0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Moc v dejinách ľudskej spoločnosti. Stretnutie mladých historikov XIII.

E-kniha

Simona Bilecová-Monika Tresová

Zborník príspevkov z 13. vedeckej konferencie mladých historikov, ktorú zorganizovala Katedra histórie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v spolupráci so Štátnym archívom v Košiciach a Slovenskou historickou spoločnosťou pri SAV 24. októbra 2023 Ústrednou témou konferenčného zborníka z vedeckej konferencie doktorandov je problematika moci, ako inštancie, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou ľudského bytia a je prítomná v spoločnosti de facto od jej počiatku. Nakoľko je moc a túžba po moci prítomná aj v súčasnosti, možno viac ako inokedy v histórii ľudskej spoločnosti, zborník predostiera adekvátne odpovede na otázky: Kde sa moc rodí a z čoho pramení? Ako nazerajú spoločenskovedné disciplíny na tie sociálne skupiny, ktoré moc v rukách nemajú? Publikáciu tvorí osem príspevkov od autorov pôsobiacich na slovenských i českých univerzitách. Zborník otvára príspevok Dávida Nykodýma o moci ve městě stříbra v éře Jiřího z Poděbrad. Správe panstiev v rukách vdovy v 17. storočí (na príklade Judity Balassovej) sa venovala Sabina Danková. Problematiku roly univerzitného veľmajstra v monopolizácii vzdelávania za prvého cisárstva 1808 – 1815 vo Francúzsku skúmal Michael Dudzik. Obdobie medzi dvoma svetovými vojnami na území Československa zmapovali vo svojich príspevkoch dvaja autori: Simona Bilecová, ktorá charakterizovala vznik a kreovanie politickej elity na príklade regiónu Rožňava a Dominik Šípoš, ktorý hodnotil moc strany ako ideologický problém Československej národnej demokracie. V tejto línii pokračoval Patrik Beňuš, ktorý podrobne analyzoval krízu v železničnej doprave na južnom území Slovenska po roku 1938. Monika Tresová sa zaoberala činnosťou katolíckych spolkov v Košiciach a ich zánikom pod nátlakom komunistickej moci po roku 1948. Moci a jej legitimite, súdnym rehabilitáciám obetí komunistického režimu na východnom Slovensku v rokoch 1968 – 1971 sa venovala Miriama Balvirčáková.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-574-0303-6

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Zostavovatelia:
Simona Bilecová, Monika Tresová
Typ dokumentu:
zborník príspevkov
Počet strán:
113
Dostupné od:
15.04.2024
Rok vydania:
2024
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Filozofická fakulta
Licencia:
CC BY NC ND (Uveďte autora - Nepoužívajte komerčne - Nespracovávajte)
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Základy metodológie pedagogicko-psychologického...

E-kniha

E-kniha

Mária BačíkováAnna Janovská

Učebnica Základy metodológie pedagogicko-psychologického výskumu je primárne určená študentom učiteľstva akademických predmetov, ale obohatí každého, kto sa potrebuje oboznámiť s metodológiou výskumu so zameraním na psychologické a pedagogické vedy. V učebnici sa študenti zoznámia so základnými princípmi realizácie výskumu, s postupom realizácie výskumu a so základnými metódami kvantitatívneho či kvalitatívneho prístupu. Príklady použité v učebnici sú zamerané zväčša na výskum realizovaný v prostredí školy. Osvojením si základných poznatkov uvedených v učebnici bude čitateľ schopný zrealizovať jednoduchý výskum v podmienkach školy. Zároveň však porozumenie princípom metodológie výskumu napomáha kritickému hodnoteniu informácií z rôznych zdrojov.

Pri príprave učebnice sme využili naše dlhoročné skúsenosti s vyučovaním predmetu metodológia výskumu, ako i s realizovaním mnohých výskumných projektov. Veríme, že jednoduchý jazyk učebnice a množstvo praktických ukážok a príkladov pomôžu študentom porozumieť základom takej komplikovanej problematiky, akou je metodológia výskumu.

Radi by sme na tomto mieste poďakovali študentkám a študentom Filozofickej a Prírodovedeckej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach, ktorí v minulom akademickom roku navštevovali predmet základy metodológie pedagogicko-psychologického výskumu, za inšpiráciu, podnetné pripomienky k predchádzajúcim verziám textu a nápady (či omyly), z ktorých v učebnici čerpáme. Zároveň ďakujeme i ďalším študentkám, ktoré nám umožnili použiť v učebnici príklady z ich záverečných prác.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Výchova a vzdelávanie 2014: Kontexty...

E-kniha

E-kniha

Ján Juščák - Renáta OrosováZuzana Nováková

Zborník abstraktov z medzinárodnej vedeckej konferencie 5. - 6. február 2014

Zborník abstraktov je jedným z výstupov medzinárodnej vedeckej konferencie s názvom Výchova a vzdelávanie 2014: Kontexty vzdelávania a výchovy v súčasnej perspektíve, ktorá sa uskutočnila 5. – 6. februára 2014 na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Táto konferencia bola zameraná na problematiku vzdelávania a výchovy a kládla dôraz na súčasný stav a perspektívy edukačnej praxe, aktuálne aspekty pregraduálnej prípravy učiteľov, psychológiu zdravia v edukačnej praxi, ako aj pedagogické a psychologické aspekty výchovy v základných výchovných inštitúciách z pohľadu širokej pedagogickej verejnosti. Bola určená vedeckým pracovníkom, mladým vysokoškolským učiteľom, doktorandom, ako aj odborným a pedagogickým pracovníkom, s cieľom prezentovať trendy v edukácii a vyvolať diskusiu k aktuálnym otázkam prezentovaných oblastí výchovy a vzdelávania. 

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Hortus Graeco-Latinus Cassoviensis IV

E-kniha

E-kniha

Jana Balegová- Erika Brodňanská (eds.)

Zborník príspevkov z klasickej filológie, latinskej medievalistiky a neolatinistiky

Je to už jedenásť rokov, čo Katedra klasickej filológie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach otvorila po prvý raz bránu svojej pomyselnej pestrej záhrady. Vtedy poskytol zborník Hortus Graeco-Latinus Cassoviensis priestor prezentovať výsledky práce zo všetkých odborov vied o antickom staroveku, latinskej medievalistiky a neolatinistiky kolegom zo Slovenska. O päť rokov neskôr už „záhradu“ obohatili aj kolegovia z Čiech a Moravy a tentoraz, pri jej v poradí štvrtom otvorení, ju svojimi prácami poctili aj kolegovia z Grécka a Nemecka. Pestrosť ostala naďalej jej charakteristickou črtou. V zborníku sa predstavujú práce z antických dejín, z lingvistiky klasických jazykov, z antickej i stredovekej literatúry, antickej filozofie, z dejín antickej medicíny či neolatinistiky a nechýbajú ani príspevky venujúce sa vyučovaniu klasických jazykov. Navyše zborník vychádza ako výstup dvoch zdanlivo nesúrodých projektov VEGA realizovaných na katedre: č. 1/0109/21 Poemata de se ipso Gregora z Nazianzu a č. 1/0255/22 Medicus poeta. Novolatinská literatúra lekárskych autorov spätých so Slovenskom. Zdanie však klame, pretože Gregor z Nazianzu, hoci cirkevný otec, písal aj poéziu, v jeho diele sa nachádzajú početné alúzie z lekárskeho prostredia, mal brata lekára. Celé jeho dielo sa vyznačuje pestrosťou spracúvaných tém. V dielach lekárov básnikov zas nie sú ničím výnimočným odkazy na Bibliu. Ako sa navzájom rôznia a súčasne prelínajú projekty, rôznia a prelínajú sa aj témy jednotlivých príspevkov.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Čínska mäkká moc a slovenská skúsenosť

E-kniha

E-kniha

Tomáš Dvorský

Pozornosť, venovaná problematike čínskeho pôsobenia, je vysoko relevantná. Kreovanie pozitívnej reputácie v zahraničí je legitímnym nástrojom každého štátu v snahe generovať vplyv. Čínska ľudová republika bola v tomto smere od úvodu tisícročia veľmi úspešná, vďaka čomu sa v medzinárodnom systéme začala dostávať do pozícií, na ktoré si z hľadiska vlastnej histórie, veľkosti a potenciálu legitímne nárokuje. Príklady zo zahraničia zároveň upozorňujú na skutočnosť, že ani čínska zahraničná politika by nemala byť prijímaná nekriticky a zasluhuje si obozretný prístup a uvážlivú diskusiu. To celé pri rešpektovaní nielen čínskej osobitosti, ale aj zohľadnení reálií veľmocenského súboja viditeľného v úvode 21. storočia. V tomto kontexte nemožno abstrahovať od detailného pohľadu na čínsku mäkkú moc, ako jedného z kľúčových nástrojov generovania vplyvu vo svete. Jej poznanie a pochopenie je nevyhnutným predpokladom pre relevantné vyhodnocovanie praktík a motivácií zahraničnej politiky Číny, no zároveň môže poslúžiť ako usmernenie v snahe vytvoriť adekvátny prístup voči tejto navrátivšej globálnej veľmoci.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Veda bez bariér

E-kniha

E-kniha

Iveta BónováIvica HajdučekováLucia Jasinská (eds.)

Zborník mapuje tri významné podujatia, ktoré boli v priebehu rokov 2018 – 2019 v rámci projektu KEGA č. 008UPJŠ-4/2017 Veda bez bariér (Interdisciplinárne inšpirácie súčasnej literárnej vedy a jazykovedy v edukačnej praxi na VŠ; vedúci projektu: prof. PhDr. J. Gbúr, CSc.) organizované na pôde Katedry slovakistiky, slovanských filológií a komunikácie Filozofickej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach.

Prvou zachytenou aktivitou bolo  vedecko-umelecké sympózium Veda bez bariér, konané v dňoch 6. – 8. marca 2019 pri príležitosti životného jubilea Dr. h. c. prof. PhDr. Jána Sabola, DrSc., ktorého výstupom sú rozšírené abstrakty účastníkov sympózia v dvoch sekciách (slovakistika a literárna veda v interdisciplinárnych súvislostiach). V ďalších dvoch častiach je popísaný priebeh umelecky zameraných podujatí: Interpretačného popoludnia (súťaž  o najlepšiu interpretáciu básnickej zbierky Jána Sabola Láska namodro) s víťaznými prácami a vernisáž Literatúra cez objektív, na ktorej participovali študenti Školy úžitkového výtvarníctva v Košiciach. 

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.