0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Moc v dejinách ľudskej spoločnosti. Stretnutie mladých historikov XIII.

E-kniha

Simona Bilecová-Monika Tresová

Zborník príspevkov z 13. vedeckej konferencie mladých historikov, ktorú zorganizovala Katedra histórie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v spolupráci so Štátnym archívom v Košiciach a Slovenskou historickou spoločnosťou pri SAV 24. októbra 2023 Ústrednou témou konferenčného zborníka z vedeckej konferencie doktorandov je problematika moci, ako inštancie, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou ľudského bytia a je prítomná v spoločnosti de facto od jej počiatku. Nakoľko je moc a túžba po moci prítomná aj v súčasnosti, možno viac ako inokedy v histórii ľudskej spoločnosti, zborník predostiera adekvátne odpovede na otázky: Kde sa moc rodí a z čoho pramení? Ako nazerajú spoločenskovedné disciplíny na tie sociálne skupiny, ktoré moc v rukách nemajú? Publikáciu tvorí osem príspevkov od autorov pôsobiacich na slovenských i českých univerzitách. Zborník otvára príspevok Dávida Nykodýma o moci ve městě stříbra v éře Jiřího z Poděbrad. Správe panstiev v rukách vdovy v 17. storočí (na príklade Judity Balassovej) sa venovala Sabina Danková. Problematiku roly univerzitného veľmajstra v monopolizácii vzdelávania za prvého cisárstva 1808 – 1815 vo Francúzsku skúmal Michael Dudzik. Obdobie medzi dvoma svetovými vojnami na území Československa zmapovali vo svojich príspevkoch dvaja autori: Simona Bilecová, ktorá charakterizovala vznik a kreovanie politickej elity na príklade regiónu Rožňava a Dominik Šípoš, ktorý hodnotil moc strany ako ideologický problém Československej národnej demokracie. V tejto línii pokračoval Patrik Beňuš, ktorý podrobne analyzoval krízu v železničnej doprave na južnom území Slovenska po roku 1938. Monika Tresová sa zaoberala činnosťou katolíckych spolkov v Košiciach a ich zánikom pod nátlakom komunistickej moci po roku 1948. Moci a jej legitimite, súdnym rehabilitáciám obetí komunistického režimu na východnom Slovensku v rokoch 1968 – 1971 sa venovala Miriama Balvirčáková.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-574-0303-6

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Zostavovatelia:
Simona Bilecová, Monika Tresová
Typ dokumentu:
zborník príspevkov
Počet strán:
113
Dostupné od:
15.04.2024
Rok vydania:
2024
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Filozofická fakulta
Licencia:
CC BY NC ND (Uveďte autora - Nepoužívajte komerčne - Nespracovávajte)
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Sociálnoprávna ochrana detí a rodiny v...

E-kniha

E-kniha

Magdaléna HovanováDušan Šlosár

Monografia sa zaoberá problematikou sociálnoprávnej ochrany rodiny, kde základom je pohľad na rodinu, ako na prirodzenú súčasť ľudského a spoločenského života. Východisko poskytujú inštitúty, ktoré ju vytvárajú a štruktúrujú, ovplyvňujú jej hodnotovú orientáciu, rozvoj sociálnych vzťahov vo vnútri rodiny, ale aj vzťahov k sociálnemu prostrediu.

V širších kontextoch monografické spracovanie sociálnoprávnej ochrany poskytuje výsledky transodborového poznania. Zaoberá sa prácou pomáhajúcich profesionálov s funkčnými a nefunkčnými rodinami a rodinami so špecifickými potrebami. Ponúka riešenie problémov prostredníctvom na to uspôsobených metód, techník, postupov a opatrení, ktoré v oblasti sociálnoprávnej ochrany a sociálnej kurately využívajú rôzne pomáhajúce profesie.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Aplikovaná etika – Kontext a perspektívy III –...

E-kniha

Ľubov Vladyková (ed.)

V tomto texte sú integrované názory na ekologickú gramotnosť. Najdôležitejšie objavy 21. storočia nie sú v oblasti vedy, lekárstva alebo technológie, ale skôr v rozširovaní povedomia o hraniciach sveta a o tom, ako tieto obmedzenia ovplyvnia ľudský vývoj. Ľudstvo sa dostalo na križovatku, kde sa stretávajú rôzne ekologické hrozby, čo vyžaduje udržateľný rozvoj. Zatiaľ čo sa veľká pozornosť venovala tomu ako vlády, korporácie, verejné služby, medzinárodné agentúry a súkromní občania môžu urobiť aby pomohli pri prechode k udržateľnosti, bolo málo uvažované o tom čo môžu školy, vysoké školy a univerzity urobiť v tejto oblasti. Keď sa zdravie planéty naďalej zhoršuje, je dôležité, aby sme vzdelávali a vychovávali ekogramotných občanov.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Súčasná perspektíva sociálnej inklúzie ľudí s...

E-kniha

E-kniha

Tatiana ŽiakováDušan Šlosár

Za poslednú dekádu sa zvýšila priemerná dĺžka života nielen u zdravej populácie, ale aj u ľudí s mentálnym znevýhodnením. Vzhľadom k ich diagnóze, ktorá ich definuje a klasifikuje, sú jedinci v neustálej konfrontácii s prekážkami, ktoré majú zväčša negatívny dôsledok na ich saturáciu existenčných potrieb. Ide hlavne o edukačné, sociálne, kultúrne, psycho-sociálne a ekonomické znevýhodnenie v životných kontextoch jedinca. Následne je oslabený aj ich akčný potenciál v ovplyvňovaní verejných vecí v danej spoločnosti v dospelom veku a v starnutí. Uvedomujúc si túto skutočnosť sme orientovali svoj záujem v monografii na objasnenie prevládajúcich konceptov sociálnej inklúzie a s ním súvisiacich konceptov sociálnej exklúzie, ktoré sa podpisujú na formulovaní téz o charaktere spoločnosti.

Zároveň kvalita koexistencie väčšinovej spoločnosti a ľudí s mentálnym znevýhodnením je závislá na vývoji postojov spoločnosti k tejto skupine ľudí. Tieto postoje odrážajú mieru spoločenskej tolerancie a zároveň sú meradlom morálnej výšky a kultúrnosti spoločnosti ako takej. Ide o drobnú každodennú pomoc alebo o profesionálnu odbornú či inštitucionalizovanú pomoc. V monografii poukazujeme na to, že v našich podmienkach je dominantné poskytnutie profesionálnej opory pre ľudí s mentálnym znevýhodnením zabezpečené formou sociálnych služieb. Ich kvalita sa však odvíja nepochybne aj od úrovne profesionálnych kompetencií sociálnych pracovníkov.

Zmysel profesionálnych kompetencií sociálnych pracovníkov sa odráža predovšetkým v ich kompetentnom výkone s cieľom dosiahnuť plnohodnotný a dôstojný život pre prijímateľov sociálnej služby s mentálnym znevýhodnením. Kompetencie sociálnych pracovníkov sú dynamickým fenoménom, ktorý sa modifikuje s vývojom spoločnosti a s meniacimi sa požiadavkami osôb s mentálnym znevýhodnením ako prijímateľov sociálnej služby, ktorí potrebujú pomoc. Z týchto dôvodov v realizovanom výskume sme považovali za dôležité prehodnotiť okruh profesionálnych kompetencií a vymedziť potrebné profesijné funkcie sociálnych pracovníkov v práci s ľuďmi s mentálnym znevýhodnením.

Monografia je určená pre odborníkov, ktorí pracujú s osobami s mentálnym znevýhodnením, ale taktiež priamo odpovedá na niektoré praktické otázky rodinám s členom s mentálnym znevýhodnením.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Cursus Latinus - učebnica

E-kniha

E-kniha

Jana Balegová

Vysokoškolská učebnica „Cursus Latinus – učebnica“ je určená pre študentov študijného programu Latinský jazyk a literatúra. Je rozdelená na „Úvod“ a 37 lekcií. Obsahom jednotlivých lekcií je morfológia, vetná syntax a vybrané javy pádovej syntaxe latinského jazyka. Každá z lekcií obsahuje gramatický výklad, za ktorým nasledujú vety určené na demonštráciu foriem preberaných gramatických javov a požadovaná slovná zásoba (Dictionarium). Na týchto príkladoch si študenti osvojujú základné princípy prekladu z latinčiny do slovenčiny a zo slovenčiny do latinčiny. Súčasťou učebnice je i latinsko-slovenský slovník, obsahujúci celú slovnú zásobu použitú v učebnici. Učebný text „Cursus Latinus – učebnica“ je určený na výklad gramatiky a osvojovanie si gramatických javov latinského jazyka pod vedením vyučujúceho. Na precvičovanie latinskej gramatiky v domácich podmienkach slúži paralelná cvičebnica (Cursus Latinus – cvičebnica). Súčasťou cvičebnice je kľúč k cvičeniam a latinsko-slovenský slovník obsahujúci slovnú zásobu z učebnice i cvičebnice. Vysokoškolská učebnica „Cursus Latinus – učebnica“ je prístupná elektronicky vo formáte PDF.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Výmena obyvateľstva medzi Československom a...

E-kniha

E-kniha

Štefan ŠutajJana Šutajová

Výmena obyvateľstva medzi Československom a Maďarskom sa realizovala na základe Dohody o výmene obyvateľstva medzi Československom a Maďarskom, ktorá bola podpísaná 27. februára 1946. Jej prijatie bolo nielen súčasťou československých riešení postavenia národnostných menšín, ale aj súčasťou strategickej koncepcie budovania štátu Čechov a Slovákov, bez Nemcov a Maďarov.

Dohoda bola súčasťou povojnového riešenia vzájomných sporov, nedorozumení a mala byť jedným z riešení, ktoré v povojnovej dobe mali eliminovať faktor, ktorý podľa čsl. politických špičiek zapríčinil vojnový konflikt.

Výmena obyvateľstva medzi Československom a Maďarskom nebola teda izolovanou historickou udalosťou, ale bola súčasťou migračných pohybov, ktoré sa začali v Európe už po prvej svetovej vojne a môžeme povedať, že boli pokračovaním predchádzajúceho vývoja ako súčasť migračných schém v Európe.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.