0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Kultúrne dejiny talianskej renesancie: Pojmy, otázky a interpretácie

E-kniha

Peter Fedorčák

Pri štúdiu renesancie existuje viacero kritických, kľúčových pojmov a vzťahov, ktoré je potrebné charakterizovať s prihliadnutím na to, že nie je možné nájsť na žiadnu z nich definitívnu odpoveď a uspokojivé riešenie.

Tieto problémové body sú: vzťah k antike; prepojenie so stredovekom; premena na manierizmus a barok; realizmus a zosvetštenie v umení; individualita renesančného umelca; príčiny vzniku renesančného umenia v Taliansku, jeho determinanty a stimulátory a oddelenie tejto analýzy od analýzy vzniku a rozvoja umenia ako takého (nielen renesančného); regionálne rozdiely v rámci Talianska; chronologické vymedzenie renesancie; pojmy stredovek a novovek; miera umeleckého vplyvu byzantského, gotického a románskeho umenia na renesančné umenie. Samotný termín renesancia, jeho obsah a existencia, sú témou diskusie so študentmi, keďže tí sa pri tom učia, ako také termíny vznikli a vznikajú, akým spôsobom sa im pridáva obsah a ako sa tento obsah mení počas historického diskurzu, ako na jednu tému existuje pluralita názorov a viacero metodologických postupov výskumu, ktoré vytvárajú jednotlivé školy a prúdy.

V rámci nich študenti vidia význam osobností z radov historikov a porovnávajú ich koncepty. Zároveň študenti môžu pozorovať ich argumentáciu a logické postupy, ktorými podporujú svoje tvrdenia. Sloboda tvorby termínov a pojmov respektíve ich nových definícií nesmie stáť na neznalosti faktov, ale s ich množstvom rastie variabilita ich interpretácie. Tento predmet má pri takto nastavenom prístupe potenciál, ktorý v plnej miere využívame na seminároch a prednáškach, o téme diskutovať a formulovať antitézy k zdanlivo zjavným tézam.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-574-0221-3

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Autor:
Peter Fedorčák
Typ dokumentu:
učebnica
Počet strán:
261
Dostupné od:
24.06.2023
Rok vydania:
2023
Vydanie:
1. vydanie
Fakulta UPJŠ:
Filozofická fakulta
Licencia:
Creative Commons BY NC ND (Uveďte autora - Nepoužívajte komerčne - Nespracovávajte)
DOI:
https://doi.org/10.33542/KDTR-0221-3
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Edukácia, roč. 2, č. 1/2017

E-kniha

E-časopis

Renáta Orosová (výkonný redaktor)

Stránka časopisu >>>

Vedecko-odborný časopis Edukácia je zameraný na problematiku vzdelávania a výchovy v oblasti základného, stredného a vysokého školstva.

Zreteľ kladie na súčasný stav a perspektívy edukačnej praxe, aktuálne aspekty pregraduálnej prípravy učiteľov, sociálnej pedagogiky, špeciálnej pedagogiky, ako aj pedagogické a psychologické aspekty výchovy v základných výchovných inštitúciách z pohľadu širokej pedagogickej verejnosti.

Je určený vedeckým pracovníkom, mladým vysokoškolským učiteľom, doktorandom, ako aj odborným a pedagogickým pracovníkom, s cieľom prezentovať trendy v edukácii a vyvolať diskusiu k aktuálnym otázkam prezentovaných oblastí výchovy a vzdelávania.

Stiahnite si e-časopis zadarmo (pdf)

Násilie v sociálnej práci

E-kniha

Soňa Lovašová - Katarína ŠiňanskáMagdaléna Halachová  - Vladimír Lichner (eds.)

Ústrednou témou konferencie je násilie v sociálnej práci. Násilie sa v sociálnej práci vyskytuje v rôznych formách. Či už ako práca s klientmi – obeťami rôznych typov násilia, alebo ako práca s agresívnym klientom, keď obeťou je sám sociálny pracovník. Násilie v spoločnosti prudko narastá a sociálna práca je vedou, ktorá sa spoločnosti nutne musí prispôsobovať; je to jej podstata. Preto zvládanie agresívnych situácií v akejkoľvek podobe je pre sociálneho pracovníka dôležitou súčasťou osobnostnej výbavy.

Žiaľ, aj ochrana sociálneho pracovníka pred násilím sa postupne stane nutnosťou a nás možno v budúcnosti neminie nácvik sebaobrany a znižovania agresivity ako súčasť prípravy na povolanie, či celoživotného vzdelávania.

 Zámerom tohoto zborníka je priblížiť odbornej aj laickej verejnosti problematiku násilia v sociálnej práci z rôznych uhlov pohľadu. Veríme, že sa tomuto vážnemu problému bude venovať čoraz viac pozornosti a že jednotlivé príspevky pomôžu čitateľovi pochopiť rozsah problému násilia v sociálnej práci.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Metodologické inšpirácie v literárnovednom...

E-kniha

E-kniha

Ivica HajdučekováPeter Getlík (eds.)

Zborník vybraných prednášok a abstraktov

Štvorročný grantový projekt VEGA č. 1/0736/15 Metodologické prieniky do (re)interpretácie diel slovenskej a svetovej literatúry (vedúci: prof. PhDr. Ján Gbúr, CSc.), ktorý bol riešený na Katedre slovakistiky, slovanských filológií a komunikácie FF UPJŠ v Košiciach v rokoch 2015 – 2018, priniesol počas svojho trvania niekoľko prednáškových podujatí, na ktorých vystúpili viaceré osobnosti zo slovenského, ale aj z českého akademického prostredia. Pôvodným a postupne napĺňaným projektovým zámerom bolo nadviazať na tradíciu exaktnosti a podporiť jej implementáciu do nášho aktuálneho vedeckého myslenia a literárnovedného bádania.

Každé zo štrnástich pozvaných vystúpení bolo pre nás jedinečným, odborne inšpirujúcim aj ľudsky obohacujúcim stretnutím. Preto z priebežne vytvoreného súboru videozáznamov (po predchádzajúcom súhlase prednášajúcich) sme pripravili netradičný projektový výstup: zborník vybraných prednášok a abstraktov (preklad abstraktov v anglickej verzii pripravila Mgr. Dominika Petáková, interná doktorandka literárnej vedy na KSSFaK) Metodologické inšpirácie v literárnovednom výskume I., ktorý je určený na vedecké a študijné účely pre vysoké školy.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Metodologické inšpirácie v literárnovednom...

E-kniha

E-kniha

Ivica Hajdučeková a kol.  

Štvorročný grantový projekt VEGA č. 1/0736/15 Metodologické prieniky do (re)interpretácie diel slovenskej a svetovej literatúry (vedúci: prof. PhDr. Ján Gbúr, CSc.), ktorý bol riešený na Katedre slovakistiky, slovanských filológií a komunikácie FF UPJŠ v Košiciach v rokoch 2015 – 2018, priniesol počas svojho trvania niekoľko výstupov. Okrem samostatných vedeckých štúdií publikovaných priebežne časopisecky, doma aj v zahraničí, bol vydaný zborník z medzinárodnej vedeckej konferencie Text v kontextoch. Text v interdisciplinárnych interpretáciách (2018) a tiež vedecká monografia Duchovnosť v (re)interpretácii diel slovenskej literatúry (2016). Túto viacročnú spoluprácu tímu spoluriešiteľov završujú dva kľúčové publikačné výstupy, ktoré tvoria komplementárny, myšlienkovo prepojený celok:
1. Metodologické inšpirácie v literárnovednom výskume I (Zborník vybraných prednášok a abstraktov),
2. Metodologické inšpirácie v literárnovednom výskume II (monografia).

Elektronický zborník abstraktov a videozáznamov z priebežne realizovaných prednáškových kolokvií – na ktorých vystúpili viaceré osobnosti zo slovenského, ale aj z českého akademického prostredia – a vedecká monografia sa koncepčne dopĺňajú. Svedčí o tom aj voľba rovnomenných názvov, číselne odlíšených, ktorými sledujeme vopred stanovený projektový zámer, t. j. nadviazať na tradíciu exaktnosti v literárnovednom výskume s akcentom na metodologický pluralizmus. Súbežne aj na propagáciu súčasného, generačne rozvrstveného bádateľského zázemia v univerzitnom priestore na východnom Slovensku, ktoré sa dlhoročne viaže (aj keď historicky divergentne) na akademické prostredie Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Moc v dejinách ľudskej spoločnosti. Stretnutie...

E-kniha

E-kniha

Simona Bilecová-Monika Tresová

Zborník príspevkov z 13. vedeckej konferencie mladých historikov, ktorú zorganizovala Katedra histórie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v spolupráci so Štátnym archívom v Košiciach a Slovenskou historickou spoločnosťou pri SAV 24. októbra 2023 Ústrednou témou konferenčného zborníka z vedeckej konferencie doktorandov je problematika moci, ako inštancie, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou ľudského bytia a je prítomná v spoločnosti de facto od jej počiatku. Nakoľko je moc a túžba po moci prítomná aj v súčasnosti, možno viac ako inokedy v histórii ľudskej spoločnosti, zborník predostiera adekvátne odpovede na otázky: Kde sa moc rodí a z čoho pramení? Ako nazerajú spoločenskovedné disciplíny na tie sociálne skupiny, ktoré moc v rukách nemajú? Publikáciu tvorí osem príspevkov od autorov pôsobiacich na slovenských i českých univerzitách. Zborník otvára príspevok Dávida Nykodýma o moci ve městě stříbra v éře Jiřího z Poděbrad. Správe panstiev v rukách vdovy v 17. storočí (na príklade Judity Balassovej) sa venovala Sabina Danková. Problematiku roly univerzitného veľmajstra v monopolizácii vzdelávania za prvého cisárstva 1808 – 1815 vo Francúzsku skúmal Michael Dudzik. Obdobie medzi dvoma svetovými vojnami na území Československa zmapovali vo svojich príspevkoch dvaja autori: Simona Bilecová, ktorá charakterizovala vznik a kreovanie politickej elity na príklade regiónu Rožňava a Dominik Šípoš, ktorý hodnotil moc strany ako ideologický problém Československej národnej demokracie. V tejto línii pokračoval Patrik Beňuš, ktorý podrobne analyzoval krízu v železničnej doprave na južnom území Slovenska po roku 1938. Monika Tresová sa zaoberala činnosťou katolíckych spolkov v Košiciach a ich zánikom pod nátlakom komunistickej moci po roku 1948. Moci a jej legitimite, súdnym rehabilitáciám obetí komunistického režimu na východnom Slovensku v rokoch 1968 – 1971 sa venovala Miriama Balvirčáková.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.