0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Školský systém na Slovensku v medzivojnovej Československej republike (1918 - 1938)

E-kniha

Soňa Gabzdilová

Vzdelávací systém (školstvo) je jedným z najúčinnejších nástrojov formovania mladej generácie v každej vyspelej spoločnosti. V školách sa utvára nielen vzdelanostná báza nutná pre plnenie požiadaviek v hospodárstve a v spoločenskej sfére, ale taktiež sa formuje národná a ideová identita každého člena spoločnosti. Škola má určujúci podiel na tvorbe pozitívnych hodnôt, ale môže byť aj živnou pôdou xenofóbie a rasistických postojov. Nezastupiteľnú úlohu má škola vo vytváraní národného povedomia, stotožnenia sa s vlastným národom, jeho históriou, hrdinskými činmi predkov a so zmyslom existencie.

Po rozpade Rakúsko-Uhorska došlo v strednej Európe k fundamentálnym geopolitickým zmenám. Jednou z nich bol vznik Československa, štátu založeného na radikálne odlišných princípoch než bolo predvojnové Uhorsko. Zakladatelia Československej republiky (ČSR), osobnosti, ktoré rozhodujúcim spôsobom určili charakter politického zriadenia v novovzniknutej republike, nepatrili k privilegovaným vrstvám predošlého režimu. Na rozdiel od Uhorska, kde takmer bez výnimky kontrolovala politickú moc šľachta, elitu v Československu tvorili muži, ktorí boli radikálnymi kritikmi Rakúsko-Uhorska. Výstižným príkladom bola najvplyvnejšia osobnosť medzivojnového Československa, prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Napriek svojmu pôvodu Masaryk bol Čechmi i Slovákmi vnímaný ako zakladateľ štátu, legendárna postava, ktorá politickým a spoločenským vplyvom ďaleko presahovala právomoci prezidentského úradu. 

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-8152-347-2

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Autor:
Soňa Gabzdilová
Typ dokumentu:
vysokoškolský učebný text (skriptá)
Počet strán:
80
Dostupné od:
30.10.2015
Rok vydania:
2015
Vydanie:
2. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Filozofická fakulta
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Essentials of Language Typology

E-kniha

E-kniha

Lívia Körtvélyessy

Táto vysokoškolská učebnica vysvetľuje študentom, ktorí absolvujú kurz Jazyková typológia a univerzálie, základnú terminológiu, teoretické prístupy a metódy výskumu. Učebnica je rozdelená na jedenásť kapitol. Každá z nich obsahuje prístupným spôsobom prezentované teoretické poznatky ako aj praktické úlohy, ktorých cieľom je rozvíjať zručnosti študentov v predmetnej oblasti.

Učebnica pokrýva nasledujúce témy: predmet a povaha jazykovej typológie, stručná história tejto lingvistickej disciplíny, genealogická klasifikácia jazykov, rôzne prístupy a hlavné ciele typológie jednotlivých jazykových rovín (fonológia, morfológia, syntax, lexika) ako aj areálnej typológie, zložité problémy jazykových univerzálií a povaha a podstata práce typológov. Vzhľadom na bohaté výskumné aktivity lingvistov KAA UPJŠ v Košiciach, učebnica oboznamuje študentov s ich dosiahnutými výsledkami tejto intenzívne sa rozvíjajúcej oblasti lingvistiky.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Premeny sociálnej práce v čase

E-kniha

E-kniha

Eva ŽiakováLucia Tóthová (eds.)

Zborník príspevkov z vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou konanej dňa 08.12.2017 v Košiciach

6. ročník Košických dní sociálnej práce

Sociálna práca sa zaoberá širokým rozsahom sociálnych problémov, niektoré sa riešia od nepamäti, niektoré možno považovať za novodobé.

Zborník príspevkov z vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou s názvom Premeny sociálnej práce v čase je preto venovaný rozličným pohľadom na otázky sociálnej práce, ktoré sú v každom čase aktuálne v palete príspevkov naznačujúc širokospektrálnosť nielen zborníka ale i samotnej sociálnej práce.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Prípadové štúdie a cvičenia z pedagogickej...

E-kniha

E-kniha

Margita Mesárošová-Miroslava Köverová-Radka Miháliková

Publikácia nadväzuje na vysokoškolskú učebnicu Pokroky pedagogickej psychológie. Je určená študentom bakalárskeho aj magisterského stupňa štúdia. Obsahuje otázky, úlohy, praktické cvičenia, prípadové štúdie a témy na diskusiu z oblasti pedagogickej psychológie. Cieľom publikácie je podporiť aktívne zapojenie študentov v rámci výučby, upevnenie a prehĺbenie teoretických poznatkov z pedagogickej psychológie, ako aj precvičovanie a zdokonaľovanie praktických zručností.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Negatívne dôsledky vykonávania pomáhajúcich...

E-kniha

E-kniha

Jana NezkusilováMargita Mesárošová (eds.)

Zborník rozšírených abstraktov z interdisciplinárnej vedeckej konferencie

Zborník rozšírených abstraktov je zostavený z príspevkov konferencie Negatívne dôsledky vykonávania pomáhajúcich profesií II – Psychologické, sociálne a zdravotné aspekty vykonávania pomáhajúcich profesií, ktorá sa konala 12. júna 2019 v Košiciach.

Konferencia bola organizovaná ako jeden z výstupov výskumného projektu APVV 14-0921 Starostlivosť o seba ako faktor vyrovnávania sa s negatívnymi dôsledkami vykonávania pomáhajúcich profesií. Jednotlivé príspevky prinášajú jednak pôvodný výskum autorov, ale aj sumarizáciu zistení autorov v priebehu svojej niekoľkoročnej výskumnej činnosti orientovanej na pomáhajúce profesie. Jednou z ašpirácií konferencie bolo vytvorenie priestoru pre dialóg medzi akademickými pracovníkmi a profesionálmi z praxe, ktorí pracujú v pomáhajúcich profesiách. Interdisciplinárny charakter konferencie priniesol mnohé náhľady na problematiku, čo sa prejavilo aj na bohatej odozve v diskusiách. Konferencie sa aktívne a pasívne zúčastnili pracovníci z oblasti psychológie, sociálnej práce, ale aj pracovného lekárstva či behaviorálnej medicíny.

Obohacujúcim aspektom výsledného zborníka je teda prepojenie aplikačnej a teoretickej roviny vo výskume starostlivosti o seba v širokej palete pomáhajúcich povolaní.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Hovorové lexémy v publicistických textoch

E-kniha

E-kniha

Lucia Jasinská

Predkladaná monografia Hovorové lexémy v publicistických textoch predstavuje originálny pohľad na analýzu a opis lexikálnych i gramatických výrazových prostriedkov v skúmanej komunikačnej oblasti.

Hlavným výskumným problémom je kolokvializácia výrazových prostriedkov ako príznaková vlastnosť vo verejne publikovaných publicistických textoch. Východiskom samotného výskumu bolo vyhľadanie lexikálnych jednotiek so štylistickým kvalifikátorom hovorovosti v Krátkom slovníku slovenského jazyka. Ich prítomnosť a frekvencia, ako aj prípadné významové posuny boli overované vo verejne prístupných mediálnych komunikátoch.

Keďže ide o výskum „živého jazyka“, pramenným materiálom sú publicistické texty v datábaze Slovenského národného korpusu.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.