

E-časopis
Juraj Schenk a kol.
Vedecký časopis Sociálne a politické analýzy je interaktívnou elektronickou platformou pre komunikáciu a prezentáciu (publikovanie) odborníkov a ich práce z oblasti základného a aplikovaného výskumu a analýz v sociologických, psychologických, politologických a metodologických kontextoch. Ide o médium, zamerané na intenzívnu podporu výskumných aktivít a analýz v interdisciplinárnom rámci, výmenu skúseností, rozvoj spolupráce a vitalizáciu produkcie v tejto oblasti vedeckej práce.
Publikačná časť časopisu ponúka priestor pre uverejňovanie prác ako sú:
- pôvodné výskumné sociologické, psychologické, politologické štúdie a analýzy v ľubovoľných oblastiach sociálneho života
- metodologické štúdie
- výskumné správy
- štúdie z kvalifikačných prác
- projekty výskumov a analýz
- rezenzie
Základné informácie:
E-kniha
Lukáš Katriňák (ed.)
STRETNUTIE MLADÝCH HISTORIKOV VII.
Zborník príspevkov zo 7. vedeckej konferencie mladých historikov, ktorú zorganizovali Katedra histórie Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach,
European Network Remembrance and Solidarity,
Centrum spoločenských a psychologických vied SAV,
Historický ústav SAV
a Slovenská historická spoločnosť pri SAV,
dňa 25. októbra 2017 v Košiciach
E-kniha
Táto učebnica bola vytvorená ako podporný materiál pre postgraduálny kurz o moderných trendoch v európskej literatúre. Zameriava sa na predstavenie piatich moderných literárnych spôsobov písania: realistického spôsobu, ktorý vyzdvihlo realistické hnutie 19. storočia; spôsobu prúdu vedomia a „absurdného“ spôsobu, ktoré sa rozvíjali v kontexte modernizmu; a magicko-realistického a metafikčného spôsobu, ktoré sa spájajú najmä s postmodernistickými literárnymi smermi. Každý spôsob je zastúpený známym textom, ktorý demonštruje formálne aspekty každého spôsobu a zaoberá sa tematickými problémami typickými pre literárne hnutie, ktoré ovplyvnilo jeho tvorbu.
Učebnica uplatňuje interdisciplinárny prístup, pričom vybrané literárne texty zaraďuje do historického, filozofického a kultúrneho kontextu, ktorý formoval ich znaky, a tým poskytuje základné poznatky potrebné na hlbšie pochopenie ich formálnych a tematických aspektov.
E-kniha
Etika starostlivosti ponúka inšpiratívne spôsoby, ako premýšľať o vzťahoch a spojeniach, ktorých sme súčasťou. Poskytuje nové/ neobvyklé čítanie/ porozumenie ľudských vzťahov, a tým nám umožňuje novým spôsobom a adekvátne reagovať na niektoré empirické výzvy (Pettersen 2011, s. 51). Ešte pred dvadsiatimi piatimi rokmi bolo uvažovanie o starostlivosti spojené s rozhodnutiami žien v privátnej sfére týkajúcimi sa ich osobných dilem a problémov. V priebehu posledných dvoch desaťročí zástancovia etiky starostlivosti ukázali, že ideál starostlivosti má potenciál byť regulatívom nielen súkromného správania, ale aj ľudských interakcií vo všeobecnosti. V súčasnosti majú myšlienky o starostlivosti silu meniť spôsob, ako hodnotíme osobné vzťahy, profesionálne správanie, verejnú politiku, medzinárodné vzťahy a globálne otázky. Relevancia etiky starostlivosti v toľkých širokých oblastiach života, z ktorých mnohé sa vyznačujú vzájomnými inkompatibilitami a protichodnými záujmami, je podmienená viacerými faktormi, avšak jedným z najvýznamnejších je práve tvorivosť a plodnosť myslenia predstaviteliek a predstaviteľov etiky starostlivosti, ktoré/í vyvíjajú etické koncepcie, modely a metódy schopné uchopiť a analyzovať ľudské vzťahy v celej ich rôznosti (Petersen 2011, s. 52). Etika starostlivosti totiž v porovnaní s tradičnými etickými koncepciami a teóriami z oblasti morálnej filozofie prináša radikálne odlišné súbory modelov a normatívnych koncepcií. V súčasnosti je to práve feministická etika starostlivosti, ktorá ponúka kritické premyslenie starostlivosti v priestore morálnej filozofie, etiky a sociálnej filozofie.
Cieľom predkladanej publikácie je identifikovať pojem, predmet, prístup, filozofické základy a východiská, ako aj možnosti aplikácie etiky starostlivosti ako špecifického morálneho prístupu, a zároveň ako špecifickej morálnej teórie na poli spoločenskovedného a humanitného skúmania. V slovenskom akademickom prostredí na uplatnenie etiky starostlivosti ako špecifického morálno-filozofického prístupu zamerala svoju pozornosť najmä Zuzana Kiczková, a to osobitne v oblasti ekofilozofie, rodových štúdií a bioetiky, pričom čiastkové problémy etiky starostlivosti rozpracovávala aj Marianna Szapuová.
E-kniha
Pri štúdiu renesancie existuje viacero kritických, kľúčových pojmov a vzťahov, ktoré je potrebné charakterizovať s prihliadnutím na to, že nie je možné nájsť na žiadnu z nich definitívnu odpoveď a uspokojivé riešenie. Tieto problémové body sú: vzťah k antike; prepojenie so stredovekom; premena na manierizmus a barok; realizmus a zosvetštenie v umení; individualita renesančného umelca; príčiny vzniku renesančného umenia v Taliansku, jeho determinanty a stimulátory a oddelenie tejto analýzy od analýzy vzniku a rozvoja umenia ako takého (nielen renesančného); regionálne rozdiely v rámci Talianska; chronologické vymedzenie renesancie; pojmy stredovek a novovek; miera umeleckého vplyvu byzantského, gotického a románskeho umenia na renesančné umenie. Samotný termín renesancia, jeho obsah a existencia, sú témou diskusie so študentmi, keďže tí sa pri tom učia, ako také termíny vznikli a vznikajú, akým spôsobom sa im pridáva obsah a ako sa tento obsah mení počas historického diskurzu, ako na jednu tému existuje pluralita názorov a viacero metodologických postupov výskumu, ktoré vytvárajú jednotlivé školy a prúdy. V rámci nich študenti vidia význam osobností z radov historikov a porovnávajú ich koncepty. Zároveň študenti môžu pozorovať ich argumentáciu a logické postupy, ktorými podporujú svoje tvrdenia. Sloboda tvorby termínov a pojmov respektíve ich nových definícií nesmie stáť na neznalosti faktov, ale s ich množstvom rastie variabilita ich interpretácie. Tento predmet má pri takto nastavenom prístupe potenciál, ktorý v plnej miere využívame na seminároch a prednáškach, o téme diskutovať a formulovať antitézy k zdanlivo zjavným tézam.
E-kniha
Monografia ponúka pohľad na radikalizačné pull a push faktory, ktorých ovplyvňovanie je v kompetencii pomáhajúcich profesionálov. Radikalizácia je podmienená aktuálnym sociálnym, ekonomickým, kultúrnym a politickým kontextom, teda časopriestorom v ktorom sa radikalizácia vyskytuje. Práve táto skutočnosť orientuje obsah monografie na faktory, ktoré možno považovať za spúšťacie a ovplyvňovacie faktory radikalizačných procesov ale i samotnej radikalizácie. Monografia systematizuje poznatky o radikalizácii z pohľadu pull a push faktorov, ktoré boli identifikované ako faktor radikalizácie v odbornej literatúre, výskumných správach a ďalších verifikovaných zdrojoch, vrátane internetových zdrojov zameraných na radikalizáciu a procesy radikalizácie, ako i dostupných intervencií na ovplyvňovanie alebo predchádzanie radikalizácii. Monografia sa zameriava najmä na analýzu pull a push faktorov, ktoré súvisia s radikalizáciou a procesmi radikalizácie.
Monografia ponúka výsledky výskumu realizovaného prostredníctvom kvalitatívnej metodológie. Výskum sa zameriaval na otázky spojené s radikalizáciou u výskumnej vzorky tvorenej radikalizovanými, ale aj neradikalizovanými respondentmi. Výskum sa zameriaval na skúmanie pull a push faktorov súvisiacich s radikalizáciou, ktoré sa môžu vyskytovať v rodine, školskom alebo pracovnom prostredí, u rovesníkov, v širšom sociálnom prostredí súvisiacom so sociálnou a politickou klímou v spoločnosti a pôsobením masmediálnych prostriedkov.
E-kniha
Gabriel Eštok- Mária Hrehová- Jakub Bardovič (eds.)
Zborník príspevkov z III. ročníka Vedeckej konferencie študentov a mladých vedeckých pracovníkov konanej 23. mája 2014 Katedrou politológie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach
Dňa 23. mája 2014 sa na pôde Katedry politológie FF UPJŠ uskutočila konferencia pod názvom „Výzvy a prespektívy vnútornej a zahraničnej politiky“, ktorá bola v poradí už treťou Konferenciou študentov a mladých vedeckých pracovníkov organizovanou Katedrou politológie v spolupráci s OZ Res Publica. Na konferencii vystúpilo mnoho mladých ľudí zaujímajúcich sa o politické problémy súčasného sveta, pričom každý z nich svojím vystúpením nastolil jednu z tém týkajúcu sa domácej alebo zahraničnej politiky. Možno konštatovať, že tieto vystúpenia boli na vysokej odbornej úrovni a podnietili diskusiu o nastolených témach či problémoch.
Publikácia, ktorú držíte v rukách, je súborom odborných prác študentov a mladých odborníkov, ktorí sa venovali štúdiu viacerých tém. Niektorí autori sa venovali skôr otázkam zahraničnej politiky, predovšetkým analýze politík vybraných štátov (Slovenská republika, USA), riešili problematiku iránskeho jadrového programu či skúmali možnosti federalizácie Ukrajiny ako spôsobu riešenia vzniknutej situácie. Pohľad na problematiku zahraničnej politiky z pozície slovenských emigrantov v Austrálii priniesol ďalší z príspevkov.
Napriek širokému spektru tém, ktorým sa autori v jednotlivých príspevkoch venovali, je možné nájsť ich spoločného menovateľa, ktorým je snaha poukázať na určitý problém či navrhnúť jeho riešenie a tým jednak prispievať k napĺňaniu ideálu demokracie, k zlepšeniu fungovania a tvorby politiky, ale predovšetkým k tomu, aby bol tento svet lepším miestom pre život nás všetkých.
Zostavovatelia
E-kniha
Magdaléna Hovanová - Dušan Šlosár
Monografia sa zaoberá problematikou funkčných rodín, rodín ktoré sú dysfunkčné alebo ovplyvnené krízou. Analyzuje jednotlivé determinanty, ktoré vyvolávajú dysfunkčnosť rodín. Zároveň identifikuje faktory rodinných kríz a destabilizácie rodinných vzťahov. Osobitnú pozornosť venuje práci s dysfunkčnými rodinami najmä prostredníctvom sanácie rodiny, metód, foriem a postupov, využívaných najmä pomáhajúcimi profesionálmi.
Monografia sa zaoberá aj súčasnými formami párového spolunažívania a faktormi, ktoré spôsobili zmeny v tejto oblasti. Rodina je skúmaná z pohľadu pomáhajúcich profesií, najmä psychologického, sociologického, andragogického, zdravotného, právneho a ekonomického. Jednotlivé perspektívy vytvárajú ucelený pohľad na skúmanú problematiku a vytvárajú multidisciplinárny priestor pre riešenie problémov v rodinnom systéme. Funkčná rodina je základom spoločnosti a preto spoločnosť musí vytvárať nástroje na pomoc rodinám pokiaľ samé nie sú schopné riešiť problémy, ktoré ovplyvňujú ich funkčnosť.
E-kniha
Tatiana Žiaková - Dušan Šlosár
Za poslednú dekádu sa zvýšila priemerná dĺžka života nielen u zdravej populácie, ale aj u ľudí s mentálnym znevýhodnením. Vzhľadom k ich diagnóze, ktorá ich definuje a klasifikuje, sú jedinci v neustálej konfrontácii s prekážkami, ktoré majú zväčša negatívny dôsledok na ich saturáciu existenčných potrieb. Ide hlavne o edukačné, sociálne, kultúrne, psycho-sociálne a ekonomické znevýhodnenie v životných kontextoch jedinca. Následne je oslabený aj ich akčný potenciál v ovplyvňovaní verejných vecí v danej spoločnosti v dospelom veku a v starnutí. Uvedomujúc si túto skutočnosť sme orientovali svoj záujem v monografii na objasnenie prevládajúcich konceptov sociálnej inklúzie a s ním súvisiacich konceptov sociálnej exklúzie, ktoré sa podpisujú na formulovaní téz o charaktere spoločnosti.
Zároveň kvalita koexistencie väčšinovej spoločnosti a ľudí s mentálnym znevýhodnením je závislá na vývoji postojov spoločnosti k tejto skupine ľudí. Tieto postoje odrážajú mieru spoločenskej tolerancie a zároveň sú meradlom morálnej výšky a kultúrnosti spoločnosti ako takej. Ide o drobnú každodennú pomoc alebo o profesionálnu odbornú či inštitucionalizovanú pomoc. V monografii poukazujeme na to, že v našich podmienkach je dominantné poskytnutie profesionálnej opory pre ľudí s mentálnym znevýhodnením zabezpečené formou sociálnych služieb. Ich kvalita sa však odvíja nepochybne aj od úrovne profesionálnych kompetencií sociálnych pracovníkov.
Zmysel profesionálnych kompetencií sociálnych pracovníkov sa odráža predovšetkým v ich kompetentnom výkone s cieľom dosiahnuť plnohodnotný a dôstojný život pre prijímateľov sociálnej služby s mentálnym znevýhodnením. Kompetencie sociálnych pracovníkov sú dynamickým fenoménom, ktorý sa modifikuje s vývojom spoločnosti a s meniacimi sa požiadavkami osôb s mentálnym znevýhodnením ako prijímateľov sociálnej služby, ktorí potrebujú pomoc. Z týchto dôvodov v realizovanom výskume sme považovali za dôležité prehodnotiť okruh profesionálnych kompetencií a vymedziť potrebné profesijné funkcie sociálnych pracovníkov v práci s ľuďmi s mentálnym znevýhodnením.
Monografia je určená pre odborníkov, ktorí pracujú s osobami s mentálnym znevýhodnením, ale taktiež priamo odpovedá na niektoré praktické otázky rodinám s členom s mentálnym znevýhodnením.
E-časopis
Juraj Schenk a kol.
Vedecký časopis Sociálne a politické analýzy je interaktívnou elektronickou platformou pre komunikáciu a prezentáciu (publikovanie) odborníkov a ich práce z oblasti základného a aplikovaného výskumu a analýz v sociologických, psychologických, politologických a metodologických kontextoch. Ide o médium, zamerané na intenzívnu podporu výskumných aktivít a analýz v interdisciplinárnom rámci, výmenu skúseností, rozvoj spolupráce a vitalizáciu produkcie v tejto oblasti vedeckej práce.
Publikačná časť časopisu ponúka priestor pre uverejňovanie prác ako sú:
- pôvodné výskumné sociologické, psychologické, politologické štúdie a analýzy v ľubovoľných oblastiach sociálneho života
- metodologické štúdie
- výskumné správy
- štúdie z kvalifikačných prác
- projekty výskumov a analýz
- rezenzie
E-kniha
Soňa Lovašová (ed.)
Zborník príspevkov z vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou konanej dňa 28. 11. 2014 v Košiciach
Sociálna práca patrí medzi pomáhajúce profesie, ktoré možno považovať z rôznych hľadísk za vysoko rizikové. Klientela využívajúca sociálne služby je veľmi rozmanitá. Často ide o jedincov vo vyhrotených životných situáciách. Typické je vyhľadanie pomoci, až keď sa klient ocitá na dne. Spolu s inými faktormi to môže viesť k vzniku rôznych rizikových situácií. Zborník vznikol v rámci riešenia úlohy VEGA č. 1/0332/12 s názvom Analýza vybraných rizikových faktorov klientskeho násilia v sociálnej práci s dôrazom na prevenciu klientskeho násilia a prípravu sociálnych pracovníkov - Národné zmapovanie výskytu násilia klientov voči sociálnym pracovníkom na Slovensku. Tematické zameranie zborníka je širšie, veď klientske násilie je len jedným z mnohých rizík v sociálnej práci. V zborníku čitateľ nájde 52 článkov, ktoré sa zaoberajú rizikovosťou sociálnej práce z mnohých hľadísk. Ponúkajú zaujímavý prehľad teoretických východísk, ako aj výskumných zistení. Množstvo tematických príspevkov svedčí o tom, že problematika rizika v sociálnej práci je nanajvýš aktuálna a že sa jej venuje pozornosť v oblasti teórie aj praxe.
E-kniha
Ľubov Vladyková - Marián Bednár a kol.
Vysokoškolská učebnica Etika vedy a techniky (vybrané problémy) je súborom príspevkov rôznych autorov, ktorí sa venujú vybraným problémom a oblastiam vedy a techniky. Posledných sto rokov môžeme sledovať prudký rozvoj vedy a techniky (technológií). Prechod spoločnosti v 20. storočí do informačnej epochy a v súčasnom 21. storočí do digitálnej epochy, prináša radikálne výzvy a zmeny vo všetkých oblastiach ľudského života, ale hlavne v oblasti morálnej.
Etické diskusie, reagujúce na rozvoj vedy a techniky (technológií), podnietili vznik etiky vedy a techniky, ktorá ako subdisciplína aplikovanej etiky je východiskom z konfliktu medzi profesionálnou autonómiou, sociálnou kontrolou a samoreguláciou konania a správania nielen v rámci vied a techniky, ale aj ekonomiky a politiky. V digitálnej dobe technika, technológia a veda zásadne menia naše životy; od spôsobu, akým pracujeme, až po to, ako komunikujeme, ako bojujeme proti lokálnym a globálnym problémom a ako sa snažíme riešiť celospoločenské problémy.
Tieto radikálne zmeny nie sú bez kontroverzií a mnohé vyvolávajú intenzívne debaty, ktoré sú často polarizované alebo spojené s vedeckými nejasnosťami alebo nepoctivou demagógiou a ideológiou.
E-kniha
Marianna Sedláková - Marián Gladiš (eds.)
Obsah knižnej publikácie Pavol Jozef Šafárik v kontinuite tvoria príspevky z dvoch podujatí, ktoré Katedra slovakistiky, slovanských filológií a komunikácie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach usporiadala v priebehu svojho krátkeho pôsobenia.
Prvým podujatím bol vedecký seminár pri príležitosti 150. výročia úmrtia P. J. Šafárika, ktorý sa pod názvom Pavol Jozef Šafárik – vedec a umelec konal 27. a 28. januára 2012 v Košiciach a Kobeliarove; druhým bol interný vedecký seminár pri príležitosti 220. výročia narodenia P. J. Šafárika a konal sa 15. decembra 2015 pod názvom V tichom domácom kruhu. Symbolicky – počnúc smrťou a končiac narodením (čím naznačujeme živú kontinuitu Šafárikovho bádateľského odkazu) – dávame najavo, že v štúdiu vedeckého diela Pavla Jozefa Šafárika mienime pokračovať a čoraz viac doň zainteresovávať aj najmladšiu vedeckú generáciu (reprezentovanú doktorandmi katedry v študijnom odbore literárna veda) – napriek tomu, že literatúra o živote a diele uvedeného bádateľa a básnika stojaceho pri zrode slavistiky je veľmi bohatá a že väčšina jeho prác bola vedecky reflektovaná. Ukazuje sa však, že aj naoko prekonané Šafárikove názory si v novom kontexte humanitného a prírodovedného poznania stále zaslúžia vedeckú pozornosť, ako sa môžete dočítať aj v príspevkoch publikovaných v predkladanom zborníku. Kontinuálnym vydávaním Spisov Pavla Jozefa Šafárika, oboma uvedenými seminármi a vydaním tohto zborníka nadviazala Filozofická fakulta UPJŠ v Košiciach na aktivity prešovskej Filozofickej fakulty z čias pred jej vystúpením zo zväzku fakúlt Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v roku 1997.
Výber a usporiadanie príspevkov v zborníku symbolizuje „preberanie štafety“ vo vedeckovýskumných a vydavateľských aktivitách týkajúcich sa Pavla Jozefa Šafárika – vedeckej osobnosti svetového formátu, ktorá v roku 1959 dala meno našej univerzite.
Zostavovatelia
E-kniha
Ivica Hajdučeková - Peter Getlík (eds.)
Zborník vybraných prednášok a abstraktov
Štvorročný grantový projekt VEGA č. 1/0736/15 Metodologické prieniky do (re)interpretácie diel slovenskej a svetovej literatúry (vedúci: prof. PhDr. Ján Gbúr, CSc.), ktorý bol riešený na Katedre slovakistiky, slovanských filológií a komunikácie FF UPJŠ v Košiciach v rokoch 2015 – 2018, priniesol počas svojho trvania niekoľko prednáškových podujatí, na ktorých vystúpili viaceré osobnosti zo slovenského, ale aj z českého akademického prostredia. Pôvodným a postupne napĺňaným projektovým zámerom bolo nadviazať na tradíciu exaktnosti a podporiť jej implementáciu do nášho aktuálneho vedeckého myslenia a literárnovedného bádania.
Každé zo štrnástich pozvaných vystúpení bolo pre nás jedinečným, odborne inšpirujúcim aj ľudsky obohacujúcim stretnutím. Preto z priebežne vytvoreného súboru videozáznamov (po predchádzajúcom súhlase prednášajúcich) sme pripravili netradičný projektový výstup: zborník vybraných prednášok a abstraktov (preklad abstraktov v anglickej verzii pripravila Mgr. Dominika Petáková, interná doktorandka literárnej vedy na KSSFaK) Metodologické inšpirácie v literárnovednom výskume I., ktorý je určený na vedecké a študijné účely pre vysoké školy.
E-kniha
Vybrané kapitoly z axiológie sú dielom viacročnej bádateľskej práce autora a tiež istým zúročením požiadaviek z pedagogickej praxe tohto predmetu. Kapitoly v tejto syntetizujúcej podobe publikované ešte neboli a som pre-svedčený, že práve v tejto podobe môžu nadobudnúť vyššiu hodnotu a väčší reálny dosah na našich študentov filozofie.
Jednotlivé kapitoly sú zamerané na problém rozpadu tradičných hodnôt, ústiaci často až do nihilizmu a straty zmyslu ľudského bytia. Nie je náhodou, že spoločným menovateľom predložených textov je F. Nietzsche, filozof, ktorý prvý vyzval k prehodnoteniu všetkých hodnôt, ale aj F. Dostojevskij, ruský filozofujúci spisovateľ, ktorý sa na problém nihilizmu, na problém zničotenia hodnôt pozerá inak.
Cieľom predmetných textov je doslova až provokatívne osloviť našich študentov tak, aby otázky spojené so zmyslom vlastnej existencie riešili samostatne a kreatívne, lebo, ako som presvedčený, naša doba je veľkou výzvou k novým, originálnym myšlienkam, k axiologickým súdom, ktoré vždy predchádzali tým kognitívnym.
Do akej miery sa podarilo moje zámery a ciele naplniť, nechávam na čitateľovi.
Autor
E-kniha
Július Rozenfeld - Slávka Tomaščíková
Vysokoškolská učebnica s názvom “Ako rozvíjať akademickú angličtinu v hovorení a písaní” reaguje na potrebu, ktorú vo svojej pedagogickej praxi identifikovali autori, a to integrovať prehlbovanie akademických zručností hovorenia a písania do jedného spoločného uceleného prístupu. S využitím komplexných metodológií akademického hovorenia a akademického písania sa autori snažia poskytnúť námety a inštrukcie ako rozšíriť vedomosti študentov a študentiek o anglickom akademickom diskurze, a ako rozvinúť ich produktívne jazykové zručnosti hovorenia a písania.
Vysokoškolská učebnica je určená študentom a študentkám anglickej filológie, literárnych a kultúrnych štúdií zameraných na anglofónne oblasti, prekladateľských a tlmočníckych študijných programov ale aj študentom a študentkám študujúcim v anglickom jazyku a participujúcim na vedeckom výskume, ktorý má vyústiť do napísania ich bakalárskych a magisterských záverečných prác, dizertačných prác a prezentácie ich výskumu pre akademickú komunitu.
E-kniha
Renáta Orosová - Michal Novocký - Katarína Petríková
Dôležitou súčasťou procesu stávania sa učiteľom je mentoring študenta učiteľstva cvičným učiteľom ako poradenstvo a podpora budúcich učiteľov. Mentorské spôsobilosti a rozvoj reflexívnej mentorskej praxe sú prostriedkom zefektívňovania praktickej prípravy študenta učiteľstva, jeho profesijného rozvoja a skvalitňovania jeho budúcej edukačnej praxe. Základom mentorského vzťahu cvičného učiteľa ako mentora a študenta učiteľstva ako menteeho nie je študenta hodnotiť, ale analyzovať jeho učenie a vyučovanie a uvažovať, akým spôsobom možno tieto procesy skvalitniť. Vysokoškolská učebnica predstavuje kreatívnu textovú pomôcku zameranú na inovácie v stratégiách podpory rozvoja mentorských spôsobilostí mentora a menteeho v profesijnej praktickej príprave. Vysokoškolská učebnica pre študentov učiteľstva v role menteeho a cvičných učiteľov v role mentora systematizuje teoretické východiská mentoringu, poskytuje návody a usmernenia pri mentorovaní v profesijnej praktickej príprave. Zároveň poskytuje vysokoškolskému učiteľovi v role supervízora pedagogickej praxe študenta prehľad o technikách a metódach mentorského vzťahu mentora a menteeho. Je využiteľná ako vysokoškolská učebnica pre študentov učiteľstva, študentov doplňujúceho pedagogického štúdia, rozširujúceho štúdia, ale rovnako aj pre cvičných učiteľov zo základných a stredných škôl a vysokoškolských pedagógov profesijnej praktickej prípravy. Jej anglická verzia ponúka možnosti využitia v rámci študijných pobytov študentov učiteľstva v zahraničí a zahraničných študentov na Slovensku.
Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.