0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Začínajúci učiteľ a školská legislatíva I.

E-kniha

Zuzana Boberová

Cieľom predkladanej vysokoškolskej učebnice je poskytnúť predovšetkým ucelený a systematický prehľad o základných legislatívnych dokumentoch, ktoré sú späté s pedagogickým pôsobením a výchovno-vzdelávacou činnosťou učiteľov v školskej praxi. Vysokoškolská učebnica je v prvom rade určená študentom učiteľstva akademických predmetov, ale aj čerstvým absolventom učiteľského štúdia, ktorí sú v pozícii začínajúceho učiteľa.
Predkladaná publikácia je výnimočná tým, že sa nezameriava na konkrétne legislatívne dokumenty a ich popis, ale sprístupňuje význam a znenie viacerých legislatívnych dokumentov v kontexte kľúčových pojmov výchovno-vzdelávacej činnosti učiteľa a typických školských situácii. V publikácii neuvádzame plné znenie citovaných paragrafov zákonov, vyhlášok a rezortných usmernení ale len výňatky, ktoré sú v súlade so zameraním a potrebami učebnice.

Takto chceme pomôcť študentom učiteľstva a začínajúcim učiteľom zorientovať sa v ich právach ale aj povinnostiach, ktoré definuje a vymedzuje školská legislatíva a najmä zorientovať sa v základných legislatívnych požiadavkách, ktoré sa kladú na každého učiteľa v školskej praxi, počnúc podieľaním sa na príprave školského vzdelávacieho programu, orientáciou sa v kvalifikačnom raste učiteľov, v hodnotení žiakov, v prístupe k žiakom so špeciálnymi potrebami, až po bežné školské situácie ako udelenie výchovného opatrenia, školský úraz, lyžiarsky výcvik alebo školská akcia.

Vzhľadom na rozsah uvedených oblastí, sme jednotlivé témy rozdelili do dvoch publikácií podľa tematického zamerania.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-8152-490-5

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Autor:
Zuzana Boberová
Typ dokumentu:
vysokoškolská učebnica
Počet strán:
104
Dostupné od:
28.02.2017
Rok vydania:
2017
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Filozofická fakulta
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Metanoia v teórii a praxi sociálnej práce

E-kniha

E-kniha

Eva ŽiakováTomáš Šeďo (eds.)

Recenzovaný zborník príspevkov z vedeckej online konferencie (9. ročník Košických dní sociálnej práce) s medzinárodnou účasťou konanej dňa 26.11.2021.

Predkladaný recenzovaný zborník príspevkov s názvom „Metanoia v teórii a praxi sociálnej práce“ je výstupom online konferencie s medzinárodnou účasťou 9. ročníka Košických dní sociálnej práce konanej dňa 26.11.2021. Ako to už naznačuje téma konferencie, ústredným zameraním predkladaných príspevkov je metanoia, ktorá predstavuje zmenu životného postoja. V jednotlivých príspevkoch sa rozoberajú zaujímavé a aktuálne témy, ktoré sa týkajú rôznorodých oblastí pôsobenia sociálnej práce. Predkladaný zborník obsahuje príspevky orientované na problematiku sociálnej patológie a jej prevencie, supervíziu, významu digitálnych technológií v sociálnej práci, metódam výskumov, starostlivosti o seba a podobne.

Zborník taktiež obsahuje niekoľko príspevkov venovaných veľmi aktuálnej problematike radikalizmu a extrémizmu, ktorá je v súčasných podmienkach rozšíreným a závažným javom. Príspevky sú originálne a prínosné z pohľadu teoretických koncepcií, metodologických postupov, ale aj ako kvalitné empirické spracovania a prinášajú odborníkom zaujímavé výsledky výskumov. 

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Zborník prác z celoslovenského kola Študentskej...

E-kniha

E-kniha

Magdaléna Hovanová (ed.)

Zborník prác vznikol z podujatia osemnásteho ročníka Celoslovenskej študentskej vedeckej odbornej činnosti (ŠVOČ) v študijnom odbore sociálna práca, ktorý sa konal 12. mája 2022. Organizačne ho zastrešila Katedra sociálnej práce Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Každoročne je to príležitosť pre stretnutie vybraných najlepších študentov – budúcich odborníkov v sociálnej práci, ako aj šanca prezentovať úroveň vedomostí a schopnosť aplikovať svoje teoretické poznatky a nadobudnuté spôsobilosti do budúcej praxe sociálnej práce.

Príspevky v zborníku pojednávajú o tematike rizík moderných technológií v kontexte sociálnej práce, sociálnej opory aj rizikových faktorov rodiny v kontexte procesu radikalizácie adolescentov, problematike kyberšikanovania na základných školách, študentskej ukrajinskej migrácie na Slovensku, faktorov ovplyvňujúcich pracovnú spokojnosť u pracovníkov v sociálnej oblasti, ale aj sociálnej opory rodiny ako klienta sociálnej práce v aktuálnej pandemickej situácii.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Fonologická ontogenéza detskej reči

E-kniha

E-kniha

Iveta Bónová

Východiská predkladanej práce vznikali súbežne s rodiacim sa výskumom detskej reči na Slovensku. Zanietený tím ľudí z niekoľkých vedných odborov: psychológie (Marína Mikulajová), logopédie (Svetlana Kapalková) a lingvistiky (Daniela Slančová, Jana Kesselová, Zuzana Ondráčková, Stanislava Zajacová, Iveta Bónová) sa pravidelne stretával, diskutoval a hľadal spôsob, ako zmobilizovať sily pri napĺňaní vytýčených cieľov – realizovať výskum detskej reči intaktných (zdravo sa vyvíjajúcich) jedincov a pritom vychádzať z reálneho longitudinálneho sledovania detí.

Som veľmi rada a zároveň vďačná, že som mohla byť súčasťou tímu na začiatku systematického výskumu v oblasti osvojovania detskej reči na Slovensku. Ako členka tohto tímu a spoluriešiteľka viacerých projektov v danej oblasti som mala možnosť participovať na výskume detskej reči, ktorá už dnes nie je „na chvoste“ vedeckého záujmu. Ide o seriózny, exaktný kvantitatívnymi a kvalitatívnymi údajmi podložený výskum, realizovaný systematicky, „na vynikajíci vědecké úrovni“ (Průcha, 2011, s. 14).

Samotnému bádaniu prirodzene predchádzal zber dát. Technológie konca 20. storočia umožnili uplatniť už prekonanú metódu denníkových zápiskov a nahradiť ju v súčasnosti najčastejšie aplikovaným spôsobom získavania materiálu – audiovizuálnymi nahrávkami. Syntéza analyzovaných v časovej následnosti získavaných dát, ich explanácia, generalizácia a včlenenie do širšieho interdisciplinárneho bádateľského kontextu je o to zaujímavejšia a prínosnejšia, že ústi do logopedickej praxe. Práve vďaka výsledkom najnovších výskumov sa v logopédii rozširujú intervenčné možnosti, rozvíjajú sa a rozpracovávajú metódy (aj ranej) diagnostiky a stimulácie.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Kognitívne, metakognitívne kompetencie a...

E-kniha

E-kniha

Margita MesárošováJozef BavoľárMiriam Slavkovská 

Aktuálna situácia v systéme svetového vzdelávania, ktorý deklaruje potrebu vzdelávať študentov pre uplatnenie sa vo vedomostnej spoločnosti, pre zvýšenie uplatnenia na trhu práce, stojí v pozadí motivácie autorov venovať sa problematike kompetencií a kľúčových kompetencií pre uplatnenie sa v znalostnej spoločnosti.

Autori prezentujú teoretické a empirické bádania s uplatnením vedeckých metód posudzovania kompetencií a využívaním súdobých vedeckých paradigiem. Východiskom je koncept kompetencií v rámci aktuálnych prístupov vedeckej psychológie, ktorý rezonuje aj v oficiálnych dokumentoch Európskej Únie, a ktorý bol autormi rozpracovaný a obohatený. Monografia sa zameriava na vybraný súbor kompetencií, a to: kompetenciu konať sebaregulovane, sebarozvoj, rozhodovacie kompetencie, sociálne a metakognitívne kompetencie v kontexte motivácie.

Prezentované sú poznatky o podstate, štruktúre kompetencií, ich vzťahy s osobnostnými a environmentálnymi premennými. Úsilie autorov je zamerané aj na sprístupnenie poznatkov o možnostiach posudzovania týchto kompetencií s využitím súčasných metód. Autori komunikujú výsledky kreovania a overovania metód posudzovania kompetencií. Implementácia výsledkov bádaní prezentovaných v monografii je perspektívna v edukácii a poradenstve v cieľovej skupine vysokoškolských študentov.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

ANGLIČTINA V AKADEMICKOM PROSTREDÍ

E-kniha

E-kniha

Zuzana KolaříkováHelena PetruňováRenáta Timková

Odborná publikácia Angličtina v akademickom prostredí je určená predovšetkým pre záujemcov o zdokonalenie sa v oblasti akademického anglického jazyka a primárne je zostavená tak, aby slúžila pre potreby vysokoškolských študentov a učiteľov, ktorí anglický jazyk používajú pri svojom štúdiu, v rámci pracovných aktivít, pri komunikácii so zahraničnými kolegami a odborníkmi.

Odborná publikácia ponúka vybrané slovné spojenia a vetné štruktúry z oblasti akademickej angličtiny, uvádza praktické príklady použitia menných, slovesných a predložkových slovných spojení, voľných a ustálených kolokácií, idiomatických výrazov, vrátane prekladov pri niektorých vybraných spojeniach. Zároveň upozorňuje na niektoré časté chyby pri používaní angličtiny v akademickom prostredí, ktoré sú prejavom nesprávne alebo nedostatočne osvojených jazykových prostriedkov a v neposlednom rade aj dôsledkom jazykového vplyvu slovenčiny.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.