie faktorov, ktoré naň pôsobia. Snažia sa o to základné psychologické disciplíny ako psychológia emócií a motivácie, kognitívna psychológia, sociálna psychológia či psychológia osobnosti.
V predkladanom texte prevláda najmä kognitívny prístup, sústreďujúci sa na proces spracovania a využívania informácií. Keďže je len veľmi málo skutočností, ktorých výskytom v budúcnosti si môžeme byť úplne istí, základnými pojmami sú slová vyjadrujúce neurčitosť smerom do budúcnosti, ako sú neistota, riziko, objektívna a subjektívna pravdepodobnosť.
Hlavnou otázkou je teda spracovanie informácií prichádzajúcich z prostredia a proces ich využitia v procese tvorby rozhodnutí.