0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Občianstvo a občianska spoločnosť (Stav - Kontexty - Perspektívy)

E-kniha

Gabriel Eštok - Renáta Bzdilová - Jakub Bardovič

Zborník príspevkov z IV. ročníka Vedeckej konferencie študentov a mladých vedeckých pracovníkov konanej 14. a 15. mája 2015 Katedrou politológie Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach v spolupráci s občianskym združením Res Publica je súčasťou riešenia projektu VVGS-2014-214. Názov: Volebný cenzus v 21. storočí.

Zborník je výsledkom v poradí už 4. konferencie tohto druhu, ktorá dáva priestor mladej vedeckej komunite stretnúť sa a diskutovať o politických problémoch Slovenskej republiky i medzinárodnej politickej scény. Navyše, opätovne možno konštatovať, že diskusia bola podnetná a na kvalitatívne vysokej úrovni. Výber tém reflektuje záujmy mladej vedeckej obce. Vo výslednej publikácii je rozoberané a analyzované veľké množstvo rôznorodých problémov a problematík, ktoré mladá vedecká komunita v stredoeurópskom priestore rieši v súvislosti s občianstvom a občianskou spoločnosťou. Témy ako občianska spoločnosť; vzťah medzi občanom a štátom; hypersieťová spoločnosť; potenciál občianskej spoločnosti pri znižovaní korupcie vo verejnej správe v podmienkach Slovenskej republiky; bariéry politickej participácie – volebný cenzus a jeho historický kontext v slovenských podmienkach; dvojité občianstvo; ochrana ľudských práv v demokratickej spoločnosti; materstvo; postavenie žien v islame či postavenie židovských žien; ochrana obetí trestných činov; ženy v revolúciách či rola ženských občianskych združení v kontexte ukrajinskej krízy; záujmy Číňanov v Arktíde či problematika pracovných táborov a porušovanie práv obohacujú túto publikáciu o perspektívy a analýzy mladých ľudí so silným vedeckým potenciálom. Naším spoločným cieľom je podnecovať záujem o štúdium širokého okruhu celospoločenských problémov a prispieť svojim pohľadom k pokusom o riešenie nastoľovaných tém.

Stiahnite si e-knihu zadarmo(pdf)

Množstvo

978-80-8152-417-2

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Zostavovatelia:
Gabriel Eštok - Renáta Bzdilová - Jakub Bardovič
Typ dokumentu:
zborník príspevkov
Počet strán:
252
Rok vydania:
2016
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Filozofická fakulta
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

ANGLIČTINA V AKADEMICKOM PROSTREDÍ...

E-kniha

E-kniha

Zuzana KolaříkováHelena PetruňováRenáta Timková

Predkladaná publikácia prispeje k aktívnemu osvojovaniu a rozvíjaniu jazykových zručností v oblasti akademickej angličtiny. Jednotlivé lekcie obsahujú úlohy, v ktorých používateľ nájde množstvo užitočnej slovnej zásoby v podobe slovných spojení, fráz a viet, ktoré môže aplikovať v praxi. Úlohy sú zamerané aj na oblasť anglickej výslovnosti, gramatiky, slovotvorby, rozširovania slovnej zásoby, zvyšovania komunikatívnych kompetencií v písomnej a verbálnej komunikácii, zlepšovania zručností odborného prezentovania, akademického písania a i.

Publikácia poskytuje priestor pre dopĺňanie a tvorbu vlastnej databázy slovnej zásoby (topic pages).

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Kozmológia čarodejných príbehov (ľudová...

E-kniha

E-kniha

Lukáš Šutor

Vedecká monografia Kozmológia čarodejných príbehov (ľudová rozprávka medzi kultúrou a umením) je pôvodnou prácou syntetizujúcou výskum o kozmologických štruktúrach archaických epických žánrov v interdisciplinárnom dialógu medzi literárnou vedou a kultúrnou antropológiou. Výskumne sa sústredíme najmä na ľudovú čarodejnú rozprávku, ktorá sa vždy dotýka základnej ontologickej problematiky, vytvára modelový a poetizovaný obraz sveta; predstavuje neteistickú formu hrdinskej kozmológie, ukotvenú v gnómickom časopriestorovom rámci. Pri jej výskume kombinujeme synchrónnu systémovú interpretáciu semiotických rovín s diachrónnou analýzou vývoja kultúr. Z nášho výskumu vyplýva, že základné konflikty medzi symbolickými formami čarodejných príbehov, tak ako ich poznáme z folklórneho prostredia, vykryštalizovali v epoche šírenia sa prvých historických národov ako dôsledok konfrontácie odlišných kultúrnych komplexov.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Študentská vedecká konferencia X. Zborník...

E-kniha

E-kniha

Mikuláš Jančura - Maroš Melichárek (eds.)

Študentská vedecká konferencia je v rámci akreditovaných študijných programov Katedry histórie Filozofickej fakulty UPJŠ definovaná ako povinne voliteľný predmet. Po prvý krát bola na pôde katedry usporiadaná v roku 2011. Primárnym cieľom, tohto už tradičného podujatia, je prezentácia čiastkových výstupov študentského autorského výskumu, naviazaného predovšetkým na vybrané faktické časti či teoretické východiská bakalárskych a magisterských záverečných prác. Z toho vyplýva aj široké tematické spektrum vnútorného obsahu jednotlivých konferencií. Okrem udelenia kreditov za absolvovanie disponuje konferencia vo vzťahu k študentom celým radom pridaných hodnôt, ktorých sprostredkovanie možno chápať ako jej sekundárne ciele.

Študenti, ktorí sú na rôznych stupňoch ich študijného rastu, tak majú pri príprave svojich príspevkov možnosť intenzívnejšie spolupracovať so svojimi školiteľmi, v rámci konferencie prezentovať svoje poznatky pred širším auditóriom a v neposlednom rade, majú možnosť dostať spätnú väzbu od odbornej komisie tvorenej pedagógmi z Katedry histórie. Nemenej dôležité je tiež nadobudnutie schopností prezentovať „veľký“ text v limitovanom časovom úseku, vysporiadať sa s konštruktívnou kritikou a adekvátne na ňu reagovať či schopnosť adekvátne a pružne reagovať na otázky a podnety v otvorenej diskusii. Ako organizátori podujatia a zároveň vysokoškolskí pedagógovia považujeme za dôležité tieto schopnosti a kompetencie u študentov rozvíjať. Zároveň máme za to, že toto nadobudnuté poznanie môžu študenti pozitívne využiť vo svojej budúcej praxi a to či už ako profesionálni historici, alebo ako učitelia dejepisu.

Od roku 2011 sa študentská vedecká konferencia teší relatívne čulému záujmu čo dokladuje každoročný priemerný počet 10 až 15 prednášajúcich. Svoje príspevky v rámci 10 ročnej tradície podujatia predniesli aj študenti, ktorí v súčasnosti pôsobia ako úspešní doktorandi, vysokoškolskí tvoriví zamestnanci, výskumníci a učitelia dejepisu. Spomenúť možno napr. mená ako Dominika Kleinová (KKD UP), Vavrinec Žeňuch (IH FF PU), Katarína Lukáčová (KH FF UPJŠ), Peter Pavonič, Zuzana Janíková (KH FF UPJŠ), Oliver Zajac (HÚ SAV), Michal Mako (FF MUNI) či Miroslava Gallová a Patrícia Fogelová (SvÚ CSPV SAV v Košiciach).

Na tomto základe sme ako organizátori považovali za prínosné, aby sme „okrúhly“ ročník študentskej vedeckej konferencie kvalitatívne posunuli vyššie a dali možnosť študentom svoje príspevky publikovať. V rámci predkladaného zborníka je publikovaných 7 textov, z toho 4 z bakalárskeho a 3 z magisterského stupňa štúdia. Príspevky postihujú širšie spektrum, prevažne kultúrno-historických tém v časovom horizonte od raného stredoveku až po druhú polovicu 20. storočia, čo dokladá zároveň aj širokú paletu spracovávaných tém záverečných prác na katedre. V rámci bloku venovanému starším dejinám sú obsiahnuté príspevky od Kataríny Jurčovej, ktorá priblížila problematiku Ostrogótskych kráľov, Bc. Kristíny Laškotyovej s príklonom ku kultúrnohistorickej rovine románu Tristan a Izolda, Estery Pracuovej, ktorá sa venovala sonde do problematiky hrdelných trestov v stredoveku a rannom novoveku a Bc. Márie Rebičovej, ktorá priblížila problematiku kráľovských sobášov v Uhorsku počas neskorého stredoveku. Blok novších dejín zastupujú príspevky Bc. Samuela Filipa venované fenoménu vojnovej fotografie, Bc. Heleny Kuncovej, ktorá priblížila aplikáciu moderných marketingových postupov v automobilovej reklame medzivojnového obdobia a Bc. Moniky Tresovej, ktorá priblížila osobnosť Rudolfa Fibyho a jeho pôsobenie v kontexte samizdatovej činnosti v 80. rokoch 20. storočia.

Ako organizátori podujatia máme ambíciu, aby sa z publikovania zborníka stala rovnaká tradícia, ako sa stala zo samotnej študentskej vedeckej konferencie, pretože to považujeme vo vzťahu k práci s našimi študentmi za zmysluplné. V neposlednom rade je potrebné vysloviť poďakovanie nášmu kolegovi a priateľovi Mgr. Henrichovi Hrehorovi, PhD., ktorý bol od roku 2011 dlhodobo hlavným organizátorom a „duchovným otcom“ celého podujatia. Vďaka patrí aj vedúcemu katedry za každoročnú podporu a kolegom, ktorí sa ujali recenzovania príspevkov v rámci predkladaného zborníka.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Školský systém na Slovensku v medzivojnovej...

E-kniha

E-kniha

Soňa Gabzdilová

Vzdelávací systém (školstvo) je jedným z najúčinnejších nástrojov formovania mladej generácie v každej vyspelej spoločnosti. V školách sa utvára nielen vzdelanostná báza nutná pre plnenie požiadaviek v hospodárstve a v spoločenskej sfére, ale taktiež sa formuje národná a ideová identita každého člena spoločnosti. Škola má určujúci podiel na tvorbe pozitívnych hodnôt, ale môže byť aj živnou pôdou xenofóbie a rasistických postojov.

Nezastupiteľnú úlohu má škola vo vytváraní národného povedomia, stotožnenia sa s vlastným národom, jeho históriou, hrdinskými činmi predkov a so zmyslom existencie.

Po rozpade Rakúsko-Uhorska došlo v strednej Európe k fundamentálnym geopolitickým zmenám. Jednou z nich bol vznik Československa, štátu založeného na radikálne odlišných princípoch než bolo predvojnové Uhorsko. Zakladatelia Československej republiky (ČSR), osobnosti, ktoré rozhodujúcim spôsobom určili charakter politického zriadenia v novovzniknutej republike, nepatrili k privilegovaným vrstvám predošlého režimu. Na rozdiel od Uhorska, kde takmer bez výnimky kontrolovala politickú moc šľachta, elitu v Československu tvorili muži, ktorí boli radikálnymi kritikmi Rakúsko-Uhorska. Výstižným príkladom bola najvplyvnejšia osobnosť medzivojnového Československa, prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Napriek svojmu pôvodu Masaryk bol Čechmi i Slovákmi vnímaný ako zakladateľ štátu, legendárna postava, ktorá politickým a spoločenským vplyvom ďaleko presahovala právomoci prezidentského úradu. Protikladom ku konzervatívnemu Uhorsku bolo Československo štátom, kde najmä v prvých rokoch dominovali ľavicové idey. Nemenej hlboké boli zmeny v politickej a národnostnej rovine. Československo sa stalo parlamentnou demokraciou, v rámci ktorej pôsobili politické zoskupenia organizované na ideovom, konfesionálnom i etnickom princípe. Mocenským, politickým a spoločenským centrom republiky sa stal tzv. československý národ, súručenstvo Čechov a Slovákov. Česi a Slováci, vnímaní ako „vetvy“ jednotného národného celku, boli definovaní ako „štátotvorný národ“, ipso facto, oprávnení k určujúcej úlohe v štáte. Československá republika sa takto stala národným štátom, napriek skutočnosti, že obyvateľstvo tvorili aj početné komunity Nemcov a Maďarov. Na Slovensku v dôsledku maďarizácie, t. j. transformácie mnohonárodnostného Uhorska na etnicky homogénny štát, nezohrávala inteligencia tak významnú úlohu ako tomu bolo v Čechách. Štátne orgány preto úsilie zacielili predovšetkým na „poslovenčenie“ 5 Slovenska. Významná, vari najvýznamnejšia úloha v uvedenom procese pripadala výstavbe školského systému, ktorý by dokázal vychovávať mladú generáciu v súlade s ideologickými cieľmi a hospodárskymi potrebami republiky.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Jarná škola doktorandov 2022

E-kniha

E-kniha

Peter Fedoročko (eds.)

V rámci 8. ročníka celouniverzitného podujatia Jarná škola doktorandov UPJŠ, ktoré sa bude konať v termíne od 14. – 17. júna 2022 v Liptovskom Jáne, odznie v rámci odborného programu šesť plenárnych prednášok významných vedeckých odborníkov z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a zo zahraničia a uskutoční sa jeden workshop .V  sekcii spoločenskovedných a humanitných vied (FVS/PrávF/FF) odprezentuje svoje príspevky 22 doktorandov z Fakulty verejnej správy, Právnickej a Filozofickej fakulty a v sekcii lekárskych a prírodných vied (LF/PF) 26 doktorandov z Lekárskej a Prírodovedeckej fakulty. Súčasťou odborného programu podujatia bude panelová diskusia s vedením Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.