0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Súčasná perspektíva sociálnej inklúzie ľudí s mentálnym znevýhodnením

E-kniha

Tatiana ŽiakováDušan Šlosár

Za poslednú dekádu sa zvýšila priemerná dĺžka života nielen u zdravej populácie, ale aj u ľudí s mentálnym znevýhodnením. Vzhľadom k ich diagnóze, ktorá ich definuje a klasifikuje, sú jedinci v neustálej konfrontácii s prekážkami, ktoré majú zväčša negatívny dôsledok na ich saturáciu existenčných potrieb. Ide hlavne o edukačné, sociálne, kultúrne, psycho-sociálne a ekonomické znevýhodnenie v životných kontextoch jedinca. Následne je oslabený aj ich akčný potenciál v ovplyvňovaní verejných vecí v danej spoločnosti v dospelom veku a v starnutí. Uvedomujúc si túto skutočnosť sme orientovali svoj záujem v monografii na objasnenie prevládajúcich konceptov sociálnej inklúzie a s ním súvisiacich konceptov sociálnej exklúzie, ktoré sa podpisujú na formulovaní téz o charaktere spoločnosti.

Zároveň kvalita koexistencie väčšinovej spoločnosti a ľudí s mentálnym znevýhodnením je závislá na vývoji postojov spoločnosti k tejto skupine ľudí. Tieto postoje odrážajú mieru spoločenskej tolerancie a zároveň sú meradlom morálnej výšky a kultúrnosti spoločnosti ako takej. Ide o drobnú každodennú pomoc alebo o profesionálnu odbornú či inštitucionalizovanú pomoc. V monografii poukazujeme na to, že v našich podmienkach je dominantné poskytnutie profesionálnej opory pre ľudí s mentálnym znevýhodnením zabezpečené formou sociálnych služieb. Ich kvalita sa však odvíja nepochybne aj od úrovne profesionálnych kompetencií sociálnych pracovníkov.

Zmysel profesionálnych kompetencií sociálnych pracovníkov sa odráža predovšetkým v ich kompetentnom výkone s cieľom dosiahnuť plnohodnotný a dôstojný život pre prijímateľov sociálnej služby s mentálnym znevýhodnením. Kompetencie sociálnych pracovníkov sú dynamickým fenoménom, ktorý sa modifikuje s vývojom spoločnosti a s meniacimi sa požiadavkami osôb s mentálnym znevýhodnením ako prijímateľov sociálnej služby, ktorí potrebujú pomoc. Z týchto dôvodov v realizovanom výskume sme považovali za dôležité prehodnotiť okruh profesionálnych kompetencií a vymedziť potrebné profesijné funkcie sociálnych pracovníkov v práci s ľuďmi s mentálnym znevýhodnením.

Monografia je určená pre odborníkov, ktorí pracujú s osobami s mentálnym znevýhodnením, ale taktiež priamo odpovedá na niektoré praktické otázky rodinám s členom s mentálnym znevýhodnením.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-8152-651-0

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Autori:
Tatiana Žiaková - Dušan Šlosár
Typ dokumentu:
monografia
Počet strán:
119
Dostupné od:
22.10.2018
Rok vydania:
2018
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Filozofická fakulta
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Základy metodológie pedagogicko-psychologického...

E-kniha

E-kniha

Mária BačíkováAnna JanovskáOľga Orosová

Učebnica je primárne určená študentom učiteľstva akademických predmetov, ale obohatí každého, kto sa potrebuje oboznámiť s metodológiou výskumu so zameraním na psychologické a pedagogické vedy. V učebnici sa študenti zoznámia so základnými princípmi realizácie výskumu, s postupom realizácie výskumu a so základnými metódami kvantitatívneho či kvalitatívneho prístupu.

Príklady použité v učebnici sú zamerané zväčša na výskum realizovaný v prostredí školy. Osvojením si základných poznatkov uvedených v učebnici bude čitateľ schopný zrealizovať jednoduchý výskum v podmienkach školy.

Zároveň však porozumenie princípom metodológie výskumu napomáha kritickému hodnoteniu informácií z rôznych zdrojov. Druhé, doplnené vydanie bolo rozšírené o tri kapitoly, zamerané na realizáciu výskumu priamo počas vyučovacieho procesu v podobe akčného výskumu učiteľa, na možnosti evaluácie preventívnych programov a záverečná kapitola sa venuje možnostiam publikovania výskumu.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Starostlivosť o seba (nielen) pre pomáhajúce...

E-kniha

E-kniha

Soňa Lovašová

Téma starostlivosti o seba (self-care) je v súčasnosti veľkým trendom, ktorý vystupuje ako protektívny faktor v mnohých náročných životných situáciách. Realizácia a internalizácia starostlivosti o seba je v niektorých fázach života veľmi žiadúca. Za jednu z náročných životných etáp je považované vysokoškolské štúdium. Štúdium na vysokej škole/univerzite so sebou prináša veľké životné zmeny: nový okruh ľudí; nové druhy študijnej záťaže; nadväzovanie partnerských vzťahov; osamostatňovanie sa. Starostlivosť o seba prináša študentom možnosť, ako vo svojom živote nastoliť poriadok, ako spomaliť a zamyslieť sa nad zmyslom vecí, ako sa udržať v pohode. Cieľom učebnice je pomôcť študentom pochopiť o čom je starostlivosť o seba, v čom môže byť nápomocná a ako ju realizovať. Ponúka rôzne ukážky, príklady a pracovné listy pre prvý kontakt so starostlivosťou o seba.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

METÓDY EXPERIMENTÁLNEJ PSYCHOLÓGIE. Návody na...

E-kniha

E-kniha

René Šebeňa

Hlavným cieľom učebnice je priblížiť vybrané experimentálne metódy, ktoré boli vyvinuté na štúdium rôznych psychických procesov.

Klasické učebnice kognitívnej psychológie väčšinou ponúkajú ucelený systém teoretických poznatkov a opisov experimentov. Myslíme si ale, že pre hlbšie pochopenie študenti potrebujú mať vlastnú skúsenosť.

Táto učebnica ponúka návody ako vybrané teórie a javy cez praktické cvičenia na sebe demonštrovať, názorne overiť a tým pádom aj lepšie pochopiť. Takáto priama skúsenosť môže pomôcť pri realizácii vlastných projektov.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Heidegger – Nietzsche (problém interpretácie)

E-kniha

E-kniha

Štefan Jusko

Podnetom k vzniku tejto monografie boli moje dve štúdie k Heideggerovej interpretácii Nietzscheho myšlienok vôle k moci a večného návratu jedného a toho istého, publikované v práci Heidegger a novoveká metafyzika, ktorá vyšla vďaka Agentúre na podporu výskumu (APVV-14-0706) pod vedením V. Leška a M. Sobotku. V predkladanej monografii obidve štúdie ponúkam v rozšírenej (zvlášť „Vôľa k moci ako umenie“) a dopracovanej verzii („Večný návrat jedného a toho istého“) a prikladám v nim aj tretiu kapitolu, v ktorej obraciam pozornosť na otázku zmyslu interpretácie filozofického textu, ktorý je už interpretáciou iného textu.

Pri hľadaní primeraného uchopenia otázky zmyslu interpretácie prichádzam k záveru, že – vo všeobecnosti – zmyslom interpretácie je hľadanie produktívnej stránky interpretovaného textu, a tá môže byť odkrytá iba vtedy, ak interpretátor do interpretovaného textu dokáže vstúpiť otvorene a pokiaľ možno nezaujato; ak sa interpretujúci neotvorí interpretovanému, ak sa sám nenechá predmetným textom interpretovať, interpretácia zostáva uzamknutá. Domnievam sa, že bez vzájomnej otvorenosti interpretujúceho a interpretovaného žiadna interpretácia nemá zmysel a obyčajne je buď jej odmietnutím alebo dezinterpretáciou, násilím.

V tretej kapitole, ktorú považujem za nosnú, sa pokúšam o „vyváženie“ interpretačného kontextu „Heidegger – Nietzsche“ prvých dvoch kapitol skrze reverzibilný kontext „Nietzsche – Heidegger“, pravda, s istým rizikom, že moja interpretácia Nietzsche14 ho myslenia, resp. jeho myšlienok večného návratu toho istého a vôle k moci je len mojou, aj keď nechce byť dezinterpretáciou. Napokon ambíciou tretej kapitoly je hľadanie (či nájdenie?) prienikov obidvoch filozofov, pričom za jeden z nich – a to za prienik, ako sa zdá, rudimentárny – považujem Heideggerovo bytie vo svete, viac však v tej podobe, ako ho uchopil Nietzsche. Je to práve on, kto vyzýva k vlastnému postoju k svetu, k tomu, čo znamená byť vo svete.

Výzvou pre mňa a možno aj pre čitateľa tejto monografie je zostať verný sám sebe, čo nie je možné inak, ako zotrvať v kontexte vzájomnej interpretácie interpretujúceho a interpretovaného a to nezávisle na tom kto/čo je interpretujúci a kto/čo je interpretovaný, lebo kontext bytia vo svete spoluvytvárajú vždy obe stránky.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Študentská vedecká a odborná činnosť v...

E-kniha

E-kniha

Magdaléna Halachová - Vladimír Lichner - Katarína Šiňanská (eds.)

Zborník príspevkov z vedeckej konferencie konanej dňa 25.4.2013 v Košiciach

Zborník príspevkov z vedeckej konferencie vznikol v rámci celoslovenského kola podujatia  Študentskej vedeckej a odbornej činnosti v študijnom odbore 3.1.14 Sociálna práca, ktoré sa konalo dňa 25.4.2013 v Košiciach.

Ústrednou témou zborníka je rozpracovanie rôznych problémových okruhov z oblasti sociálnej práce ako vednej disciplíny i praktickej činnosti študentmi, mladými vedeckými pracovníkmi pod gesciou skúsených odborníkov. Príspevky v zborníku pojednávajú napríklad o tematike sociálnych služieb, terénnej sociálnej práce, školskej sociálnej práce a podobne. Taktiež upozorňujú na nebezpečenstvo sociálno-patologických javov, ako napríklad záškoláctvo, drogové závislosti, chudoba, šikanovania a podobne.

Prezentované výsledky jednoznačne poukazujú na význam sociálnej práce a iných  pomáhajúcich profesií pri práci s jednotlivými klientskými skupinami.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.