0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Moc v dejinách ľudskej spoločnosti. Stretnutie mladých historikov XIII.

E-kniha

Simona Bilecová-Monika Tresová

Zborník príspevkov z 13. vedeckej konferencie mladých historikov, ktorú zorganizovala Katedra histórie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v spolupráci so Štátnym archívom v Košiciach a Slovenskou historickou spoločnosťou pri SAV 24. októbra 2023 Ústrednou témou konferenčného zborníka z vedeckej konferencie doktorandov je problematika moci, ako inštancie, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou ľudského bytia a je prítomná v spoločnosti de facto od jej počiatku. Nakoľko je moc a túžba po moci prítomná aj v súčasnosti, možno viac ako inokedy v histórii ľudskej spoločnosti, zborník predostiera adekvátne odpovede na otázky: Kde sa moc rodí a z čoho pramení? Ako nazerajú spoločenskovedné disciplíny na tie sociálne skupiny, ktoré moc v rukách nemajú? Publikáciu tvorí osem príspevkov od autorov pôsobiacich na slovenských i českých univerzitách. Zborník otvára príspevok Dávida Nykodýma o moci ve městě stříbra v éře Jiřího z Poděbrad. Správe panstiev v rukách vdovy v 17. storočí (na príklade Judity Balassovej) sa venovala Sabina Danková. Problematiku roly univerzitného veľmajstra v monopolizácii vzdelávania za prvého cisárstva 1808 – 1815 vo Francúzsku skúmal Michael Dudzik. Obdobie medzi dvoma svetovými vojnami na území Československa zmapovali vo svojich príspevkoch dvaja autori: Simona Bilecová, ktorá charakterizovala vznik a kreovanie politickej elity na príklade regiónu Rožňava a Dominik Šípoš, ktorý hodnotil moc strany ako ideologický problém Československej národnej demokracie. V tejto línii pokračoval Patrik Beňuš, ktorý podrobne analyzoval krízu v železničnej doprave na južnom území Slovenska po roku 1938. Monika Tresová sa zaoberala činnosťou katolíckych spolkov v Košiciach a ich zánikom pod nátlakom komunistickej moci po roku 1948. Moci a jej legitimite, súdnym rehabilitáciám obetí komunistického režimu na východnom Slovensku v rokoch 1968 – 1971 sa venovala Miriama Balvirčáková.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-574-0303-6

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Zostavovatelia:
Simona Bilecová, Monika Tresová
Typ dokumentu:
zborník príspevkov
Počet strán:
113
Dostupné od:
15.04.2024
Rok vydania:
2024
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Filozofická fakulta
Licencia:
CC BY NC ND (Uveďte autora - Nepoužívajte komerčne - Nespracovávajte)
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Nová ekológia morálno-filozofickej reflexie...

E-kniha

E-kniha

Ľubov Vladyková

Reflexia techniky  je asi rovnako stará ako filozofia. V predloženej monografii autorka reflektuje techniku a technológiu ako médium každodenného života. Každá technická zmena sa odráža v nespočetných úrovniach nášho života: environmentálnej, ekonomickej, politickej, kultúrnej a osobnej. 

Cieľom morálno-filozofickej reflexie techniky a technológie je pochopenie zložitých vzťahov a vplyvov techniky na životné prostredie, spoločnosť, kultúru a  našu existenciu.  Súčasťou sociálnych a technických domén sú vedomosti (ktorých vedecké poznatky sú osobitným typom). Ak budeme  vnímať sociálne a technické domény ako samostatné,  popierame ich fungovanie ako neoddeliteľnej súčasti našej existencie.

Keď hovoríme o ´novej ekológii techniky a technológií´  -  termín ekológia symbolizuje novú existujúcu neusporiadanosť a ´prekríženosť´ v oblasti reflexie techniky a technológií ako dôsledok procesu ich prevratných a ďalekosiahlych zmien, ktorých vplyv a pôsobenie na proces globalizácie a na spoločenské, politické a sociálne zmeny je nepredvídateľný  – o to  viac, že technika a technológia  je médium každodenného života  a určuje budúcnosť ľudského druhu.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Bedeker onkologickej liečby

E-kniha

E-kniha

Lucia TóthováKatarína ŠiňanskáEva Žiaková

Sprievodca onkologickou liečbou vznikol v čase, kedy sa ešte viac zdôraznil význam zdravia, ktoré sa stáva akousi megahodnotou nového moderného „pandemického“ človeka. Použitie pojmu „pandemický“ človek vznikol samozrejme v súvislosti so vznikom koronavírovej pandémie na celom svete, ale predovšetkým preto, že sa iné nebezpečné dlhodobé ochorenia, ktoré ohrozujú súčasného človeka, nejako dostávajú do úzadia. Závažnosť takýchto chorôb (akými je samozrejme aj rakovina) sa ale nezmenší tým, že sa upriamila pozornosť na niečo akútnejšie. To je veľmi dôležité si uvedomiť a nepodľahnúť ilúzii, že ak prekonáme akútne nebezpečenstvo, tak sa automaticky zlepší stav aj v dlhodobých ochoreniach.

Myslíme si, že je to práve naopak, nakoľko dlhotrvajúca existencia stresu, vplyv sociálnych negatívnych a neustále pôsobiacich faktorov, medzi ktoré nesporne patrí pandemická situácia, zhoršuje nielen psychický, ale aj somatický stav. Bedeker onkologickej liečby sa práve snaží poukázať na tie faktory – psychologické a sociálne – ktoré negatívne „podporujú“ vznik rakoviny v akejkoľvek forme a pozitívne môže ovplyvniť liečbu a vyrovnávanie sa s chorobou.

Bedeker onkologickej liečby ponúka možnosti sociálneho zapojenia sa do skupiny iných ľudí, ktorí sa takisto liečia z onkologickej choroby a umožňujú zdieľať psychologicky aj odborne obdobnú situáciu s tými, ktorí riešia podobné, ak aj nie také isté problémy v liečbe. Autorky dúfajú, že sa bedeker, ktorý vychádza knižne aj elektronicky, dostane do rúk tým, ktorých urobí samostatnejších v zdolávaní tak ťažkého nepriateľa, akým je rakovina.

autorky

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Súčasná perspektíva sociálnej inklúzie ľudí s...

E-kniha

E-kniha

Tatiana ŽiakováDušan Šlosár

Za poslednú dekádu sa zvýšila priemerná dĺžka života nielen u zdravej populácie, ale aj u ľudí s mentálnym znevýhodnením. Vzhľadom k ich diagnóze, ktorá ich definuje a klasifikuje, sú jedinci v neustálej konfrontácii s prekážkami, ktoré majú zväčša negatívny dôsledok na ich saturáciu existenčných potrieb. Ide hlavne o edukačné, sociálne, kultúrne, psycho-sociálne a ekonomické znevýhodnenie v životných kontextoch jedinca. Následne je oslabený aj ich akčný potenciál v ovplyvňovaní verejných vecí v danej spoločnosti v dospelom veku a v starnutí. Uvedomujúc si túto skutočnosť sme orientovali svoj záujem v monografii na objasnenie prevládajúcich konceptov sociálnej inklúzie a s ním súvisiacich konceptov sociálnej exklúzie, ktoré sa podpisujú na formulovaní téz o charaktere spoločnosti.

Zároveň kvalita koexistencie väčšinovej spoločnosti a ľudí s mentálnym znevýhodnením je závislá na vývoji postojov spoločnosti k tejto skupine ľudí. Tieto postoje odrážajú mieru spoločenskej tolerancie a zároveň sú meradlom morálnej výšky a kultúrnosti spoločnosti ako takej. Ide o drobnú každodennú pomoc alebo o profesionálnu odbornú či inštitucionalizovanú pomoc. V monografii poukazujeme na to, že v našich podmienkach je dominantné poskytnutie profesionálnej opory pre ľudí s mentálnym znevýhodnením zabezpečené formou sociálnych služieb. Ich kvalita sa však odvíja nepochybne aj od úrovne profesionálnych kompetencií sociálnych pracovníkov.

Zmysel profesionálnych kompetencií sociálnych pracovníkov sa odráža predovšetkým v ich kompetentnom výkone s cieľom dosiahnuť plnohodnotný a dôstojný život pre prijímateľov sociálnej služby s mentálnym znevýhodnením. Kompetencie sociálnych pracovníkov sú dynamickým fenoménom, ktorý sa modifikuje s vývojom spoločnosti a s meniacimi sa požiadavkami osôb s mentálnym znevýhodnením ako prijímateľov sociálnej služby, ktorí potrebujú pomoc. Z týchto dôvodov v realizovanom výskume sme považovali za dôležité prehodnotiť okruh profesionálnych kompetencií a vymedziť potrebné profesijné funkcie sociálnych pracovníkov v práci s ľuďmi s mentálnym znevýhodnením.

Monografia je určená pre odborníkov, ktorí pracujú s osobami s mentálnym znevýhodnením, ale taktiež priamo odpovedá na niektoré praktické otázky rodinám s členom s mentálnym znevýhodnením.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Rizikové a preventívne faktory syndrómu...

E-kniha

E-kniha

Lenka LukáčováEva Žiaková

Syndróm vyhorenia v najužšom slova zmysle predstavuje stav totálneho fyzického a psychického vyčerpania. Jeho cyklický priebeh môže byť mylným, často podceňovaným a zanedbávaným zo strany vyhoreného jedinca aj zo strany jeho okolia. Tendencia prehliadania varovných signálov upevňuje pole jeho vzniku a pôsobenia.

Monografia je jedným zo spôsobov, ktorým sa usilujeme upozorniť na problematiku syndrómu vyhorenia pri výkone pomáhajúcej profesie. Na základe toho sme sa zamerali na určenie výskytu syndrómu vyhorenia v pomáhajúcich profesiách na základe vopred určených rizikových faktorov (konkrétna profesia, dĺžka praxe, motivátory) v snahe vopred stanovené faktory overiť, potvrdiť alebo vyvrátiť. Predmetom výskumu bolo i skúmanie súvislostí medzi spomínanými faktormi, kvalitou profesijného života a stratégiami zvládania stresových a záťažových situácií.

Monografia je určená pomáhajúcim pracovníkom, ktorými sú napr. sociálni pracovníci, opatrovatelia, lekári a zdravotné sestry. Rovnako veríme, že daná monografia bude prínosom aj pre širšiu paletu výkonu pomáhajúcich profesií, ako i pre všetkých, ktorí sa danej problematike venujú.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

How to Use Slovak in a Medical Environment...

17,00 €
Dostupnosť: 30 Na sklade

Helena Petruňová

Učebnica je určená pre vyučovanie slovenského jazyka pre začiatočníkov (úroveň A1, A2 podľa SERR), zahraničných študentov lekárskej fakulty, odboru všeobecné lekárstvo a zubné lekárstvo. 

Učebnica AKO POUŽÍVAŤ SLOVENČINU V LEKÁRSKOM PROSTREDí  základy slovenčiny pre študentov medicíny obsahuje 13 lekcií, ktoré sú vhodné pre samoštúdium a pre prácu s učiteľom na jazykovom seminári. Tematicky zamerané lekcie ponúkajú základy slovenskej výslovnosti, slovnej zásoby, krátke dialógy a jednoduchý výklad užitočnej gramatiky. Všetky cvičenia a aktivity umožňujú študentom osvojovať si a precvičovať bohatú lekársku slovnú zásobu a vybranú gramatiku v kontexte. Obsahujú kľúčové slová, slovné spojenia, jednoduché frázy a základné otázky, ktoré sa používajú v komunikácii lekára s pacientom. Dôraz sa kladie na funkčnosť jazyka pre získavanie údajov o zdravotnom stave pacienta, o jeho živote, rodinnom prostredí, o chorobách predkov, súrodencov a pod. Na konci učebnice sú tematicky zoradené užitočné slová a slovné spojenia z prostredia nemocnice, zoznam základných slovies a kľúč k cvičeniam.   

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.