Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Rozhodovanie a proces dosahovania cieľov

E-kniha

Jozef Bavoľár  - Ladislav LovašSimona Ďurbisová

Proces dosahovania cieľov patrí k tým, ktorým je v psychológii klasicky venovaná veľká pozornosť. Tá je smerovaná nielen od výskumníčok a výskumníkov zameraných na motiváciu, s ktorou sa proces dosahovania cieľov klasicky spája, ale aj zo širokého spektra iných oblastí (napr. emócie, osobnosť).

Jedným z aspektov na cieľ zameraného správania, ktorému však bola venovaná minimálna, dá sa dokonca povedať že až žiadna pozornosť, je rozhodovanie. Je to až zarážajúce pri uvedomení si faktu, že rôzne aspekty rozhodovania sa prejavujú v celom procese dosahovania cieľov - od posudzovania rôznych aspektov viacerých alternatívnych cieľov cez výber medzi nimi, rozhodnutie o zapojení zdrojov (úsilie, čas, financie, vzťahy...), priebežné monitorovanie progresu až po zhodnotenie výsledku a jeho vplyv na budúce cieľové správanie.

Ešte viac prekvapujúce je to z toho pohľadu, že s rozhodnutím priamo pracuje aj jedna z dominantných teórií vysvetľujúcich cieľovo zamerané správanie - teória mentálneho nastavenia akčných fáz (mindset theory of action phases; Gollwitzer 1999, 2012). Tá ako prvé dve fázy tohto správania vyčleňuje fázy predrozhodovaciu a porozhodovaciu, oddelené práve rozhodnutím o tom, čo bude cieľom, o ktorý sa budeme snažiť.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-574-0063-9

Základné informácie:

Autori:
Jozef Bavoľár - Ladislav Lovaš - Simona Ďurbisová
Typ dokumentu:
monografia
Počet strán:
96
Dostupné od:
13.12.2021
Rok vydania:
2021
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Filozofická fakulta
Poznámka:
Publikácia je súčasťou riešenia projektu VEGA 1/0748/19 „Charakteristiky rozhodovania a kríza v procese dosahovania cieľov“
Licencia:
CC BY (Uveďte autora)
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Evolučná etika – vybrané problémy a výzvy

E-kniha

E-kniha

Ľubov Vladyková

Predložená monografická práca Evolučná etika - vybrané problémy a výzvy sa zaoberá vybranými problémami, teoretickými konceptami a pohľadmi v perspektíve evolučnej etiky. Pojem evolúcia sa stal jedným s centrálnych pojmov súčasnej vedy a filozofie.

V spoločenských vedách evolúcia zohráva významnú rolu prostredníctvom úvah o formovaní kultúry v rámci sociobiológie a evolučnej psychológie. Podobnú rolu zohrávajú evolučné úvahy v teóriách vedomia a mysle (evolučná epistemológia). Aj v etike predmet zosúladenia našej evolučnej minulosti s našim zmyslom pre dobro a zlo prechádza obrovskou vlnou záujmu a je výzvou. Je výzvou pre tvorbu myšlienkových schém, prostredníctvom ktorých rozumieme, či chceme porozumieť svetu i sebe samým.

Náš pohľad na vybrané problémy evolučnej etiky ponúka všeobecne sumarizujúci text, v ktorom prezentujeme sféry prebiehajúceho výskumu týkajúceho sa evolučnej etiky a s tým spätých oblastí evolúcie, vedy, etiky, morálky.

Evolučná etika bola/je projektom, ktorý predpokladá, že pre pochopenie podstaty a základov morálky sa človek musí obrátiť aj k procesu evolúcie myslenia a teóriám evolucionistov, evolučných biológov. Z obsahovej štruktúry a výskumného a vzdelávacieho potenciálu predloženého monografického textu je zrejmé, že analýza formulovaných problémov má významné konzekvencie v oblastiach, ktoré sú vzdialené od číro teoretických aspektov morálnej filozofie či biológie.

Prínosom takto zacieleného diskurzu, je implementácia evolučnej etiky na sociálne a etické otázky verejného záujmu (napr. sexuálna gramotnosť, sexuálna výchova), ktorý by mal byť uznaný a vítaný.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Kognitívne, metakognitívne kompetencie a...

E-kniha

E-kniha

Margita MesárošováJozef BavoľárMiriam Slavkovská 

Aktuálna situácia v systéme svetového vzdelávania, ktorý deklaruje potrebu vzdelávať študentov pre uplatnenie sa vo vedomostnej spoločnosti, pre zvýšenie uplatnenia na trhu práce, stojí v pozadí motivácie autorov venovať sa problematike kompetencií a kľúčových kompetencií pre uplatnenie sa v znalostnej spoločnosti.

Autori prezentujú teoretické a empirické bádania s uplatnením vedeckých metód posudzovania kompetencií a využívaním súdobých vedeckých paradigiem. Východiskom je koncept kompetencií v rámci aktuálnych prístupov vedeckej psychológie, ktorý rezonuje aj v oficiálnych dokumentoch Európskej Únie, a ktorý bol autormi rozpracovaný a obohatený. Monografia sa zameriava na vybraný súbor kompetencií, a to: kompetenciu konať sebaregulovane, sebarozvoj, rozhodovacie kompetencie, sociálne a metakognitívne kompetencie v kontexte motivácie.

Prezentované sú poznatky o podstate, štruktúre kompetencií, ich vzťahy s osobnostnými a environmentálnymi premennými. Úsilie autorov je zamerané aj na sprístupnenie poznatkov o možnostiach posudzovania týchto kompetencií s využitím súčasných metód. Autori komunikujú výsledky kreovania a overovania metód posudzovania kompetencií. Implementácia výsledkov bádaní prezentovaných v monografii je perspektívna v edukácii a poradenstve v cieľovej skupine vysokoškolských študentov.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Philosophy of the history of philosophy

E-kniha

E-kniha

Vladimír Leško

Kniha je výsledkom dlhodobejšieho zamýšľania sa nad vzťahmi dejín filozofie a ich reflexiou vo viac či menej systémových, resp. asystémových podobách filozofovania najvýznamnejších filozofických učení 19. a 20 storočia (Hegel, Schelling, Marx, Nietzsche, Husserl, Heidegger, Fink, Patočka a Gadamer). Základný cieľ práce spočíva v prezentovaní najvýznamnejších historickofilozofických učení 19. a 20. storočia vo formovaní a naplnení silných a slabých modelov filozofie dejín filozofie v koncepciách Hegela, Schellinga, Marxa, Nietzscheho, Husserla, Heideggera, Finka, Patočku a Gadamera. Prezentujú sa tu výsledky filozofie dejín filozofie ako metateoretického pohybu vo vnútri dejinnofilozofického myslenia, ktorého zámerom nie je empiricky opísať dejinnofilozofický proces, ale pochopiť ho a vysvetliť ako neoddeliteľnú súčasť tých najvýznamnejších filozofických problémov – čo je filozofia, čo je metafyzika a otázka bytia.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

 

Kant v kontextoch Husserlovej a Heideggerovej...

E-kniha

E-kniha

Vladimír Leško - Zlatica Plašienková (eds.)

Filozofický zborník Kant v kontextoch Husserlovej a Heideggerovej filozofie je prezentáciou výsledkov II. medzinárodnej filozofickej konferencie, ktorá sa uskutočnila v dňoch 5. – 7. novembra 2008 na akademickej pôde UPJŠ v Košiciach. Konferenciu pripravila Katedra filozofie a dejín filozofie FF UPJŠ vo veľmi úzkej spolupráci so Slovenským filozofickým združením pri SAV v Bratislave.

Štruktúra predkladaného zborníka bola rozvrhnutá do troch základných častí. V prvej časti sú publikované príspevky, ktoré odzneli na konferencii a predstavujú rozhodujúcu obsahovú súčasť nášho zborníka. Jednotlivé príspevky sú zaradené v takom poradí, v akom odzneli na konferencii. V druhej časti zborníka sú publikované vystúpenia zo slávnostnej inaugurácie udeľovania čestného titulu Doctor honoris causa Milanovi Sobotkovi a Teodorovi Münzovi. V tretej časti je publikovaná fotodokumentácia, v ktorej je zachytený slávnostný akademický akt udeľovania čestného titulu Doctor honoris causa.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Patočka o vzniku matematickej prírodovedy

E-kniha

E-kniha

Pavol Tholt

Práca, ktorú v nasledujúcom texte predkladám, je pokusom o analýzu Patočkovho náhľadu na problém vzniku a podstaty matematickej prírodovedy v 17. storočí. Patočkovu pozornosť v tomto období pritiahla najmä Descartova filozofia a k nemu sa hlásiaci kartezianizmus, ale aj Galileiho, Baconova, či Leibgnizova filozofia.

Sám Patočka venoval uvedeným otázkam sústavnú a mimoriadnu pozornosť a priamo to potvrdzujú viaceré monografické práce, ale aj množstvo článkov a štúdií, ktoré k problematike napísal.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Heidegger – Nietzsche (problém interpretácie)

E-kniha

E-kniha

Štefan Jusko

Podnetom k vzniku tejto monografie boli moje dve štúdie k Heideggerovej interpretácii Nietzscheho myšlienok vôle k moci a večného návratu jedného a toho istého, publikované v práci Heidegger a novoveká metafyzika, ktorá vyšla vďaka Agentúre na podporu výskumu (APVV-14-0706) pod vedením V. Leška a M. Sobotku. V predkladanej monografii obidve štúdie ponúkam v rozšírenej (zvlášť „Vôľa k moci ako umenie“) a dopracovanej verzii („Večný návrat jedného a toho istého“) a prikladám v nim aj tretiu kapitolu, v ktorej obraciam pozornosť na otázku zmyslu interpretácie filozofického textu, ktorý je už interpretáciou iného textu.

Pri hľadaní primeraného uchopenia otázky zmyslu interpretácie prichádzam k záveru, že – vo všeobecnosti – zmyslom interpretácie je hľadanie produktívnej stránky interpretovaného textu, a tá môže byť odkrytá iba vtedy, ak interpretátor do interpretovaného textu dokáže vstúpiť otvorene a pokiaľ možno nezaujato; ak sa interpretujúci neotvorí interpretovanému, ak sa sám nenechá predmetným textom interpretovať, interpretácia zostáva uzamknutá. Domnievam sa, že bez vzájomnej otvorenosti interpretujúceho a interpretovaného žiadna interpretácia nemá zmysel a obyčajne je buď jej odmietnutím alebo dezinterpretáciou, násilím.

V tretej kapitole, ktorú považujem za nosnú, sa pokúšam o „vyváženie“ interpretačného kontextu „Heidegger – Nietzsche“ prvých dvoch kapitol skrze reverzibilný kontext „Nietzsche – Heidegger“, pravda, s istým rizikom, že moja interpretácia Nietzsche14 ho myslenia, resp. jeho myšlienok večného návratu toho istého a vôle k moci je len mojou, aj keď nechce byť dezinterpretáciou. Napokon ambíciou tretej kapitoly je hľadanie (či nájdenie?) prienikov obidvoch filozofov, pričom za jeden z nich – a to za prienik, ako sa zdá, rudimentárny – považujem Heideggerovo bytie vo svete, viac však v tej podobe, ako ho uchopil Nietzsche. Je to práve on, kto vyzýva k vlastnému postoju k svetu, k tomu, čo znamená byť vo svete.

Výzvou pre mňa a možno aj pre čitateľa tejto monografie je zostať verný sám sebe, čo nie je možné inak, ako zotrvať v kontexte vzájomnej interpretácie interpretujúceho a interpretovaného a to nezávisle na tom kto/čo je interpretujúci a kto/čo je interpretovaný, lebo kontext bytia vo svete spoluvytvárajú vždy obe stránky.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Národy juhovýchodnej Európy v siločiarach...

10,48 €
Dostupnosť: 5 Na sklade

Maroš Melichárek

Prvá kapitola monografie nesie názov Veľká východná kríza v rokoch 1875-1878 – súperenie veľmocí na Balkáne. Veľká východná kríza, ktorá vyvrcholia rusko-osmanským konfliktom a následným Berlínskym kongresom dala do pohybu mnoho procesov. Dôležitosť Berlínskeho kongresu a jeho fungovanie je v práci vykreslené z pohľadu jedného zúčastneného balkánskeho štátu a to Srbska. Kapitoly 2 až 5 zhŕňajú medzinárodný kontext a vnútorné predpoklady vytvorenia moderného bulharského a čiernohorského štátu, rovnako i detailný popis emancipácie Macedóncov a Albáncov (Albánske národné hnutie a vytvorenie nezávislého Albánska v roku 1912, Macedónska otázka na konci novoveku a možnosti jej riešenia zo strany veľmocí). Kapitola Konflikt Osmanskej ríše a Talianska o Lýbiu v rokoch  1911-1912 je popisuje vojenský stret medzi veľmocami s globálnymi následkami, ktoré de facto znamenali i pád Osmanskej ríše na európskom kontinente.Kapitola Definitívny pád Osmanskej ríše na európskom kontinente: prvá a druhá balkánska vojna predstavuje chronologický záver monografie a prináša pohľad na najdôležitejšie udalosti balkánskych vojen, armády i fenomény, ktoré doteraz boli v rámci tejto otázky vnímané iba okrajovo (etnické čistky, mobilizácia, propaganda a i.).  Záver práce a kapitola Zahraničná politika Srbska a problematika Bosny a Hercegoviny pred vypuknutím 1. svetovej vojny sa zameriava na hodnotenie srbských ašpirácií (či už ideologických alebo reálnych) smerom k priestoru Bosny a Hercegoviny.

Dejiny Balkánu po druhej svetovej vojne

E-kniha

E-kniha

Maroš Melichárek

Dejiny Balkánu (nielen v 20. storočí) a jeho národov majú na Katedre histórie FF UPJŠ v Košiciach svoje nezastupiteľné miesto už niekoľko rokov, a preto je tento učebný text logickým vyústením nastaveného trendu. Ide v poradí o tretiu publikáciu zameranú na región juhovýchodnej Európy, keďže v roku 2015 vyšla monografia Medzinárodné vzťahy v 19. a 20. storočí I. (Národy juhovýchodnej Európy v siločiarach medzinárodnej politiky, 1804 – 1856) a v roku 2020 Národy juhovýchodnej Európy v siločiarach medzinárodnej politiky 1856 – 1913.

Logicky teda publikácia dopĺňa portfólio literatúry (aj tematicky aj chronologicky) pre študentov, ktorí sa zaujímajú o tento stále nepokojný región. Predošlé práce sú vedeckými monografiami a hoci ich je možno využiť aj pri pedagogickom procese, táto práca je priamo zameraná pre študentov a ich potreby.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Poznanie, spoločnosť, dejiny. Stretnutie...

E-kniha

E-kniha

Miriama Filčáková (ed.)

Zborník príspevkov z 11. vedeckej konferencie mladých historikov, ktorú organizovala Katedra histórie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach spolu so Slovenskou historickou spoločnosťou pri SAV v dňoch 19. – 20. októbra 2021

V súčasnosti sú tieto dejiny často prezentované ako rozšírenie dejín vedy. História poznania nielen rozširuje hranice dejín vedy, ale skúma hranice medzi rôznymi formami poznania a nepoznania. Rovnako ako sa štúdie historickej pamäti rozšírili a doplnili svoj záujem o výskum zabúdania, dejiny vedomosti zahŕňajú štúdie nevedomosti. Upriamujú pozornosť na zmenu, ktorá prebehla v posledných desaťročiach: od sakralizácie vedy a úcty k odborným znalostiam, po vypovedanie vedy a neustále spochybňovanie odborných znalostí, na ktoré musí história znalostí rovnako reagovať. Poznatky ako produkt, tvoria základ ľudských interakcií a majú aj svoju minulosť. Aký bol význam vedomostí a poznania v rôznych historických obdobiach? Ako štátna moc ovplyvňovala rozvoj poznania a vedomostí? Čo možno v určitej historickej epoche alebo kultúre považovať za poznanie? Napokon, existuje nejaká ľudská činnosť, ktorú nemožno považovať za poznanie? V súčasnosti možno v oblasti dejín poznania pozorovať veľký rozmach výskumu, publikačnej činnosti, ako aj vznik nových inštitúcií.

Príspevkom rozširujúcim spôsob nazerania na minulosť vedomostí a poznania bude venovaný v poradí jedenásty ročník doktorandskej konferencie–Stretnutie mladých historikov XI. organizovaný Katedrou histórieFFUPJŠvspoluprácisoSlovenskouhistorickouspoločnosťoupriSAV.Cieľom konferencie, určenej slovenským a zahraničným doktorandom, je poskytnúť priestor na prezentáciu najnovších výsledkov vedeckého výskumu, odbornú diskusiu, nadviazanie kontaktov, rozvíjanie spolupráce a vzájomnú výmenu skúseností širšej historickej komunity. Východiskom konferencie je recenzovaný zborník, ktorý pozostáva z publikačných výstupov aktívnych účastníkov.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Alúzie 2024

E-kniha

E-kniha

Peter Getlík  (ed.)

Metodologické presahy literárnovedného výskumu – zborník rozšírených abstraktov z medzinárodnej konferencie (Košice 15. – 16. 4. 2024)

Zborník rozšírených abstraktov z medzinárodnej konferencie Alúzie 2024: Metodologické presahy literárnovedného výskumu (15. – 16. apríla 2024 v Košiciach) vychádza vo finálnej fáze a poslednom roku riešenia projektu APVV-19-0244 Metodologické postupy v literárnovednom výskume s presahom do mediálneho prostredia a zachytáva vzájomnú komunikáciu viacerých príbuzných disciplín. Autori abstraktov predstavujú literárnovedné, translatologické, mediologické, kulturologické aj iné metodologické východiská svojho výskumu v rozmanitých témach, ktoré však spája motív presahovania a prepájania disciplín, metód, smerov či samotných diel, ako to už v názve konferencie avizuje hravý termín „alúzie“.

Stiahnite si e-knihu zadarmo(pdf)

Veda bez bariér

E-kniha

E-kniha

Iveta BónováIvica HajdučekováLucia Jasinská (eds.)

Zborník mapuje tri významné podujatia, ktoré boli v priebehu rokov 2018 – 2019 v rámci projektu KEGA č. 008UPJŠ-4/2017 Veda bez bariér (Interdisciplinárne inšpirácie súčasnej literárnej vedy a jazykovedy v edukačnej praxi na VŠ; vedúci projektu: prof. PhDr. J. Gbúr, CSc.) organizované na pôde Katedry slovakistiky, slovanských filológií a komunikácie Filozofickej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach.

Prvou zachytenou aktivitou bolo  vedecko-umelecké sympózium Veda bez bariér, konané v dňoch 6. – 8. marca 2019 pri príležitosti životného jubilea Dr. h. c. prof. PhDr. Jána Sabola, DrSc., ktorého výstupom sú rozšírené abstrakty účastníkov sympózia v dvoch sekciách (slovakistika a literárna veda v interdisciplinárnych súvislostiach). V ďalších dvoch častiach je popísaný priebeh umelecky zameraných podujatí: Interpretačného popoludnia (súťaž  o najlepšiu interpretáciu básnickej zbierky Jána Sabola Láska namodro) s víťaznými prácami a vernisáž Literatúra cez objektív, na ktorej participovali študenti Školy úžitkového výtvarníctva v Košiciach. 

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Doktorandské miscelaneá 9

E-kniha

E-kniha

Lukáš Šutor(ed.)

Deviate číslo Doktorandských miscelaneí predstavuje reprezenta-tívny výber štyroch študijných programov Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach. V porovnaní s minulými číslami chýbajú v aktuálnom zväzku tradične zastúpené odbory filozofie a sociálnej práce. Naopak, pribudli príspevky z histórie a politológie . Menší počet príspevkov v tohtoročnom zväzku Doktorandských miscelaneí vyvažuje rôznorodosť uvažovania mladých vedcov nad aktuálnymi témami. Zastúpenie štyroch humanitných a spoločen-skovedných študijných programov, no predovšetkým individuálne tvorivé výkony doktorandov našej fakulty sú vo svojej pestrosti i invencii inšpirujúce nielen pre najmladšiu generáciu bádateľov, ale aj pre širšie akademické prostredie.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Občianstvo Európskej únie

E-kniha

E-kniha

Gabriel Eštok

Vysokoškolská učebnica Občianstvo Európskej únie je vnútorne rozdelené do štyroch častí. Prvá kapitola je zameraná na charakteristiku občianstva v historickom kontexte (koncepcie občianstva v staroveku, stredoveku a v novoveku). Druhá kapitola sa zaoberá teoretickým predstavením občianstva. Prichádza s charakteristikou občianstva, predstavuje spôsoby nadobúdania a straty občianstva a premenami občianstva v kontexte globalizácie a multikulturalizmu. Tretia kapitola sa zameriava samotným občianstvom Európskej únie, jeho historickým vývojom a procesom zavedenia a posilňovania občianstva v Európskej únii. Štvrtá kapitola predstavuje konkrétne práva občanov vyplývajúce z občianstva Európskej únie – právo na voľný pohyb, právo voliť a byť volený vo voľbách do orgánov samosprávnych obcí a voľby do Európskeho parlamentu, právo na diplomatickú a konzulárnu ochranu na území tretej krajiny, právo obrátiť sa petíciou na inštitúcie Európskej únie, právo na prístup k dokumentom inštitúcií a orgánov Únie a právo na iniciatívu občanov Európskej únie.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Sociálna práca s ľuďmi so zdravotným...

E-kniha

E-kniha

Lucia Tóthová

Počet ľudí so zdravotným znevýhodnením neustále rastie, čo predstavuje výzvu aj pre oblasť sociálnej práce. Tá zohráva kľúčovú úlohu v podpore týchto osôb a hľadaní efektívnych spôsobov napĺňania ich potrieb.

Vysokoškolská učebnica vznikla v rámci riešenia projektu KEGA č. 018UPJŠ-4/2024 s názvom „PhotoVoice ako inovatívna metóda advokácie sociálnych potrieb ľudí so sluchovým postihnutím“. Je prvou časťou viacdielneho cyklu, ktorý sa venuje rôznym aspektom tejto problematiky. Učebnica analyzuje historické a teoretické východiská, terminológiu a modely zdravotného znevýhodnenia. Venuje sa špecifikám vybraných druhov zmyslového znevýhodnenia. Osobitná pozornosť sa upriamuje na sociálne potreby týchto osôb a advokácii v sociálnej práci, pričom zdôraznený je význam aktívneho zapojenia ľudí so zdravotným znevýhodnením do riešenia vlastných životných situácií.

Okrem poskytovania odborných poznatkov môže učebnica slúžiť aj ako podnet na hlbšiu reflexiu vlastného prístupu k ľuďom so zdravotným znevýhodnením a na rozvoj citlivého prístupu k ľuďom so zdravotným znevýhodnením. Navyše, učebnica obsahuje vybrané prvky tzv. jasnej tlače, čím podporuje jej prístupnosť.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Občianstvo a občianska spoločnosť (Stav -...

E-kniha

E-kniha

Gabriel Eštok - Renáta Bzdilová - Jakub Bardovič

Zborník príspevkov z IV. ročníka Vedeckej konferencie študentov a mladých vedeckých pracovníkov konanej 14. a 15. mája 2015 Katedrou politológie Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach v spolupráci s občianskym združením Res Publica je súčasťou riešenia projektu VVGS-2014-214. Názov: Volebný cenzus v 21. storočí.

Zborník je výsledkom v poradí už 4. konferencie tohto druhu, ktorá dáva priestor mladej vedeckej komunite stretnúť sa a diskutovať o politických problémoch Slovenskej republiky i medzinárodnej politickej scény. Navyše, opätovne možno konštatovať, že diskusia bola podnetná a na kvalitatívne vysokej úrovni. Výber tém reflektuje záujmy mladej vedeckej obce. Vo výslednej publikácii je rozoberané a analyzované veľké množstvo rôznorodých problémov a problematík, ktoré mladá vedecká komunita v stredoeurópskom priestore rieši v súvislosti s občianstvom a občianskou spoločnosťou. Témy ako občianska spoločnosť; vzťah medzi občanom a štátom; hypersieťová spoločnosť; potenciál občianskej spoločnosti pri znižovaní korupcie vo verejnej správe v podmienkach Slovenskej republiky; bariéry politickej participácie – volebný cenzus a jeho historický kontext v slovenských podmienkach; dvojité občianstvo; ochrana ľudských práv v demokratickej spoločnosti; materstvo; postavenie žien v islame či postavenie židovských žien; ochrana obetí trestných činov; ženy v revolúciách či rola ženských občianskych združení v kontexte ukrajinskej krízy; záujmy Číňanov v Arktíde či problematika pracovných táborov a porušovanie práv obohacujú túto publikáciu o perspektívy a analýzy mladých ľudí so silným vedeckým potenciálom. Naším spoločným cieľom je podnecovať záujem o štúdium širokého okruhu celospoločenských problémov a prispieť svojim pohľadom k pokusom o riešenie nastoľovaných tém.

Stiahnite si e-knihu zadarmo(pdf)

Extrémizmus a radikalizácia v sociálnych...

E-kniha

E-kniha

Vladimír LichnerDušan Šlosár a kol.

Býva veľmi zložité označiť akékoľvek konanie za extrémistické, prípadne za konanie majúce extrémistické charakteristiky, alebo to jednoznačne vylúčiť. Hranica medzi extrémizmom a akceptovaným, konformným správaním je veľmi široká a nejasne formulovaná. Každá spoločnosť má tendenciu stanovovať určité kritériá pre určenie toho, čo možno považovať za nežiaduce, násilné, radikálne až extrémistické, alebo čo znaky takéhoto prejavu nemá. Preto aj pri porovnaní jednotlivých krajín Európskej únie v tejto oblasti sa stretávame s rozdielnym vymedzením toho, čo je alebo nie je považované za radikálne či extrémistické. V podstate ide o mieru tolerancie k niektorým prejavom a nastavenie indikátorov pre hodnotenie daného konania ako extrémistického.

Predložená monografia má za cieľ prezentovať základné sociálne kontexty problematiky extrémizmu a radikalizácie v podobe ich filozofických a teoretických východísk, ovplyvňujúcich faktorov, základných smerov. V rámci autorskej práce sa autori orientujú na cieľovú skupinu adolescentov, ktorú z hľadiska rozvoja procesu radikalizácie považujú za jednu z najviac ohrozených skupín v spoločnosti. V závere monografie je taktiež ponúkaná i trestnoprávna rovina týchto javov, ktorá je z hľadiska komplexnej analýzy neopomenuteľná.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.