0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Pedagogická prax študentov učiteľstva akademických predmetov (2.vyd.)

E-kniha

Silvia Kontírová a kol.

Tento prepracovaný a doplnený učebný text chce byť zrozumiteľným a praktickým pomocníkom pre študentov magisterského stupňa štúdia učiteľstva akademických predmetov na Filozofickej fakulte UPJŠ a Prírodovedeckej fakulte UPJŠ v Košiciach absolvujúcich povinné predmety pedagogická prax. 

Jeho všeobecná časť sa zaoberá poslaním, primárnymi ľudskými činiteľmi, druhmi a formami pedagogickej praxe ako jednej z povinných organizačných foriem učiteľského štúdia a špecifikami pedagogickej praxe v podmienkach UPJŠ. Špeciálna časť obsahuje základné informácie a povinnú dokumentáciu praktikantov k chronologicky zoradeným druhom pedagogických praxí na UPJŠ. 

Autori Vám budú vďační, ak ich na prípadné chyby a nedostatky učebného textu upozorníte prostredníctvom e-mailovej adresy silvia.kontirova@upjs.sk.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-7097-904-4

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Autori:
Silvia Kontírová a kol.
Typ dokumentu:
vysokoškolský učebný text (skriptá)
Počet strán:
101
Dostupné od:
03.11.2011
Rok vydania:
2011
Vydanie:
2. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Filozofická fakulta
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Základy metodológie pedagogicko-psychologického...

E-kniha

E-kniha

Mária BačíkováAnna JanovskáOľga Orosová

Učebnica je primárne určená študentom učiteľstva akademických predmetov, ale obohatí každého, kto sa potrebuje oboznámiť s metodológiou výskumu so zameraním na psychologické a pedagogické vedy. V učebnici sa študenti zoznámia so základnými princípmi realizácie výskumu, s postupom realizácie výskumu a so základnými metódami kvantitatívneho či kvalitatívneho prístupu.

Príklady použité v učebnici sú zamerané zväčša na výskum realizovaný v prostredí školy. Osvojením si základných poznatkov uvedených v učebnici bude čitateľ schopný zrealizovať jednoduchý výskum v podmienkach školy.

Zároveň však porozumenie princípom metodológie výskumu napomáha kritickému hodnoteniu informácií z rôznych zdrojov. Druhé, doplnené vydanie bolo rozšírené o tri kapitoly, zamerané na realizáciu výskumu priamo počas vyučovacieho procesu v podobe akčného výskumu učiteľa, na možnosti evaluácie preventívnych programov a záverečná kapitola sa venuje možnostiam publikovania výskumu.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Stylistics: Theory and Practice, Part I

E-kniha

E-kniha

Myroslava Fabian

Učebnica s názvom „Stylistics: Theory and Practice, Part I“ reaguje na potrebu, ktorú autorka identifikovala vo svojej pedagogickej praxi, poskytnúť študentom teoretické aj praktické materiály k prednáškam a seminárom zo súčasnej anglickej štylistiky.

Vzhľadom na bohatosť a rozmanitosť anglických štylistických komunikačných prostriedkov sa autorka venuje základným pojmom predmetného akademického kurzu, opisuje štylistickú semaziológiu, ako aj fonetické, syntaktické výrazové prostriedky a štylistické prostriedky, ponúka praktickú pomoc pri štylistickej identifikácii, klasifikácii a opise prvkov jazyka používaných v reči.

Učebnica je určená vysokoškolským študentom anglickej filológie, študentom študijných programov prekladateľstva a tlmočníctva v anglickom jazyku, ale aj študentom iných študijných odborov v kombinácii s anglickým jazykom, ako aj tým, ktorí študujú v anglickom jazyku, od ktorých sa očakáva vedecké bádanie, dokumentovanie ich výskumu v bakalárskych a diplomových prácach alebo v doktorandských prácach písaných v anglickom jazyku a prezentácia ich práce pred akademickou obcou. 

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Leibniz a Heidegger – veta o (dostatočnom) dôvode

E-kniha

E-kniha

Martin Škára

Filozofia je vo svojich dejinách popretkávaná niekoľkými princípmi, ktoré vnášajú do tohto druhu myslenia svetlo a poriadok, nech už ide o systémovú alebo nesystémovú podobu filozofovania.

Každý z princípov predstavuje svojím spôsobom počiatok (ἀρχή) akéhokoľvek deduktívneho usudzovania, no nie všetky filozofické výpovede a koncepcie sú povinné postupovať rovnako, pretože nie všetky filozofické výpovede a koncepcie sú kalkulom. Vlastne, takáto podoba racionalistického filozofovania je v dejinách filozofie skutočne menšinová. No aj napriek svojmu menšinovému zastúpeniu vždy do určitej miery vzbudí pozornosť či už tak, že sa stane pilierom myslenia samotného a nájde si svoje trvalé miesto v jeho základoch, alebo sa stane nevyhnutnou oporou filozofického uvažovania.

Princípov v dejinách filozofického myslenia v skutočnosti nie je mnoho. Stav je daný predovšetkým rôznorodou a v mnohých prípadoch neracionalistickou povahou filozofického uvažovania.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Lingua Latina – cvičebnica pre historikov

E-kniha

E-kniha

Jana Balegová

Vysokoškolský učebný text Lingua Latina – cvičebnica pre historikov je paralelným študijným materiálom k učebnici Lingua Latina – cursus communis. Je určený na precvičovanie gramatického učiva v domácich podmienkach. Obsah cvičení zodpovedá svojím zameraním jednotlivým lekciám uvedenej učebnice tak pokiaľ ide o preberané gramatické javy, ako aj slovnú zásobu. Z toho dôvodu sa v rámci cvičení uvádza len slovná zásoba, ktorá nebola súčasťou prebratých lekcií učebnice.

Latinskoslovenský slovník na konci cvičebnice obsahuje celú slovnú zásobu z cvičebnice a učebnice, slovenskolatinský slovník obsahuje slovnú zásobu cvičení, pri ktorých sa vyžaduje preklad do latinčiny. Slovná zásoba tejto cvičebnice je orientovaná na potreby študentov histórie a s ohľadom na výber pramenných materiálov obsahuje i neklasickú lexiku, resp. neklasické významy klasických slov (táto lexika je označená symbolom *).

Súčasťou cvičebnice je kľúč, ktorý umožňuje študentom bezprostredne si overiť správnosť svojich vypracovaní. Učebný text Lingua Latina – cvičebnica pre historikov je prístupný elektronicky vo formáte PDF. Ako súčasť výučbového programu slúžia na precvičovanie prebratého učiva i online testy dostupné na stránke KKF FF UPJŠ https://www.upjs.sk/filozoficka-fakulta/katedra-klasickejfilologie/katedra/.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Historický prameň v súčasnosti – archívy,...

E-kniha

E-kniha

Mária Fedorčáková - Miriama Filčáková (eds.)

Zborník príspevkov z 12. vedeckej konferencie mladých historikov, ktorú zorganizovala Katedra histórie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v spolupráci so Štátnym archívom v Košiciach a Slovenskou historickou spoločnosťou pri SAV 12. októbra 2022

Témou konferenčného zborníka z vedeckej konferencie doktorandov je problematika prameňov, ich interpretácie a využívania súčasných digitálnych technológií pri ich skúmaní a sprístupňovaní. Zborník tvorí 7 príspevkov od autorov pôsobiacich na slovenských a českých univerzitách.

Digitalizácii pečatí sa venuje príspevok Barbory Borůvkovej. Problematikou budovania cestnej siete v novovekom Francúzsku a písomným a kartografickým prameňov sa venuje Michael Dudzik. Trendy digitalizácie v slovenských archívoch a ich vnímanie bádateľmi spracovala vo svojej štúdii Miriama Fialkovičová. Miriama Filčáková sa zaoberala prameňmi k dejinám terciárneho vzdelávania v Košiciach v súvislosti so založením UPJŠ. Možnosťami výskumu prameňov k elektrifikácii Slovenska sa zaoberá štúdia Dominika Hrtusa. Ondrej Šály vo svojom príspevku spracoval listy poddaných v 18. storočí ako prameň k hospodárskym dejinám. Možnostiam výskumu cirkevných dejín Užskej stolice v novoveku sa venuje Vavrinec Žeňuch.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.