0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Začínajúci učiteľ a školská legislatíva I.

E-kniha

Zuzana Boberová

Cieľom predkladanej vysokoškolskej učebnice je poskytnúť predovšetkým ucelený a systematický prehľad o základných legislatívnych dokumentoch, ktoré sú späté s pedagogickým pôsobením a výchovno-vzdelávacou činnosťou učiteľov v školskej praxi. Vysokoškolská učebnica je v prvom rade určená študentom učiteľstva akademických predmetov, ale aj čerstvým absolventom učiteľského štúdia, ktorí sú v pozícii začínajúceho učiteľa.
Predkladaná publikácia je výnimočná tým, že sa nezameriava na konkrétne legislatívne dokumenty a ich popis, ale sprístupňuje význam a znenie viacerých legislatívnych dokumentov v kontexte kľúčových pojmov výchovno-vzdelávacej činnosti učiteľa a typických školských situácii. V publikácii neuvádzame plné znenie citovaných paragrafov zákonov, vyhlášok a rezortných usmernení ale len výňatky, ktoré sú v súlade so zameraním a potrebami učebnice. Takto chceme pomôcť študentom učiteľstva a začínajúcim učiteľom zorientovať sa v ich právach ale aj povinnostiach, ktoré definuje a vymedzuje školská legislatíva a najmä zorientovať sa v základných legislatívnych požiadavkách, ktoré sa kladú na každého učiteľa v školskej praxi, počnúc podieľaním sa na príprave školského vzdelávacieho programu, orientáciou sa v kvalifikačnom raste učiteľov, v hodnotení žiakov, v prístupe k žiakom so špeciálnymi potrebami, až po bežné školské situácie ako udelenie výchovného opatrenia, školský úraz, lyžiarsky výcvik alebo školská akcia. Vzhľadom na rozsah uvedených oblastí, sme jednotlivé témy rozdelili do dvoch publikácií podľa tematického zamerania.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-8152-490-5

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Autor:
Zuzana Boberová
Typ dokumentu:
vysokoškolská učebnica
Počet strán:
104
Dostupné od:
28.02.2017
Rok vydania:
2017
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Filozofická fakulta
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Hranice v priestore a čase. Stretnutie mladých...

E-kniha

E-kniha

Dana KušnírováPeter Pavonič

Zborník príspevkov z vedeckej konferencie. Košice, 18.-19. november 2020

Zborník Hranice v priestore a čase pozostáva z dvanástich príspevkov, ktoré boli odprezentované v rámci desiateho ročníka doktorandskej konferencie Stretnutie mladých historikov, ktorú každoročne organizuje Katedra histórie Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach. V roku 2020 sme si pripomenuli sté výročie podpísania Trianonskej mierovej zmluvy, ktorou boli po prvej svetovej vojne definitívne usporiadané hranice Maďarska, vrátane tých s Československom, preto bola za tému konferencie zvolená história hraníc. Jednotlivé príspevky sa tak venujú vývoju hraníc v 20. storočí, hraniciam v myslení, vo vzdelávaní a hraniciam v starších historických obdobiach.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Sokratovská otázka ako filozofický problém

E-kniha

E-kniha

Štefan Jusko

Cieľom monografie je poukázať na závažný problém interpretácie sokratovskej otázky, pretože charakter jej uchopenia predstavuje zároveň aj spôsob interpretačného prístupu k dejinám filozofie, resp. v našom prípade k interpretácii Sokrata a Platona. Že sokratovskú otázku je možné uchopiť diametrálne odlišne, mimo iných ukázali aj Patočka a Nietzsche. Prvý z obidvoch sa k Sokratovi hlási a originálnym spôsobom jeho otázku aktualizuje pre súčasnosť. Druhý je k Sokratovi ambivalentný, ale v konečnom dôsledku ho označí za dekadenta.

V prvej časti monografie je predstavená Patočkova charakteristika povahy ľudskej existencie, ktorú sám autor formuluje ako jednotnú, morálne pevnú. Patočka z tejto pozície interpretuje sokratovskú otázku ako starostlivosť o dušu, o jej dobro, pričom otázku dobra neodvodzuje z niečoho pozitívne vymedzeného, ale z celku sveta, ktorý svojou neustálou otvorenosťou môže byť vymedzený iba negatívne. Táto sféra negativity je pre Patočku niečím nesmierne pozitívnym, lebo transcendencia k nej človeka od relatívnych dobier pozdvihuje k celkovému zmyslu a tým ho robí morálne zdatným v pravom slova zmysle. Dobro, t. j. požiadavka k vzmachu, k obratu človeka od sveta veci k celku sveta je preň programom, ktorý prvý svojim vediacim nevedením formuloval práve Sokrates.

Druhá časť práce je venovaná Nietzscheho koncepcii založenej na ne-jednote ľudskej existencie, ktorá nie je odvodená z celku sveta, z celkového zmyslu, ale zo zmyslu situačného. Nietzsche sa usiluje preukázať, že v každej situácii je ľudská existencia vystavená dvom opačným hľadiskám, pri ktorých nie je možné rozhodnúť, ktoré je správne. Dochádza k záveru, že obe hľadiska sú si vzájomne rovnocenné a v tejto rovnocennosti aj vzájomne podmienené, čo znamená, že k dobru, ku zmyslu situácie je blahodarnou podmienkou práve jeho opak, t. j. to, čo zmysel ohrozuje, čo predstavuje stratu zmyslu (a opačne). Túto rovinu označuje ako imorálnu, ako sféru, v ktorej si ľudská existencia tvorí zmysel mimo myslenia v protikladoch dobra a zla.

Záver práce je otvorený, lebo ako sa ukazuje, pre obe koncepcie nemáme spoločného menovateľa, ktorý by mohol rozhodnúť o správnosti jednej alebo druhej koncepcie. Práve v tomto spočíva, že sokratovská otázka zostáva vážnym filozofickým problémom aj dnes.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Vybrané kapitoly z epistemológie (v kontexte...

E-kniha

E-kniha

Štefan Jusko

Vybrané kapitoly z epistemológie sú dielom viacročnej bádateľskej práce autora a tiež istým zúročením požiadaviek z pedagogickej praxe tohto predmetu. Kapitoly v tejto syntetizujúcej podobe publikované ešte neboli a som presvedčený, že práve v tejto podobe môžu nadobudnúť vyššiu hodnotu a väčší reálny dosah na našich študentov filozofie.

Jednotlivé kapitoly sú zamerané na problém poznania v súčasnosti, predovšetkým na problém kritiky metafyziky a na otázky kreovania postmetafyzického myslenia. Nie je žiadnou náhodou, že spoločným menovateľom predložených textov je F. Nietzsche, filozof, ktorý zásadným spôsobom ovplyvnil a naďalej ovplyvňuje terajšie filozofické diskusie a myšlienkové pohyby.

Kapitoly sú písané tak, aby viedli našich študentov či iných čitateľov k premýšľaniu, teda ku kritickému mysleniu, k osobnému rastu a k odbornej samostatnosti.

Do akej miery sa mi podarilo moje zámery a ciele naplniť, to nechávam na čitateľovi.

Autor

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Evolučná etika – vybrané problémy a výzvy

E-kniha

E-kniha

Ľubov Vladyková

Predložená monografická práca Evolučná etika - vybrané problémy a výzvy sa zaoberá vybranými problémami, teoretickými konceptami a pohľadmi v perspektíve evolučnej etiky. Pojem evolúcia sa stal jedným s centrálnych pojmov súčasnej vedy a filozofie.

V spoločenských vedách evolúcia zohráva významnú rolu prostredníctvom úvah o formovaní kultúry v rámci sociobiológie a evolučnej psychológie. Podobnú rolu zohrávajú evolučné úvahy v teóriách vedomia a mysle (evolučná epistemológia). Aj v etike predmet zosúladenia našej evolučnej minulosti s našim zmyslom pre dobro a zlo prechádza obrovskou vlnou záujmu a je výzvou. Je výzvou pre tvorbu myšlienkových schém, prostredníctvom ktorých rozumieme, či chceme porozumieť svetu i sebe samým.

Náš pohľad na vybrané problémy evolučnej etiky ponúka všeobecne sumarizujúci text, v ktorom prezentujeme sféry prebiehajúceho výskumu týkajúceho sa evolučnej etiky a s tým spätých oblastí evolúcie, vedy, etiky, morálky.

Evolučná etika bola/je projektom, ktorý predpokladá, že pre pochopenie podstaty a základov morálky sa človek musí obrátiť aj k procesu evolúcie myslenia a teóriám evolucionistov, evolučných biológov. Z obsahovej štruktúry a výskumného a vzdelávacieho potenciálu predloženého monografického textu je zrejmé, že analýza formulovaných problémov má významné konzekvencie v oblastiach, ktoré sú vzdialené od číro teoretických aspektov morálnej filozofie či biológie.

Prínosom takto zacieleného diskurzu, je implementácia evolučnej etiky na sociálne a etické otázky verejného záujmu (napr. sexuálna gramotnosť, sexuálna výchova), ktorý by mal byť uznaný a vítaný.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

How to Use Slovak in a Medical Environment...

17,00 €
Dostupnosť: 30 Na sklade

Helena Petruňová

Učebnica je určená pre vyučovanie slovenského jazyka pre začiatočníkov (úroveň A1, A2 podľa SERR), zahraničných študentov lekárskej fakulty, odboru všeobecné lekárstvo a zubné lekárstvo. 

Učebnica AKO POUŽÍVAŤ SLOVENČINU V LEKÁRSKOM PROSTREDí  základy slovenčiny pre študentov medicíny obsahuje 13 lekcií, ktoré sú vhodné pre samoštúdium a pre prácu s učiteľom na jazykovom seminári. Tematicky zamerané lekcie ponúkajú základy slovenskej výslovnosti, slovnej zásoby, krátke dialógy a jednoduchý výklad užitočnej gramatiky. Všetky cvičenia a aktivity umožňujú študentom osvojovať si a precvičovať bohatú lekársku slovnú zásobu a vybranú gramatiku v kontexte. Obsahujú kľúčové slová, slovné spojenia, jednoduché frázy a základné otázky, ktoré sa používajú v komunikácii lekára s pacientom. Dôraz sa kladie na funkčnosť jazyka pre získavanie údajov o zdravotnom stave pacienta, o jeho živote, rodinnom prostredí, o chorobách predkov, súrodencov a pod. Na konci učebnice sú tematicky zoradené užitočné slová a slovné spojenia z prostredia nemocnice, zoznam základných slovies a kľúč k cvičeniam.   

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.