0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Súčasnosť a budúcnosť sociálnej práce v reflexiách spoločenských zmien. 10.ročník Košických dní sociálnej práce

E-kniha

Vladimír Lichner - Tomáš Šeďo

Recenzovaný zborník príspevkov z vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou konanej dňa 25.11.2022 v Košiciach

Predkladaný recenzovaný zborník príspevkov s názvom „Súčasnosť a budúcnosť sociálnej práce v reflexiách spoločenských zmien“ je výstupom vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou jubilejného 10. ročníka Košických dní sociálnej práce konanej dňa 25.11.2022.

Konferencia bola venovaná vízii sociálnej práce, jej metódam technikám v reflexii spoločenských zmien. S meniacou sa dobou prichádzajú aj nové výzvy, na ktoré musí byť sociálna práca pripravená. Ústredným zameraním zborníka sa stáva hľadanie odpovedí na vopred stanovené otázky: „Je súčasný systém sociálnej práce adekvátne nastavený pre momentálne spoločenské problémy? Dokáže sociálna práca pohotovo reagovať na nové a nepoznané výzvy? Sú doposiaľ známe metódy sociálnej práce účinné pri práci s novodobými negatívnymi fenoménmi? Potrebujeme ďalšie metódy? Aké?“

Jednotlivé príspevky sa dotýkajú teoretických koncepcií pri hľadaní odpovedí, no nechýbajú ani na empírii založené príspevky, ktoré reflektujú výsledky výskumov z rôznych oblastí spoločnosti a problémových situácií, so zreteľom na odporúčania pre teóriu ale i prax sociálnej práce.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-574-0248-0

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Zostavovatelia:
Vladimír Lichner - Tomáš Šeďo
Typ dokumentu:
zborník príspevkov
Počet strán:
137
Dostupné od:
22.11.2023
Rok vydania:
2023
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Filozofická fakulta
Poznámka:
Zborník vznikol v rámci riešenia projektu VEGA 1/0754/21 „Push-pull“ sociálne faktory súvisiace s mierou radikalizácie adolescentov v kontexte sociálnej práce.
Licencia:
CC BY NC ND (Uveďte autora - Nepoužívajte komerčne - Nespracovávajte)
DOI:
https://doi.org/10.33542/SAB-0248-0
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Fenomén romantizmu. Úvod do štúdia literatúry...

E-kniha

E-kniha

Ján Sabol

Romantizmus ako umelecké obdobie aj ako revolučné hnutie sa výrazným spôsobom zapísal v dejinách – nielen literatúry a umenia ako celku, ale aj ako spôsob myslenia, cítenia, ktorý inšpiruje umelecký priestor prakticky až dodnes. Holandský literárny vedec Maarten Doorman v knihe De romantische orde (2004) píše, že romantizmus nie je len umelecký smer, ale aj poňatie života, paradigma, filozofia, spôsob života.1 Keďže problematika, ale aj charakter romantizmu sú rôznorodé, v učebnici skúmame len niektoré z motívov romantickej literatúry (romantickej poetiky). Predkladaný text poukazuje na základné genologické princípy tohto obdobia a v širšom literárnom a kulturologickom kontexte aj na kultúrno-spoločenské vplyvy prelomu 18. a 19. storočia na umenie obdobia klasicizmu a romantizmu. Učebnica nemá ambíciu komplexne zachytiť otázky, ktoré súvisia s charakterom romantickej a klasicistickej literatúry, je úvodným literárno-kritickým a historicko-spoločenským diskurzom k štúdiu pramenných materiálov obdobia klasicizmu a romantizmu. Predkladaný text zachytáva základné problémy estetiky klasicistickej a romantickej literatúry, načrtáva niektoré tendencie, ktorými sa romantizmus konkretizoval v literárnom texte na úrovni štýlotvorných, tematických a motivických jednotiek. Zároveň v ňom poukazujeme aj na obdobie stredovekého umenia, ktoré sa stalo veľkou inšpiráciou pre romantické obdobie. Dôraz kladieme na základné motívy romantickej poetiky v komparatistickom skúmaní klasicizmus – romantizmus – realizmus.

Autor

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Dejiny Balkánu po druhej svetovej vojne

E-kniha

E-kniha

Maroš Melichárek

Dejiny Balkánu (nielen v 20. storočí) a jeho národov majú na Katedre histórie FF UPJŠ v Košiciach svoje nezastupiteľné miesto už niekoľko rokov, a preto je tento učebný text logickým vyústením nastaveného trendu. Ide v poradí o tretiu publikáciu zameranú na región juhovýchodnej Európy, keďže v roku 2015 vyšla monografia Medzinárodné vzťahy v 19. a 20. storočí I. (Národy juhovýchodnej Európy v siločiarach medzinárodnej politiky, 1804 – 1856) a v roku 2020 Národy juhovýchodnej Európy v siločiarach medzinárodnej politiky 1856 – 1913.

Logicky teda publikácia dopĺňa portfólio literatúry (aj tematicky aj chronologicky) pre študentov, ktorí sa zaujímajú o tento stále nepokojný región. Predošlé práce sú vedeckými monografiami a hoci ich je možno využiť aj pri pedagogickom procese, táto práca je priamo zameraná pre študentov a ich potreby.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Etika o vzťahu človeka a Zeme
  • Výpredaj!
  • -45%

Etika o vzťahu človeka a Zeme

20,01 € 11,01 € -45%
Dostupnosť: 30 Na sklade

 Ľubov Vladyková 

Ekologická etika ako typ aplikovanej etiky sa orientuje: 1. problémovo – poukazuje na konkrétne problémové oblasti poškodzovania prírody, napr. toxické odpady, kyslé dažde a i., riešia sa zložité prepojenia etických, technických, ekonomických a politických otázok, otázok medzinárodného práva a bezpečnosti; alebo sa fundament ekologických problémov odhaľuje ako: 2. odcudzenie človeka od hlbokých koreňov bytia, od biotopu, od vlastnej prirodzenosti, od existenčného habitatu, resp. zodpovednosti voči svetu prírody atď. Tu vystupuje do popredia požiadavka inkrementálneho rozšírenia morálky – pozornosť sa sústreďuje na problematiku rozšírenej etizácie a hodnotovej autonómie všetkých fragmentov biosféry (diskusie o možnostiach proprírodnej axiológie). Tretí typ koncepcií odkrýva príčinu ekologickej krízy: 3. v prevládajúcich postojoch moderného Západu k prírode; ich cieľom je vybudovať od základu nové axiologické, ontologické a etické východiská reflektujúce alternatívne postoje voči prírode.

Autorka

Školská psychológia 2018 - História a perspektívy

E-kniha

E-kniha

Pavol KačmárMargita MesárošováLadislav Lovaš (eds.)

Publikácia predstavuje výber príspevkov prezentovaných na vedeckej konferencii Školská psychológia: História a perspektívy, ktorá sa uskutočnila 17-18.10.2018 v Košiciach.

Konferencia si pripomínala dve významné jubileá. Prvým je 100. výročie narodenia profesora Jána Hvozdíka, druhým je 50. výročie otvorenia štúdia psychológie na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika.

Príspevky prešli recenzným konaním.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Essentials of Language Typology

E-kniha

E-kniha

Lívia Körtvélyessy

Táto vysokoškolská učebnica vysvetľuje študentom, ktorí absolvujú kurz Jazyková typológia a univerzálie, základnú terminológiu, teoretické prístupy a metódy výskumu. Učebnica je rozdelená na jedenásť kapitol. Každá z nich obsahuje prístupným spôsobom prezentované teoretické poznatky ako aj praktické úlohy, ktorých cieľom je rozvíjať zručnosti študentov v predmetnej oblasti.

Učebnica pokrýva nasledujúce témy: predmet a povaha jazykovej typológie, stručná história tejto lingvistickej disciplíny, genealogická klasifikácia jazykov, rôzne prístupy a hlavné ciele typológie jednotlivých jazykových rovín (fonológia, morfológia, syntax, lexika) ako aj areálnej typológie, zložité problémy jazykových univerzálií a povaha a podstata práce typológov. Vzhľadom na bohaté výskumné aktivity lingvistov KAA UPJŠ v Košiciach, učebnica oboznamuje študentov s ich dosiahnutými výsledkami tejto intenzívne sa rozvíjajúcej oblasti lingvistiky.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.