0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Analýza radikálnych a extrémistických skupín, hnutí, siekt a kultov a ich pôsobenie v Slovenskej republike

E-kniha

Vladimír Lichner

Vedecká monografia sa orientuje na analýzu radikálnych a extrémistických skupín, hnutí, siekt a kultov a ich pôsobenie v Slovenskej republike.

Prináša teoretický vhľad do problematiky konkrétnych organizácií a hnutí, ktoré sa v minulosti vyznačovali, alebo sa v súčasnosti vyznačujú príslušnosťou k ideológiám, ktoré by sme mohli označiť ako protispoločenské. Nie je zameraná jednostranne na jeden typ násilného extrémizmu, ale orientuje sa na problematiku jednak pravicových, jednak ľavicových no zároveň i náboženských zoskupení.

V záverečnej časti ponúka stručný návrh postupov prevencie, ktoré by mohli významnou mierou ovplyvniť nárast extrémistických prejavov najmä u mladých ľudí.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-8152-839-2

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Autor:
Vladimír Lichner
Typ dokumentu:
monografia
Počet strán:
163
Dostupné od:
06.02.2020
Rok vydania:
2020
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Filozofická fakulta
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Essentials of Language Typology

E-kniha

E-kniha

Lívia Körtvélyessy

Táto vysokoškolská učebnica vysvetľuje študentom, ktorí absolvujú kurz Jazyková typológia a univerzálie, základnú terminológiu, teoretické prístupy a metódy výskumu. Učebnica je rozdelená na jedenásť kapitol. Každá z nich obsahuje prístupným spôsobom prezentované teoretické poznatky ako aj praktické úlohy, ktorých cieľom je rozvíjať zručnosti študentov v predmetnej oblasti.

Učebnica pokrýva nasledujúce témy: predmet a povaha jazykovej typológie, stručná história tejto lingvistickej disciplíny, genealogická klasifikácia jazykov, rôzne prístupy a hlavné ciele typológie jednotlivých jazykových rovín (fonológia, morfológia, syntax, lexika) ako aj areálnej typológie, zložité problémy jazykových univerzálií a povaha a podstata práce typológov. Vzhľadom na bohaté výskumné aktivity lingvistov KAA UPJŠ v Košiciach, učebnica oboznamuje študentov s ich dosiahnutými výsledkami tejto intenzívne sa rozvíjajúcej oblasti lingvistiky.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Mentor a mentee v profesijnej praktickej...

E-kniha

E-kniha

Renáta Orosová - Michal Novocký - Katarína Petríková

Dôležitou súčasťou procesu stávania sa učiteľom je mentoring študenta učiteľstva cvičným učiteľom ako poradenstvo a podpora budúcich učiteľov. Mentorské spôsobilosti a rozvoj reflexívnej mentorskej praxe sú prostriedkom zefektívňovania praktickej prípravy študenta učiteľstva, jeho profesijného rozvoja a skvalitňovania jeho budúcej edukačnej praxe. Základom mentorského vzťahu cvičného učiteľa ako mentora a študenta učiteľstva ako menteeho nie je študenta hodnotiť, ale analyzovať jeho učenie a vyučovanie a uvažovať, akým spôsobom možno tieto procesy skvalitniť. Vysokoškolská učebnica predstavuje kreatívnu textovú pomôcku zameranú na inovácie v stratégiách podpory rozvoja mentorských spôsobilostí mentora a menteeho v profesijnej praktickej príprave. Vysokoškolská učebnica pre študentov učiteľstva v role menteeho a cvičných učiteľov v role mentora systematizuje teoretické východiská mentoringu, poskytuje návody a usmernenia pri mentorovaní v profesijnej praktickej príprave. Zároveň poskytuje vysokoškolskému učiteľovi v role supervízora pedagogickej praxe študenta prehľad o technikách a metódach mentorského vzťahu mentora a menteeho. Je využiteľná ako vysokoškolská učebnica pre študentov učiteľstva, študentov doplňujúceho pedagogického štúdia, rozširujúceho štúdia, ale rovnako aj pre cvičných učiteľov zo základných a stredných škôl a vysokoškolských pedagógov profesijnej praktickej prípravy. Jej anglická verzia ponúka možnosti využitia v rámci študijných pobytov študentov učiteľstva v zahraničí a zahraničných študentov na Slovensku.

Stiahnite si e-časopis zadarmo (pdf)

Výchova a vzdelávanie 2016: Pedagóg a jeho...

E-kniha

E-kniha

Renáta Orosová - Zuzana Boberová - Emília Marcinová (eds.)

Zborník abstraktov z medzinárodnej vedeckej konferencie 12. - 13. september 2016

Medzinárodná vedecká konferencia je zameraná na problematiku vzdelávania a výchovy v oblasti základného, stredného a vysokého školstva a školských zariadení z pohľadu pedagóga. Zreteľ kladie na súčasný stav a perspektívy pedagóga v edukačnej praxi, pedagogické a sociologické aspekty výchovy v základných vzdelávacích a výchovných inštitúciách, ako aj aktuálne aspekty pregraduálnej prípravy pedagógov. Je určená vedeckým pracovníkom, mladým vysokoškolským učiteľom, doktorandom, ako aj odborným a pedagogickým pracovníkom, s cieľom prezentovať pedagóga – učiteľa, sociálneho pedagóga, špeciálneho pedagóga v súčasnej perspektíve, poukázať na ich nevyhnutnú súčinnosť vo vzťahu k edukácii a vyvolať diskusiu k aktuálnym otázkam prezentovaných oblastí výchovy a vzdelávania v kontexte súčasnej situácie v školstve.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Metodologické inšpirácie v literárnovednom...

E-kniha

E-kniha

Ivica Hajdučeková a kol.  

Štvorročný grantový projekt VEGA č. 1/0736/15 Metodologické prieniky do (re)interpretácie diel slovenskej a svetovej literatúry (vedúci: prof. PhDr. Ján Gbúr, CSc.), ktorý bol riešený na Katedre slovakistiky, slovanských filológií a komunikácie FF UPJŠ v Košiciach v rokoch 2015 – 2018, priniesol počas svojho trvania niekoľko výstupov. Okrem samostatných vedeckých štúdií publikovaných priebežne časopisecky, doma aj v zahraničí, bol vydaný zborník z medzinárodnej vedeckej konferencie Text v kontextoch. Text v interdisciplinárnych interpretáciách (2018) a tiež vedecká monografia Duchovnosť v (re)interpretácii diel slovenskej literatúry (2016). Túto viacročnú spoluprácu tímu spoluriešiteľov završujú dva kľúčové publikačné výstupy, ktoré tvoria komplementárny, myšlienkovo prepojený celok:
1. Metodologické inšpirácie v literárnovednom výskume I (Zborník vybraných prednášok a abstraktov),
2. Metodologické inšpirácie v literárnovednom výskume II (monografia).

Elektronický zborník abstraktov a videozáznamov z priebežne realizovaných prednáškových kolokvií – na ktorých vystúpili viaceré osobnosti zo slovenského, ale aj z českého akademického prostredia – a vedecká monografia sa koncepčne dopĺňajú. Svedčí o tom aj voľba rovnomenných názvov, číselne odlíšených, ktorými sledujeme vopred stanovený projektový zámer, t. j. nadviazať na tradíciu exaktnosti v literárnovednom výskume s akcentom na metodologický pluralizmus. Súbežne aj na propagáciu súčasného, generačne rozvrstveného bádateľského zázemia v univerzitnom priestore na východnom Slovensku, ktoré sa dlhoročne viaže (aj keď historicky divergentne) na akademické prostredie Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Heidegger – Nietzsche (problém interpretácie)

E-kniha

E-kniha

Štefan Jusko

Podnetom k vzniku tejto monografie boli moje dve štúdie k Heideggerovej interpretácii Nietzscheho myšlienok vôle k moci a večného návratu jedného a toho istého, publikované v práci Heidegger a novoveká metafyzika, ktorá vyšla vďaka Agentúre na podporu výskumu (APVV-14-0706) pod vedením V. Leška a M. Sobotku. V predkladanej monografii obidve štúdie ponúkam v rozšírenej (zvlášť „Vôľa k moci ako umenie“) a dopracovanej verzii („Večný návrat jedného a toho istého“) a prikladám v nim aj tretiu kapitolu, v ktorej obraciam pozornosť na otázku zmyslu interpretácie filozofického textu, ktorý je už interpretáciou iného textu.

Pri hľadaní primeraného uchopenia otázky zmyslu interpretácie prichádzam k záveru, že – vo všeobecnosti – zmyslom interpretácie je hľadanie produktívnej stránky interpretovaného textu, a tá môže byť odkrytá iba vtedy, ak interpretátor do interpretovaného textu dokáže vstúpiť otvorene a pokiaľ možno nezaujato; ak sa interpretujúci neotvorí interpretovanému, ak sa sám nenechá predmetným textom interpretovať, interpretácia zostáva uzamknutá. Domnievam sa, že bez vzájomnej otvorenosti interpretujúceho a interpretovaného žiadna interpretácia nemá zmysel a obyčajne je buď jej odmietnutím alebo dezinterpretáciou, násilím.

V tretej kapitole, ktorú považujem za nosnú, sa pokúšam o „vyváženie“ interpretačného kontextu „Heidegger – Nietzsche“ prvých dvoch kapitol skrze reverzibilný kontext „Nietzsche – Heidegger“, pravda, s istým rizikom, že moja interpretácia Nietzsche14 ho myslenia, resp. jeho myšlienok večného návratu toho istého a vôle k moci je len mojou, aj keď nechce byť dezinterpretáciou. Napokon ambíciou tretej kapitoly je hľadanie (či nájdenie?) prienikov obidvoch filozofov, pričom za jeden z nich – a to za prienik, ako sa zdá, rudimentárny – považujem Heideggerovo bytie vo svete, viac však v tej podobe, ako ho uchopil Nietzsche. Je to práve on, kto vyzýva k vlastnému postoju k svetu, k tomu, čo znamená byť vo svete.

Výzvou pre mňa a možno aj pre čitateľa tejto monografie je zostať verný sám sebe, čo nie je možné inak, ako zotrvať v kontexte vzájomnej interpretácie interpretujúceho a interpretovaného a to nezávisle na tom kto/čo je interpretujúci a kto/čo je interpretovaný, lebo kontext bytia vo svete spoluvytvárajú vždy obe stránky.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.